Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Iaz pescuit sportiv si spatiu de agrement cu fonduri europene

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
csl89

csl89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.07.2009
Buna ziua,
Am ocazia sa achizitionez un teren de 15000m2 din care 4500m2 e luciu apa in zona RURALA.

Perosana a inceput prin 2012 sa faca un popas turistic dar nu a mai finalizat din cauza varstei si a banilor.

In principiul iazul e facut de la 0 de el, cel mai mic nivel fiind 2.5m si cel mai adanc 4m

Terenul in jurul apei e amenajat cat de cat pe terasamente  la mal 5 m si urmatorul 7m fin teren nivelat la 50cm diferenta inaltime unde se pot face foisoare pt pescuit la mal si mai sus cabanute pt dormit.

Pe teren am 3 izvoarede apa.

Intrebarea mea as putea accesa fonduri europene pt a face propiretatea zona de agrement si pescuit care implica urmatoarele:
Curatarea iazului de stuf.
Iazul de pescuitcare se plateste timpul si pestele care se ia la Kg.
Mini foisoare din stuf pe mall ca sa stea lumea la dos.
Cabanute pt 2 persoane unde poate dormi daca stau mai multe zile la pescuit.
Niste foisoare mai mari unde lumea poate sa faca gratare.
Construirea unei cladiri pt administrare.
Popularea iazului cu pesti
Si restul cheltuielilor, amenajarea terenului, ingradirea acestuia, o toaleta publica cu fosa septica, o fanta pt apa potabila, stalpi cu panouri solare pt iluminat noaptea.

Multumesc anticipat pt orice informatie!

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai uitat esentialul: cat te costa si cat mai ai de investit? Dispui de suma necesara, sau crezi ca aceste fonduri sunt ca si ajutoarele, se dau pe ochi frumosi, oricui spune o poveste?

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca ai tu banii sa cumperi proprietatea , ulterior in baza unui proiect de extindere poti accesa fonduri europene . Insa dupa accesarea acestor fonduri , care vin in etape , trebuie sa ai crestere a afacerii / sa ai profit . Deci pune pe hartie tot , fa cateva previziuni sumbre si vezi daca merita/ te incadrezi au ba . Pt proiect apeleaza la o firma ca de unul singur nu te vad bine ...

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca vrei ca pescarul sa-ti plateasca ziua si apoi pestele la kg. nu cred ca o sa mearga.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
creşte la negru
vinde la negru

sau las'o baltă
vise umede cu ''ajutoarele'' ..uia
cum te apuci ''la alb'' de treabă vor tăbărî pe tine ca hultanii controalele...
sunt puşi pe terminat ce mai mişcă pe aici privat.
o familie a muncit pe brînci în Italia, au strîns tot bănuţu, tipul a lucrat la o fermă avicolă bio
au investit tot
la fonduri, pramatiile le-au zis că trebuiau să se prezinte la începututl anului.. hîhîhîhî ca la tîmpiţi.. deci te apuci la 1 ianuarie de afaceri...au mers pe împrumuturi şi au păţit ce ţi-am zis.
au vîndut la un sfert din cît au băgat şi'au plecat dracului de unde au venit plini de...datorii... şi chiar doreau să crească pui aproape naturali... nu cu deteteu...  

ăştia sub pretextul ''binelui'' populaţiei, distrug tot producătorul autohton. NIMENI din ioropia nu are regulile noastre în alimentaţie! Fă orice altceva înafara produselor alimentare.

Edited by sarac.lipit, 18 June 2016 - 18:00.


#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cine a pomenit de produse alimentare? E vorba de zona de agrement, pescuit sportiv.

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
de principiu trebuie sa ai banii necesari investitiei ( ai tai sau credit).
trebuie sa ai obligatoriu cadastru si intabulare ( ca sa demonstrezi ca este al tau )
iti trebuie un SF, documentatie necesara pentru dezvoltare ( proiect, avize de la apele romane, mediu, etc) - daca nu stii cum apelezi la o persoana specializata.
urmaresti sa apara fonduri pentru ce vrei tu si cu documentatia completa tusti sa depui. se merge de multe ori pe primul venit primul servit ( daca documentatia este OK )
purcezi la treaba ( pe banii tai ) tii evidenta tuturor cheltuielilor ( daca ai de achizitionat echipamente , trebuie obligatoriu sa fie noi si din UE)
vei avea vizite de la finantator pe parcurs si cind este totul gata si ai atins obiectivele declarate vei primi inapoi banii investiti ( daca nu te-ai abatut de la proiect caci altfel aduce penalizari ).
in linii mai asta e.
daca te simti in stare , bafta.

#8
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 27.11.2007
Depinde de locație să fie în vecinătatea unui oraș mai mare altfel nu cred că îți vine țăranul să îți plătească și ziua și peștele. De făcut te descurci dar te gândești pe urmă dacă vei face bani cu el. O poză face cât o mie de cuvinte, poate pui o poză cu iazul.

#9
csl89

csl89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.07.2009
deci terenul e in prima localitate de langa Oras, si se face cam 10 min cu masina.
Am doua variante ori platesti pestele si ei cat vrei sau nu platesti si iei pana intr o anumita cantitate...
Terenul pot sa l cumpar eu, doar ca nu l as cumpara pana nu vad ce pot face ca sa nu raman cu teren datorii si ioc proiect.
Cineva spunea ca este acuma pt zone rurale proiecte de agrement in care sa da bani toti o data  la inceput nu in transe.

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Daca n-ai bani in cont pentru aproape toata treaba,stai cuminte.  Nu mai visati bani de la UE "toti odata". Crezi ca aia-s tampiti? Sa-ti dea banii la inceput pe ce? Pe un proiect desenat?
Si daca iei banii si dispari?

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
https://www.gazetade...piscicole.html.
Pentru initiator: fondurile care se dau in 2016 le gasesti oriunde pe net, grupate pe tipuri de activitati.
Bafta multa!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate