Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Pete rosii dupa consumare alcool

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Buna ziua. Am 23 de ani, nu sunt alcoolic, consum ocazional. In 99% din cazuri dupa ce consum alcool, imi apar pete pe fata(de zici ca sunt batut, si foarte rosu), dar dupa un anumit interval de timp, gen 1-2 ore maxim, imi dispar. Mai imi apar si pe piept si umeri.


Bun, am fost la dermatolog, mi-a prescris ceva analize, am cautat la vreo 7 laboratoare, am sunat si in Cluj( eu fiind din Mures) si nimeni nu stiu clar ce analize sunt.

https://postimg.org/image/xewz6eboh/
(Pe langa asta, mi-a mai prescris niste analize dar am gasit unde sa le fac)

Acum, doctorita e in concediu, nu am cum sa merg la ea. As vrea daca stiti, si ma puteti ajuta, sa-mi ziceti mai exact ce analize trebuie sa-mi fac pentru asta.

Am sa atasez un video: aici am baut cam vreo 3 zile la rand, nu cantitati mari, asa s-a nimerit. Seara am consumat putina sampanie, nu mi-a picat bine deloc si mi-a aparut asta.

http://sendvid.com/mol1ebt2

PS: Consum o doza de bere, si deja imi apar pe piept si fata petele.

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sunt teste de alergie la alcool.

Ig E e imunoglobulină E, se testeză dacă ai reacții la anumiți alergeni, în cazul ăsta alcool.

Edited by neur0, 18 June 2016 - 15:06.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Ai alergie la alcool.......nu mai consuma deloc; mai bine sucuri sau energizante!Posted Image

#4
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ce viata trista; alergi la alcool. Posted Image

Beau in cinstea ta!

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Doar dupa ce consumi bere ai probelama asta?
http://www.sfatulmed...-la-alcool_6359

Edited by gumball3000, 18 June 2016 - 15:17.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ce bei tu nu e alcool.
Probeazã un vin de la bunicu...
Apoi un țoi de rachiu
Dacã apar, clar. Va trebui s-o ocolești... Sau dacã nu te supãrã...pãteazã-te cînd ai chef. Marea majoritate a dermatologilor ....vînd substanțe.

#7
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
@neur0 stiu, dar la toate la care am fost cu biletul ala sau am sunat, nu face nimeni.

@gumball3000 care dintre ele ?  De obicei, dupa ce consum o bere, in unele cazuri chiar am ametesc usor, dar sa-mi fie rau nici vorba. Iar cand consum alcool in cantitati mai mari. seara atunci imi e rau ( de multe ori vomit, fortat) dar a2-a zi sunt fresh, nu am nimic. Dureri de cap sau de ce s-or mai plange altii.

Eu ma gandesc ca sunt alergic la ceva ingredient din alcool ... Vineri, am avut banchetul si am consumat whisky (Jim Beam) si colegii mi-au spus ca sunt rosu deja.(eu nu m-am vazut) Nu am consumat mult, chiar putin pentru ca m-am gandit ca-mi vor aparea. Dar daca am avut, mi-au disparut repede.

HEEEEELP :(

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu ai alergie la alcool propriu-zis, poate la chimicalele din bauturi.

Consumul de alcool creste nivelul de histamina oricum in corp si de aici reactiile avute de tine.

Edited by arab, 18 June 2016 - 16:11.


#9
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Mie imi place ca insisti, nu te lasi :D cu bautul. E clar reactie alergica si iti trebuie o vizita la alergolog. Daca nu te-a trimis deja dermatologul sau alt medic, de familie etc.

#10
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Pai nu ma las nu pentru ca sunt un mare fan al alcooului, dar e urat, dupa cum ai vazut si tu. Merg la o nunta nu pot bea o bere linistit. Nu m-a trimis dermatologul la alergolog.

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Te poti trimite tu insa, nu e de gluma cu alergia in general! Oricand pot apare crize mai puternice si manifestari periculoase.

Solutia...eviti alcoolul! Simplu!

Edited by arab, 18 June 2016 - 16:27.


#12
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Am sa merg, eu nici nu stiam si nici n-am auzit de "alergolog" . Acum am cautat pe net sa vad unde pot merge. Stiti careva alergologi buni in Tg. Mures ?

#13
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Iti trebuie neaparat vizita la alergolog pentru testare. Altceva n-ai ce face. O sa determine medicul exact tipul de alergie si daca e ceva de facut exceptand bautul alcoolului.

Eu nu cunosc, nu sunt din zona. Si da, pana una alta evita sa mai bei.

Edited by User36, 18 June 2016 - 16:30.


#14
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Mersi mult! De stiam, mergeam direct la alergolog...

#15
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
E un semn de la cel de sus ca nu ai voie sa bei alcool si tu nu si nu ... Cauta-te la ficat ca ceva nu e bine acolo .

#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
asa patesc si eu. Ma patez cand beau, mai vartos sau mai putin vartos. Chestia asta ma tine de vreo 20 de ani de cand practic sportul asta. Pana acum nimic in plus nimic in minus, nu sunt pe moarte, nu ma simt rau, absolut nimic. Ba chiar vreau sa spun ca in "gasca" mea de "betivani" chiar am o cota buna, cu rare exceptii ii trimit pe toti la culcare. Chair sunt surprins ca ar putea fi o reactie alergica, eu ma gandeam ca este de la ficat!

#17
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Si eu ma gandeam sa nu fie ceva la ficat. Ce sa fac pana la urma ? Sa merg la alergolog ? Imi poate zice alergologul daca e ceva la ficat sau alergie ?

#18
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Sigur iti poate spune daca e de la  alergie. La ficat nu se poate pronunta, poate doar sugera sa mergi la ficat.

Eu prima data as merge la alergolog. La Bucuresti. Fa o vizita aici ca sa te controlezi temeinic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate