Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Imprimanta IP7250 Canon-cer sfat privind incarcarea

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
Poate sa ma ajute cineva ce detine si a incarcat cu cerneala cartusele , la imprimanta mai sus mentionata?   Ce tip de cerneala suporta , ce ar trebui sa cumpar si care este procedura ?
[Pe viitor cred ca o sa-i iau un sistem CISS (de curand am urmarit in YT un video ce arata cum se monteaza acest superb sistem de alimentare externa ]
Pana atunci as vrea sa mai folosesc , cartusele cu care a venit ..

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Canon nu se preteaza la ciss- asta nu inseamna ca nu merge cu acest sistem ci bucuria va fi foarte scurta .
Recomand cartuse compatibile http://www.printpro....on-pixma-ip7250 sau cartuse speciale (cu dop) pentru refill .
Folosesc varianta cartuselor compatibile de peste 5 ani si nu am avut surprize, am folosit si varianta refill cartus original si datorita cernelii proste am ars un cap de print .

Edited by xilo, 18 June 2016 - 11:15.


#3
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
da. Ca dvs . o sa procedez si eu . Saptamana aceasta le iau .  Mai am o intrebare , daca aveti modelul de imprimanta 7250.. ce cerneala ar trebui sa comand pentru incarcarea lor?  (am citit majoritatea discutiilor din alte topicuri , dar nu am reusit sa ma lamuresc) . Pana acum nu am avut imprimanta cu cerneluri  ci numai cu tonner , asa ca experienta mea tinde catre "0"

#4
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
luni comand acest set . Cred ca este de unica folosinta , dar pretul e perfect

Attached Files



#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Petru Canon recomand numai Ink tek plus solutie DHR de curatare cap avand in vedere ca ai print head dedicat .
Folosesc  IP 3000, 4000 si doar cartuse compatibile pun in ele , nu am avut nici o problema cu ele, la mine costa si mai putin . Desi suporta refill cu nemiluita avind in vedere ca nu au cip , sunt doar recipiente cu cerneala m-am hotarat sa nu ma mai murdaresc pentru 5 lei . Cerneala lor tine si ceva mai bine decit cea refill , daca scoteam in jur de 20 fotografii 10/15 cu refill cu acestea scot vreo 25 iar cu originale vreo 40 dar sunt extrem de scumpe.
Si acele cartuse le poti reumple DAR atentie ca si refill-ul la ele daca e sa-l faci ca la carte ai nevoie de scule, suport cartuse, pompa de extractie, sa fi atent sa nu lucrezi in mediu cu praf etc , in timp am observat ca se simte dar m-a costat un cap nou, vreo 100Eu ...plus ca e foarte greu sa gasesti la pret pamantean . Pentru tabele, text folosesc un laser HP m125 , cu asta poti trage in prostie iar pentru poze, design, alte chestii pretentioase cele color .

Edited by xilo, 18 June 2016 - 12:04.


#6
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005

 xilo, on 18 iunie 2016 - 10:45, said:


Folosesc varianta cartuselor compatibile de peste 5 ani si nu am avut surprize, am folosit si varianta refill cartus original si datorita cernelii proste am ars un cap de print .
Domnu , e clar ca in zilele urmatoare iau (pentru inceput) acest set :
http://www.printpro....1m-cli551y.html

DAR va rog daca puteti , sa-mi ziceti , care ar fi procedura de a nu abandona cartusele originale si a incerca sa le reancarc ? Vad ca sunt kituri cu cerneluri , ce au in pachet mini burghiu...  Adica sa incerc un refill , in momentul cand ajung la "0" .  Nu pot sa-mi dau seama cata cerneala mai este /cartus ...  Softul nu ma ajuta deloc ...

Mentionez ca o folosesc exclusiv pentru scos fotografii .( Pentru text am kiocera laser.) Iar fotografiile le scoat A4 (210X297) si A5 (148X210) .

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Cumperi de la mediatek cerneala refill inktec http://www.mediatec....250.html#models, cerneala pe cod de imprimanta !
Dai o gaura fina in partea superioara a cartusului, pe youtube gasesti zeci de filmulete si umpli . Eu le gauream cu ac de seringa incalzit si acopeream cu banda izolatoare , iesea super . Dupa umplere neavand kit de incarcare efectiv stringeam de cartus de 2-3 ori sa picaure ceva cerneala , gata , mergea. Umpleam cartusele si eu ochiometric , cind mai era 2-3 mm de cerneala in cartus il umpleam, nu lasam niciodata sa se goleasca la maxim

#8
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,387
  • Înscris: 30.11.2005
DA  , multumesc,  asa o sa fac !

#9
andriipopa75

andriipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2003
mie imi merge foarte bine si ieftin cu cerneala si cartuse de la octopus germania https://www.octopus-...551-with-5x-ink

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate