Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema credit banca

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 18.06.2012
salutari tuturor,am un credit de nevoi personale facut prin refinantare de la alta banca la banca transilavania ptr care platesc 228 ron rata lunara pe 5 ani,creditul lam facut in luna iunie 2015 si in luna august am ramas fara loc de munca dar am beneficiat de somaj timp de 9 luni timp in care am platit rata din acesta,ajutorul de somaj sa terminat si nu am gasit loc de munca,in urma cu vreo 3 saptamani am sunat la sucursala banca ploiesti si am stat de vorba cu o domana care mia spus ca este sefa de la credite si dansa mia spus ca daca nu gasesc loc de munca sa revin cu un telefon ptr ca se poate rezolva cu o amanare de plata cateva luni,azi am sunat la aceeasi sucursala si mi sa dat legatura cu un domn de acolo care mia spus ca doamna care este sefa de la creditew nu o gasesc acum si mia spus ca daca nu am asigurare la credit nu se poate face nimic dar mia spus sa revin zilele urmatoare cu un telefon,am avut o discutioe mai aprinsa cu respectivukl individ si iam spus ce mia spus acea doamna in urma cu 3 saptamani dartot5 nu sa convins,eu nu vreau sa raman cu restante si penalizari la credit dar ce se poate face in aceasta situatie,chiar nu se poate face o amanare de o luna sau doua maxim pana gasesc loc de munca?se pare ca la banca transilvania nu gasesti intelegere deloc,rog cine ma poate ajuta  cu un sfat,va multtmesc

#2
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Chiar nu gasesti sa imprumuti de la o ruda 230 de lei timp de 2 luni cat spui ca ai nevoie?

E o problema printre cei care raman in somaj, se apuca de cautat alt loc de munca dupa ce se termina somajul... ca spun ca e pacat sa piarda o luna sau doua din somaj daca gasesc ceva inainte sa se termine somajul... iar dupa ce termina somajul se apuca de cautat si constata ca poate dura si 6 luni pana gasesti ceva. Si uite asa in loc sa pierzi un pic din somaj ramai descoperit luni intregi fara nici un venit...

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Verifica foarte bine contractul de credit si detalierea platilor care trebuie facute sa vezi daca nu cumva ai vreo asigurare pentru pierderea venitului. Daca ai, asiguratorul va suporta cateva rate. Daca nu, va trebui sa achiti ratele din economiile personale sau sa te ajute cineva (o ruda/ etc - stiu ca poate suna cinic, dar in acest timp tu mananci ceva deci niste bani iti vin sub o forma sau alta, mareste acea suma cu 200+ lei). Daca nici asa nu merge, nu ai garantat creditul cu nimic? Ti se va executa garantia.

Edited by sags, 17 June 2016 - 18:39.


#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
9 luni si n.ai gasit absolut nimic de munca? Cum naiba?

#5
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 18.06.2012
nu am pus nici o garanti si nu am asigurare,eu am cautat de munca si am stat in baza la niste promisiuni dar acestea nu sau realizat si asta este,stau in busteni prahova si se gaseste f greu aici de munca ,sa ai pile etc tipic ptr romania,eu am cautat o intelegere la banca ptr 2 luni macar o suspendare dar vad ca una se zice sio alta se face,as avea de unde sa ma imprumut de acesti bani dar nu vreau sa ma fac dator,eu mai stiu cazuri la alte banci in care li sa acordat o amanare a platii la rata la aceasta banca de ce nu se poate?

#6
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Pentru ca nu esti de incredere. Ai asteptat 9 luni sa inchei somajul mizand pe faptul ca vei gasi apoi de lucru intr-un timp foarte scurt.
Ti-a placut sa stai tolanit asteptand ziua cand vine somajul, dar acum cand vin vremurile grele dai din colt in colt.
In aceste conditii ori gasesti de lucru, ori te imprumuti, ori speri ca te va amana banca.
Banca nu este un neica nimeni sa-l duci cu vorba, ori e alba ori e neagra.

Nu cred ca la salubrizare nu se gaseste nimic de munca, asta chiar provizoriu pana gasesti altceva mai bun.

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Eu inteleg ca de fapt vrea sa amane teapa, din moment ce spune ca vrea sa ramana dator la banca nu la rude/prieteni, ca la aia daca da teapa ii e rusine sa mai se vada cu ei si ei il vor evita daca nu plateste datoria, dar cu banca nu are nici o problema, ca oricum nu se vede cu ea :D

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
de curiozitate, pentru ce ai luat creditul initial? ce anume ai facut cu banii?

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Probabil a luat o masina :D

#10
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 18.06.2012
oameni buni eu vam intrebat si daca nu ma puteti ajuta cu un sfat mai bine abtinetiva cu comentarii ironice,nu vreau dau teapa nimanui eu am intrebat decat daca pot face o amanare de plata 1 luna sau 2 maxim si nu cred ca am cerut ceva imposibil,loc de munca se gaseste f greu aici ptr ca este orasul mic si eu am stat in baza la ce mia promis cineva si asta este,am mai avut credite si nu am ramas niciodata restant,eu am intrebat daca se poate gasi o solutie si rog cine ma poate ajuta cu un sfat serios eventual daca este cineva care lucreaza in sistemul bancar,va multumesc

#11
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Cauta in alt oras de munca.

#12
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Degeaba iti zicem noi pe forum ca te amana banca si cand vei ajunge in fata lor va fi contrariul.
Discuta cu cei de la banca, noi nu te putem ajuta cu mai mult.

Salubrizarea nu angajeaza, sau preferi sa o freci la rece mizand pe amanarea bancii sau asteptand un post de director?

Ce valoare mai are creditul in momentul de fata?

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ai tu ceva cu salubrizarea... cine e nebun sa se angajeze gunoier daca inainte a avut un post mult peste, sau macar unul care nu implica mizerie zilnica?

Sau in lumea ta orice somer trebuie sa se angajeze gunoier daca nu gaseste alt job in acelasi domeniu ca inainte (sau macar asemanator) din prima zi.

#14
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Nu am nimic doamne fereste cu oamenii care lucreaza la salubrizare, dar omul a zis ca nu se gaseste de munca si nu vrea nici sa ramana restantier.
Daca vrei sa reusesti, faci pe dracul in patru si nu ramai restant. Dar atat timp cat el a stat 9 luni cu mana pe coaie si acum spera ca banca sa-l amane de la plata mizand ca el in 2 luni gaseste ceva de munca, pai atunci ce pretentii sa mai ai?!
Daca nu se gaseste de munca la el in oras, sa faca naveta, sa munceasca in alta parte, locuri de munca se gasesc. trebuie doar sa vrei!

#15
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016


View Postcrash899, on 17 iunie 2016 - 19:39, said:

Nu cred ca la salubrizare nu se gaseste nimic de munca, asta chiar provizoriu pana gasesti altceva mai bun.

Nu o sa crezi dar la salubrizare se intra pe pile, recomandari si spagi. Un simplu maturator care se plimba prin parcuri si goleste cosurile de gunoi castiga lejer peste 2000 lei.



#16
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Si daca avea un post bun, crede-ma ca se gaseste repede un loc pe aceeasi pozitie daca esti bun in ceea ce ai facut!!!

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Post_Smiley_, on 17 iunie 2016 - 19:51, said:

de curiozitate, pentru ce ai luat creditul initial? ce anume ai facut cu banii?

In nici un caz pentru cratime.

#18
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Eu am dat doar un exemplu unde s-ar putea angaja rapid si sa nu aiba probleme cu banca! Am zis clar ca este o situatie provizorie pana gaseste ceva mai bun!

E ultimul post al meu pe acest topic! Imi pare rau de situatia in care este omul, dar nici el nu a facut nimic in acest timp pentru a-si asigura viitorul!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate