Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie receiver DVB auto

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MadFrog

MadFrog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 14.12.2009
Va salut. Detin pe auto de serviciu acest dvd auto, care are si optiune de tv:
http://www.ebay.com/...04AAOSwoudW-PoX

V-as ruga daca se poate sa-mi spuneti ce receiver trebuie sa-mi iau, DVB-T sau DVB-T2?Nu prea stiu cu ce se mananca si din descrierea dvd-ului nu imi dau seama daca suporta si DVB-T2.

Personal m-am gandit la asta:

http://www.ebay.com/...dpWV7HE&vxp=mtr

Imi puteti da vreun sfat? Multumesc anticipat.

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Stai linistit, am avut cateva masii pana acum, care aveau din fabrica DVB-T.
Doar cateva posturi emit DVB-T, iar calitatea receptiei e jalnica, la nivelul solului, in oras.

Pe scurt, e de nefolosit!

#3
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
DVB-T2

#4
MadFrog

MadFrog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 14.12.2009
Deci sa iau ceva DVB-T2?

#5
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
In Romania reteaua nu prea este construita (cel putin nu deocamdata) pentru receptie mobila din pacate.
In Ungaria de exemplu in Budapesta am facut receptie mobila cu o antena improvizata si cu un receptor Synaps BiT2 si mergea destul de bine (mai avea intreruperi e adevarat) chiar si intre cladirile inalte din Budapesta.
Am un prieten care mia povestit ca facea receptie mobila pe autostrada in Germania la 140 km/h fara intreruperi, dar nu stiu exact ce hardware avea...

Ca si receptor daca vrei sa cumperi clar trebuie ceva DVB-T2, DVB-T mai are cativa ani de trait si prin Europa si apoi se va trece si pe acolo la DVB-T2.

L.E. Daca cumperi pentru receptie mobila cumpara ceva cu 2 antene care sa functioneze in diversity mode.

Edited by mishu77, 17 June 2016 - 15:01.


#6
MadFrog

MadFrog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 14.12.2009

View Postmishu77, on 17 iunie 2016 - 14:46, said:

In Romania reteaua nu prea este construita (cel putin nu deocamdata) pentru receptie mobila din pacate.
In Ungaria de exemplu in Budapesta am facut receptie mobila cu o antena improvizata si cu un receptor Synaps BiT2 si mergea destul de bine (mai avea intreruperi e adevarat) chiar si intre cladirile inalte din Budapesta.
Am un prieten care mia povestit ca facea receptie mobila pe autostrada in Germania la 140 km/h fara intreruperi, dar nu stiu exact ce hardware avea...

Ca si receptor daca vrei sa cumperi clar trebuie ceva DVB-T2, DVB-T mai are cativa ani de trait si prin Europa si apoi se va trece si pe acolo la DVB-T2.

L.E. Daca cumperi pentru receptie mobila cumpara ceva cu 2 antene care sa functioneze in diversity mode.

M-ai bagat de tot in ceata. Ideea e ca sunt sofer si 5 zile din 7 sunt plecat in tara si am mare nevoie de asa ceva pe masina. Chiar daca emisia e proasta sau se mai intrerupe. Insa nu stiu mai nimic legat de subiectul asta si nu stiu ce sa achizitionez sa functioneze pe aparatul indicat mai sus (dvd-ul luat).

#7
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Ar trebui sa ne spui cum vrei sa faci receptia? In timp ce conduci sau cand te opresti intr-o parcare ... Daca vrei cand te opresti si aparatul care il ai acum pe masina are video in atunci poti cumpara linistit orice receiver care are alimentare externa de 12v sau 5v si cu o antena ar trebui sa rezolvi problema. Pentru receptia in mers se complica treaba si nici nu e recomandata ...

Edited by mishu77, 18 June 2016 - 11:54.


#8
MadFrog

MadFrog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 14.12.2009
Cand sunt oprit atunci. Ma gândeam ca va funcționa si in mers, cel puțin așa scria in descrierea receiver ului văzut de mine. Pentru Recepție  cand masina e oprită cum se numește receiver ul?

#9
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Orice receiver dvb-t2 care are alimentare la 12v sau 5v si pot sa receptioneze dvb-t2 trebui sa mearga (cu conditia repet ca ce ai acum pe masina sa aibe video in). Pentru cele cu 5v iti trebuie un alimentator de la 12v la 5v. Eu am folosit in masina un synaps bit2. Dupa cum am zis la noi deocamdata reteaua nu este facuta pentru receptie mobila (nu vezi ca ne chinuim sa carpim ce avem ...). Receiverele pentru receptie mobila sunt mai scumpe au de obicei 2 antene (sau mai multe antene) si functioneaza in diversity mode.

Edited by mishu77, 18 June 2016 - 12:29.


#10
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Din ce stiu eu, in prezent nu se mai transmite mai nimic pe DVB (T2 sau T), desi acum vreo 8 ani erau vreo 7-8 posturi prin Bucuresti.

Deci posibil sa fie inutil.

#11
generalmotors

generalmotors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,261
  • Înscris: 11.12.2008
Stii gresit. Se prind TVR-urile mai peste tot. DVB-T2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate