Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Avansul la programul Prima Casa s-ar putea majora

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu zic ca Programul Prima Casa sa devina Programul O Casa ....pentru ca fiecare cetatean din tara asta sa poata lua o casa in conditiile programului Prima Casa indiferent daca are sau a avut una sau mai multe case.....Asa e corect....Ca si cei care au deja case si nu pot accesa programul Prima Casa platesc taxe si impozite la stat.....
Daca nu se poate atunci sa inaspreasca conditiile de creditare....

#56
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Puteai sa cumperi un pudel in rate, problema era ca banca te incarca in penalizare, dubla, tripla rata si iti executa casa.
Asta zic ca nu cred ca este vreun tampit, bou, client, care vrea sa piarda casa din cauza nu si-a platit ratele la frigider.

Si sa vad unde am citit aseara un mesaj ceva "Am un prieten care are 100 de milioane(vechi) datorie la intretinere si el isi renova apartamentul", sa caut pe tipul respectiv.
Cum romanul vede ceva si intelege altceva, am o prietena buna care s-a pomenit cu datorie de 4 sute de milioane(din credit initial de 6 mii de lei) si si-a renovat apartamentul sa-l poate vinde, dar ce renovare? Tras un glet pe perete ca arata ca naiba, tras o vopsea lavabila si cam atat, avea un vecin de zice ca ete asta ce arogante face.
Fata nu mai avea ce manca din cauza la banca, era terminata de stres, si-a vandut apartamentul si s-a mutat la garsoniera.

Vreau sa vad si eu cum arata tampitul ala care are datorie 100 de milioane la intretinere, asta ca vrea el.

#57
hiko

hiko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.01.2008

 u-k, pe 18 iunie 2016 - 16:25, a scris:

Acum ca m-am asezat la calculator si pot scrie si eu cateva cuvinte dragute.

1 - La 60 de mii de euro iti cumperi un apartament decent, atat. La 60 de mii de euro ziceti ca o sa restituiti 75 de mii de euro, ma bazez pe spusele voastre, adica cumparati un produs deja scump ca suntem in boom imobiliar, imobile crescut articial de Prima Casa, pe langa cresterea artificiala platiti si dobanda.
2 - Pe langa rate o sa trebuiasca sa platiti si asigurare de casa, asigurarea voastra, asa zisa asigurare de grup, asta pe langa taxe notar si ce mai trebuie, care nu sunt incluse in Prima Casa.
Impozit, reparatie si orice are nevoie orice casa, da, si asta.
3 - Lumea moderna are un mod de a trai in cercul interior de cunostinte, daca cunostintele de pe langa ele sunt pozitive, au joburi bune... asa au impresia ca este regula valabila.
3.1 - Am intalnit in viata asta persoane superbe ca minte, ca personalitate, indraznesc sa zic ca am intalnit si femei bestiale ca aspect fizic, de ce am amintit asta? Aveau rate de pe cand aveau alt salariu. Scriu lucrurile astea si imi aduc aminte de o prietena care ea lucra la confectii pe 7 sute de lei, barbatul ei nu stiu pe unde era angajat, in trecut el fusese contabil si ea pe la o firma mai mare, de la joburile de 2-3 mii de lei(ea) si probabil el mult mai mult, au ajuns la 7 sute si ceva de lei(ea) si el 800 de lei, ratele mergand in continuare.

Realitatea din piata este P.C.R., care se minte sigur si zice ca nu este vorba de Pile Cunostinte sau vreo Relatie... ala/aia or sa aibe de suferit.

4 - Cei care au stat in chirie, nu au detinut ceva in proprietate, sincer nu cred ca pricep cate lucruri trebuie sa platesti ca proprietar, sincer va zic ca nu banuiti cate trebuie reparate, cate trebuiesc inlocuite.

Daca vrei sa faci ceva calumea, pune salariul minim pe economie, nu pune 2000-3000 de lei.
Prietene... Continua căutarea de gâște... Si lasă-ne... Ca ne-ai cam spamat de ne e greata de tine... Ne-am saturat de persoane ca tine cu exemple fel de fel...tu...ai doua variante... Ori iti termini vasele de spalat în UK și te cari și tu înapoi în România... Ca de... câștigi 1000 de £ dar 800 se duc la chirie - și ăștia din tara plătesc rate... Tule' muma'... - ori iti vezi de cele 7 garsoniere confort 3 în ferentari  cumpărate cu credite pe care acum le închiriezi și îți e frica ca s-a deșteptat romanul... Si nu mai mai ai bani de benzina sa te duci pana la magazin... Iti alegi tu  filmul... Care îți convine...
Noi restu' luam de la statul asta murdar orice se poate... Ca dacă nu, oricum le fura cineva...  Case cu prima casa... Si mașini hybrid cu rabla ;-)...
Huh... Acum îmi pot continua viata liniștit... Ca am scăpat de un spam...
Sa continue topicul cu avansul fraților, zic. :-)

Edited by hiko, 20 June 2016 - 00:57.


#58
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am incercat sa te citesc, sincer, apoi mi-am dorit sincer sa te spanzur, sa iti inscenez o sinucidere cu lovitura dubla de cutit in inima.
Are rost sa mai zic motivul? Atatea puncte ... ... ...

In viata trebuie sa mergi pe drumul tau, sa citesti si sa intelegi lucrurile astea, sa te gandesti la banca ca la o curva batrana cu SIDA, sa te gandesti ca o m...e rapida o sa iti aduca 25/30 de ani de stres.
Eu nu incerc sa ma ascund cand zic ca urasc bancile, cand zic ca toate manevrele astea cu Prima Casa au facut piata praf, preturile sunt sus de te amuza.
Ex. Am gasit un apartament cu 65 de mii de euro, statea la vanzare pe N adrese si de anul trecut, din cateva mesaje cu vanzatorul(fara ca macar sa vad apartamentul) a scazut 3 mii de euro, ajung la fata locului si ajungem la 60 de mii de euro, ca intr-un final sa zica ca daca sunt hotarat el accepta si 58 de mii de euro, ca s-a saturat de catre precontracte a semnat prin prima casa si nu au mai facut ceva.

Cred ca este oarecum normal sa urasc bancile?

#59
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 u-k, pe 20 iunie 2016 - 10:14, a scris:

intr-un final sa zica ca daca sunt hotarat el accepta si 58 de mii de euro, ca s-a saturat de catre precontracte a semnat prin prima casa si nu au mai facut ceva.

Cred ca este oarecum normal sa urasc bancile?

N-am inteles de ce s-a saturat proprietarul, sa ia bani din precontracte doar pentru ca avea proprietatea pe piata? Sau facea fals in acte si lua un avans fictiv in intelegere cu creditacul, pentru a da teapa bancii?

Si ce treaba are povestioara asta cu faptul ca urasti tu bancile?!

#60
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

 f300, pe 20 iunie 2016 - 10:36, a scris:

N-am inteles de ce s-a saturat proprietarul, sa ia bani din precontracte doar pentru ca avea proprietatea pe piata? Sau facea fals in acte si lua un avans fictiv in intelegere cu creditacul, pentru a da teapa bancii?
Pe bune? Tu ai citit subiectul Prima Casa? Ai vazut cate persoane au fost in situatia de a face precontract si a nu incheia tranzactia? Fiind nevoiti sa caute altceva? Si ca preventiv au trecut avans mic, avans care a fost returnat, ca na, nu toti sunt scarbosi sa traiasca din asa ceva.

#61
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 u-k, pe 20 iunie 2016 - 22:15, a scris:

preventiv au trecut avans mic, avans care a fost returnat, ca na, nu toti sunt scarbosi sa traiasca din asa ceva.

No serios s-a plictisit sa doneze el de buna voie bani la altii si de aia e naspa prima casa...

Daca nu-l lasa inima poate foarte bine sa spuna de la inceput ca nu se incurca cu PC, nu precontract, nu intra in hora. Nu se poate face PC fara colaborarea lui, bafta. Chiar daca pierde citiva clienti potentiali care veneau pe PC oricum beneficiaza de preturile care spui tu sint "sus de te amuza".

#62
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Tu ai o placere de a lua partea bancilor, din categoria fiecare cu placerea si plictiseala lui, "No serios s-a plictisit sa doneze el de buna voie bani la altii si de aia e naspa prima casa..."
Sigur, din cauza asta majoritatea precizeaza in anunt ca fara credit, fara prima casa, asa cum nici eu nu am fost interesat de prima casa, ca vezi tu? Semnezi un precontract ca timp de 2 luni nu ai voie sa vinzi apartamentul, caz contrar platesti o suma, daca te razgandesti? platesti o suma.
Daca clientul nu reuseste dosarul cu prima casa? si nu este vina lui, ca nu mai acorda banca creditul? Pai returnezi suma.

Mie imi veneau in casa persoane care stiau ca nu vand prin prima casa, cu toate astea? insistau, ba tin si acum minte un cuplu care ma minteau ca merge repede prin prima casa, timp in care eu spuneam ca fondurile au fost epuizate, ei ma mintau ca nu este asa.

Si majoritatea aveau apartamente pe la etajul 4(cum era si cazul cuplului de mai sus) si ziceau ele ca or sa vanda repede, ca o sa foloseasca suma de acolo + suma de la prima casa si or sa cumpere apartamentul meu.

Edited by u-k, 22 June 2016 - 17:15.


#63
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu tin apararea nimanui ci doar comentez ca motivul emis de tine sa urasti bancile e 100% pueril (mai ne si intrebi daca ni se pare normal ca le urasti: nu, nu mi se pare normal si cred ca problema e la tine nu la banci). Cum sa urasti bancile pentru ca doi privati discuta intre ei ceva de genul:

- ba, vreau sa-ti cumpar jucaria dar n-am bani, o sa iau de la banca
- fugi de aici, nu vreau sa vorbes cu tine, sint satul de de-astia
- nu, ca vreau vreau sa cumpar
- lasa-ma in pace
.... etc

Ce treaba are banca aici? Vrei sa te plingi sint 1001+1 chestii de care sa te plingi. Incepind cu chestii generale de genul ca-s comisioane mari, ca unii se duc sa scoata bani ca sa-i dea la alta casierie pentru ca le iese mai ieftin. Ca multi si daca au cont curent tot platesc cash la casierii din cauza comisioanelor vreo 3-5 facturi pe luna care pe linga ca-i o pierdere de vreme pentru ei mareste si costul serviciilor respective pentru ca trebuie sa ai o groaza de casierii peste tot, cu angajati, cu activitatile de rigoare de la curatenie la depus banii la banca in fiecare zi.

Sau daca vrei sa te plingi de gainarii concrete iarasi ai de unde, doar asa la prima vedere:

Citat

Conform informațiilor de pe site-ul Tribunalului București, instanța "constată caracterul abuziv al clauzelor inserate (...) ce au făcut obiectul procesului-verbal de constatare (...) emis de reclamantă. (...) Aplică pârâtei Credit Europe Bank România S.A. sancțiunea amenzii contravenționale în cuantum de 400 lei. Obligă pârâta Credit Europe Bank România S.A. la modificarea tuturor contractelor de adeziune în curs de executare ce conțin clauzele mai sus arătate, prin eliminarea clauzelor abuzive".


Citat

"In cauza exista suspiciunea rezonabila ca suspectul S.C.R, angajat al unei banci din Bucuresti, a solicitat emiterea unui nou token in numele unui client, apoi a accesat fara drept contul clientului, dispunand trei transferuri bancare neautorizate", sustin anchetatorii intr-un comunicat remis luni de DIICOT.
La inceputul lunii ianuarie, salariatul institutiei bancare a facut un transfer de 200.000 de lei din contul unei persoane, motivul declarat al tranzactiei fiind plata contravalorii unui imobil, despre care s-a stabilit ca nu exista in realitate.
Ulterior, angajatul a mai facut doua transferuri, unul de aproape 50.000 de lei si altul in valoare de circa 318.000 de lei, din contul aceluiasi client.
El a retras din cont cea de-a treia transa "pentru a achizitiona un autovehicul BMW X5, care a intrat in posesia lui, in baza unor acte de imputernicire intocmite in fals in numele clientului al carui cont l-a fraudat".


#64
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
http://www.profit.ro...ililor-15515300

#65
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa logica din articol sintem cu totii asistati social de stat pentru ca garanteaza ca mai putem face ceva cu banii miine.

Edited by f300, 01 July 2016 - 11:06.


#66
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

 luci_flash, pe 16 iunie 2016 - 22:51, a scris:

Mi se pare normal. Daca nu esti capabil sa strangi 6-7000 de euro in cativa ani, inseamna ca nici n-o sa-i poti da inapoi pe toti+dobanda dupa ce-ti iei casa. Nu trebuie chiar toata lumea sa aiba casa; nu poti, nu te bagi.
Nu e prima data cand te aud cu aberatia asta...
ia cazul meu:
1050ron chirie lunara in apartament mic si simplu
830ron rata lunara in apartament mare, 85mp + spatii de depozitare de 30mp + garaj subtaren. (Apartamentul pentru care mi-a intrat azi dosarul la fond)

Ca sa strangi 7000 euro trebuie ca pe langa cei 1050ron pe care oricum ii dai sa mai pui si de-o parte timp de 3 ani cate 200 euro pana strangi cei 7000... asta.. si ia in calcul ca in cei 3 ani timp in care tu ai strans 7000euro, ai mai platit inca 1050 * 36 = 37800 (adica 8400euro) pentru chirie... Nu mai bine ai fi platit direct 15.400euro la banca? Si banii aia de chirie se duc oricum... asta daca nu se intampla vreo nefacuta, pierzi locul de munca si nu-ti mai gasesti altul o perioada... Insa asta se poate intampla chiar si daca poti strange cei 7000e... Sau tu esti genul care sta cu parinti pana la 30 ani ca sa-si straga bani de avans?

Edited by AndyM, 14 November 2016 - 15:28.


#67
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

 AndyM, pe 14 noiembrie 2016 - 15:22, a scris:

Nu e prima data cand te aud cu aberatia asta...
ia cazul meu:
1050ron chirie lunara in apartament mic si simplu
830ron rata lunara in apartament mare, 85mp + spatii de depozitare de 30mp + garaj subtaren. (Apartamentul pentru care mi-a intrat azi dosarul la fond)

Ca sa strangi 7000 euro trebuie ca pe langa cei 1050ron pe care oricum ii dai sa mai pui si de-o parte timp de 3 ani cate 200 euro pana strangi cei 7000... asta.. si ia in calcul ca in cei 3 ani timp in care tu ai strans 7000euro, ai mai platit inca 1050 * 36 = 37800 (adica 8400euro) pentru chirie... Nu mai bine ai fi platit direct 15.400euro la banca? Si banii aia de chirie se duc oricum... asta daca nu se intampla vreo nefacuta, pierzi locul de munca si nu-ti mai gasesti altul o perioada... Insa asta se poate intampla chiar si daca poti strange cei 7000e... Sau tu esti genul care sta cu parinti pana la 30 ani ca sa-si straga bani de avans?
Nu e cazul sa insulti. E de ajuns sa-ti expui parerea. Nu e nevoie sa te dai rotund.
Stau in chirie si eu; ceva mai avantajoasa decat a ta (discount de la job).
La rata aia presupun ca ai luat pe 30 de ani credit. Per total platesti undeva la 45-50% dobanda si comisoane, corect? Deci 20.000 de euro se duc la banca. Cu banii tai de dobanda eu stau in chirie 15 ani, iar in 15 ani eu cumpar cash si casa si masina.
In orice caz, iti inteleg punctul de vedere; si se pare ca si actualul guvern il intelege (s-a propus avans 0% pentru prima casa).
Cert este ca situatiile noastre sunt diferite, si e normal ca asteptarile noastre sa fie la fel de diferite.
Mie nu-mi convine sa platesc 50% dobanda catre banca, motiv pentru care prefer sa platesc avans cat mai mult, sa am rata de 2.000 de lei/luna, si sa termin in 10 ani (pentru un imprumut de vreo 60-70K euro). Iar tine nu-ti convine sa platesti chirie, dar iti asumi niste riscuri (30 de ani e foarte mult).

#68
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Intr-adevar, ai dreptate cu dobanda... Da, am facut creditul pe 30 ani pentru avea o rata mai mica in caz de urgenta... nu se stie ce va fi peste 5 ani, de exemplu... Insa am de gand sa o platesc mai rapid. Avantajul este ca nu exista comisioane la plati anticipate, si de exemplu la doua rate platite, platesc dobanda o singura data....
Si iesi mult mai ok decat la o chirie...

Edited by AndyM, 14 November 2016 - 20:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate