Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Avansul la programul Prima Casa s-ar putea majora

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
http://www.digi24.ro...ar putea majora

"Programul Prima Casă ar putea continua, dar cu alte reguli, spun oficialii Fondului de Garantare, instituția care reprezintă statul în contractele de creditare Prima Casă.
„Încercăm să direcționăm cererea foarte mare către acele persoane care au nevoie de ajutor și se va concentra pe avans discuția, pentru că este discutabil dacă cu un avans de 5% este bine și normal să ai acces la un credit pe termen de 30 de ani, în condițiile în care în alte țări produse similare au avansuri de peste 20%. Discuțiile sunt în derulare, se realizează o analiză, încă nu s-a stabilit o concluzie”, a declarat Simona Mureșan, director în cadrul Fondului de Garantare."

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
... in alte tari ... peste 20% ...

Ma lasi? Care alte tari ba? Daca citeste nenea ala pe aici sa stie ca se poate si cu 1%. Da mocoflete, 1 ( unu ) la suta.

PS. Am si apa calda.
PS2. Tara de mana a paispea ii romanica aia. Si partea buna e ca nu e.

Edited by Super Chief, 16 June 2016 - 22:10.


#3
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Parerea mea ca trebuia din doua sa fie una.
Ori Prima Casa sa fie inclusa in darea in plata.
Ori avansul sa fie 0.

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Mai era o discutie zilele trecute in care se spunea ca prin prisma unei inflatii in crestere si dobanda la creditele Prima Casa va creste si ar putea avea impact la cei cu venituri limitate care au rate cu ponderea maxim admisa din venituri.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
20%? pai da ma dar si ce venituri au aia? ca aici e jale cu veniturile si preturile astea ioropene. Chiar ca stat de rahat, e numai pe japca pe toate gaurile si mana in mana cu bancile

#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Pai programul asta nu e "mana in mana" cu bancile ?

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Mi se pare normal. Daca nu esti capabil sa strangi 6-7000 de euro in cativa ani, inseamna ca nici n-o sa-i poti da inapoi pe toti+dobanda dupa ce-ti iei casa. Nu trebuie chiar toata lumea sa aiba casa; nu poti, nu te bagi.

#8
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca te intelegi cu vanzatorul si iese (supra)evaluarea, poti avea avans 0 (bineinteles daca nu se schimba regulile si acel avans nu ramane doar declarativ, daca se cer si extrase/alte acte pe el devine cam nasol).

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postluci_flash, on 16 iunie 2016 - 22:51, said:

Daca nu esti capabil sa strangi 6-7000 de euro in cativa ani, inseamna ca nici n-o sa-i poti da inapoi pe toti+dobanda dupa ce-ti iei casa.

Dar ce te faci daca ESTI capabil si trebuie sa astepti citiva ani pina sa-ti iei casa, pierzind de exemplu 20kEUR pe chirie in timpul ala?

#10
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

View Postluci_flash, on 16 iunie 2016 - 22:51, said:

Mi se pare normal. Daca nu esti capabil sa strangi 6-7000 de euro in cativa ani, inseamna ca nici n-o sa-i poti da inapoi pe toti+dobanda dupa ce-ti iei casa. Nu trebuie chiar toata lumea sa aiba casa; nu poti, nu te bagi.

Ce va mai place sa aruncati asa cu vorbe... Majoritatea uite ca au luat fara acest avans si isi platesc ratele fara intarziere.
PS: Oricum si acum iti trebuie vreo 5000.

#11
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Cam asa, cu PC daca dai avansul pe bune iti trebuie 5-6000 euro.

#12
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postluci_flash, on 16 iunie 2016 - 22:51, said:

Mi se pare normal. Daca nu esti capabil sa strangi 6-7000 de euro in cativa ani, inseamna ca nici n-o sa-i poti da inapoi pe toti+dobanda dupa ce-ti iei casa. Nu trebuie chiar toata lumea sa aiba casa; nu poti, nu te bagi.

La mintea ta ar trebui eutanasiati aia care nu sunt capabili sa stranga 6-7 mii de euro nu ? Ca parca toti lucreaza in IT si au salarii cu 4  cifre, ce minte aveti si voi, ai pus avansaul mare s-a terminat cu programul, si ai rupt si visele tinerilor pe care vrei sa-i tii in tara, ca de asta pleaca din cacatul asta de tara, si nu avem pe cine angaja, pentru ca au salarii mici si nu isi permit o casa, ca sa iti faci o familie ai nevoie de o casa, si sa ma lasati cu cacatul cu chiria, nu tot ce e bun afara se aplica si la noi, romanul e nascut proprietar, daca nu era asa nu mai exista programul prima casa, si se numea programul prima chirie

Edited by Platon, 17 June 2016 - 07:47.


#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,810
  • Înscris: 26.02.2010
O crestere a avansului, in prima faza va bloca accesul la credite, dar fiindca nu va mai exista cerere, preturile se vor ieftini, astfel incat avansul viitor poate fi echivalent cu avansul din prezent. Cum se doreste sa se schimbe ceva pentru popor in relatia cu bancile, lumea intra in vrie, la fel si cu darea in plata. E bine sa existe legi, apoi sa se aplice si sa se vada si efecte, ca daca tipi in stanga si dreapta si stai cu frica in san, nu o sa rezolvi niciodata nimic.

#14
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPlaton, on 17 iunie 2016 - 07:44, said:

La mintea ta ar trebui eutanasiati aia care nu sunt capabili sa stranga 6-7 mii de euro nu ? Ca parca toti lucreaza in IT si au salarii cu 4  cifre, ce minte aveti si voi, ai pus avansaul mare s-a terminat cu programul, si ai rupt si visele tinerilor pe care vrei sa-i tii in tara, ca de asta pleaca din cacatul asta de tara, si nu avem pe cine angaja, pentru ca au salarii mici si nu isi permit o casa, ca sa iti faci o familie ai nevoie de o casa, si sa ma lasati cu cacatul cu chiria, nu tot ce e bun afara se aplica si la noi, romanul e nascut proprietar, daca nu era asa nu mai exista programul prima casa, si se numea programul prima chirie

Pai cum naiba e nascut romanul proprietar daca nu are bani de un amarat de avans? Unul ce nu are bani de un 10-15% avans e clar rupt in cur....de unde o sa aibe bani de rate 30 de ani? Ca la urma urmei,tot tu o sa scoti bani din buzunar sa-i platesti rata,doar e garantat de stat programul asta tembel....

#15
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postxkos, on 16 iunie 2016 - 22:46, said:

20%? pai da ma dar si ce venituri au aia? ca aici e jale cu veniturile si preturile astea ioropene. Chiar ca stat de rahat, e numai pe japca pe toate gaurile si mana in mana cu bancile
Majoritatea calculeaza chiria, desigur pun o chirie intr-o zona mai scumpa, cum am vazut ca se poarta si pe forum, trec o chirie scumpa si zic ca se incadreaza cu rata sub chirie sau la acelasi pret, asa ca ei sunt mai inteligenti si fac rate pentru casa.
Aici apare problema ca in cazul la chirie te poti muta oricand la ceva mai ieftin, la nevoie stai si intr-o camera de camin, viata merge inainte.
In cazul ratei? Pai nu scapi de ea, darea in plata nu te ajuta, ramai singurel cu banca.

Si ce ziceti voi ca va intelegeti cu vanzatorul sa treaca avans doar pe foaie, este complicat, majoritatea fug de Prima Casa, eu am fugit de prima casa, asa ca sansele sa gasesti tu pe cineva sa accepte prima casa, sa accepte sa treaca avans pe care nu il primeste, slabe.
Nu mai zic ca aia care accepta prima casa au imobile in zone mai de rahat.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postady_77, on 17 iunie 2016 - 08:08, said:

Pai cum naiba e nascut romanul proprietar daca nu are bani de un amarat de avans?

Romanul e nascut proprietar pentru ca zeci de ani nu putea sa fie decit chirias la stat sau proprietar, dupa care Iliescu practic a donat (mita electorala) casele chiriasilor care stateau in ele. De aia sint asa multi proprietari si mai mult sistemul romanesc e inca tunat cu presupunerea ca fie esti chirias la stat fie esti proprietar. Nici macar buletin nu poti sa-ti faci daca nu vine cineva cu actul casei in dinti, motiv pentru care multi romani au adresa din buletin la parinti, la bunici, la o matusa, unde stateau acum 8 ani, etc. Desi e ceva perfect legal si ok nu numai sa stai cu chirie ba chiar si la hotel toata viata.

#17
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Intru si eu in discutie pentru ca m-am saturat sa aud mereu daca nu esti in stare sa strangi 15 - 20k nu trebuie sa te gandesti la credit.
Eu una vad altfel lucrurile. Pe an impreuna cu prietenul meu reusim sa strangem aprox 7000 euro ceea ce ar insemna sa astept vreo 3 ani ca sa strang acel avans de 20k, corect? Ei uite nu vreau sa astept acei 3 ani care din punctul meu de vedere cantaresc foarte mult si vreau un credit rapid PC pentru ca imi permit.
Care e problema cu asta? Toata lumea da exemplul din afara, ca noi suntem cea mai groaznica tara, ca pe noi ne fraieresc bancile...mai oameni buni, voi ati fost afara? In SUA si Canada e jale la un credit (2 ipoteci pe casa+ asigurarile+scolile)...cei de 35 de ani stau cu parintii pentru ca nu isi permit sa stea singuri...in Anglia trebuie sa iei la mama naibii o casa ca sa iti permiti (casa in stare jalnica, sa nu mai punem la socoteala ca vrei nush ce parchet) si exemplele pot continua. Bancile nu te fraieresc, singur o faci. Citeste contractul ala de 100 de pagini si gata nu te mai plange. Astazi sunt constienta ca daca am o rata de 1200 lei peste 1/2 an posibil sa fie 1600 lei. Asta nu inseamna ca ma fraieresc bancile ci pur si simplu imi asum.
Consider ca PC conteaza mult pentru noi cei care vrem independenta, pt mine care nu vreau sa stau cu parintii la 30 ani din respect. Atata timp cat rata este mai mica de jumatate fata de salariu consider ca iti permiti sa iei un credit. Ce va deranjeaza pe voi ca nu avem 15 - 20k avans? Pur si simplu nu vreau sa astept 3 ani sa strang acest  avans. Vreau sa dau fix avansul de 5% si gata.

#18
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Fratilor, nu toata lumea trebuie sa aiba casa proprietate personala. S-au tot facut filme despre ultima criza financiara, va recomand sa le vizionati.
Pe scurt, toata problema a plecat de la oameni care aveau cate 3-4 case, fiindca avansul era cateva sute de dolari, desi ei lucrau ca gunoieri sau casieri.
Cunosc un caz, un ajutor de bucatar, cu salariu de 1500 de lei. Ca tot romanul ambitios, si-a facut credit pentru avans, iar apoi credit prima casa. Dupa doua luni a constatat ca defapt nu poate sa plateasca. Acum locuieste cu colegul bucatar, intr-o camera de 9mp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate