Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

facultate la 30-35 de ani ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
sorinqk

sorinqk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 08.02.2006
Am avut colegi la prima facultate "in varsta" desi 30-35 de ani nu imi suna ca se incadreaza "in varsta. Cred ca maxima a fost de 45 de ani pentru o facultate economica la IF.
Nu au fost tratati diferiti de profesori, veneau la examene si la cursuri ca si restul studentilor. Majoritatea s-au integrat in grup pentru ca au vrut. Erau si exceptiile care "eu am 40 de ani si de la nivelul meu nu vorbesc cu astia de 19" Toceau toate materiile, stateau in prima banca la cursuri si ne ignoram cu succes :) Majoritatea au stiut sa se integreze si sa se ocupe si de munca si familie (trebuie sa mentionez ca aveau si locuri de munca care le permiteau un program flexibil)
La a II-a facultate cand am ajuns eu "in varsta" la 33 de ani am ales IFR pentru a ajunge la seminarii si pentru ca am considerat ca asa este corect, avand in vedere ca nu puteam participa la cursuri din cauza locului de munca. Media de varsta cred ca era pe la 29-33 de ani cu minim de 19 si maxim de 60. Persoana de 60 de ani s-a integrat cu succes in grup cu studenti de toate varstele.
Daca iti faci griji ca cineva se va uita urat la tine, nu ai de ce. Posibil sa mai dai de un retard care se uita la tine cu gandul "uite si babaciunea asta de 30 de ani la cursuri" dar banuiesc ca nu mergi sa-ti faci prieteni la facultate. Daca vei dori te poti integra cu succes, mai trebuie doar sa te gandesti la cum vedeai si tu viata la 19 ani pentru a nu judeca pe altii :D

#56
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Cum sa mergi mai la 60 ani la facultate?

Vrea pensie pe o treapta superioara de studii sau cum?

#57
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pisoias, dragalas, sincer, ma simt dator cu un citat. Un viteaz moare o singura data. un las in fiecare moment.
Nu stiu ce se va intampla cu mine daca "fabrica" mea da faliment. Nu sunt fiul Mamei Omida.
Dar stiu ca stiu destule din ambele meserii, ma rog in Istorie as fi debutant, ca sa sper sa ma pot angaja..Pe bani mai multi decat aici, sau mai putin, nu stiu.
Dar dta nu iti pune problema mea. Asta pt ca un caine moare de drum lung si  un ..de grija altuia..
iar Istoria nu e asa de simpla cum crezi dta. Daca te duci la o profa si incepi sa ii insirui domnitorii Moldovei....e posibil sa iei doar 5.
Eu am luat doar 8 pt ca am uitat cum ii spunea celui care se ocupa de caii domnitorului. Si dupa 2 tentative, fiecare cu -1, punct, asta.e Dar plecasem din 10 dupa ce imi expusesem primul punct. Proful a regretat, si eu, dar asta e.
Nu am fost de 10...

Edited by Prien, 21 June 2016 - 21:54.


#58
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Program flexibil? adica vinde pe olx sau menajerie sau cum? agent vanzari, firma proprie probabil.
Hai sa facem toate treburile la timpul lor ca asa e natural, si sa nu mai o dam in recorduri dinastea scarboase. Maine poimaine naste vreuna la 90 de ani prin ce stiu ce modificari.
Ptr cei mai in varsta care chiar doresc o diploma exista varianta eleganta si faina cu nimic mai prejos adica  facultatea la frecventa redusa sau distanta sau seral eventual, seral nu stiu daca mai exista.

Oare sa ma inscriu si eu sa fac gradinita inca odata? sau scoala generala? In fine se face scoala generala ptr cei care nu au 8 clase in grupe speciale a doua sansa dar in nici un caz nu se accepta acestia sa fie integrati la grupele de scolari cu varste normale. Motivul?  e lesne de inteles, e ceva natural, lafel ar trebui si la facultate, acolo  e insa mai liber, se presupune ca omul are discernamant sau e cernut de admitere, insa unii forteaza nota. Daca nu era interdictie sa te inscrii in clasa 1 cu scolarii aia de 6 ani pun pariu ca erau si super absolventi cu premiul 1 la 40 de ani la clasele 1-4 sau 5-8. Venea la serbare domnisoara invatatoare de 25 de ani si ii punea coronita pe cap ptr premiul 1 unui domn de 40 de ani. Frumos nu?

Mie imi pare total nenatural si rusinos sa merg unde nu-mi  e locul, e ca si cum m-as duce la WC la femei sau sa ma joc la parculet in nisip cu galetuta cu copiii altora nu cu ai mei, sau as merge cu masina mica pe banda destinata autobuzelor, sau m-as agata de firele de tensiune inalta spunand ca eu sunt pasare.

Edited by pisoiu22, 21 June 2016 - 22:13.


#59
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

Quote

ma rog in Istorie as fi debutant, ca sa sper sa ma pot angaja
la parlament, sa le vorbiti acolo la 23 august si 1 decembrie 9 mai etc. Alta sansa nu aveti deloc.

Cata aberatie sa incapa in aceasta poveste cu istoria facuta ptr reconversie de la electronica? pai electronica este totusi un domeniu profitabil inca, tinerii aleg inca studii de electronica si stiinta calculatoarelor. Sunt firme care executa circuite la comanda, sunt firme ce monteaza camere de supraveghere alarme, mentenata pc-uri si servere, programare ptr circuite mici, circuite facute la comanda ptr diverse aparate, asamblari si lipiri de piese pe PCB-uri. Nu mai spun ca ptr meserie de electrician se plateste binisor si e si la negru cu ciubucuri, montaje reparatii instalari. Nu mai zic de chestii industriale care eu nici nu le cunosc unde e nevoie de electronisti si electricieni. Desfa un motor asincron trifazic de la o pompa sau de la un strung si vezi ce-i ars in el si refa-i bobinajul si schimba-i rulmentii, asta daca merita, asa ca e de lucru berechet pe electrica si energetica, mai ales cu vechime si experienta in spate.  Eu deduc ca dvs electronica nu va placut deloc, deaia v-ati convertit la ceva literar insa total necautat. Unul bun la un domeniu gaseste de lucru. Sunt mii de anunturi cautam electricieni cu experienta cautam electronist inclusiv ptr automobile instalatii domestice si industriale etc. Sunt cursuri de recalificare la scoli private si ajofm ptr electrotehnica si electronica nu ptr istorie, semn ca se cauta domneiul energetic.

Se poate trai si din reparatii de laptopuri si tablete si telefoane, un letcon si ceva scule mai scumpe, putina lb engleza ptr documentare si indemanare si merge treaba. Doar ca dupa o varsta deja cer prea mult cred.

Sa mor si inca n-am auzit de reconversie de la electronica la istorie, mai trebuia reconversie de la informatica si programare la istorie sau la maturator

Edited by pisoiu22, 21 June 2016 - 22:37.


#60
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
"Eu deduc ca dvs electronica nu va placut deloc, deaia v-ati convertit la ceva literar"..
Amice, era o replica a lui caragiale..esti..deosebit..
Corect. Nu mi-a placut electronica. Doar m-am apucat de ea in 1977, apoi am facut Liceul Electronica, asa ca din 1982 am ajuns electronist profesionist. Apoi am terminat si Fac de Electronica. Chiar nu mi-a placut da de loc..
Cate aparate -adica televizoare, radiouri, surse de PC sau de laptop, statii de emisie receptie, ..- am reparat..si cate cablaje si pt mine si pt "fabrica "mea am proiectat, sincer, nu mai stiu.
Chiar si in acest forum am dat sfaturi si pareri...
Asa ca matalica cauta pe net cuvantul pasiune...Daca nu intelegi ce inseamna asta, ti-l explic eu..
Dar nu am scris nicaieri ca imi doresc reconversie..Am facut Istoria asa, ca o joaca frumoasa..
Si daca tot te dai cunoscator in ale electronicii, rezolva problema 3R...

Edited by Prien, 23 June 2016 - 22:44.


#61
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Ha ha, daca am pomenit de un motor asincron un strung si un PCB gata ma dau cunoscator in electronica.
Rea concluzie.

Mesajele au ramas, uitati-va mai sus sa vedeti ca ati spus ca se "poate inchide fabrica si doresc sa ma angajez cu istoria, poate voi fi dbeutant"

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate