Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

facultate la 30-35 de ani ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 spider_zero_sapte, on 16 iunie 2016 - 22:24, said:

Pentru un licențiat, să nu cunoască limba română este destul de rușinos.

normal, doar facem la 40 ani facultatea si lucram in acel timp, deci nu avem vreme de balbe ca mandruta si analize gramaticale ca pruteanul.

Edited by pisoiu22, 16 June 2016 - 22:29.


#38
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai nota 2... stai jos Posted Image

#39
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Nici nu m-am ridicat.

#40
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu era pentru tine :)

#41
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
De sculat nici nu mai amintesc.

 TruculMagic, on 16 iunie 2016 - 22:31, said:

Nu era pentru tine Posted Image
vreau si eu un 2. Mai aveti sau le-ati dat pe toate? daca s-au terminat 2-urile, cand mai aduceti altele? sau cand mai bagati 2-uri ca vreau si eu mai multe 2-uri.

Dorim unu (1) daca se poate ca sa modificam dupaia la final.

#42
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 23.04.2011

 steveLB, on 16 iunie 2016 - 18:23, said:

Ati avut sau aveti colegi care incep o ( prima) facultate la 30-35 de ani ? Cum se descurca, cum sunt vazuti ?

Da, am eu in grupa o doamna cam in jurul varstei de 40 de ani. Nu face nota discordanta in mijlocul atator studenti tineri (sau cel putin nu o percep eu ca fiind ''altfel''), se descurca foarte bine, s-a adaptat colectivului.

Am observat ca la facultate, spre deosebire de liceu, nu-i pasa nimanui de detalii ce tin de varsta, cum te imbraci si altele de genul asta. God bless college life!

#43
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 TruculMagic, on 16 iunie 2016 - 22:28, said:

stai jos Posted Image
pai aduceti un scaun sau un pat ptr acel domn, unde sa stea jos?

 Jesssica, on 16 iunie 2016 - 22:35, said:

Da, am eu in grupa o doamna cam in jurul varstei de 40 de ani.
iti dai seama, putea sa fie si maica-ta acolo. Erati colege. Mergeati la agatat amandoua.
Nu stiu ce cauti tu aicea, aici doar baronii astia vechi vorbim, motanii incaltati, voi aia mici mergeti pe FB. gata cu galagia. da-tii drumul de-aici

Edited by pisoiu22, 16 June 2016 - 22:49.


#44
steveLB

steveLB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2016
mersi pisule, ia aici un ghem de lana si joacate cu el , ca nu prea e interessant ce spui .

#45
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Mai bine sa facem un topic: ce alta a doua facultate la ID sa facem acum cand suntem batrani, bine inca nu avem nici macar cat scrie in titlul topicului dar suntem deja batrani fata de aia nou nascuti.

Unde-i ghemul, da-l aici ca-mi trebuie. Sper ca e lana de oaie, nu o fi sintetica din poliamida sau poliester.

Edited by pisoiu22, 16 June 2016 - 22:48.


#46
steveLB

steveLB

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2016

 pisoiu22, on 16 iunie 2016 - 22:48, said:


Unde-i ghemul, da-l aici ca-mi trebuie. Sper ca e lana de oaie, nu o fi sintetica din poliamida sau poliester.

e un ghem din puf din buric :P

#47
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

 pisoiu22, on 16 iunie 2016 - 22:22, said:

Totusi referitor la batranii la studii, eu as merge pe ideea: batranii sunt bosi, batranii au intelepciune, batranii n-au nevoie sa mai invete, ei invata mai departe fara efort din viata de toate zilele fara sa fie nevoie de stresul si nervii cu examene, de program de invatat etc. Consider ca un batran care se duce la studii de facultate cu aia tineri la zi se injoseste singur, ptr ca el deja trebuie sa aiba studii, trebuie sa se descurce foarte bine si daca n-are acele studii, sau trebuie sa-si fi aranjat deja viata s-o taiasca fara stresul si nervii cu programul de invatat, prezenta, certuri, constrangeri, examene, etc. O viata frumoasa  e aia fara constrangeri, daca insuti iti faci constrangeri si stres artificial inseamna ca esti sau masochist sau putin tacanit.
Nu stiu ce-o sa faci tu pe la 50 de ani, sper ca iti vei fi schimbat gandirea pana atunci.

In primul rand nu e niciodata prea tarziu sa realizezi ceva, e mai injositor sa te resemnezi decat sa actionezi si sa faci ceva. Eu iti zic asta, doar asa, sa nu tac, ma indoiesc ca iti pot inlatura dezgustul prin astfel de argumente. Ma ingrijoreaza mai mult ca cineva "la 30-35 de ani" isi face probleme despre ce ar gandi cei ca tine despre el, de parca merge la facultate sa ia ceva premiu de popularitate, nu sa invete.

In al doilea rand viata fara constrangeri e una plictisitoare. O viata confortabila, in care nu vrei mai mult sau sa fii mai bun, o astfel de viata iti atrofiaza mintea. Spre exemplu exista studii care confirma ca invatarea unei limbi straine intarzie aparitia alzheimerului.

Tocmai ca cu cat imbatranesti cu atat trebuie sa fii mai activ fizic si intelectual. Iar acasa multi avem probleme sa ne mobilizam, mai ales la varste inaintate cand esti obisnuit de ani de zile sa mergi la serviciu 8-16 in fiecare zi, deci ai avut o structura. Facultatea asta ofera.
Eu acum profesez intr-un domeniu invatat de pe internet si din carti, deci stiu ca se poate, dar in acelasi timp ii inteleg pe cei carora li se pare mai eficienta o scoala.

#48
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Este de admirat sa vrei si sa faci facultatea la orice varsta ! Am avut si persoane in varsta in facultate , erau printre cei cu cel mai mult bun simt si invatau peste media grupei desi aveau si serviciu si obligatii familiale !
Dar exista o mare diferenta de motivatie si efort intre categoriile de varsta !
Tinerii fac o facultate pe banii parintilor , in general singura lor grija e facultatea si detin avantajul ca pana in 30 de ani memoria te ajuta mai mult.
Cei in varsta fac facultatea din motive diferite :
- au nevoie sa avanseze in cariera
- nu au avut banii necesari la varsta optima
- domeniul in care activeaza dispare incet si sunt obligati sa se reprofileze
- desi sunt super profesionisti la locul lor de munca incep sa-i vina sefi niste copii care habar nu au de nimic dar...cica au o hartie (diploma)
- din ambitie personala
- poate si pentru faptul ca acum oricine poate face o facultate
Ce in varsta :
- trebuie sa invete in timp ce muncesc
- trebuie sa invete in timp ce isi indeplinesc si obligatiile de familie
- pentru examene trebuie sa-si foloseasca liberele si concediile
- isi sacrifica majoritatea weekendurilor in timp ce tineretul...Posted Image
- multe altele

#49
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 21.02.2006

 cristirg, on 16 iunie 2016 - 18:48, said:

erau si babe la facultatea de medicina,la cursuri...
Ce inseamna babe? De la cat in sus? :)

 TruculMagic, on 16 iunie 2016 - 19:39, said:

... ce scop mai are ?
Sa-si demonstreze ca inca mai pot!!

#50
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Alea dadeau rezidentiatul la peste 80 de ani.
Sau din cauza varstei si defectiunilor le-a apucat dorinta de-a studia organismul omenesc ca sa mai repare ce se defecteaza la ele

De fapt realitatea e cam asa: alea sunt vechi infirmiere din spitale, care au postul acolo foarte vechi si doresc sa treaca la o transa noua de salarizare, ptr asta ele fac initial liceul si posibil si dupaia si facultate, nu stiu ce devin dupaia poate asistente, doctorite nu stiu. Ele au fara facultate sau liceu salariul mai mic decat debutantii sau ca ei.

Adevarul e ca tot mereu astia in varsta invoca familia, problemele serviciul copiii si nu dau nici pe la cursuri nici nu prea se omoara cu invatatul. Nu stiu ce anume e foarte de apreciat ca unii in varsta se inscriu la studii si promoveaza in acest mod. E ca si cum ai aprecia pe aia care iau ajutor social. E pana la urma o compasiune ptr toti astia care recurg la mila altora ptr a supravietui sau a progresa.

Edited by pisoiu22, 17 June 2016 - 14:05.


#51
MetonymyQT

MetonymyQT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2016
Am un coleg de facultate care are 30 de ani. E anul 1 la AC si se descurca destul de bine. (1-2 restante)

#52
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Eu am un coleg de generala care are 30 de ani.

#53
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 pisoiu22, on 16 iunie 2016 - 19:33, said:

Sunt pe naiba. Aia trec de mila invocand munca, serviciul, familia, probleme, copiii, etc

Mai sunt si care invata, dar putini, exceptii poate. Nu ca ar invata cei tineri, dar cat de cat unii chiar invata dintre cei tineri
Pisoiasule, 22 e varsta dumitale? Daca da, vezi ca aberezi ..
Eu am intrat la Istorie acum 4 ani. M-am nascut in 1963..Si si am terminat-o dupa cei 3 regulamentari..Ia sapa prin forum..
De ce? Simplu. Pt ca mi-a placut..
Si ca meserie sunt inginer electronist. Adica am terminat fac de Electronica in 1991..Am scris asta de multe ori inclusiv in discutiile de la Electronica..

Asa ca stai bland...Si nu arunca cu rahat, pt ca ti se poate intoarce urgent....
Faptul ca dta nu poti sa depasesti un bosorog e pt ca sau nu nu ai capacitatea intelectuala sau determinarea lui, sau alte motive, precum lenea si tupeul agresiv al incapabilului..
later edit
http://forum.softped...8#entry11767167

Edited by Prien, 20 June 2016 - 23:27.


#54
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
La istorie si simplu, cu nemtii cu hitler cu stalin.
E chiar pasiune, as face-o si eu, dar ce job ar fi pe istorie?
Dumneata la 50 ani mergi in pensie sau incropesti ceva amplificatoare cu electronica dar cu istoria ce faci daca ar fi sa-ti cauti slujba?

Si mie imi place istoria, urmaresc multe documentare filme istorice scrieri cand am timp, dar ptr asta nu m-am gandit niciodata sa ma inscriu la facultatea de istorie sa pierd vremea cu programul de studii si stresul examinarilor, mai ales ca la final nici nu-mi va si nu-mi va da de mancare.

Dumneata e sti o exceptie, dar uite altii care fac cum am spus eu, o scoala ptr o marire a grilei de salarizare, ptr a nu pierde postul, etc

Edited by pisoiu22, 21 June 2016 - 09:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate