Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

facultate la 30-35 de ani ?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 steveLB, on 16 iunie 2016 - 19:48, said:

De la prieteni care au studiat (acum 10 ani) si au avut un " batran" ca mine acuma Posted Image in ore, stiu ca batrani erau marginalizati. Dar bine ca nui asa acuma. Probabil sa mai schimbat de atuncia

Tot asa este. Ideea e ca nu te poti integra intr-un cerc de tineri. Vad eu ca daca ajung singur intre necunoscuti prin facultate, la examen, la plata taxei, la secretariat sau oriunde si incep sa socializez cu ceilalti, aia batrani ma iau din priviri si sunt foarte atenti la ceea ce zic Posted Image . Sau daca sunt niste domnisoare acolo si e suficient sa le intrebi ceva legat de faculta si incep sa iti zambeasca si sa vorbeasca foarte mult cu tine, indiferent pe ce tema... (cel putin mie asa mi se intampla si ma dispera alea care fumeaza si se apropie la cativa cm de mine Posted Image ), in schimb vad ca persoanele mai batrane nu prea sunt bagate in seama, ei mereu stau cam la 1-2 metrii de restul si ASCULTA Posted Image  si mie mi-au facut o imagine mai ciudata, e ca si cum as fi cu tata acolo Posted Image .
Scuzati partea de off-topic. Posted Image

Edited by TruculMagic, 16 June 2016 - 20:12.


#20
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Pai e foarte normal, ce sa caute ala de alta varsta in acel grup? E ca si cum ar ajunge un copil la azil, nu stiu cum s-ar integra, dar ar fi ciudat si aberant sa fie acolo, lafel si cu batranii pe la scoala.

Varsta spune multe, varsta inseamna ca esti deja scolit si destept, nu ai imbatranit degeaba si prost si poti educa eventual si invata pe cei mai tineri, dar daca tu ca batran esti scolit de altii mai tineri sau esti doar student e clar ca ceva nu se leaga si e nasol.

Mie imi face o scarba imensa si o disgratie totala cand aud de diversi batrani de prin strainatate ca fac scoli si facultati la diverse recorduri de varsta, evident doar de dragul recordului de varsta. Aia denota ca nu invata nimic si trec de mila sau doar ca-s vedete de varsta acolo. Denota ca sunt paraleli cu domeniul absolvit si ca de fapt e o bataie de joc insusi ptr scoala ca produce asa ceva.
Hai ca la 30-35 mai merge sa zicem, dar la 50-80-100 ani ce dracu mai inseamna? E ca si cand ai da o diploma de boxeor foarte bun unui schilod cu maini amputate, sau carnet auto unui orb surd, sau o diploma de traducator unui analfabet surdo mut, adica arunci orzul pe gaste. Orice e posibil.

#21
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 TruculMagic, on 16 iunie 2016 - 20:12, said:

Tot asa este. Ideea e ca nu te poti integra intr-un cerc de tineri. Vad eu ca daca ajung singur intre necunoscuti prin facultate, la examen, la plata taxei, la secretariat sau oriunde si incep sa socializez cu ceilalti, aia batrani ma iau din priviri si sunt foarte atenti la ceea ce zic Posted Image . Sau daca sunt niste domnisoare acolo si e suficient sa le intrebi ceva legat de faculta si incep sa iti zambeasca si sa vorbeasca foarte mult cu tine, indiferent pe ce tema... (cel putin mie asa mi se intampla si ma dispera alea care fumeaza si se apropie la cativa cm de mine Posted Image ), in schimb vad ca persoanele mai batrane nu prea sunt bagate in seama, ei mereu stau cam la 1-2 metrii de restul si ASCULTA Posted Image  si mie mi-au facut o imagine mai ciudata, e ca si cum as fi cu tata acolo Posted Image .
Scuzati partea de off-topic. Posted Image

Ce căutai tu prin Facultatea la care faci referire?

#22
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Mie imi pare normala reactia maselor, este genetica creeata, este un instinct.

Si cel mai nasol si scarbos e cand respectivul batran nu lucreaza in domeniul in care face facultatea si e total paralel. Iti dai seama ca doar vrea acea hartie de absolvire, nu conteaza nici domeniul, a venit acolo ca-i mai usor sau ca nu-i admitere.

Iar daca pe vreunul il "apuca pasiunea nebuna" ptr ceva la o varsta inaintata si culmea ca e in alt domeniu de fapt iar denota ceva defect.

Edited by pisoiu22, 16 June 2016 - 21:27.


#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
E scarbos sa vrei sa inveti ceva nou, sa te autodepasesti?

Poi vedeti, de asta stau aia mai la distanta si asculta, cu tineri ca voi nu prea poti avea conversatii inteligente.

#24
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Ei stau la distanta ptr a nu se face de ras.

 Mizu, on 16 iunie 2016 - 21:27, said:

E scarbos sa vrei sa inveti ceva nou, sa te autodepasesti?
numai autodepasire sa fie.

Ceva nou poti invata si din carti singur, (si cand crezi ca esti toba te inscri la ID si dai examenele daca esti tare), nu cred ca e nevoie sa iti bage cineva cu palnia in cap si la ce ar trebui acea diploma + stresul examenelor, totusi scoala e cu examene nu-i prea placut, o fi masochism sa te duci la 50 ani sa mai suporti rigorile unor examene dintre care cam 50% la materii de nu prea iti plac si nici nu-ti trebuie. E ca si cand te-ai duce sa-ti faci stagiul militar la 80 ani impreuna cu recrutii de 19 ani, si te-ai plange toata ziua de diverse afectiuni cauzate de varsta, ba chiar ai vorbi tinerilor despre banii pusi deoparte ptr cosciug, cat costa pomana si etc.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 spider_zero_sapte, on 16 iunie 2016 - 21:24, said:

Ce căutai tu prin Facultatea la care faci referire?

Oare ce pot face intr-o facultate ? Posted Image Posted Image

#26
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 TruculMagic, on 16 iunie 2016 - 21:40, said:


Oare ce pot face intr-o facultate ? Posted Image Posted Image

Agăți studente, admiri fizionomii de oameni inteligenți, îți faci selfie-uri...ar fi câteva sugestii pentru tine.

 pisoiu22, on 16 iunie 2016 - 21:34, said:

Ei stau la distanta ptr a nu se face de ras.

numai autodepasire sa fie.

Ceva nou poti invata si din carti singur, (si cand crezi ca esti toba te inscri la ID si dai examenele daca esti tare), nu cred ca e nevoie sa iti bage cineva cu palnia in cap si la ce ar trebui acea diploma + stresul examenelor, totusi scoala e cu examene nu-i prea placut, o fi masochism sa te duci la 50 ani sa mai suporti rigorile unor examene dintre care cam 50% la materii de nu prea iti plac si nici nu-ti trebuie. E ca si cand te-ai duce sa-ti faci stagiul militar la 80 ani impreuna cu recrutii de 19 ani, si te-ai plange toata ziua de diverse afectiuni cauzate de varsta, ba chiar ai vorbi tinerilor despre banii pusi deoparte ptr cosciug, cat costa pomana si etc.

Ești autodidact?

#27
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 TruculMagic, on 16 iunie 2016 - 21:40, said:


Oare ce pot face intr-o facultate ? Posted Image Posted Image
depinde de varsta. Daca esti in varsta iei hartia si atat, restul nu conteaza.

 spider_zero_sapte, on 16 iunie 2016 - 21:46, said:

Ești autodidact?
de ce nu? chiar n-am nevoie sa vina cineva sa-mi toarne cu palnia in cap ca la gradinita si apoi sa ma streseze si evalueze. Si asta doar ptr ca deodata ma intereseaza un anume domeniu

Adica eu daca scriu agramat, mai bine iau cartea si ma documentez decat sa ma inscriu la facultatea de litere.

#28
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 pisoiu22, on 16 iunie 2016 - 21:52, said:

depinde de varsta. Daca esti in varsta iei hartia si atat, restul nu conteaza.

de ce nu? chiar n-am nevoie sa vina cineva sa-mi toarne cu palnia in cap ca la gradinita si apoi sa ma streseze si evalueze. Si asta doar ptr ca deodata ma intereseaza un anume domeniu

Adica eu daca scriu agramat, mai bine iau cartea si ma documentez decat sa ma inscriu la facultatea de litere.

M-ai convins. Din ce ai scris mai sus înseamnă că ești și motivat și pregătit să studiezi de unul singur gramatica dialectului daco-român.
Dacă vei considera necesar, ne vei informa periodic despre cât de bine reușești să înveți.

Poți deschide un thread pe tema aceasta.
Succes!

#29
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006

 pisoiu22, on 16 iunie 2016 - 21:34, said:

Ceva nou poti invata si din carti singur
Trebuie realizat ca cine are acum 50 de ani a trait jumatate de viata in comunism si nu are mentalitatea ta. La 50 de ani si tu vei fi invechit in comparatie respectiva generatie tanara, asta inseamna ca nu vei mai iesi din casa?

Cum zice trollul asta, TruculMagic, ce mai vrei dupa 50 de ani, sa-ti construiesti viitorul spre cimitir? Asta e din categoria aia in are peste 20 de ani citesti vechile postari si te gandesti ce prost ai putut fi in tinere.
Auzi, "o persoana batrana... ce scop mai are?"
Niciun scop, ar trebui scos in padure si legat de un copac sa moara.

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 spider_zero_sapte, on 16 iunie 2016 - 21:46, said:

Agăți studente, admiri fizionomii de oameni inteligenți, îți faci selfie-uri...ar fi câteva sugestii pentru tine.


Unii mai si invatam pe acolo... sau am invatat... Posted Image

#31
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 TruculMagic, on 16 iunie 2016 - 22:11, said:



Unii mai si invatam pe acolo... sau am invatat... Posted Image

În ce limbă se desfășurau cursurile, seminariile, laboratoarele?

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Chineza... esti culmea. Daca ai chef de misto, mergi la aria FUN.

#33
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 spider_zero_sapte, on 16 iunie 2016 - 21:56, said:

M-ai convins. Din ce ai scris mai sus înseamnă că ești și motivat și pregătit să studiezi de unul singur gramatica dialectului daco-român.

chiar nu sunt deloc motivat spre asa ceva, ptr ca nu ma pasioneaza absolut deloc acum, oricum se vede.

Totusi referitor la batranii la studii, eu as merge pe ideea: batranii sunt bosi, batranii au intelepciune, batranii n-au nevoie sa mai invete, ei invata mai departe fara efort din viata de toate zilele fara sa fie nevoie de stresul si nervii cu examene, de program de invatat etc. Consider ca un batran care se duce la studii de facultate cu aia tineri la zi se injoseste singur, ptr ca el deja trebuie sa aiba studii, trebuie sa se descurce foarte bine si daca n-are acele studii, sau trebuie sa-si fi aranjat deja viata s-o taiasca fara stresul si nervii cu programul de invatat, prezenta, certuri, constrangeri, examene, etc. O viata frumoasa  e aia fara constrangeri, daca insuti iti faci constrangeri si stres artificial inseamna ca esti sau masochist sau putin tacanit.

 spider_zero_sapte, on 16 iunie 2016 - 22:14, said:

În ce limbă se desfășurau cursurile, seminariile, laboratoarele?
nu erau in limba, erau doar cu cifre si formule. Cursurile nu contineau cuvinte ci doar formule si calcule. La examene profesorul spunea: mai multe formule si mai putine vorbe. Vorbele nu fac doi bani.

Edited by pisoiu22, 16 June 2016 - 22:22.


#34
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Habar nu am ce înțelegi tu prin ”mișto”, așa că nu-ți pot răspunde.
Pentru un licențiat, să nu cunoască limba română este destul de rușinos.

Recomandarea ar fi să trollați pe altă arie, că aici speriați copiii/elevii.

#35
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Scuipa -n san daca se sperie. Pftiu sa nu-l daouachi de motonel.

Edited by pisoiu22, 16 June 2016 - 22:26.


#36
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 pisoiu22, on 16 iunie 2016 - 22:22, said:

chiar nu sunt deloc motivat spre asa ceva, ptr ca nu ma pasioneaza absolut deloc acum, oricum se vede.

Totusi referitor la batranii la studii, eu as merge pe ideea: batranii sunt bosi, batranii au intelepciune, batranii n-au nevoie sa mai invete, ei invata mai departe fara efort din viata de toate zilele fara sa fie nevoie de stresul si nervii cu examene, de program de invatat etc. Consider ca un batran care se duce la studii de facultate cu aia tineri la zi se injoseste singur, ptr ca el deja trebuie sa aiba studii, trebuie sa se descurce foarte bine si daca n-are acele studii, sau trebuie sa-si fi aranjat deja viata s-o taiasca fara stresul si nervii cu programul de invatat, prezenta, certuri, constrangeri, examene, etc. O viata frumoasa  e aia fara constrangeri, daca insuti iti faci constrangeri si stres artificial inseamna ca esti sau masochist sau putin tacanit.

nu erau in limba, erau doar cu cifre si formule. Cursurile nu contineau cuvinte ci doar formule si calcule. La examene profesorul spunea: mai multe formule si mai putine vorbe. Vorbele nu fac doi bani.

Tu, de fapt faci referire la limbajul universal al matematicii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate