Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Te-ar asculta femeia daca i-ai zice sa isi inchida contul de facebook?

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Intr-o lume in care politia ajunge in cateva minute la usa, parerea mea ca ai putea sa gasesti o alta metoda de a te alege cu cazier si dosar penal.
Ca daca nu o iubea? Ma gandesc ca o parasea de mult, nu stai cu cine nu iti place.

Edited by u-k, 16 June 2016 - 19:09.


#20
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostTipu_cu_drujba, on 16 iunie 2016 - 18:12, said:

....
De ce să faci aşa ceva când poți sa fii putin viclean si sa îi afli foarte simplu parola monitorizându-i astfel toate acțiunile.
....
Asta suna a nesiguranta pe tine ca individ . Un tip gelos e de regula extrem de prost .

#21
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postu-k, on 16 iunie 2016 - 17:58, said:

totul din cauza ca nebuna aia nu dorea sa isi inchida contul de facebook.
Mie nu îmi rezultă care a fost motivul lui să-i ceară nevestei să-ți închidă contul. Că inițiatorul crede despre ea că e dusă cu capul fiindcă a refuzat, e clar.

Eu am un cont FB pe care intru cam o dată, de două ori pe an,  nu mai des. Dar dacă bărbată-miu mi-ar cere să-l închid fără să-mi arate un motiv solid și întemeiat, aș ajunge la concluzia că nu mi-am ales bărbatul care trebuie. Dacă l-aș închide sau nu devine irelevant în punctul ăsta.  

@inițiator, te rog explică de ce a cerut vecinul închiderea contului.

L.E Și de ce e topicul ăsta pe Girls at Play? (Dacă nu cumva se adresează cuplurilor de lesbiene...)

#22
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Eu de unde sa stiu?
Si sa inteleg ca ai divorta? Ti-ai lua copilul si ai pleca? Ca ti-a cerut barbatul sa inchizi un cont pe o adresa de internet? LoL

Am facut o paralela Facebook - Femeie, cum statistic femeile stau mult mai mult timp pe facebook, m-am gandit ca s-au mai lovit de vreun prieten gelos ca stau pe facebook.

#23
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postu-k, on 16 iunie 2016 - 19:20, said:

Eu de unde sa stiu?
Si sa inteleg ca ai divorta? Ti-ai lua copilul si ai pleca? Ca ti-a cerut barbatul sa inchizi un cont pe o adresa de internet? LoL

Am facut o paralela Facebook - Femeie, cum statistic femeile stau mult mai mult timp pe facebook, m-am gandit ca s-au mai lovit de vreun prieten gelos ca stau pe facebook.
Recitește postul meu, te rog.

#24
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Da, tot ala este raspunsul, "Dar dacă bărbată-miu mi-ar cere să-l închid fără să-mi arate un motiv solid și întemeiat, aș ajunge la concluzia că nu mi-am ales bărbatul care trebuie"

Daca mi-ar cere prietena sa petrec mai mult timp cu ea, sa inchid vreo adresa, sa nu ma joc Diablo 3, probabil o faceam, nu trebuie sa o chestionez cu orice imi cere, nu trebuie sa pun lantera pe ea si sa o interoghez de ce vrea ceva, cu atat mai mult cand este ceva banal, la vreo decizie importanta inteleg rostul, gen sa ma puna sa fac vreun imprumut de 20 de mii de euro pe numele meu si sa virez suma in contul ei...

#25
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Nu poate sa-l inchida ca atunci nu mai are cine sa complimenteze gratuit.
Cine complimenteaza gratuit alea peste 35 ani? si maritate. Sau alea urate? sau alea grase? Trebuie si ele sa se simta ca la 20, macar cu ipocrizie, ca oricum organismul spune altceva

Unde mai pune poze cu plodul ala ordinar, racit si plin de microbi, care face toate prostiile la scoala conform educatiei primite acasa si la mediul de socializare? eventual pe olx sa-l vandaPosted Image

Edited by pisoiu22, 16 June 2016 - 19:47.


#26
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postu-k, on 16 iunie 2016 - 19:25, said:

Da, tot ala este raspunsul, "Dar dacă bărbată-miu mi-ar cere să-l închid fără să-mi arate un motiv solid și întemeiat, aș ajunge la concluzia că nu mi-am ales bărbatul care trebuie"

Ai subliniat partea greșită și ți-a scăpat partea importantă (și răspunsul).

View PostCazimi, on 16 iunie 2016 - 19:14, said:

Dar dacă bărbată-miu mi-ar cere să-l închid fără să-mi arate un motiv solid și întemeiat, aș ajunge la concluzia că nu mi-am ales bărbatul care trebuie. Dacă l-aș închide sau nu devine irelevant în punctul ăsta.  
Eu cred că în astfel de situații, problema este mult mai gravă și mai profundă. Iar soluția, deși evidentă și la îndemână, de a închide contul nu rezolvă practic nimic.
Dar e mult mai interesant de aflat care e problema pe care soțul cred că o rezolvă prin închiderea contului. Că simplul fapt că cineva are cont pe FB n-ar trebui să constituie în sine o problemă.

#27
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Ok, am priceput, tu ai divorta inainte sa inchizi contul de facebook, am priceput, mie mi-a parut ceva banal care nu ar trebui sa duca la ruperea relatiei. Nici ca femeia ar trebui sa imi argumenteze mie orice lucru imi cere, sau gen sa facem o sedinta de terapie despre culoarea perdelelor din baie sau sa imi argumenteze de ce ar trebui sa nu mai stau mult pe calculator,, asta in loc sa imi zica direct.

In general intr-o relatie te intelegi si intelegi ce vrea partenerul, cand ajungi la genul de sicana sa-l pui sa argumenteze ceva... sa iti explice ce ai inteles deja, dar vrei sa iti bati joc de el si sa-l pui intr-o situatie jenanta ca poate este gelos, ca poate simte el ceva, deja asta este din categoria ce tie nu iti place... altuia nu ii face.
Sa lasam si alte persoane sa scrie.

Edited by u-k, 16 June 2016 - 20:19.


#28
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postu-k, on 16 iunie 2016 - 20:19, said:

Ok, am priceput, tu ai divorta inainte sa inchizi contul de facebook, am priceput, mie mi-a parut ceva banal care nu ar trebui sa duca la ruperea relatiei.
Sunt de acord că un cont de FB este ceva atât de banal, încât n-ar trebui ca simpla lui existență să afecteze relația. Dar când cineva cere așa o tâmpenie, mai mult ca sigur că îl macină altceva, mult mai serios. Iar dacă crede că o problemă serioasă se rezolvă prin renunțarea la un cont pe internet, atunci clar mi-am ales bărbatul greșit.
Cineva care nu discută problema nu încearcă să o rezolve, ci aplică soluții tâmpite și ineficiente. Dacă ar fi cazul bărbatului meu, da, aș ieși din relație. Nu pentru un tâmpit de cont, care firește că nu este mai important decât o relație, ci pentru că asta e o soluție infantilă, pentru o problemă pe care eu nici nu o cunosc?!

Deci ai înțeles greșit.

#29
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Cazimi cred ca vrea sa zica ca problema este ceva mai deep implantata in instabilitatea relatiei lor. Facebook-ul si inchiderea lui este doar un pretext pueril, o ultima picatura care a umplut paharul pana in buza. Chiar daca inchidea contul tot se alegea cu buza sparta. Nu era facebook era un cartof neprajit bine.

#30
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postu-k, on 16 iunie 2016 - 20:19, said:

dar vrei sa iti bati joc de el si sa-l pui intr-o situatie jenanta ca poate este gelos, ca poate simte el ceva, deja asta este din categoria ce tie nu iti place... altuia nu ii face.
Sunt de acord. Însă în cazul cuiva care are o gelozie atât de aberantă, încât îmi cere mie să rezolv problema lui cu neîncrederea în propria persoană printr-o acțiunea a mea (tâmpită, altfel), nu e chiar pregătit să facă față în mod matur unei relații.

View PostSheHateMe, on 16 iunie 2016 - 20:29, said:

Cazimi cred ca vrea sa zica ca problema este ceva mai deep implantata in instabilitatea relatiei lor. Facebook-ul si inchiderea lui este doar un pretext pueril,
Corect. Ai înțeles corect, mulțumesc :)

#31
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
"Daca mi-ar cere prietena sa petrec mai mult timp cu ea, sa inchid vreo adresa, sa nu ma joc Diablo 3, probabil o faceam, nu trebuie sa o chestionez cu orice imi cere, nu trebuie sa pun lantera pe ea si sa o interoghez de ce vrea ceva, cu atat mai mult cand este ceva banal, la vreo decizie importanta inteleg rostul."

First of all, in cuplu lucrurile se discuta. Deciziile se iau impreuna. Lucrurile difera de la cuplu la cuplu si pentru fiecare exista o normalitate a actiunilor si deciziilor din viata de zi cu zi. Tu iti inchizi contul de facebook fara sa intrebi. Alta persoana probabil o sa vocifereze. In cazul in care tipa nu si-a expus pe facebook partile cele mai nebronzate ale corpului sigur este o instabilitate in relatia lor.

#32
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Păi mie mi se pare mai probabil ca omului să nu îi fi convenit ce scria nevasta pe FB. Caz în care lucrurile se discută calm, matur, de tipul „pe mine mă deranjează ce postezi tu”.

Ocazie cu care mi-am adus aminte că am avut cu bărbată-miu o discuție similară, că mă deranjau unele lucruri pe care le posta, el fiind mult mai activ pe FB decât mine. I-am spus ce mă deranjează și asta a fost tot. Dar să-i cer să-și închidă contul? Cu ce drept aș cere așa ceva? E contul lui, dreptul  lui, decizia lui, de drept am eu să cer cuiva să renunțe la un cont, fie el și virtual?! Nici măcar nu mi-a trecut minte să-i spun „închide-ți contul, că așa vrea mușchii mei de nevastă”: Aberant.

#33
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Daca barbatul vostru, zicem situatia respectiva, ar gasi in facebook o problema? Voi l-ati sicana, l-ati contra? Asta in loc sa inchideti o prostie de cont de facebook?
Asa si cu mine, daca mi-ar cere sa ma joc mai putin pe laptop, cu toate ca am dat pe el cateva mii de lei sa pot sa ma joc, nu mi-ar parea ca cere ceva sa facem terapie de cuplu, sa o sun pe bunica sa spun ca avem probleme in cuplu ca mi-a zis sa inchid facebookul, chiar suna penibil.

Cand se ajunge la Cioc Cioc pe la usa vecinilor din cauza la un cont de facebook...

#34
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Dude, intelegi ca problema nu este actiunea in sine de a inchide un cont? Daca iti zice sa il inchizi trebuie sa vezi de ce vrea acest lucru. Nu compara inchiderea unui cont cu alocarea timpului de joaca pe pc.

#35
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Facebook a nascut multe povesti din astea, nu ca ar fi vina platformei.
Ca veni vorba de facebook, acum multi ani, prietena de pe atunci a plecat de la mine de acasa si a lasat fb deschis, eu curios, am inceput sa citesc :) urmare- nu i-am cerut sa il inchida, dar i-am zis ca ramanem amici, nu foarte apropiati :)

#36
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Nu dar cand fufa vorbeste incotinuu cu alti barbati si femei pe Fb neglijand plodul sau alte treburi deja e grav

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate