Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Costuri pentru amenajare pod nelocuibil - spatiu depozitare

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
DeusX

DeusX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.06.2003
Salut,

Am o casa in constructie P+1+Pod.
Plafonul etajului (podeaua podului) este pe structure de grinzi de lemn de 10x15cm, asezate la 60cm una de alta (asezate cu cu verticala de 15 cm). Tavanul camerelor va fi din gips-carton prins pe o matrita din profile de aluminiu pe 2 niveluri, izolatie, folie, etc. Grinzile se sprijina pe centura de beton (care sta la baza intregului perimetru al podului).

Intrebarea mea e mai mult legata de ce se va intampla deasupra grinzilor. Vreau sa amenajez podul ca spatiu de depozitare nelocuibil (nevand ferestre, inaltime nu foarte mare si nici planuri sa il face vreodata mansarda).
Suprafata pod: 77 mp.

Am primit o cotatie care suna in felul urmator:

"Costul pentru podire și scară pod este: 12000 RON inclusiv TVA si reproiectare ( 77 mp podire +205 m de intărire cu dulapi).
Costul cuprinde material+manoperă podire ( dulapi+prinderi+dulapi întărire h=25 cm) și montaj+furnizare scară pod (60x120x280 cm)."

Nu prea inteleg acei "205m de intarire cu dulapi" si nici acea "intarire  h=25cm", dar sper sa le lamuresc cu constructorul.

Ce parere aveti? Mi se pare scumput.
As putea merge pe o solutie mai simpla, cu scanduri de 2.5cm, avand in vedere ca spatiul e nelocuibil?


Edit: am adaugat cateva imagini cu podul

Attached Files


Edited by DeusX, 16 June 2016 - 16:33.


#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Prieteneste te rugam sa reformulezi ca sa nu rezolvam ghicitori . Cei 205 m cred ca ar putea fi 205 ml de structura sau ceva , Ce e podirea ? Dusumeaua ?

Edited by unucelalalt, 16 June 2016 - 16:48.


#3
DeusX

DeusX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.06.2003
Da, podirea este realizarea dusumelei pe intreaga suprafata orizontala a podului.

( a podi / podire: https://dexonline.ro/definitie/podi )

Edited by DeusX, 16 June 2016 - 16:58.


#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai tie ti-e greu sa iei 2mc de scandura si sa podesti cu ea deasupra grinzilor?  Si cu 1800 de lei ai scapat. Asa am facut si eu la mine iar peste scandura am pus o mocheta subtire cu 4 lei/mp sa fie curat. Atata timp cat nu pui mese de biliard si obiecte cu greutate mare in pod e ok. Eu depozitez ambalaje, cutii de la diverse chestii care imi trebuie la garantie, haine ramase de la copii etc. Mai nou daca am vazut ca nu imi mai incap hainele prin dulapuri am facut pe o structura de lemn usoara si PFL de 3mm un dulap in pod in care iarna tin hainele de vara si vara pe cele de iarna. Rolul dupaului e doar sa protejeze hainele de eventualul praf care se mai depune prin spatiile nelocuite. La fel am facut din doua scanduri de 4 m un raft pe care pun papucii de iarna/vara si trag o folie subtire peste ei sa nu se prafuiasca.
Diferenta la mine e doar inaltimea podului care e destul de mare si pot umbla linistit in picioare,  la coama are 3.2 metri.

Edited by PoeOvidiu, 16 June 2016 - 17:10.


#5
DeusX

DeusX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.06.2003
Nu mi-e greu, doream doar sa evaluez oferta aceea de pret si necesitatea dulapilor (mi se pare overkill). Am gasit pe forum, cautand, doar discutii pentru dusumele de pod locuibil, unde lumea recomanda intens acesti dulapi de 5cm.

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ok , eu sunt moldovean se foloseste -   " podeaua " , " dusumea " , " a bate dusumea " .
Ai dat date si poze numai despre acoperis , podeaua este altceva . Acolo ai grinzi / structura ( = plafonul camerelor de la nivelul inferior ) sau nu ai nimic ?
Daca exista grinzi si trebuie numai o structura peste grinzi + podeaua de dulap pretul de 12000 este cam mare . Cum spui de TVA inteleg ca e prin firma asa ca...
Daca ia material din Dedeman sau alte asemenea este f scump . Daca lucrezi cu un particular care are si sursa de material la pret mai acceptabil e undeva cu 50 % mai ieftin .
Nu recomand o podea din cherestea de 25 de mm care prelucrata la abrich ajunge de 22-20 mm .

Ce zice PoeOvidiu e f corect dar trebuie leaturi de structura la 400 mm max. ca sa podesti cu scandura . Depinde pe termen mai lung ce utilizare poti da spatiului , daca peste 10 ani vrei sa o faci mansarda locuibila s-ar putea s-o iei de la capat si sa pui din nou dulapi .

Edited by unucelalalt, 16 June 2016 - 17:21.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
La ce inaltime are acolo nu vad eu cum face mansarda. Asa din poze estimez maxim 1.5 metri. Doar daca umbli in genunchi prin mansarda. Daca iei in calcul ca mai bagi izolatie si rigips pe tavanul mansardei inaltimea scade si mai mult. Desi eu as baga intre capriori vata minerala si dedesupt OSB de 6mm. O sa se simta la caldura in casa ca nu e acelasi lucru sa ai -20 de grade in pod sau sa ai 5 grade.
La 60 cm intre grinzi poti pune linistit scandura de 2.5cm. Nu trebuie prelucrata, o pui cum este si pui o mocheta peste ea. Pana la urma e depozit nu camera de locuit. Sau nu pui nimic peste ea si iti lasi o pereche de slapi in pod sa nu iti intre aschii in picioare si sa nu aduci mizerie din pod in casa.

Edited by PoeOvidiu, 16 June 2016 - 17:39.


#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Zice ca pune izolatie pe plafonul de rigips , in rest ai perfecta dreptate . Pt o magazie de lucruri puse la pastrare nu se motiveaza podele cu pretentii , merge si scandura neprelucrata doar putin aleasa de calitate mai buna .

Edited by unucelalalt, 16 June 2016 - 17:48.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai pune izolatie pe plafon. Cea intre capriori doar o ajuta putin pe cea de pe tavan.

Edited by PoeOvidiu, 16 June 2016 - 17:50.


#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Banui ca pe plafonul camerei de jos ( sub podeaua care o pune ) are si acolo izolatie cum trebuie , aia e cea mai importanta , altfel faci foc in casa si ai caldura in pod iar in casa ...ioc . Nu de contrazicere , de luare aminte pt beneficiar .

Edited by unucelalalt, 16 June 2016 - 17:58.


#11
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Si nu uita de aerisiri la pod [nu vad din poze daca ai geamuri sau veluxi ceva acolo], fara aerisire buna va fi sauna /  umiditate tot timpul anului acolo.

#12
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pt pod pune scandura uscata simpla DAR pune vata si sub acoperis intre capriori nu lasa neizolat. si pune si intre grinzile de la tavanul camerei. banii dati suplimentari pe vata o sa se amortizeze cu varf si indesat!
si vata sa nu fie din cea mai ieftina ca se micsoreaza in volum si nu mai izoleaza...

#13
DeusX

DeusX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.06.2003
Am inteles mai bine solutia tehnica.
Dupa cum spuneam, am grinzile de ~10x15cm, asezate la 70 cm de ax. Cei 205 m liniari din oferta se refera la dulapi 5x18cm de intarire pentru grinzi (cate 2 dulapi de-a dreapta si stanga fiecarei grinzi, prinsi intre ei cu tije metalice).

Initial nu mai pun vata intre capriori, dar e un proiect de viitor.
Dar Intre grinzi (intre dusumeaua de lemn a podului - despre care am deschis subiectul - si tavanul de gipscarton) va fi pusa vata si tot ce trebuie pentru izolatie.

Dar tot imi pare mare pretul.

La 77mp (80 rotunjit) de suprafata podea in pod am calculat, cu dulapi de 5cm grosim pentru podea, aproximativ 4 mc de lemn. Am vazut pretul la lemn de acest gen cam 600-800 lei / mc => 3200 lei (sa zicem).
Apoi, la 205 ml de ranforsari cu dulapi de 5x18cm => 1.845mc, rotunjesc la 2 mc => 1600 lei

Total pe lemn cam 4800 lei, sa zicem 5000.

O scara pliabila de pod de 60x120x280cm e de la 250 lei cea mai ieftina din dedeman la 1000 lei una de la Fakro (cele mai scumpe pe care le-am vazut eu, facute din lemn, nu metal).

Deci suma 6000 lei.

Cat ar putea costa prinderile metalice necesare pentru ranforsaje? Sau suruburile autofiletante pentru dulapii de podea?
Pot pune... 1000 lei? O fi mai mult?

Tot ar mai ramane cam 5000 lei (pana la totalul de 12000) care ar fi manopera.

Pare scumput.

Nu as economisi mult daca as face blana din scandura de 2.5cm (se reduce primul cost de la 3200 la 1600 lei). Doar ca as castiga 2.5cm din inaltima podului si as scadea greutatea podelei podului cu peste 1 tona (din ce am calculat eu).

#14
iordanici

iordanici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.04.2009
Am si eu nelamuriri ref la structura unui pod nelocuibil.
Avem o casuta din grinzi de stejar, de 9.2x5.2m. Peretii sunt ridicati deja, tavanul e format din grinzi de cca 10x10, peste care sunt puse scanduri (pe 2 randuri, intercalat). Tavanul in casa va fi cu grinzile la vedere si scandura.
Podul nu va fi locuit si va avea o inaltime de 4.7m (este vorba de o casa traditionala maramureseana).
Care ar trebui sa fie structura pentru tavan si pentru acoperis?
Noi ne-am gandit pentru tavan, peste scandurile existente sa punem leaturi de 5x10 intre care sa punem vata de 10, iar peste asta scandura de 2cm. E ok asa?
Invelitoarea va fi din sindrila, iar mesterul care trebuie sa bata sindrila spune ca e musai sa punem:
capriori - astereala - folie anticondens - leaturi paralele cu streasina - sindrila.
Un amic care cu asta se ocupa (relocare case vechi din lemn) a zis ca e suficient sa punem
capriori - folie anti-condens - contra-leaturi (de-a lungul capriorilor) - leaturi - sindrila
Casele pe care le-am vazut in Maramures nu aveau decat capriori, leaturi si sindrila.
Lemnul 'respira' si e putin probabil sa faca condens. Sindrila va fi tratata ca sa reziste in timp; un coleg ai carui parinti au sindrila pe casa de peste 30 de ani m-a asigurat ca nu ploua in pod, dar ca la fiecare 2 ani o da cu petrol.
Asadar, este necesara folia anti-condens? Pentru ce?
Astereala e strict necesara?

#15
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
am si eu un pod nelocuibil, neizolat, are doar scandura folia de deasupra si tiglele.
iarna asta l-am folosit pentru uscarea rufelor, este vreo problema pentru lemn in timp ?
am izolat in schimb placa dintre casa si pod cu 6cm de polistiren peste care am pus scandura, mai am si casa scarii din pod de izolat.
nu ingheata in pod insa e o temperatura intre afara si cea din casa.
ce imi recomandati sa fac ? initial m-am gandit sa izolez podul intre capriori insa e mai ieftin asa si n-am bataie de cap

#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Sa faci ventilatie naturala podului cat mai buna.

#17
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 mircea812, on 23 februarie 2023 - 13:46, said:

Sa faci ventilatie naturala podului cat mai buna.
multumesc pentru raspuns. dar cum as putea sa fac o ventilatie naturala cat mai buna ?

#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003
Dacă podul nu e locuit n-are rost sa-ti bați capul cu izolat între căpriori, e suficient sa fie bine izolată placa sa nu pierzi caldura din casă. Dar nu pe interior, adică pe tavan în camere ca faci mucegai.
Ventilație naturala bună înseamnă 2 deschideri suficient de mari pe 2 laturi opuse sau chiar în diagonala ca să se facă curent in tot podul și sa-ti ducă afara umezeala și caldura care se face vara.

Edited by akeem, 04 May 2023 - 14:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate