Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

intrerupere filme de pe dvd

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
problema pare a fi mai adanca decat placa video la matale ... in principiu, nici de la DVD rom nu prea are ce sa fie ... ca variante raman:

- supraincalzire procesor - spune-ne shi noua ce temp are in regim normal / stress (cu atat mai mult cu cat e cam umed pe la voi)
- probleme la transferul IDE - in cazul asta trebuie testata placa de baza cu grija
- memorie cu "scapari"

in ultima instantza:
- placa video (mai ales ca ai shi problema de care spuneai la Drivere shi Bioshi cu cea captura) ... dar parca nu-mi vine a crede
- unitatea DVD
- software cu bube sau configurat rau

...shi presupun ca ai testat NU cu un singur DVD, asha cum intreba shi Bibicu mai sus ...

#20
imigrantu

imigrantu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.02.2003
am fost cu placa video la firma de unde am luat calculatorul si au zis ca e buna
dma-ul este activat
am testat mai multe dvd-uri, am pus si mpeg pe cd-r/rw si tot asa: cand merge, cand nu merge

#21
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ce mai poti sa vezi: la display->properties->settings sa ai color quality pe 16 biti, nu pe 32.

#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu ai zis cum vezi divx-urile si in continuare te intreb daca ai deschis vreun mpeg2 (daca nu ai, fa rost de unul) de pe HDD cu Win DVD.

Mtz

#23
boteab

boteab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2003
Si eu am o problema asemanatoare. DE vreo luna mi-a mluat calc. La inceput mergeau filmele in format divx cu BSPlayer fara nci o problema. Rulez filmele de pe hard. De vreo saptamana se blocheaza calculatorul (numai sunetul din chache se mai aude) la cateva minute de vizionare.
In ultima saptamana am instalat niste programe in plus cu codec-uri (poate sa fie de la asta) si am facut up-date la driver-ele placii de baza (de sit-ul firmei producatoare).
In jocuri si in alte aplicatii nu am probleme.
Chiar acuma incerc sa vad cu V player si daca se blocheaza si de data asta reinstalez win98.
Sistemul este: xp 2200, 256ddr, placa de baza gigabyte 7VA, iar placa video este geforce 4 la 64M.
  De la ce poate sa fie?

#24
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dezinstaleaza toate codecurile pe care le-ai pus si citeste pe aici: http://forum.softnew...&threadid=16539 ce a zis GunX si nu numai.

Mai sunt si alte multe thread-uri asemanatoare pe aici.

enjoy,
Mtz

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by imigrantu
nu stiu ce-i dma si daca e activat
se poate sa fie de la altceva nu de la dvd?

Verifica urmatoarele:

1) - La powerDVD ai o optiune de "hardware acceleration" mai exact daca sa mearga cu directshow sau fara... daca setarea e puna, scoate-o si testeaza... daca nu e pusa, pune-o si testeaza...

2) Poate fi si de la disc, daca e greu citibil pe alocuri (cum e la alea chinezesti), poti avea freez-uri cand incearca sa citeasca dar de regual nu blocheaza tot si ireversibil.

Daca la tine se blocheaza total indiferent de locul de unde se face play, e alta cauza...
Incearca chestia cu accelerarea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate