Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Posibile boli ale pestilor din bazin ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 13.04.2008
Buna tuturor.Am o problema cu pestele din bazin.Ceeea ce se vede pe laterala carasului din fotografie este o boala sau poate sa fie si o muscatura provocata de ratele care se harjonesc pe luciul apei ? Pentru o mai buna claritate a fotografiei cu carasul am inlaturat un strat de mucus destul de gros de pe zona afectata.Nu este primul caras pe care-l gasesc cu asa ceva.Am mai gasit circa 8 - 10 bucati in ultimele 2-3 luni.Rog un raspuns daca cineva stie exact despre ce e vorba.Precizez ca bazinul are aproximativ 200 mp,adancimea medie e de 1,5m si este alimentat cu apa dintr-un parau de munte.Doar marginile sunt betonate iar fundul bazinului este cu pamant si un strat de 15 cm de depunere (mâl).Alimentarea este prin doua tevi de 100mm si scurgerea prin doua tevi de 110.Toata apa se primeneste integral in circa 10 - 12 ore la debit mai scazut (toamna).La debitul de acum cred ca sunt necesare circa 6-7 ore.Multumesc anticipat !!!

Attached Files



#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca pestele avea depunere de mucus e o boala ! Asta daca nu ai si vreun rapitor in bazin ! Incearca si tu cateva solutii de deparazitare ! Citeste despre viermele-ancora (tu ai namol ) ...conditiile tale conduc spre asta !Vezi daca pestii tai se freaca de beton sau altceva !
Citeste aici
http://www.pescuitul...df/40706/cauta/
Daca nu e ok linkul rog un moderator sa-l stearga !

#3
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 13.04.2008

View PostFAP, on 17 iunie 2016 - 09:40, said:

Daca pestele avea depunere de mucus e o boala ! Asta daca nu ai si vreun rapitor in bazin ! Incearca si tu cateva solutii de deparazitare ! Citeste despre viermele-ancora (tu ai namol ) ...conditiile tale conduc spre asta !Vezi daca pestii tai se freaca de beton sau altceva !
Citeste aici
http://www.pescuitul...df/40706/cauta/
Daca nu e ok linkul rog un moderator sa-l stearga !


Multumesc pentru raspuns !!!!



Carasii gasiti dimineata pe luciul apei ...
Cel mai mare avea 11-12 cm iar cel mai mic circa 7 ...

Attached Files


Edited by cata352004, 19 June 2016 - 20:46.


#4
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Cel mai probabil ai o vidra tanara si neexperimentata care-si face de cap prin iazul tau...solutia: ia-ti un caine...
Mai exista si posibilitatea unei Hidropizii Infectioase sau a unei ulceratii infectioase pe baza apei reci de munte si a lipsei de hrana specifica dar pentru ca ai raclat zona de mucus nu imi pot face o idee clara...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate