Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Optiuni internet mobil pentru laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
uliciadrian01

uliciadrian01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 31.01.2007
Salutare,

Urmeaza sa ma mut intr-un bloc nou, unde nu este inca trasa infrastructura de internet fix (fibra optica), si probabil va dura cateva luni bune pana sa se intample asta.
M-am gandit pana atunci sa optez pentru o varianta de internet mobil. Variantele care le-am vazut si mi-i s-au parut cat de cat ok au fost la Orange, Vodafone si RDS, intrebarea mea este daca aveti vreunul experienta cu careva dintre ei sau daca puteti sa-mi recomandati pe altcineva?

Multumesc anticipat,
Adi Ulici

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ceva nelimitat si ... nervi tari, ai sanse mari sa mearga prost->foarte prost->extrem de prost
vezi cum stai cu 3G (sau 4G :)) in blocul respectiv

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cel mai ieftin e la RDS, daca ai semnal in zona.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 22.05.2003
Conteaza niste aspecte:

1. Vezi cine are cel mai bun semnal, de preferinta 4G, acolo unde vei monta modemul.
2. Trafic nelimitat
3. Poti folosi un MIFI

#5
uliciadrian01

uliciadrian01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 31.01.2007
Este semnal bun de 4G la bloc (cel putin pe telefon). Din cate am vazut ofertele celor de la Orange si Vodafone, iti dau 50GB, 75Gb sau 100GB la 4G si dupa aceea, din cate am inteles, iti lasa bandwidth nelimitat dar la o viteza redusa. Ce nu am gasit niciunde e sa vad ce inseamna viteza redusa?

View PostAdm, on 16 iunie 2016 - 09:04, said:

3. Poti folosi un MIFI

MIFI?

#6
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010

View Postuliciadrian01, on 16 iunie 2016 - 09:06, said:

Ce nu am gasit niciunde e sa vad ce inseamna viteza redusa?
MIFI?

128 kb/s. Browsing, radio online...decent.

Mifi >>  https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
vodafone e cea mai buna solutie pentru internet wireless fix. la vodafone, viteza se reduce la 512 kbps dupa depasirea traficului.

#8
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Dacă zici că ai semnal bun pe 4G, încearcă un abonament de internet fix de la Vodafone. Însă nu fi sceptic în privința introducerii infrastructurii fixe. Este posibil ca Telekom sau RDS să te abordeze cu fibra până în apartament, și atunci o să regreți că ai trecut pe 4G.

Și încearcă să scoți o perioadă contractuală de 12 luni, nicidecum 24 luni. O rețea se instalează în maxim 2 luni, după să poți și renunța la contractul pentru netul mobil.

Plus că pachetul de la Vodafone nu e făcut să il mulți, este strict pentru puncte fixe.

Edited by Swagger, 16 June 2016 - 10:00.


#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
La pret, cel mai bun, e RDS, dar depinde de cum stai cu semnalul in zona ta.

#10
uliciadrian01

uliciadrian01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 31.01.2007

View Postmarian19811, on 16 iunie 2016 - 10:50, said:

pai de ce nu-ti iei pe telefon optiune cu trafic inclus si-ti faci telefonul hotspot portabil?... daca spui ca pe telefon se prinde bine 4G. de ce te mai complici cu alte abonamente?

Pentru ca pe telefon dupa ce ti-i se termina netul ce-l ai, e gata. Pe abonamente de internet mobil cu router, dupa ce se termina traficul de 4G ai trafic nelimitat la viteze mai mici.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vad ca nu -ti e prea clar ce-i ala internet mobil. In toate cazurile e vorba de o cartela sim, prepay sau abonament, pe care ai o optiune de date, nu conteaza daca pui acel sim intr-un telefon, stick, mifi, sau router 3g.

#12
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 11.01.2007
Specifică mai exact locația ta.Mai deschizi un Cell Mapper poate îți faci o părere.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si daca-ti explica clar locatia lui din Cluj, tu din Iasi cum poti sa-l ajuti?

#14
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 11.01.2007
Doar cu sfaturi.Ca de-aia-i forum.

#15
uliciadrian01

uliciadrian01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 31.01.2007
Floresti, Cluj, in caz ca ajuta cu ceva Posted Image
Am dat o tura ieri pe la Orange, Vodafone, RDS, UPC si Next Gen.
Pe scurt RDS, UPC si Next Gen mi-au spus ca nu pot sa imi promita nimica in cat timp o sa traga fibra la bloc - trebuie sa faca cerere mai multe persoane (eu sunt primul care se muta in bloc, pana se muta suficiente persoane s-ar putea sa dureze 1-2 luni), trebuie sa fie Asociatie de locatari infiintata, si dupa aia mai dureaza minim 1 luna (cei de la UPC au fost singurii sinceri si mi-au zis ca 2 luni va dura cu siguranta).

Netul mobil de la RDS nu m-a incantat, e ieftin, dar iti dau putin trafic 4G si dupa aceea scade pe la 128kb/s. Cei de la orange mi-au spus ca scade la 320kb/s, insa au optiune de a face abonament pe 1 an (dar trebuie sa cumperi atunci routerul care costa ~300 lei). Oferta celor de la vodafone mi-a placut: cu 1 euro mai mult pe luna iti dau cu 25GB mai mult, si dupa ce ii consumi iti scade la 512kb/s, singurul minus e ca perioada minima e 2 ani..

Edited by uliciadrian01, 17 June 2016 - 08:11.


#16
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010
Vezi ca mai exista si Idilis, singurul operator ce da trafic nelimitat. Vad ca in Floresti au doua antene lte montate.
Eu l-am folosit intr-o zona, unde teoretic conf hartii nu era semnal deloc, in realitate exista o liniuta, iar viteza era multumitoare pentru nelimitat, aproape 20 Mbps. Daca stai in aria unei antene ajungi la un 35-45 Mbps fara niciun fel de problema.
Poti verifica aici acoperirea: http://www.idilis.ro...idilis_map.php#

#17
uliciadrian01

uliciadrian01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 31.01.2007
Hmm, suna bine oferta celor de la Idilis, singurul bai e ca daca ma uit la acoperirea indoor la ei pe harta is destul de departe de ea. Am atasat o poza cu distanta, tu erai mai aproape? Daca pun acoperire outdoor sunt chiar la marginea ei.

Attached Files



#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Scuze, dar la ce folosesti netul, de nu-ti ajumg cei 5-10gb/luna, de la digi? Pt chestii uzuale, e mai mult decat suficient, mai ales ca-i vorba de 2-3 luni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate