Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Panasonic 12mm F/1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
[ http://imgs.xkcd.com/comics/tasks.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://xkcd.com/1425/

Edited by TS030, 23 June 2016 - 14:09.


#56
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Cele mai ieftine mft olympus au de ani buni face detection si focalizare pe ochi (la alegere stangul sau dreptul). Pentru fata si ochi se poate face implicit chiar un fel de tracking destul de reusit si relativ rapid.

#57
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Sa misti camera usor iar aceasta sa urmareasca un ochi in acelasi plan de focus nu e mare lucru. Cand tragi la pasari vorbim de miscare relativ haotica si inca nu s-a inventat mirrorless-ul care sa tina pasul cu un D500 sau D5.

#58
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 23 iunie 2016 - 12:24, said:

Sa zicem ca merg la pozat chirghite in zbor si fac 3-4 poze reusite cu pasari in mai multe unghiuri.
As vrea sa ma pot duce pe pozele respective si "memora" zona in care este subiectul.
Camera sa foloseasca acele zone si sa creeze un soi de tipar ("pattern") pentru a recunoaste automat subiectul mai tarziu, asa cum o face de exemplu la "face detection".

Deci un sistem de focalizare inteligent, configurabil, care sa recunoasca automat un anumit tip de subiect pe care i-l definesc eu.

"Face detection" este doar un mic pas in directia asta,  se pot face mult mai multe.
Mi s-a parut ca functia de focalizare de pe Samsung a mai facut un pas. Nu pot sa bag mana in foc pentru ca nu stiu exact cum functioneaza.

-
Mda, interesanta idee, practic se poate face daca ai avea suficienta putere de calcul in aparat, nu e cazul deocamdata, si nici in viitorul apropiat. Exista la moda retele care pot invata si recunoaste asta, problema e ca trebuie sa o faca foarte rapid, practic instantaneu, totul cu un consum de energie neglijabil si la un pret modic. Chiar si asa e o mare problema sa identifice ce scena este, ca e vorba de pasare, ce tip de pasare, in ce pozitie, ce face pasarea, cum se misca fotograful, etc.... https://en.wikipedia...i/Deep_learning
Face/eye recognition e un caz mult simplificat, e drept ca e functional, probabil au ajuns la un algoritm relativ ieftin si simplu de implementat in procesoarele din camera.
Poza postata de TS030 mai sus e sugestiva  :).

PS: ce-s alea chirghite?

Edited by crokodilu, 23 June 2016 - 15:10.


#59
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcrokodilu, on 23 iunie 2016 - 15:08, said:

PS: ce-s alea chirghite?

Asta este o chira de balta:
https://www.flickr.c.../in/dateposted/

Iar asta o chirighita cu obraz alb:
https://www.flickr.c.../in/dateposted/

Sunt mai multe specii in familia asta, seamana mult intre ele. Cine a fost la balta stie cat sunt de galagioase.
Era doar un exemplu. La fel de bine puteam sa spun randunici, drepnele....etc

Edited by katran, 23 June 2016 - 18:16.


#60
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@katran:
ceea ce-ți dorești tu, dacă se va implementa, ar fi moartea pasiunii! fără mișto. imagineaza-ți că te-ai duce la baltă, cu fotoliul din dotare, ai da la click-uri până ai face bătături la deget și ai veni cu 5k poze perfecte acasă.

dincolo de asta, singura problemă tehnică la pdaf clasic (să zicem de la 7d în sus), este rateul relativ frecvent când subiectul are fundal nervos în apropiere. de ex. chiră cu stuf în spate, la distanță mică de subiect. vine de la faptul că e cvasi-imposibil să ții 1 sau mai multe puncte af active pe subiect. problema e adresată de dslr-utile cu senzor de măsură dens (+100k pixeli la multe nikon-uri si la câteva canon-uri), dar am impresia că nici asta nu e o soluție infailibilă. nu am avut ocazia să testez. pe de altă parte, cu densitatea mare de puncte af la ultimile dslr-uri (d5, d500) bănuiesc că tracking-ul s-a îmbunătățit substanțial.

dar problema cea mai dificilă nu ține de sistemul af, fie el pdaf, dpaf (de tip pd pe senzor) sau cdaf. dificultatea e să ții subiectul in vizor la distanțe mici de fotografiere. dacă subiectul e departe și nu e prea mare în cadru atunci orice sistem pdaf de la o cameră cu tracking implementat ca lumea, dotată cu un obiectiv adecvat, va face față. problemă e când ai o cafteală de chire la 5-10m și fotografiezi cu focală echivalentă de 400-800mm. asta deja nu prea mai depinde esențial de tehnologia af a sistemului cameră/obiectiv.

camerele ml pot deja să recunoască și să urmărească subiect dacă acesta nu se mișcă haotic și rapid. am văzut cu toții demo cu camerele sony, iar eu am experimentat personal pe 70d-ul fiicei mele. problema la ml rămâne aceea că e practic imposibil să folosești lcd (sau lv la 70d) la subiecte de genul celor invocate de tine. iar la ml cu evf, acelea puține dotate cu evf decent (și scump?), una din problemele supărătoare e bateria. mie mi se întâmplă adesea ca momentul schimbării bateriei, să zicem odată pe zi, să fie nepotrivit. dar dacă ar trebui să schimb bateria de 5x pe zi? plus cost. si cred că la evf-urile curente mai sunt și alte probleme, dar nu mă pronunț că n-am avut ocazia să verific direct.

Edited by calexe, 23 June 2016 - 20:26.


#61
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Moartea pasiunii zici? Pai s-a inventat radarul pt. pescari, scanerul 3D. S-a inventat AFul, AF ul 3D, 12fps, face detection, fotosopul, etc.

#62
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
La pescari e mai simplu. S-a inventat și dinamita, e infailibilă! Mă rog, e mai dificil cu poza cu trofeu și cu eliberarea capturii după...

Edited by calexe, 24 June 2016 - 13:12.


#63
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ca sa fiu mai on topic, ce ziceti de brexit (oricum topicul se va muta la tomberon)?

#64
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDSops, on 24 iunie 2016 - 15:31, said:

Ca sa fiu mai on topic, ce ziceti de brexit ..
Panasonic, brexit, rimeaza?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate