Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Panasonic 12mm F/1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 22 iunie 2016 - 10:30, said:

Pe de alta parte, ca turist, chiar ai nevoie de FF, grip, trepied, blituri si obiective pro (grele, mari, scumpe)?
Doar daca vrei sa demonstrezi ca un MILC e muuult mai usor ;)

#38
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcrokodilu, on 22 iunie 2016 - 10:30, said:

Pe de alta parte, ca turist, chiar ai nevoie de FF, grip, trepied, blituri si obiective pro (grele, mari, scumpe)?

In 90% din situatii nu. Dar tentatia de a nu rata cadrul vietii este mare (cu toate ca acesta nu apare niciodata).

Edited by DSops, 22 June 2016 - 12:43.


#39
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Problema e alta: formatele mai mari nu se vor gandi sa scoata niciodata obiective zoom cu diafragma constanta de F/5.6 sau F/8 ca sa arate cate de mici se pot face. In schimb daca incerci sa compari cu alte formate mirrorless avantajele m43 se cam evapora:

http://camerasize.co...86,579.508,ga,t

http://camerasize.co...60,579.510,ga,t

In ambele cazuri sistemul Sony are macar 1 stop avantaj chiar daca obiectivele sunt mai "lente".

#40
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
E-M10 - greutate cu tot cu baterii 396 g
Oly 12mm F/2.0 - greutate 130 g
Oly 45mm F/1.8  - greutate 116 g

Total E-M10 + 12mm + 45 mm = 642gr


Sony A7II R fara niciun obiectiv are 625 gr, deci aproape cat E-M10 cu cele doua obiective.
Pune ce obiective vrei pe Sony ca nici nu mai conteaza.
De control, poti sa pui obiectivele mele in comparatiile tale ca sa vezi si cat sunt de mici.

N-are rost sa vorbim de tele, unde diferenta este mult mai mare, lasand la o parte faptul ca nu prea sunt tele-uri pentru Sony - probabil ca nu avem ce compara.
Nici de preturi nu are rost sa vorbim, sa facem comparatii...

Mai rau este ca lipsa obiectivelor, ii obliga pe utilizatorii Sony sa apeleze la diverse combinatii : adaptor + obiective Canon/Sigma si ajung sa aiba sisteme mai voluminoase decat daca ar cumpara direct FF-uri de la firmele respective.

Imi amintesc ca cineva a facut la un moment dat o analiza serioasa FF mirrorless Sony vs FF DSLR Nikon.
Din analiza respectiva reiesea ca Sony-ul nu are niciun avantaj la capitolul portabilitate fata de Nikon.
Nu mai gasesc link-ul....

Edited by katran, 22 June 2016 - 13:41.


#41
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si sistemul Sony e cu vreo 250 de dolari mai scump. Si body-ul e specificat mai slab decat cel Panasonic...

In fine ideea nu e sa comparam cifre si date. Frumos ar fi sa punem mana pe aparate si sa facem poze.

Ideal ar fi sa si detinem mai multe sisteme. Gen un sistem FF cu un body de top (e.g: 5D3 sau D810) si un sistem MILC cu body de top (e.g: GX-7/8, E-M1/5). Si sa vedem in ce situatii e unul mai bun vs in ce situatiie e celalat mai bun. S-ar putea sa descoperim ca ceea ce credeam noi e gresit. Si ca in practica diferenta aia de 1 stop conteaza doar la ISO12800 si F1.4 :).

@Katran:
https://photographyl...mirrorless-hype

Edited by StefanSC, 22 June 2016 - 13:44.


#42
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 22 iunie 2016 - 13:40, said:



Multumesc.

@devlin2427, citeste articolul pus de Stefan.
Nu am verificat in detaliu tot ce a pus omul ala, dar la prima vedere lucrurile par sa aiba sens.

Edited by katran, 22 June 2016 - 14:09.


#43
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postkatran, on 22 iunie 2016 - 13:29, said:

E-M10 - greutate cu tot cu baterii 396 g
Oly 12mm F/2.0 - greutate 130 g
Oly 45mm F/1.8  - greutate 116 g

Total E-M10 + 12mm + 45 mm = 642gr


Daca inlocuiesti m43 cu o compacta cu senzor de 1" ai sa vezi cum se schimba perspectiva. Si nimic nu bate la raport calitate/gram o compacta cu senzor de 1".

#44
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
N-as lua compacta nici cu senzor de FF din cauza obiectivului care nu o sa acopere niciodata toate nevoile mele sau nu o sa fie la fel de bun ca cele dedicate.
Am nevoie de tele bun pentru wildlife, fac macro uneori, fotografie de studio cu mai multe blituri, peisaj, arhitectura cu obiective "wide" si chiar fish-eye...etc.

Sunt perfect de acord cu ce ai spus tu daca e nevoie de o camera de vacanta. Intra la fix o compacta cu senzor de 1".
La mine supriza mare a fost ca si un telefon premium (gen S6 Edge sau S7 Edge) acopera perfect nevoia asta. Nu mai este nevoie de camera suplimentara.
Am fost chiar impresionat ca telefonul (S6 Edge) are un soi de "zone detection"  (similar lui "face detection").
Sa zicem ca vrei sa pozezi o floare care se leagana in bataia vantului.
Pai atingi pe ecran zona in care este floarea. Dupa aia patratul de focalizare urmareste floarea si focalizeaza in continuu pe ea.

Exista vreun mirrorless care stie sa faca asta ? Cred ca nu inca, dar se poate implementa.

Edited by katran, 22 June 2016 - 20:48.


#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 22 iunie 2016 - 20:39, said:

Exista vreun mirrorless care stie sa faca asta ?
Exista vreun dslr care stie sa faca asta ?

#46
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu nu înțeleg de ce generalizați. La urma urmei fiecare face cum dorește si nu e nimic aiurea, oricare ar fi opțiunea lui, atâta vreme cât nu supără pe ce-i din jur.

Iaca una de concediu, cu setup de aproape 3 kg + trepied:
https://flic.kr/p/GM3CcB
(și nici prea tânăr nu mai sunt)

Edited by calexe, 23 June 2016 - 00:13.


#47
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 23 iunie 2016 - 00:11, said:

Iaca una de concediu, cu setup de aproape 3 kg + trepied:
https://flic.kr/p/GM3CcB
(și nici prea tânăr nu mai sunt)
Corect, n-as pleca in excursie fara un tele, si un uwa, oricat de grele ar fi, 3 zile de tras de fiare n-au onorat pe nimeni :).

#48
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu stiu cat de bun este obiectivul asta si cata placere iti provoaca invartitul inelului de diafragma, dar cu siguranta este unul dintre cele mai mari generatoare de postari off-topic.

#49
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 22 iunie 2016 - 23:51, said:

Exista vreun dslr care stie sa faca asta ?
Da.
Doar ca nu-si bate capul cu poze ratate din start, cu macro pe floricele care se leagana-n bataia vantului. E pentru chestii mai serioase :P

Edited by TS030, 23 June 2016 - 09:30.


#50
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu nu prea vad cum un DSLR ar putea memora si recunoaste o anumita zona din cadru, exceptand situatia in care se foloseste modul "live-view".
Sunt DSLR-uri care au implementat "face detection" in modul nativ (PDAF) ? Pentru ca acest "zone detection" este tot ceva de genul, doar un pic mai avansat.

Pai tocmai ca pozele nu au fost ratate. Au iesit clare cu toate ca florile se leganau. Am fost suprins. Un amarat de telefon....
Avantajul lui este ca DOF-ul e urias si probabil subiectul se poate tine mult mai usor in focus. Senzorul este 1/2.6".

Edited by katran, 23 June 2016 - 11:16.


#51
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Majoritatea dslr-urilor moderne au o functie de tracking, daca la asta te referi. Cred ca si DPAF de la Canon face asta si sigur fac asta mirrorless-urile de la Sony care au phase detection.

#52
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Exact... telefonul cu senzorul lui puchinet nici nu trebuie sa se chinuie sa focalizeze. Singura cerinta e ca timpul de expunere sa fie suficient de scurt. La un aparat cu senzor mare, si in special in domeniul macro, lucrurile devin mult mai dificile.

DSLR-urile mai avansate folosesc un senzor RGB de masurare a expunerii si recunoastere/urmarire a subiectului. Eu inca astept primul meu aparat de acest gen, poate luna viitoare... :(

#53
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postdevlin2427, on 23 iunie 2016 - 11:21, said:

Majoritatea dslr-urilor moderne au o functie de tracking, daca la asta te referi.

Nu.   Si cand am zis de "zone recognition" am dat un "hint".
Cele doua sisteme functioneaza diferit iar eu bateam in alta directie.
Hai sa spun ideea pana la capat.
Este o idee pe care o am de mult si speram ca producatorii de camere foto sa o poata implementa la un moment dat.

Sa zicem ca merg la pozat chirghite in zbor si fac 3-4 poze reusite cu pasari in mai multe unghiuri.
As vrea sa ma pot duce pe pozele respective si "memora" zona in care este subiectul.
Camera sa foloseasca acele zone si sa creeze un soi de tipar ("pattern") pentru a recunoaste automat subiectul mai tarziu, asa cum o face de exemplu la "face detection".

Deci un sistem de focalizare inteligent, configurabil, care sa recunoasca automat un anumit tip de subiect pe care i-l definesc eu.

"Face detection" este doar un mic pas in directia asta,  se pot face mult mai multe.
Mi s-a parut ca functia de focalizare de pe Samsung a mai facut un pas. Nu pot sa bag mana in foc pentru ca nu stiu exact cum functioneaza.

-

Edited by katran, 23 June 2016 - 12:53.


#54
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Sony are eye și face detection, pana la ce vrei tu mai e un pas.

Treaba cu păsările și locul lor în cadru e fezabila cu o camera profi dar tot tu trebuie sa-i spui care e subiectul ca sa-l poată urmări.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate