Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Panasonic 12mm F/1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Are, cum sa nu aiba. Daca este senzor mai mic se expune pe o suprafata mai mica, daca este un senzor mai mare se expune pe o suprafata ma mare Posted Image

#20
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
De regula cel care face poze vrea sa scoata maximul posibil din aparatura si sa mearga pe un ISO cat mai mic indiferent de format.
Cel care face upgrade de la GH4 la D5, nu o sa-si cumpere obiective cu 2 stopuri mai intunecoase pentru ca asta ar face investitia inutila. Nu ar fi nicio imbunatatire vizibila la calitatea imaginii, dar sumele investite in echipament ar fi probabil mai mari.

Dar eu vin cu un alt exemplu ca sa demonstrez ca este greu de facut o comparatie perfecta intre sisteme.
Sa zicem ca sunt fac o poza de grup la o nunta, in biserica. Sau ceva de genul. Lumina putina, multa lume...etc.
Am nevoie de un DOF de 3m ca sa prind pe toata lumea in focus.

In exemplul dat de mine mai jos, pot sa fac asta cu 12 mm la F/1.4 pus pe un mft. Sa zicem ca merg pe un ISO-800.
Cu un 24mm pus pe FF nici macar la F/2.8 nu reusesc sa obtin DOF-ul asta. Trebuie sa inchid la F/3.6 ca sa obtin un DOF aproape la fel de larg ca cel de pe m4/3.
Asta inseamna ca o sa ajung sa folosesc nu ISO-3200 asa cum ne-am fi asteptat, ci ISO-5200 ca sa obtin acelasi timp de expunere ca in primul caz.

Pun un printscreen cu calculele facute pentru cele 2 sisteme. Am folosit un calculator online de DOF:

Attached File  DF_COMP.jpg   125.11K   16 downloads

Edited by katran, 21 June 2016 - 09:43.


#21
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ai o obsesie cu dof-ul. Echivalenta nu se rezuma doar la dof. Și nici nu cred ca ai înțeles ce e dof-ul. Cum sa-ți trebuiască 3m la o poza de grup? În plus ai selectat un senzor Aps-h în prima poza.

#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 21 iunie 2016 - 09:27, said:

.. ci ISO-5200 ca sa obtin acelasi timp de expunere ca in primul caz...
Si care e problema?

#23
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Da, am gresit formatul. Alegand corect formatul FF, intre valorile DOF-ului sunt diferente foarte mici iar diferenta ramane intr-adevar undeva pe la 2 stopuri.  (Am crezut initial ca COC-ul are un impact mai mare asupra DOF-ului. )

Dar partea asta ramane valabila:
"Cel care face upgrade de la GH4 la D5, nu o sa-si cumpere obiective cu 2 stopuri mai intunecoase pentru ca asta ar face investitia inutila. Nu ar fi nicio imbunatatire vizibila la calitatea imaginii, dar sumele investite in echipament ar fi probabil mai mari."

Edited by katran, 21 June 2016 - 10:24.


#24
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Nu trebuie sa cumpere nimeni obiective cu 2 stopuri mai întunecoase dar dacă pui un 24/1.4 pe D5 ce echivalent ai în m43? Ideea era ca m43 pierde din start 2 stopuri datorita mărimii senzorului iar pe FF poți obține același rezultate cu obiective mai lente.

#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Obiectivul ala de la Panasonic chiar este scump. Am recunoscut de la primul comentariu.

Dar in general (nu neaparat in particular pentru obiectivul ala) nu este corect, sa aducem in discutie avantajele camerelor (cu senzor mai mare)  fara sa luam in calcul si preturile lor cand facem comparatia intre obiective.
Ma minunez cat de ieftin este acel 24mm F/2.8, dar nu mentionez ca il pun pe o camera cu senzor mai mare care costa mult mai mult.

La MFT si varfurile de gama sunt mai ieftine decat FF-urile entry-level.
Dar pot sa gasesc camere mft ridicol de ieftine (ex. E-M10 este 400$ in timp ce D610 costa de 4 ori mai mult).

Edited by katran, 21 June 2016 - 11:27.


#26
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 21 iunie 2016 - 11:04, said:

....in timp ce D610 costa de 4 ori mai mult).
Dar si are de 4 ori mai mult senzor, deci pretul e corect, zic eu.

Edited by crokodilu, 21 June 2016 - 11:20.


#27
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Mărimea senzorului nu-l face mai aparat foto pe unu decât pe altul. Evident, e preferabil un senzor cât mai mare cu condiţia să-l ai in camera pe care-o ai mereu cu tine.
Prefer să am cu mine g1x-ul , mereu (că merg la cumpărături, că merg până la colţ la vreun chioşc, că urc pe munte sau mă duc la oraş, etc.) decât să mă complic cu D7000-ul ;-) ...Calitate maximă (cât îţi permiţi) în pachet cât mai mic (şi uşor), am ajuns să zic. Fotografia o faci cu aparatul (şi obiectivul) pe care-l ai la tine nu cu cel pe care-l ai în rucsacul din dulap (nu degeaba au avut succes x100 şi OM-D ul).

#28
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
La 1300$ portabilitatea e pe planul doi și trei.

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmontecarlo, on 21 iunie 2016 - 12:03, said:

..Fotografia o faci cu aparatul (şi obiectivul) pe care-l ai la tine nu cu cel pe care-l ai în rucsacul din dulap (nu degeaba au avut succes x100 şi OM-D ul).
Ori suntem fotografi ori nu mai suntem: daca iti iei un aparat ti-l iei sa il ai cu tine nu sa il lasi acasa. Daca il lasi acasa nu e vina aparatului ci a ta.


Quote

Mărimea senzorului nu-l face mai aparat foto pe unu decât pe altul
Senzor cu suprafata mai mare inseamna ca capteaza mai multi fotoni. Cu un acelasi obiectiv inseamna un unghi de cuprindere mai mare, un DOF mai evident. Vizor mai luminos, senzorii AF mai sensibili. Sunt cateva chestiuni cantitative/calitative care conteaza cand ai un FF fata de crop sau 4/3. Acum daca asta se traduce sau nu in poze mai bune depinde de utilizator.

Edited by crokodilu, 21 June 2016 - 13:32.


#30
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postcrokodilu, on 21 iunie 2016 - 13:13, said:

Ori suntem fotografi ori nu mai suntem: daca iti iei un aparat ti-l iei sa il ai cu tine nu sa il lasi acasa. Daca il lasi acasa nu e vina aparatului ci a ta.


Senzor cu suprafata mai mare inseamna ca capteaza mai multi fotoni. Cu un acelasi obiectiv inseamna un unghi de cuprindere mai mare, un DOF mai evident. Vizor mai luminos, senzorii AF mai sensibili. Sunt cateva chestiuni cantitative/calitative care conteaza cand ai un FF fata de crop sau 4/3. Acum daca asta se traduce sau nu in poze mai bune depinde de utilizator.

Când un kit (camera plus obiectiv) cântăreşte de la ~800-900 grame-n sus e (şi) vina aparatului ;-) ...mă rog, exceptând cazul în care-ţi face plăcere acest surplus, zi de zi, oră de oră, la munte, la mare, acasă, la gradiniţă, la supermarket, la servici, la..etc.. Până la urmă şi fotografia o faci de plăcere. Aşa că, dacă tot există alternative de calitate, şi nu puţine, merită să fie luate-n considerare.

#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Are 900g dar nu se ingrasa brusc dupa ce il iei, la fel are si cand decizi sa il iei.

#32
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ba se mai ingrasa. Mai un fix, mai un tele, mai un blit, mai un trepied... La fel se ingrasa si un mirrorless, dar de la 500g la 2 kg e una, ia de la 1 kg la 4kg e alta.

#33
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Una din marile belele este si faptul ca Romania este fotofobica.
Cum ai scos caramida din geanta, sare paznicu: "Nu aveti voie sa faceti poze aici".
Am testat reactiile, este cam asa:
-la DSLR baban (aprox. 750 gr) + obiectiv PRO - nu doar paznicii sar, si trecatorii se uita lung, eventual unii se opresc un pic din mers;
-mirrorless mic (aprox. 300 gr) + obiectiv de kit - seamana cu o compacta mai mare. Paznicii tind sa fie toleranti, te lasa sa faci cateva poze. Trecatorii nu mai reactioneaza.
-telefon mobil (S6 EDGE Plus) - nimeni nu reactioneaza, nimeni nu te baga in seama. Posted Image

Fratele meu spunea ca si in parc au venit paznicii la el.
Am patit-o si eu acum cativa ani in zona noua a parcului Mogosoaia. A venit paznicul peste mine : "A zis dom' primar ca....".

Imi pare rau ca nu se fac mai multe telefoane cu senzor mare. As cumpara unul si l-as folosi in situatiile cand chipurile nu am voie sa fac poze.
Altfel pentru uz personal, S6 EDGE Plus este absolut fantastic.

-

Edited by katran, 22 June 2016 - 09:50.


#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Corect. Insa pe afara nu prea e fobia asta, cam peste tot te lasa sa faci poze cu cateva exceptii unde nu merge cu blitz si cu foarte putine exceptii unde nu e voie deloc.

View PostDSops, on 22 iunie 2016 - 08:44, said:

..dar de la 500g la 2 kg e una, ia de la 1 kg la 4kg e alta.
In ambele cazuri se inregistreaza o crestere de 200% Posted Image

Edited by crokodilu, 22 June 2016 - 10:21.


#35
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Depinde de tara.

In Olanda m-au lasat sa pozez chiar si in aeroport.

In Spania au vebit paznicii la mine in Mall. In Valencia am fost in piata centrala (Mercado Central). La unele tarabe vanzatorii lipisera afise cu fotografiatul interzis. Intr-un fel ii inteleg, sunt probabil deranjati de sutele de "pozaci" care trec zilnic pe acolo. Altii mi-au cerut bani pentru pozat, probabil in gluma.

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
In Mall cel putin e afis cu pozatul interzis. La tarabe am mai vazut si eu fotografiatul interzis, dar de obicei umblu cu 300mm si se cam rezolva.

Pe de alta parte, ca turist, chiar ai nevoie de FF, grip, trepied, blituri si obiective pro (grele, mari, scumpe)?

Edited by crokodilu, 22 June 2016 - 10:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate