Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Romania - Albania (Euro 2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
712 replies to this topic

#19
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
nu stiu cat e scorul cu Franta...dolce ne tragen- p***, cu Dolcele lor Live...nu plati 5 euro pentru asta !

#20
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
E bine pentru albanezi dar se poate si mai bine. Oricum albanezii alearga cit n-am alergat noi in toate meciurile din preliminarii.

#21
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Na, ca le-a dat-o Franta si la albanezi...

#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Au un bulan francezii....

#23
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
2-0

#24
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Lasa ca e bine asa...

#25
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Din tot ce am vazut pana acum Romania, Irlanda de Nord si Ungaria sunt cele mai plictisitoare echipe de urmarit, nu au nici una dintre ele nici o treaba cu jocul modern, rapid, bazat pe tehnica individuala ridicata, posesie, circulatie rapida a mingii si pressing. Nu au ce cauta dincolo de faza grupelor. Lumea face misto de nemti si francezi, de cat de prost au jucat pana acum si ce noroc au avut. Da, dar echipele astea au incercat din minutul 1 sa *joace fotbal*. Ca nu iese intotdeauna cum vor ei e si din cauza ca e greu sa dai goluri cand opozitia pune corturile in propriul careu.
Dupa parerea mea competitia de 24 e prea proasta, valoarea e trasa in jos de calitatea foarte slaba a unor echipe. Dar na, tre' sa mananca si gura la pariorii o paine, cu cat mai multe meciuri cu atat mai multe ocazii de bagat mana in buzunar la fraieri.

#26
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009

View Postbeastie, on 16 iunie 2016 - 01:29, said:

Din tot ce am vazut pana acum Romania, Irlanda de Nord si Ungaria sunt cele mai plictisitoare echipe de urmarit, nu au nici una dintre ele nici o treaba cu jocul modern, rapid, bazat pe tehnica individuala ridicata, posesie, circulatie rapida a mingii si pressing. Nu au ce cauta dincolo de faza grupelor. Lumea face misto de nemti si francezi, de cat de prost au jucat pana acum si ce noroc au avut. Da, dar echipele astea au incercat din minutul 1 sa *joace fotbal*. Ca nu iese intotdeauna cum vor ei e si din cauza ca e greu sa dai goluri cand opozitia pune corturile in propriul careu.
Dupa parerea mea competitia de 24 e prea proasta, valoarea e trasa in jos de calitatea foarte slaba a unor echipe. Dar na, tre' sa mananca si gura la pariorii o paine, cu cat mai multe meciuri cu atat mai multe ocazii de bagat mana in buzunar la fraieri.

Romania este plictisitoare de urmarit pentru ca nu a fost niciodata o echipa de constructie, tot timpul am jucat pe baza de actiuni individuale. Pe vremea cand am avut jucatori (anii 90) putea iesi ceva, unele meciuri erau spectaculoae (cum au fost cele de la cupa mondiala din 94), altele sub orice critica. Acum toate meciurile sunt sub orice critica pentru ca nu mai avem nici jucatori. In 94 puteam bate cu ceva noroc aproape orice echipa din lume, pentru ca antijocul pe care il faceam, combinat cu ocaziile pe contraatac ale unor jucatori superbi ducea la goluri. Acum ne bazam pe lovituri de la 11 metri si autogoluri sa castigam.

#27
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
„Nu mai pot cu nervii”! Meci mai prost ca cel de ieri, mai rar poți vedea. E incredibil, parcă am rămas înghețați în timp. Aceeași autobază tristă, fără contra-atacuri și fără nicio strategie ofensivă.

Rămân la părerea că mentalitatea unui popor contează extrem de mult. Așa am fost și așa vom fi întotdeauna, „țara care n-a dus războaie de cucerire niciodată”.

Edited by KurtKnispel, 16 June 2016 - 09:41.


#28
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postinevitabil, on 15 iunie 2016 - 08:57, said:

Duminica 19 iunie, 22.00 pe ProTV.

Aparent partida cea mai accesibila din grupa pentru ai nostri.

Pronosticuri?

Dupa cum au jucat cu Elvetia, fara niciun fel de tragere/incredere, dorinta ferma de a castiga, cred ca albanezii sunt peste noi din acest punct de vedere.
Sincer, constient, ca niciun meci nu seamana cu altul, mi-e greu sa cred ca Romania va castiga. Poate vor fi ceva sanse, daca vor aparea nume noi in lotul echipei. Altfel, am vazut o formatie de jucatori, tot mai obosita de la un joc la altul. Cat priveste pofta de joc, nevoie.
Mentalitatea asta, de a sta la mana altora (a fi interesat de ograda/capra vecinului), ne-a fost si ne va fi de multe ori fatala, inclusiv la nivel de cluburi.

#29
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKurtKnispel, on 16 iunie 2016 - 09:36, said:



Rămân la părerea că mentalitatea unui popor contează extrem de mult. Așa am fost și așa vom fi întotdeauna, „țara care n-a dus războaie de cucerire niciodată”.

N-are treaba cu mentalitatea poporului. Am castigat liga campionilor la handbal feminin. Nu mai e valabila chestia asta de ceva vreme.
Jucatorii sunt slabi, asta e realitatea. Antrenorul e si el din vremuri arhaice.

#30
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
Echipa națională masculină a fost de patru ori campioană mondială, irelevant în discuția noastră. Handbalul e un sport în care efortul fizic e la cote infinit mai mici, comparat cu fotbalul. Ar putea să fie și de treizeci de ori campioni mondiali, pentru mine tot irelevant ar fi. Între cele două sporturi e o diferență imensă.

Îți mai dau un exemplu care-mi întărește ideea că are într-o oarecare măsură și cu gena istorică: Albania. Am văzut meciurile lor, iar cine știe istorie poate face o legătură între determinarea incredibilă a albanezilor și figura lor istorică legendară: Skanderberg.

Eu mă refer strict la stilul de joc, la forță și determinare, nu la rezultate. Rezultate poți să ai și atunci când te bagi cu dosu-n poartă.

Edited by KurtKnispel, 16 June 2016 - 13:30.


#31
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008

View PostKurtKnispel, on 16 iunie 2016 - 13:14, said:

Echipa națională masculină a fost de patru ori campioană mondială, irelevant în discuția noastră. Handbalul e un sport în care efortul fizic e la cote infinit mai mici, comparat cu fotbalul. Ar putea să fie și de treizeci de ori campioni mondiali, pentru mine tot irelevant ar fi. Între cele două sporturi e o diferență imensă.

Îți mai dau un exemplu care-mi întărește ideea că are într-o oarecare măsură și cu gena istorică: Albania. Am văzut meciurile lor, iar cine știe istorie poate face o legătură între determinarea incredibilă a albanezilor și figura lor istorică legendară: Skanderberg.


You mean SKANDERBEG.

Treaba ailaltă era SCANDĂNBERG sau SKANDĂRBERG sau te miri ce poceala a limbii.

#32
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postinevitabil, on 16 iunie 2016 - 13:24, said:

Treaba ailaltă era SCANDĂNBERG sau SKANDĂRBERG sau te miri ce poceala a limbii.
Eu îți povestesc din istoria învățată la școală acum 30 de ani, tu îmi povestești ce-ai aflat acum 2 minute pe internet. E o greșeală minoră, ținând cont de context.

Edited by KurtKnispel, 16 June 2016 - 13:37.


#33
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKurtKnispel, on 16 iunie 2016 - 13:14, said:

Echipa națională masculină a fost de patru ori campioană mondială, irelevant în discuția noastră. Handbalul e un sport în care efortul fizic e la cote infinit mai mici, comparat cu fotbalul. Ar putea să fie și de treizeci de ori campioni mondiali, pentru mine tot irelevant ar fi. Între cele două sporturi e o diferență imensă.

Îți mai dau un exemplu care-mi întărește ideea că are într-o oarecare măsură și cu gena istorică: Albania. Am văzut meciurile lor, iar cine știe istorie poate face o legătură între determinarea incredibilă a albanezilor și figura lor istorică legendară: Skanderberg.

Eu mă refer strict la stilul de joc, la forță și determinare, nu la rezultate. Rezultate poți să ai și atunci când te bagi cu dosu-n poartă.


Pai ce treaba are mentalitatea atunci? E legata de efortul fizic depus sau cum?
Lasati tarele astea ca nu mai sunt valabile. Valoarea jucatorilor e mediocra.

#34
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014

View Postmihaigerard, on 16 iunie 2016 - 13:38, said:

Pai ce treaba are mentalitatea atunci? E legata de efortul fizic depus sau cum?

O mentalitate de învingător te motivează să alergi mai mult și mai cu folos.

La noi, ieri, s-a aplicat metoda „pustiirii fântânilor”, n-are absolut nicio legătură cu valoarea jucătorilor. Tactica a fost proastă, nu jucătorii. Jucătorii puteau mult mai mult, cu un antrenor adevărat. S-a văzut în cazul Albaniei aseară. Jucători mediocri, dar au făcut un meci extraordinar datorită celui care a gândit meciul.

Edited by KurtKnispel, 16 June 2016 - 13:57.


#35
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
nu e numai mentalitatea....mai e si valoarea, ca daca te sti bun si stapan pe situatie si propriile puteri mai incerci un dribling o pasa filtranta etc....
dar tu cand esti vai mama ta si prinzi un meci pe luna si ala ca rezerva la echipa de club.... ce draq sa joci, scapi repede de minge pasand la 5 m sau o dai in aut si fugi tare in aparare macar sa nu iei gol.
metalitatea se atreneaza si formeaza din reusite persoanle, meciuri castigate, competitii importante la care participi....etc....cand freci banca la club nu poti avea mentalitate decat de invins.....

nu stiu daca castigam meciul cu albania, nu cred ca sunem favoriti....dar decat sa jucam la un 1-0 chinuit prefer sa mergem ori la bal ori la spital si sa-l puneam pe sanmartean la mijloc langa hoban sau pintilii sa ordoneze jocul si sa inceapa constructia si pe stanciu in spatele varfului.....sa ne suim (sa macar sa incercam) calare pe ei inca de la inceput...daca ne iese de un avantj la pauza il schimbam pe sanmarteam cu un mijlocas defensiv si revenim la stilul nostru de joc cacaios....

Edited by bubalus, 16 June 2016 - 14:18.


#36
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postgunman78, on 16 iunie 2016 - 02:45, said:

Romania este plictisitoare de urmarit pentru ca nu a fost niciodata o echipa de constructie, tot timpul am jucat pe baza de actiuni individuale. Pe vremea cand am avut jucatori (anii 90) putea iesi ceva, unele meciuri erau spectaculoae (cum au fost cele de la cupa mondiala din 94), altele sub orice critica. Acum toate meciurile sunt sub orice critica pentru ca nu mai avem nici jucatori. In 94 puteam bate cu ceva noroc aproape orice echipa din lume, pentru ca antijocul pe care il faceam, combinat cu ocaziile pe contraatac ale unor jucatori superbi ducea la goluri. Acum ne bazam pe lovituri de la 11 metri si autogoluri sa castigam.
Cam ai dreptate, singura echipa de constructie romaneasca a fost probabil Dinamo-ul Lui Lucescu din '88-'90. Si poate Steaua lui Jenei pe alocuri.

View PostKurtKnispel, on 16 iunie 2016 - 09:36, said:

„Nu mai pot cu nervii”! Meci mai prost ca cel de ieri, mai rar poți vedea. E incredibil, parcă am rămas înghețați în timp. Aceeași autobază tristă, fără contra-atacuri și fără nicio strategie ofensivă.

Rămân la părerea că mentalitatea unui popor contează extrem de mult. Așa am fost și așa vom fi întotdeauna, „țara care n-a dus războaie de cucerire niciodată”.
Nu are legatura cu cate razboaie de cucerire duci, ci cum anume organizezi pregatirea jucatorilor la varste mici. Baza de selectie ar fi, dar trebuie sa te si ocupi de ai mici ca sa scoti din ei fotbalisti tehnici si inteligenti, carora sa le placa sa tina mingea, sa dribleze, sa o dea printre picioare, ca de alergat de la un careu la altul si aruncat mingi la disperare e nevoie doar de minim de pregatire. Alde Messi, Coutinho, Oscar sau Hagi nu sunt mari atleti, dar le-a placut intotdeauna cu mingea. Jucatori ca astia nu apar din senin, trebuie multa munca prestata cu cap.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate