Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Djihadul și supremațismul islamic în religia islamică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Deschid aici o discuție despre djihad și supremațismul islamic în religia islamică; este adevărat că djihadul are mai multe înțelesuri, sensul fundamental fiind acela de ”efort pe calea lui Allah”, și în același timp că islamul are anumite pretenții la supremație universală considerându-se religia cea adevărată și considerând că Dumnezeu (așa cum această religie Îl vede) trebuie să troneze asupra oamenilor și societăților. Religia iudaică și creștinismul sînt văzute ca ”religii ale Cărții”, considerându-se că au anumite cărți date de Dumnezeu, și nu înțeleg exact care este poziția islamului cu privire la aceste religii, cert este că islamul este văzut ca superior și menit să domine, să își instaureze supremația și asupra acestor religii.

#2
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Coran 9,29 (sura, verset): ”Luptați-vă împotriva celor ce nu cred în Dumnezeu și în ziua de apoi și nu opresc ceea ce a oprit Dumnezeu și trimisul Său și nu mărturisesc mărturia adevărului - dintre cei cărora li s-a dat scriptura - pînă ce nu dau tributul din mână și sînt umiliți.”

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pai nu prea e diferenta intre musulmani si bisericosi. Ortodocsii cred pe baba Vasile, parintele papadie, coana mare, sharli rasal, etc.... Iar ei il cred pe barbos.

#4
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Ce o fi avand  suprematismul cu islamul?
SUPREMATÍSM s. n. Grupare artistică rusă care se încadrează în curentul abstracționismului afirmând supremația simțirii pure, promovând o pictură bazată pe folosirea formelor abstracte geometrice (cerc, unghi, pătrat etc.). – Din rus. suprematizm. (dex)

On topic: Fiecare religie se crede superioara celorlalte. Daca nu ar fi asa, adeptii ar trece imediat la cea care se presupune ca e superioara. Asta daca apuca sa se infiinteze.

Edited by qawHaq1, 15 June 2016 - 07:51.


#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 12.03.2010
"Suprematismul" asta e cumva o traducere pe repede-nainte a lui "supremacy" ? Suprematie in ce, avind in vedere ca civilizatia lor e cu secole in urma fata de societatea moderna ?

Trebuie sa fii cel putin prost sa crezi ca niste calareti de magari si camile (ma refer la majoritatea "religionarilor", nu la citiva care si-au tras Toyote) pot cuceri restul regiunilor si religiilor. Dar deh, mincatorilor de pui congelat, care se scapa pe ei cind vad singe adevarat, li se face imediat parul maciuca si se tem de "dusman" chiar si cind ala e 1 la citeva zeci de milioane (proportia islamistilor in rindul musulmanilor, pentru ca daca nu stiati, Islamul nu e tot aia cu islamismul, asa cum natiunea nu e tot aia cu nationalismul).

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Iochanan, on 15 iunie 2016 - 06:46, said:

și nu înțeleg exact care este poziția islamului cu privire la aceste religii...
pai, iti doresc mult succes, avand in vedere ca:
- esti pe softpedia
- Quran-ul are o gramada de traduceri si interpretari, lucru care a si generat atatea schisme si animozitati in randul lumii musulmane - ex sunnitii ii considera necredinciosi pe siiti si invers (vezi atentatele intre ei)

#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cred că orice religie proclamă că deține, doar ea, adevărul absolut.

 glumetu, on 15 iunie 2016 - 08:15, said:

- Quran-ul are o gramada de traduceri si interpretari, lucru care a si generat atatea schisme si animozitati in randul lumii musulmane - ex sunnitii ii considera necredinciosi pe siiti si invers (vezi atentatele intre ei)
Nu numai, dar există zeci de secte sunite și fiecare Îi consideră pe ceilalți suniți necredincioși.

Edited by neur0, 15 June 2016 - 08:17.


#8
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
islamul propovaduieste ura intre oameni chiar asa sa fie, suntem animale ce dracu...

#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu te cred. :)

#10
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016

 zexelica, on 15 iunie 2016 - 07:32, said:

Pai nu prea e diferenta intre musulmani si bisericosi. Ortodocsii cred pe baba Vasile, parintele papadie, coana mare, sharli rasal, etc.... Iar ei il cred pe barbos.

Ai dreptate cel mai bine ne sectarizam la corporatii, suntem liberi cand muncim, si cretini cand ne vom cipa.

#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Întotdeauna au existat oameni dornici de putere! Unii au dobândit putere politica, alții economica, militară etc. Sunt unii au identificat sursa puterii în religie.
Din cauza aceasta creștinismul este dezbinat. Jihadul este o combinație intre puterea religioasă, politica, militară. Acesta este motivul propovăduirii jihadului: PUTEREA!

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
Radicalizarea este extrem de periculoasa, indiferent unde se manifesta!
Daca in catolicism nu ar fi existat reforma/protestantismul, Europa era acum mai radicalizata decat Orientul!
Din fericire, cultura, stiinta au indepartat oamenii din Europa de religie/biserica intr-o oarecare masura, bineinteles impreuna cu libertatea oferita de crestinism si de separarea Bisericii de Stat-  lucru care nu se intampla in lumea araba/islamica!
Si din acest motiv, viitorul nu este deloc limpede!
Dar sa nu ne amagim cu apa rece: daca in Romania de astazi Biserica Ortodoxa ar deveni putere legislativa/exeecutiva,  in 2 generatii, isamistii de astazi ar fi pistol cu apa! Exista radicalizare la greu in jurul nostru, doar ca nu se manifesta!

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 TibJon, on 15 iunie 2016 - 10:03, said:

Ai dreptate cel mai bine ne sectarizam la corporatii, suntem liberi cand muncim, si cretini cand ne vom cipa.

Poti sa te "chipezi" linistit. Nu scrie nicaieri ca e rau sa te chipezi.

#14
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 richi_e, on 15 iunie 2016 - 21:27, said:

Radicalizarea este extrem de periculoasa, indiferent unde se manifesta!
Daca in catolicism nu ar fi existat reforma/protestantismul, Europa era acum mai radicalizata decat Orientul!
Pe dracu.
Catolicii erau foarte hedonisti, exact hedonismul a aprins Reforma, pe langa vanzarile de indulgente si alte alea.
Responsabili de valul de puritanism al anilor 1500-1700 au fost in principal Protestantii, tocmai. Contra-reforma catolica, si ea puritana, a fost o reactie la ei, sa arate catolicii ca si ei is moralisti.

Europa ca idee nu are cum fi radicalizata precum musulmanii, cine crede altfel n-a inteles chiar nimic.
Un trinitar n-are cum fi la fel de habotnic precum un monoteist strict. Din simplul motiv de a avea un zeu mai greu de definit, n-ai cum fi la fel de categoric.
Un iconodul n-are cum fi la fel de rigorist si anti-arta ca un iconoclast.
Un membru al unei religii al carei fondator a fost executat tocmai de Stat si de Preoti n-are cum fi la fel de tiranofil ca membrul unei religii al carei fondator a fost el insusi rege, general si mare preot.
Un venerator al ''Maicii'', ca idee, in orice fel e vazuta, n-are cum fi la fel de posesiv cu femeile precum unul care face din posesia haremului principalul scop al raiului.
etc etc etc

Materie de gandire, pentru cine poate.

 richi_e, on 15 iunie 2016 - 21:27, said:

1 bineinteles impreuna cu libertatea oferita de crestinism si de separarea Bisericii de Stat-  lucru care nu se intampla in lumea araba/islamica!

2Dar sa nu ne amagim cu apa rece: daca in Romania de astazi Biserica Ortodoxa ar deveni putere legislativa/exeecutiva,  in 2 generatii, isamistii de astazi ar fi pistol cu apa! Exista radicalizare la greu in jurul nostru, doar ca nu se manifesta!
1Aici ai zis bine, dar vezi ca prin prima parte a frazei te contrazici enorm.
2Nici ortodoxia n-are cum fi ca talibanismul: ortodoxia e creatia Statului dpdv politic si a Manastirii/Sihastriei dpdv spiritual.
Daca face ceva rau, e doar ca e yes-manul Cezarului.
Altfel, e o religie pentru 2 tipuri de oameni: oameni normali si mistici/calugari.
Pe oamenii normali ii proceseaza ultra-simplist, superficial si rapid, in general. Preocuparea ei in proportie de 80% is misticii si trairile lor. Gloata poate face cam ce vrea, daca se mai spovedeste din cand in cand. Preocuparea ortodoxiei pentru viata cetateanului lambda e foarte mica. Mereu a fost. E si unul din motivele pentru care noi esticii avem metehnele pe care le avem.

 zexelica, on 15 iunie 2016 - 07:32, said:

Pai nu prea e diferenta intre musulmani si bisericosi. Ortodocsii cred pe baba Vasile, parintele papadie, coana mare, sharli rasal, etc.... Iar ei il cred pe barbos.
Pe dracu, asta n-o poate spune decat unul ca tine care crede ca tot restul lumii e prost si in eroare si doar el detine adevarul.

Edited by lefcadio, 01 July 2016 - 10:42.


#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 lefcadio, on 01 iulie 2016 - 10:40, said:

Pe dracu, asta n-o poate spune decat unul ca tine care crede ca tot restul lumii e prost si in eroare si doar el detine adevarul.
Unde spun eu ca doar eu detin adevarul, stimabile? Lucrezi la DNA, cumva? Ca numai acolo se face asa :lol:

#16
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

 zexelica, on 01 iulie 2016 - 10:59, said:

Unde spun eu ca doar eu detin adevarul, stimabile? Lucrezi la DNA, cumva? Ca numai acolo se face asa Posted Image
Pai, esti de acord cu vreuna din religii?

#17
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Iochanan, on 15 iunie 2016 - 06:46, said:

Deschid aici o discuție despre djihad

Daca deschizi discutia, defineste-l intai.


-------------------



Djihad =  Jihad

Edited by vio69a, 09 July 2016 - 07:40.


#18
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 Iochanan, on 15 iunie 2016 - 07:29, said:

Coran 9,29 (sura, verset): ”Luptați-vă împotriva celor ce nu cred în Dumnezeu și în ziua de apoi și nu opresc ceea ce a oprit Dumnezeu și trimisul Său și nu mărturisesc mărturia adevărului - dintre cei cărora li s-a dat scriptura - pînă ce nu dau tributul din mână și sînt umiliți.”

si ma rog de unde e luata  aceasta idee cum ca  porti razboi in numele lui Dumnezeu ?

Numerii.

1 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
2 „Răzbună* pe copiii lui Israel împotriva madianiţilor, apoi vei fi adăugat la poporul tău.”
3 Moise a vorbit poporului şi a zis: „Înarmaţi dintre voi nişte bărbaţi pentru oştire şi să meargă împotriva Madianului, ca să aducă la îndeplinire răzbunarea Domnului împotriva Madianului.

14 Şi Moise s-a mâniat pe căpeteniile oştirii, pe căpeteniile peste o mie şi pe căpeteniile peste o sută care se întorceau de la război.
15 El le-a zis: „Cum? Aţi lăsat cu viaţă pe toate* femeile?
16 Iată*, ele sunt acelea care, după cuvântul** lui Balaam, au târât pe copiii lui Israel să păcătuiască împotriva Domnului, în fapta lui Peor, şi atunci a izbucnit urgia† în adunarea Domnului.
17 Acum dar omorâţi* pe orice prunc de parte bărbătească şi omorâţi pe orice femeie care a cunoscut pe un bărbat culcându-se cu el,
18 dar lăsaţi cu viaţă pentru voi toţi pruncii de parte femeiască şi pe toate fetele care n-au cunoscut împreunarea cu un bărbat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate