Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Casa porotherm 38 Sth fara izolatie?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

 zaytsuca, on 15 iunie 2016 - 07:14, said:

Nu voi pune polistiren, vreau ca sa construiesc casa din materiale cat mai naturale (in limita posibilitatilor), folosesc vata bazaltica la izolatie.

Pai de ce nu folosesti celuloza sau lana? Nu stiu cat de ecologica este vata bazaltica, dar mai scumpa cu siguranta...

#20
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Daca ai deschis un subiect pe forum, e evident ca nu iti e clar care sunt avantajele/dezavantajele fiecarui sistem.

Iti recomand sa iti stabilesti bugetul pentru casa si sa gasesti un arhitect / inginer serios cu care sa stai de vorba 2 ore (contra cost eventual) ca sa te lamuresti ce vrei de fapt si ce iti permiti cu adevarat.

Sau, daca nu ai rabdare atunci iti dau eu direct raspunsul in functie de ce masina conduci:

Daca ai o masina de 5 - 10.000 euro cumparata noua sau o masina de  maxim 15.000 euro SH, atunci clar caramida 25 + EPS 10

Daca ai o masina de 10-20.000 euro cumparata noua sau o masina de 15-20.000 euro SH, atunci poti sa alegi oricare dintre sisteme, dar sa investesti mai multi bani catre o executie corecta (repet, problema in Romania nu e la sistem, ci la executia pe santier).

Daca ai o masina mai scumpa, atunci poti sa te orientezi si catre sisteme mai eficiente (si mai scumpe) :)

#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Vrei eco - baga lana, fa al doilea zid din caramida, chiar si vata merge .........dar eco te costa

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Nu te zgarci la caramida, nu pune cea mai subtire, in costul total al casei caramida e f. putin. Si la tine e portanta.

#23
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Lasa-o asa cu 38 + 10 polistiren ! Economia de bani e pipi fata de costul casei ! Baga multa bazaltica in tavan...acolo e pierderea energetica cea mai mare ! ECO nu inseamna ca pui bazaltica sau chiar lana ...ci numai materiale naturale + schimb energetic extrem de mic = costuri imense !!!

#24
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 ugrukk, on 15 iunie 2016 - 06:43, said:

Porothermul (si BCA-ul) sunt cam la limita normelor. Adica nu prea respecta nivelul MINIM de izolare prevazut astazi in Romania.

Asta e scoasa din putul gandirii ? Ti-a luat mult sa scoti prostia asta ?

 petre69, on 15 iunie 2016 - 07:55, said:

Vrei eco - baga lana, fa al doilea zid din caramida, chiar si vata merge .........dar eco te costa
Alta prostie , lana , odata ca nu e " eco " si a doua e .. costul enorm .

Ex : Porotherm 25 cm +minim 15 cm polistiren exterior .
   BCA Ytong 50 cm fara termosistem  .

Edited by cobi1, 15 June 2016 - 10:31.


#25
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 cobi1, on 15 iunie 2016 - 10:30, said:

Asta e scoasa din putul gandirii ? Ti-a luat mult sa scoti prostia asta ?

Alta prostie , lana , odata ca nu e " eco " si a doua e .. costul enorm .

Ex : Porotherm 25 cm +minim 15 cm polistiren exterior .
   BCA Ytong 50 cm fara termosistem  .
Parca avea nevoie de zidarie portanta; BCA-ul nu e portant din cite stiu.
15cm polistiren exterior? de care? (EPS50, EPS100, sau grafitat grafitat? toate sint polistiren dar nu e tot aia)

Edited by geopalade, 15 June 2016 - 11:52.


#26
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 geopalade, on 15 iunie 2016 - 11:50, said:

Parca avea nevoie de zidarie portanta; BCA-ul nu e portant din cite stiu.
15cm polistiren exterior? de care? (EPS50, EPS100, sau grafitat grafitat? toate sint polistiren dar nu e tot aia)
Eps 80-100 normal , ca grafitat e o besina care costa in plus.
Daca vorbim de o casa parter e f f bun Ytongul de 50cm , nu ai nevoie de cadre de beton ,doar centura pe ziduri .

Edited by cobi1, 15 June 2016 - 12:00.


#27
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 geopalade, on 15 iunie 2016 - 11:50, said:

Parca avea nevoie de zidarie portanta; BCA-ul nu e portant din cite stiu.
15cm polistiren exterior? de care? (EPS50, EPS100, sau grafitat grafitat? toate sint polistiren dar nu e tot aia)
Cu cel mai bun coeficient termic !

#28
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 cobi1, on 15 iunie 2016 - 10:30, said:

   BCA Ytong 50 cm fara termosistem  ..
Doar daca vorbim despre Ytong cu conductibilitatea termica sub 0,092 W/(mpK). Insa daca supunem acest perete practic monostrat si unei verificari la difuzia vaporilor, atunci intre astea doua eu as prefera peretele de 25cm caramida chiar si cu un EPS ''mai slab'"(adica cu conductibilitatea termica de 0,04 W/(mpK). Aici vorbim de zona climatica cu minus 18 temperatura de calcul, nu de zone cu minus 2..Posted Image


Dar cine sta sa despice firul in patru in tara lui ""casa trebuie sa respire'".. ?! Ca doar e mai simplu sa transmiti studentilor ca ""orice nu ai aplica pe casa va iesi prost din punct de vedere a difuziei vaporilor'"Posted Image , decat sa studiezi domeniul, sa-l intelegi mai intai tu ca profesor si apoi sa transmiti concluzii invataceilor..  Se pare ca in perioada cand a fost implementat BCA-ul in Romania era mai multa intelegere in Fizica Constructiilor, decat acum cand sunt atatea '"unelte'" gratuite oferite pe net..  Ce sa mai ... am progresat..  Iar ca sa nu fie mesajul incomplet atasez si una din variantele corecte de alcatuire a peretilor care contin si BCA. Aceasta varianta este valabila pentru orice zona climatica din Romania..

Attached Files



#29
gezahofi

gezahofi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 05.08.2011

 mihaicozac, on 14 iunie 2016 - 12:28, said:

Când o să apară mucegai pe peretele interior nordic, poți înjura arhitectul că ți-a recomandat să nu pui termoizolație.

Stai liniștit ca apăreai pe cel sudic, in jurul grinzilor de beton. Sper sa dispară după ce izolez.....

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am avut la casa de acuma mucegai pe colţul nordic. Cărămidă eficientă de 38cm, gen Porotherm, dar tip mai vechi cu găuri simple prin ea. Fostul proprietar, constructorul, a făcut totul după ureche, fără termoizolaţie, şi normal că a apărut condens şi mucegai după prima iarnă. A făcut următoarea greşeală, izolând doar acel perete pe interior, cu polistiren şi rigips. Bineînţeles că nu a durat mult şi mucegaiul a pătruns şi prin acea izolaţie. Când am luat casa, se vedea de la o poştă că în acel colţ se tot curăţase şi zugrăvise în disperare, însă mirosul specific nu l-au putut elimina.
Anul trecut odată cu termoizolaţia şi faţada nouă  am defrişat şi ţigănia aia interioară, tot peretele era negru de mucegai pe dedesubt. Am câştigat aproape 10cm de cameră, iar acum după o iarnă nu foarte aspră pot spune că nu mai există nici măcar strop de condens în colţul ăla. Temperaturile măsurate cu un aparat IR arată că la 22C temperatură în cameră acel colţ are acum cca. 18C, faţă de 12 înainte. Izolaţia exterioară are grosimea de 20cm jos şi 14cm sus, polistiren cu densitatea de 30kg/m3. În acelaşi timp cheltuielile cu încălzirea s-au redus la sub jumătate, iar acuma, de când a dat căldura, în dormitorul situat spre est temperatura încă nu a trecut de 20C.

#31
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 andreilesan, on 15 iunie 2016 - 12:17, said:

Doar daca vorbim despre Ytong cu conductibilitatea termica sub 0,092 W/(mpK).....

Si nu exista asa ceva , domnule " profesor " ? Te ajuta google , Ytong A+ sau Ytong Forte ...

#32
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 cobi1, on 15 iunie 2016 - 13:57, said:

Si nu exista asa ceva , domnule " profesor " ? Te ajuta google , Ytong A+ sau Ytong Forte ...
Nu am zis ca nu exista (daca urmaresti acele simulari poti observa ca valorile conductibilitatii au fost confirmate), am vrut doar sa atrag atentia ca nu este suficient BCA-ul sa aiba conductibilitatea termica redusa, trebuie si sa fie alcatuit peretele astfel ca sa nu admita formarea condensului in asa cantitati incat sa nu apuce sa-l elimine prin uscare si sa ajunga sa se macine inghetand umiditatea in perete..  Dar, daca ar avea o leaca de pregatire si vanzatorii de BCA ar fi fost mai bine..
Ytong A+ - da!Posted Image  50cm ma ajuta sa incadrez cladirile din zona climatica III sub 100 kWh/(mp an) pentru incalzire, iar Ytong Forte - ar putea sa nu..
Aici ma opresc ca sa nu intram in '"BCA versus altceva'"..Posted Image

#33
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Corect .
Acuma intrebare intrebatoare : daca pe partile interioare si exterioare se foloseste o lavabila siliconica/ silicatica , deci patrunderea vaporilor de apa in interiorul peretelui este exclusa total , mai e bai ?

#34
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 29.05.2004

 cobi1, on 15 iunie 2016 - 16:10, said:

Corect .
Acuma intrebare intrebatoare : daca pe partile interioare si exterioare se foloseste o lavabila siliconica/ silicatica , deci patrunderea vaporilor de apa in interiorul peretelui este exclusa total , mai e bai ?

Pai una permite (silicat) si alta nu (silicon)...

Edited by pexic, 15 June 2016 - 16:19.


#35
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Eu am porotherm de 38 cu grafitat de 8 cm. Ambele parti tencuite, polistirenul lipit pe pieptane. Daca as mai face o casa, as merge pe zid de 25 cu izolatie 15-20 cm!

#36
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Am Porotherm de 30 Robust. Din ce spui ("as merge pe zid de 25 cu izolatie 15-20 cm") , sa inteleg ca ar merge, pentru zona Cluj, izolatie de 10 cm?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate