Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Infiltrare Apa in Balcon, Solutie?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tvz160395

tvz160395

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.06.2016
Buna seara,

Am atasat mai jos imagini referitoare la situatia pe care o intampin si nu stiu ce sa fac?
Aveti idee cum pot opri infiltrarea apei, si detaliat daca se poate?

O seara buna tuturor!

Attached Files



#2
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Intra prin spatiul dintre termopan si perete? Da si tu cu ceva adeziv sanitar, fa o panta mica, dai cu adeziv si cu o cartela, cu ceva drept apesi sa vina ca o panta.
Asta fiind a mai ieftina varianta.

Edited by u-k, 13 June 2016 - 20:56.


#3
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Pai , folosind materiale hidroizolante ?

View Postu-k, on 13 iunie 2016 - 20:56, said:

Intra prin spatiul dintre termopan si perete? Da si tu cu ceva adeziv sanitar, fa o panta mica, dai cu adeziv si cu o cartela, cu ceva drept apesi sa vina ca o panta.
Asta fiind a mai ieftina varianta.
Posted Image

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Lucru de mantuiala,in primul rand.Poza trei spune totul.Munca de croitor.
Asta trebuie reparat pe dinafara.

#5
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
monteaza pervaz exterior de aluminiu sau plastic.din cauza ca lipseste pervazul(glaful)apa din precipitatii se infiltreaza

Edited by codroot67, 13 June 2016 - 21:06.


#6
tvz160395

tvz160395

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.06.2016
Apa intra pe unde e tencuiala dezlipita sub termopan :(

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postcodroot67, on 13 iunie 2016 - 20:59, said:

monteaza pervaz exterior de aluminiu
Bai nene ...nu mai dati sfaturi de genul ..."ascunde gunoiul sub pres" ! Aia e o lucrare de Dorel care a dat buleala sau initiatorul s-a zgarcit la materiale ! Pe lumea asta exista si SIKA !

#8
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
De parca este singura lucrare de mantuiala vazuta, baga ceva adeziv sanitar, la urmatoarea ploaie confirma ce i-am zis, ca nu mai intra apa.
Desigur treaba calumea este aia sa refaca lucrarea, tencuit calumea, poate montat si un pervaz, dar mai intai oprit apa, aplicat ceva acolo.

Principalul este sa opreasca apa pana nu se ajunge la mucegai.

Edited by u-k, 13 June 2016 - 21:07.


#9
tvz160395

tvz160395

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.06.2016
multumesc frumos oricum :) cred ca o sa pun pervaz exterior din aluminiu!

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
normal, un pervaz se punea inainte de a fixa tamplaria, pt ca se monteaza sub. acum ce vei pune va arata cam aiurea, dar daca esti la etaj superior, macar nu se va vedea de jos.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Glaful de aluminiu iti va suna ca o toba la fiecare ploaie. Am avut si le-am dat jos inlocuinu-le cu glafuri ceramice (pervaz).

#12
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

View PostFAP, on 13 iunie 2016 - 21:02, said:

Bai nene ...nu mai dati sfaturi de genul ..."ascunde gunoiul sub pres" ! Aia e o lucrare de Dorel care a dat buleala sau initiatorul s-a zgarcit la materiale ! Pe lumea asta exista si SIKA !

bai nene nu stiu cati metri de termopan ai montat dumitale dar eu am ceva kilometri asa ca mai usor cu sfaturi de montaj.
o tamplarie montata ca la manual prevede in totdeauna pervaz interior si exterior.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu faci nimic cu pervazul. Am eu si tot intra. Stiu care este problema la mine si o voi rezolva singur. Iau adeziv de exterior, scot spuna de acolo (da, meseriasii lui Peste mi-au lasat spune acolo) si pun adeziv. Am facut acelasi lucru la un var si s-a rezolvat o problema veche de ani. Acum a veit randul meu. Am spus c ama pervaz?

#14
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

View PostYOUR_GOD, on 13 iunie 2016 - 21:25, said:

Nu faci nimic cu pervazul. Am eu si tot intra. Stiu care este problema la mine si o voi rezolva singur. Iau adeziv de exterior, scot spuna de acolo (da, meseriasii lui Peste mi-au lasat spune acolo) si pun adeziv. Am facut acelasi lucru la un var si s-a rezolvat o problema veche de ani. Acum a veit randul meu. Am spus c ama pervaz?

desfa pervazul  si aplica un cordon de silicon si apoi strangel la loc,pervazul ar trebuii sa aiba o inclinatie mica catre exterior ca apa sa nu stea pe el

View Postdorin_2k, on 13 iunie 2016 - 21:24, said:

Glaful de aluminiu iti va suna ca o toba la fiecare ploaie. Am avut si le-am dat jos inlocuinu-le cu glafuri ceramice (pervaz).

au dat spuma sub pervaz sau sau zgarcit si lau prins doar in suruburi

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Am dat cu silicon, m-=a dat meseriasul. Am observat ca vata e umeda. O scot pe toata, mama ei...

#16
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Voi va plangeti de galagie, vecina de deasupra mea si-a pus copertina de tabla, la fiecare ploaie zici ca defileaza armata pe tabla.
Ma gandesc daca la mine se aude asa... oare la cum se aude? Vorba aia... ce pot eu sa zic la vecina ca si-a facut si ea copertina...

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu stau la IV si am tabla pe izolatie. Stau pe N, e vis, mai ales iarna.

#18
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postcodroot67, on 13 iunie 2016 - 21:24, said:

bai nene nu stiu cati metri de termopan ai montat dumitale dar eu am ceva kilometri asa ca mai usor cu sfaturi de montaj.
o tamplarie montata ca la manual prevede in totdeauna pervaz interior si exterior.
Nu as vrea sa-mi montezi tu termopane ! La apartament tot un "mare montator care a montat un milion" ..."pe baza de stiu eu" mi-a facut o porcarie ! Am spart si am folosit bi-component ! PA !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate