Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Mazda 626 GF - 2.0 DITD

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Cineva acolo sus sigur ma iubeste Posted Image , daca eram un metru mai in spate, impactul il primeam in usa mea.

Referitor la masini si proprietari, da, foarte corect. Nasul meu imi povestea ca avea o colega ce detinea o Mazda 323 parca, si la un moment dat a cedat motorul. Toti erau mirati cum de a cedat, ca sunt recunoscute ca fiind masini care le lasi stranepotilor. Cand colo ea nu mai schimbase uleiul de vreo 5 ani daca tin bine minte.Posted Image

#92
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Revin cu update. Abia ieri, 19.11.2018, deci la doua luni si 11 zile dupa accident am primit cotatia de la euroins. Sper sa nu mai am de-a face cu ei niciodata, nu cred ca are rost sa mai dau detalii despre ei, cam toata lumea stie cum se comporta etc. Noroc ca in timpul asta am putut lua masina tatalui meu, el folosind masina de servici.

Suma oferita este 3760 lei parca, nu mai retin fiecare cifra, o suma penibil de mica avand in vedere dauna, piesele au fost socotite la doar 1500 lei de catre ei, probabil au ei imprimanta 3d si le printeaza, altfel nu imi explic unde gasesc ei toate piesele la banii aia. Ca idee, piesele afectate: usa stanga spate (inlocuire), aripa stanga spate (inlocuire), bara spate (revopsire), stop stanga spate (inlocuire), capac rezervor (inlocuire), amortizor stanga spate (inlocuire), flansa amortizor (inlocuire), bara torsiune spate (inlocuire), brat inferior spate (inlocuire). Ca idee, doar bara torsiune spate noua e la aproximativ 900 lei.

Ma rog, nu mai am nervi sa ma judec cu ei, pana la urma ma bucur ca masina si-a facut treaba, si doar ea a fost afectata. Urmatoarea asigurare o voi face cu decontare directa, sper sa nu fie cazul sa o folosesc, dar nici sa mai umblu dupa asiguratori gen euroins nu mai am chef. Cat timp am fost la ei acolo la biroul de daune, nici nu mai tin minte cate persoane au venit si sunat sa se intereseze de starea dosarului, care asteptau dupa bani de la ei, care intrebau de ce nu au fost transferati banii catre service etc.

In alta ordine de idei, in aceasta perioada conducand o Skoda Fabia, am inceput sa apreciez masinile mici :D.

#93
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Trebuie schimbate ambele amortizoare spate.

#94
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Evident. Si doar ce fusesera schimbate cu aproximativ 3 luni inainte.

Edited by Galacticul, 20 November 2018 - 21:54.


#95
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Foarte nasol ce ti s-a intamplat, pana la urma bine ca s-a dus doar masina...Asta e un mare dezavantaj care ai o masina mai veche, dar intretinuta, in caz de dauna totala ti se ofera un pret de cacat cu care in niciun caz nu mai gasesti alta intr-o stare la fel de buna...

#96
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Urma oricum sa o schimb, si oricum la vanzare nu puteam avea pretentii la cine stie ce suma, oricat de intretinuta e, totusi e din 2001 si euro 3. Tocmai din cauza asta si voiam sa o schimb, masina in rest fiind impecabila. Acum ma uit la Mazda 6 GH sau Mazda 3 BL, sau poate imi iau inima in dinti si ma bag la o Alfa :D. Dar probabil ca astept sa treaca sarbatorile, nebunia sarbatorilor defapt :D, si pe urma.

#97
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Mai ține cont că e o Mazda despre care f putina lume a auzit. Mai "bun" e un Passat sau un Mondeo la 1500-2000 de euro.

#98
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
@LauCalin: true story. In municipiul Arad cred ca mai erau doua in circulatie, modelul ca si a mea, una exact la fel, hatchback dar benzinara, si cealalta berlina. E un sentiment frumos cand parchezi intr-o parcare imensa, plina de masini, si nu mai e niciuna ca a ta Posted Image. In schimb, pe un rand din parcarea de la Real am numarat vreo 5 sau 6 Passat-uri B5.5 Posted Image .

A, apropo, azi a fost tatal meu la Euroins sa le dea contul in care sa livreze banii. I-au spus sa mearga maine sa ii dea ceva foaie, si de luni sau marti sa incepem sa sunam la Euroins Bucuresti. Intreband pentru ce sa sunam, raspunsul a fost: sa ii stresam sa bage banii, ca altfel dureaza mult si bine. Pai bine mai, pe langa ca stau luni de zile dupa ei sa imi dea un raspuns, tot eu sa ii sun si sa ii rog sa imi dea banii? Eu nu stiu cine mai da voie Euroinsului sa functioneze. Nu doar lor, dar acum ma leg doar de ei. In fine, noi sa fim sanatosi.

Edited by Galacticul, 21 November 2018 - 22:50.


#99
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Vai de capul meu! Cred că am făcut una din greșelile vieții mele când am făcut asigurare la ăștia!

#100
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 14.05.2007
Si eu am avut la un moment dat la ei. Dupa evenimentul asta, si avand in vedere ca e al doilea eveniment in ultimul an in care sunt pagubit, urmatoarea polita RCA va fi la un asigurator serios, cu decontare directa (Allianz sau Omniasig). Oricum diferenta de bani o bagi in combustibilul pierdut/timpul pierdut, in caz de ceva. Sper sa nu mai fie cazul, dar in caz de ceva, sa fie.

#101
jonyx87

jonyx87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.06.2008
Salutare.
Galacticul, îmi pare rău de pățania ta.
Și acum, cum se zice la noi, ghinionul unuia, norocul altuia... Vreau să te întreb.
Ți-ai luat alta?
Mai ai "epava" așa cum o denumesc cei de la asigurări... M-ar interesa câteva piese dacă ai fi de acord.
Aștept răspuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate