Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Mazda 626 GF - 2.0 DITD

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Salut Posted Image .

Am decis sa deschid un jurnal de bord pentru prima mea masina personala, Mazda 626 GF Posted Image . Am masina de 10 luni deja, il deschid acum pentru ca multi intreaba cum e cu intretinerea/piesele la japoneze. Povestea pe scurt: anul trecut imi cautam o masina personala, initial ma uitam la Mondeo MK3, Passat B5/B5.5, Laguna 2. Pana la urma am luat Mazda de la un coleg de servici care a schimbat-o pentru Mazda 6 Posted Image . Am luat-o la 179.900 km, reali. Masina foarte bine intretinuta, fara probleme, nu a fost lovita etc.

Ca motorizare este 2.0 DITD, 110 cai. Consum in oras: in medie 7.5, am scos si mai putin, si mai mult, in functie de trafic/conditii. Consum afara: in medie 5.5. Este foarte confortabila, materialele folosite in interior de o foarte buna calitate, spatiu interior mare. Ca exemplu, eu am inaltimea de 1.82m si nu am probleme cu spatiul. Sta foarte bine pe drum, foarte stabila in viraje. Viteza maxima cu care am mers cu ea pana acum a fost 160 sau 170, nu mai retin exact, nu a avut nicio "emotie" la viteza asta, mai mergea Posted Image .

Ca dotari:
- 4 geamuri electrice
- oglinzi electrice si incalzite
- clima manuala
- airbag sofer, pasager, plus airbaguri laterale in scaune
- ABS
- cotiera frontala
- cotiera in spate
- proiectoare de ceata

Pana acum in 10 luni de cand o am, am facut 10.000 km, 80% dintre ei in oras, momentan am 189.570 km. In aceasta perioada, am investit in ea:
- 420 de lei reconditionarea alternatorului
- 200 de lei schimbat etrier stanga spate
- 200 de lei schimbat amortizor dreapta fata, povestea aici.

Attached Files


Edited by Galacticul, 11 June 2016 - 20:18.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 Galacticul, on 11 iunie 2016 - 20:13, said:

- 200 de lei schimbat amortizor dreapta fata, povestea aici.
Din cate stiu eu, amortizoarele se schimba pereche nu separat.
Eu cand am avut un singur amortizor curs le-am schimbat pe toate 4 pt. ca desi la mers nu se simte nimic in timp se accentueaza uzura la toate.

#3
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Da, ai dreptate, asa se schimba in mod normal.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Acuma o sa vina haterii si o sa iti zica ce afacere proasta ai facut ca n-ai luat passat-ul Posted Image

Frumoasa masina si se vede ca e intretinuta.

#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Din ce an e?

#6
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007

 TruculMagic, on 11 iunie 2016 - 21:51, said:

Acuma o sa vina haterii si o sa iti zica ce afacere proasta ai facut ca n-ai luat passat-ul Posted Image

Frumoasa masina si se vede ca e intretinuta.

Sunt foarte bune passat-urile, si daca ai noroc prinzi unul foarte bine dotat. Nu am vrut sa dau mai mult de 3500-4000 de euro pe masina, si in bugetul asta, sincer, nu am gasit niciunul fara probleme ascunse, cel putin nu aproape de Arad. Nu m-am dus de capul meu sa le vad, m-am dus cu mecanic si la toate a gasit ba ca au fost lovite si facute de mantuiala, ba km dati inapoi la greu. Un vanzator mi-a zis ca are o zgarietura de abia se observa pe aripa spate, cand colo ea parea izbita de zid. Asa macar am stiut ce cumpar, si nu regret, e mai finuta ca un Passat.

@marius87ism: Din 2001

Edited by Galacticul, 11 June 2016 - 22:04.


#7
axostyle

axostyle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.05.2016
ii puteai face si un schimb de ulei...zic si eu(am eu un fix,fac schimbul la 7-8000)

#8
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007

 axostyle, on 11 iunie 2016 - 22:15, said:

ii puteai face si un schimb de ulei...zic si eu(am eu un fix,fac schimbul la 7-8000)

Am facut la 181.000 de km dar nu am mai specificat pentru ca nu mai stiu exact costul total, si urmeaza sa ii fac cat de curand din nou schimbul de ulei si filtre. Ca ulei am bagat Castrol Magnatec 10W40, filtre Mann.

Edited by Galacticul, 11 June 2016 - 22:19.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Totusi 3500-4000 mi se pare cam mult :)

#10
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007

 TruculMagic, on 11 iunie 2016 - 22:36, said:

Totusi 3500-4000 mi se pare cam mult Posted Image

Atat eram dispus sa dau pe o masina, cu acte cu tot, nu atat am dat pe masina :).

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
E mult... pentru o masina cu km reali, de clasa medie si intretinuta. Glumesc, desigur. E un pret corect pentru o masina de genul asta. Si intreaga.
Drumuri bune! Iti voi urmări jurnalul cu drag. :)

#12
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
@LauCalin: Multumesc :).

Trebuie sa merg zilele astea sa imi fac geometria, nu am apucat de cand am schimbat amortizorul. Desi mecanicul a zis ca nu trebuie neaparat, ma duc sa o verific macar.

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Cheltuielile facute sunt ceva insesizabil la o masina cu o varsta nu tocmai mica.
Dar se vede ca e o masina ingrijita, o raritate sa gasesti o masina veche si asa ingrijita.

de curiozitate motorul asta se mai gaseste si pe alta masina? la fel platforma de masina? ca altfel e posibil sa ai niste costuri ceva mai maricele (nu totusi de speriat)la piese..

Edited by bossake, 16 June 2016 - 01:03.


#14
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Exact acest motor se mai gaseste si pe Mazda Premacy, Mazda 323, si pe Suzuki Vitara din cate am inteles. Ca idee, pompa este aceeasi de pe Opel 1.7, respectiv Denso RF4F. Este chiar aici in Arad o Mazda 626 cu motor ca al meu la dezmembrat, 153.000km se lauda vanzatorul (masina a stat mult timp la vanzare in Timisoara, pe urma a vandut-o la un srot din Arad) si cere pe motor 400 de euro daca retin bine.

Se vand foarte greu modelele Mazda 626, tocmai din cauza ca oamenii sunt speriati de gasirea pieselor, preturile pieselor, costuri intretinere etc.

Edited by Galacticul, 16 June 2016 - 11:01.


#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Pe mine asta ma bucura. Pentru ca se găsesc masini robuste dpdv tehnic, la preturi mediocrii. E suficicient sa urmaresti sectiunea "sfaturi cumparare auto" si te vei convinge. Nici nu vreau sa mă gândesc ce fel de Passat gaseai in banii tai. Dar măcar era usor de intretinut si mecanicii se pricepeau. :D

#16
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Azi am descoperit cat de folositor e scaunul dreapta fata care se rabateaza si devine masuta Posted Image. Daca ai de scris repede pe laptop ceva si esti intr-un loc mai izolat, rabatezi scaunul si obtii masuta perfecta pentru scris.

Attached Files



#17
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Astazi, la 190.484 de km, am schimbat distributia. Pret: 570 de lei cu reducere 40% (curea Continental + role + pompa de apa). Pe langa asta a trebuit sa schimb si capacul protector al distributiei, in trecut colegul de la care am luat-o a avut curelele de alternator slabite si la un moment dat le-a si pierdut, probabil atunci au frecat pe capac pana l-au rupt si riscam sa se prinda cureaua in el sau sa intre resturi la role. Pretul capacului: 100 de lei de la srot, maine il voi lua, am lasat masina la service sa nu vin fara capac cu ea.

#18
Galacticul

Galacticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 14.05.2007
Astazi, la 191.920km am facut schimbul de ulei si de filtre. Cost: 60 de lei filtrele (Japan Parts, reducere 40%), ulei Castrol Magnatec 10W40, 5 litri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate