Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Credinta doar în Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Am ajuns la gândul ca nu mai e bine să crezi în tot ceea ce auzi, ci doar în ceea ce e logic.

Spre exemplu dacă eu ca om supus greșelii nu vreau ca sa fie chinuiți oamenii în iad înseamnă ca nici Dumnezeu nu vrea.
Dacă Dumnezeu este iubire el nu arde pe niciun păcătos, ci mai degrabă îl iartă. Dumnezeu ne-a făcut, iar el ne-a făcut pentru
a ne iubi, nu pentru a ne judeca. Dumnezeu nu ne iarta pe baza jertfei lui Cristos, ne iartă fiindcă El este Bun.
Semnul crucii Dumnezeu l-a dat lui Cain, conform Bibliei. Fiindca asa scrie ca i-a dat lui Cain un semn ca cine il vede să nu il omoare.
Dacă Dumnezeu este îndurător de ce a trimis cele 10 plăgi asupra egiptenilor, și de ce a omorât întâii născuți ai lor ? Asta înseamnă că moartea
nu este decât o trecere către o altă lume mai bună decât asta, că moartea nu este sfârșitul.

Conform lui Solomon, care a avut o înțelepciune Dumnezeiască, pământul va rămâne pentru totdeauna, pe veșnicie.

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Cu timpul vei intelege ca dumnezeul pamantului e diferit de Creatorul caruia isus ii spune " Tata" .
In Luca 4 vei gasi cine e dumnezeul/guvernatorul pamantului care are in proprietate tot ce exista aici . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 11 June 2016 - 17:38.


#3
einefrechheit

einefrechheit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.06.2015

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 17:30, said:

Am ajuns la gândul ca nu mai e bine să crezi în tot ceea ce auzi, ci doar în ceea ce e logic.

Spre exemplu dacă eu ca om supus greşelii nu vreau ca sa fie chinuiţi oamenii în iad înseamnă ca nici Dumnezeu nu vrea.
Dacă Dumnezeu este iubire el nu arde pe niciun păcătos, ci mai degrabă îl iartă. Dumnezeu ne-a făcut, iar el ne-a făcut pentru
a ne iubi, nu pentru a ne judeca. Dumnezeu nu ne iarta pe baza jertfei lui Cristos, ne iartă fiindcă El este Bun.
Semnul crucii Dumnezeu l-a dat lui Cain, conform Bibliei. Fiindca asa scrie ca i-a dat lui Cain un semn ca cine il vede să nu il omoare.
Dacă Dumnezeu este îndurător de ce a trimis cele 10 plăgi asupra egiptenilor, şi de ce a omorât întâii născuţi ai lor ? Asta înseamnă că moartea
nu este decât o trecere către o altă lume mai bună decât asta, că moartea nu este sfârşitul.

Conform lui Solomon, care a avut o înţelepciune Dumnezeiască, pământul va rămâne pentru totdeauna, pe veşnicie.
Salut. Esti pe drumul cel bun, drumul iluminarii. Continua sa iti pui intrebari, si vei ajunge la concluzii ateiste. Cati ani ai? Mai bine te trezesti mai tarziu, decat niciodata.

#4
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007

View Posteinefrechheit, on 11 iunie 2016 - 17:39, said:

Salut. Esti pe drumul cel bun, drumul iluminarii. Continua sa iti pui intrebari, si vei ajunge la concluzii ateiste. Cati ani ai? Mai bine te trezesti mai tarziu, decat niciodata.
Nu am nimic cu ateii, cunosc oameni atei foarte buni. Dacă faci fapte bune şi eşti ateu, înseamnă că, crezi în Dumnezeu. Degeaba faci cruci şi spui rugăciuni dacă nu faci nicio faptă bună, ba din contră.

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Citeste-mi semnatura si vei intelege.

#6
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 17:30, said:

Am ajuns la gândul ca nu mai e bine să crezi în tot ceea ce auzi, ci doar în ceea ce e logic.

Spre exemplu dacă eu ca om supus greşelii nu vreau ca sa fie chinuiţi oamenii în iad înseamnă ca nici Dumnezeu nu vrea.
Dacă Dumnezeu este iubire el nu arde pe niciun păcătos, ci mai degrabă îl iartă. Dumnezeu ne-a făcut, iar el ne-a făcut pentru
a ne iubi, nu pentru a ne judeca. Dumnezeu nu ne iarta pe baza jertfei lui Cristos, ne iartă fiindcă El este Bun.
Semnul crucii Dumnezeu l-a dat lui Cain, conform Bibliei. Fiindca asa scrie ca i-a dat lui Cain un semn ca cine il vede să nu il omoare.
Dacă Dumnezeu este îndurător de ce a trimis cele 10 plăgi asupra egiptenilor, şi de ce a omorât întâii născuţi ai lor ? Asta înseamnă că moartea
nu este decât o trecere către o altă lume mai bună decât asta, că moartea nu este sfârşitul.

Conform lui Solomon, care a avut o înţelepciune Dumnezeiască, pământul va rămâne pentru totdeauna, pe veşnicie.

Fura, ucide, fute tot ce prinzi ca dumnezeu (Lucifer) te iarta cu siguranta.Posted Image

Edited by tanoit, 11 June 2016 - 17:50.


#7
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007

View Posttanoit, on 11 iunie 2016 - 17:50, said:

Fura, ucide, fute tot ce prinzi ca dumnezeu (Lucifer) te iarta cu siguranta.Posted Image

Nu spun asta ca să fac fapte rele. În vechiul testament Dumnezeu nu a fost numit Tată, ci a fost numit YHWH. În noul testament Isus l-a numit pe Dumnezeu "Tatăl nostru".
Isus a mai spus o parabolă despre 2 fraţi. De ce nu-l putem socoti pe Lucifer (sau Dracu) fiul rătăcitor al Tatălui ? Că şi el tot de Dumnezeu a fost creat.

Noi trebuie să îi iubim pe toţi, chiar şi pe Lucifer. Nu să ne dorim să fie chinuiţi în iad.

Edited by Utanu, 11 June 2016 - 17:58.


#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 17:30, said:

Am ajuns la gândul ca nu mai e bine să crezi în tot ceea ce auzi, ci doar în ceea ce e logic.
Acest gand este un pericol pentru credinta ta. Credinta nu are a face cu logica.
(nici arta, simturile, emotiile nu au parte de logica, care e o parte din matematica/filozofie)

Edited by Quantum, 11 June 2016 - 18:21.


#9
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 17:56, said:

Nu spun asta ca să fac fapte rele.
De ce nu? Dumnezeu te (ne) iubeste.Posted Image
Nu confunda dragostea infinita dar conditionata cu prostia.
Dumnezeu nu este idiot (vorba lui Stock).

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 17:56, said:

Isus a mai spus o parabolă despre 2 fraţi. De ce nu-l putem socoti pe Lucifer (sau Dracu) fiul rătăcitor al Tatălui ? Că şi el tot de Dumnezeu a fost creat.


D-aia.............
Apoc 20;10
Si diavolul care-i insela a fost aruncat in iazul cu foc si pucioasa, .................si vor fi munciti si chinuiti in vecii vecilor.

Edited by tanoit, 11 June 2016 - 18:05.


#10
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007

View Posttanoit, on 11 iunie 2016 - 18:04, said:


D-aia.............
Apoc 20;10
Si diavolul care-i insela a fost aruncat in iazul cu foc si pucioasa, .................si vor fi munciti si chinuiti in vecii vecilor.

Ştiai ca în 2 petru 1:19  Petru face referire la Isus cu titlul "luceafărul de dimineaţă" ? Cine sunt îngerii şi demonii? Eu zic ca sunt fiinţe nevăzute care trăiesc în cer. Facă-se voia Ta în cer, precum şi pe pământ. Adică pace în cer şi pace pe pământ, asta e voia lui Dumnezeu. Pacea, nu războiul.

#11
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 18:16, said:

Ştiai ca în 2 petru 1:19  Petru face referire la Isus cu titlul "luceafărul de dimineaţă" ? Cine sunt îngerii şi demonii? Eu zic ca sunt fiinţe nevăzute care trăiesc în cer. Facă-se voia Ta în cer, precum şi pe pământ. Adică pace în cer şi pace pe pământ, asta e voia lui Dumnezeu. Pacea, nu războiul.

Imi pierd timpul..............
Voia lui Dumnezeu e ASCULTAREA (de Legea Sa) nu pacea.

Eu nu am venit sa aduc pacea ci sabia.(ISUS)

Edited by tanoit, 11 June 2016 - 18:23.


#12
Utanu

Utanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 06.09.2007
Voia lui Dumnezeu este să fim toţi ca bunul samaritean, să nu ne mai gândim la religie deloc.

În aceste 2 legi este cuprinsă legea : să-l iubeşti pe Dumnezeu cu toată puterea ta, cu toată mintea ta şi pe aproapele ca pe tine însuţi.

Edited by Utanu, 11 June 2016 - 18:33.


#13
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 18:16, said:

Ştiai ca în 2 petru 1:19  Petru face referire la Isus cu titlul "luceafărul de dimineaţă" ?

”Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos,
până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre.”

Profețiile sunt o lumină locală de lanternă pe timpul nopții. Când încep să se împlinească, rolul lor încetează - lumina lor pălește, așa ca la apariția zorilor semnalizate de ridicarea ultimei și celei mai luminoase stele pe cer (planeta Venus).

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostUtanu, on 11 iunie 2016 - 18:16, said:

Ştiai ca în 2 petru 1:19  Petru face referire la Isus cu titlul "luceafărul de dimineaţă" ? Cine sunt îngerii şi demonii? Eu zic ca sunt fiinţe nevăzute care trăiesc în cer. Facă-se voia Ta în cer, precum şi pe pământ. Adică pace în cer şi pace pe pământ, asta e voia lui Dumnezeu. Pacea, nu războiul.

Aha, deci φωσφόρος (fosforos) inseamna luceafar, da? Posted Image

Daca studiai, vedeai ca "aducator de lumina" (phos si phero) nu are cum sa fie satan, ci Dumnezeu.

Edited by zexelica, 13 June 2016 - 08:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate