Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

boboci de rata si de gaina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015
Buna ziua!

Sunt incepatoare in cresterea gainilor si am zero experienta cu rate. Anul asta a fost primul in care am luat pui de o zi si i-am crescut. Ne-am descurcat chiar bine si intentionez sa mai iau o tura.
Ma gandeam sa iau si boboci de rata de o zi impreuna cu cei de gaina.

Intrebarea mea este: daca iau boboci de rata si pui de gaina de o zi pot sa ii cresc impreuna in aceeiasi cutie sub acelasi bec pana cand ii scot afara? Se inteleg bine? Ratele manaca aceeiasi hrana la inceput ca si puii de gaina?
Any tips&tricks?

Multumesc anticipat!

#2
rooney14

rooney14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.05.2014
Nu prea se poate, ratele o sa stea doar langa apa si apoi uda si pui de gaina.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Am pus eu impreuna pui si rate. Dar mai mari. De vreo luna jumate. Puii s-au speriat de rate si nu mai mancau. Erau stresati.

#4
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
eu am la sat si ratele si puii in acelasi loc si nu au treaba. singurul inconvenient este acela ca tre mers si schimbata apa mai des ca se balacesc ratele in ea. mancarea este aceeasi si pt rate si pt pui.

#5
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 Kobra2602, on 10 iunie 2016 - 15:19, said:

eu am la sat si ratele si puii in acelasi loc si nu au treaba. singurul inconvenient este acela ca tre mers si schimbata apa mai des ca se balacesc ratele in ea. mancarea este aceeasi si pt rate si pt pui.
Pt rate poti pregati un locusor de scaldat,pt apa poti folosi picuratori.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/X4b7Hf2RAa4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Se poate, dar e chinuiala.

Rata e pasare de apa, strecoara apa cu ciocul permanent, au sau nu au treaba sa bea, ei plescaie apa..cu apa in cioc apoi se scutura peste tot.

Hrana e aceeasi, conditiile cam aceleasi insa si daca dai hrana peletata ei tot vor umple apa de faina si asternutul se va uda in cateva ore, 2-3...asternut adica talas ca daca pui ceva in strat subtire e jale, cum l-ai pus cum e deja ud.

Afara e ok, fac balta dar nu e bai mare daca schimbi des apa sau le pui picuratori..
la picuratori ele vor ciuguli permanent din ele si vor scutura apa pe jos ..
cel ami bine e ci scaldatoare, sa intre sa balaceasca si sa se scalde insa aia se umple si ea de namol, pute, e chin sa o cureti daca e betonata..

Altfel, daca rezolvi acest neajuns, bobocii sunt cea mai usor de crescut pasare, incomparabil mai usor decat puii de gaina.
La 2 luni pekinul hibrid are 3 kile, cresc aproape mai repede decat broilerii..DACA le dai mancare buna. Daca nu, ramasi in urma aproape ca nu vor mai creste fara furaj bun..nu merge ca la pui sa ii faci la 2 kile cu furaj si apoi sa le dai mancare mai slaba, ger uruiala cu floare...rata produce mult fulg si puf si asta inseamna consum mare de proteina..

Deci trebuie facuti mari ca de taiat, spre 3 kile, apoi mentii, daca nu au crescut cand trebuie nu ii mai faci mari trecuti de 2-2.5 luni ..asta la pekin

La hivbrzii cu lesesc, e putin altfel..cresc greu dar se fac mai mari si parca pot recupera mai bine.

Pekinul e tun, nu ai grija la boli, ploaie, erc...daca apuca sa se imbrace deja daca vine ploaie nu mai au nimic, doar in puf daca sunt nu e bine sa ii lasi noaptea afara in ploaie..
la caldura 2-3 saptamani noaptea si apoi sunt beton, nu ai voie sa ai pierderi date de boli sau vreme..

La puii de gaina...e belea uneori...poti pierde masiv daca se intampla belele,mult mai pretentiosi sunt.


Atentie mare cu bobocii, carnea e foarte buna si la cat de usor se cresc daca ai loc, merita..dar iti cam rogi moartea cand ii tai.
trebuie sa ii tai cand nu au puseu de crestere a fulgilor si asta nu prea se intampla, greu ii prinzi in pauza, sigur e cand vine iarna, deja atunci sunt imbracati bine...dar si mananca de la 2 luni la 4-5 pana la axel moment...eficienta economica e la padure in atare conditii.

Deci ia 10 de proba, vezi cum te impaci cu jumulitul...

Hibrizii cu leseasca se imbraca mai greu, sunt mai ca broilerii, sunt din cauza asta si putin mai pretentiosi...
Dar se fac mai mari daca ii tii si mai ales au putin alta conformatie, piept mai maricel, etc..
parerea mea e sa nu te arunci la multi din primul an, iei cativa sa vezi cum e cu ei si daca ito convine la anul iei mai multi.

Mie imi plac dar trebuie spatiu pt ei, ideal sa nu ii amesteci cu puii afara si sa ai nervi sa ii pigulesti, de crescut e cel mai simplu dar din curte pana in lada e razboi...
puiul sau curca se cresc mai greu putin, trebuie mia multa atentie si grija dar tai 10 in timpul pt 2-3 rate si nici nu te ia capul dupa.

#7
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si sugestii!

 parintele, on 11 iunie 2016 - 07:27, said:

Se poate, dar e chinuiala.

Rata e pasare de apa, strecoara apa cu ciocul permanent, au sau nu au treaba sa bea, ei plescaie apa..cu apa in cioc apoi se scutura peste tot.

Hrana e aceeasi, conditiile cam aceleasi insa si daca dai hrana peletata ei tot vor umple apa de faina si asternutul se va uda in cateva ore, 2-3...asternut adica talas ca daca pui ceva in strat subtire e jale, cum l-ai pus cum e deja ud.

Afara e ok, fac balta dar nu e bai mare daca schimbi des apa sau le pui picuratori..
la picuratori ele vor ciuguli permanent din ele si vor scutura apa pe jos ..
cel ami bine e ci scaldatoare, sa intre sa balaceasca si sa se scalde insa aia se umple si ea de namol, pute, e chin sa o cureti daca e betonata..

Altfel, daca rezolvi acest neajuns, bobocii sunt cea mai usor de crescut pasare, incomparabil mai usor decat puii de gaina.
La 2 luni pekinul hibrid are 3 kile, cresc aproape mai repede decat broilerii..DACA le dai mancare buna. Daca nu, ramasi in urma aproape ca nu vor mai creste fara furaj bun..nu merge ca la pui sa ii faci la 2 kile cu furaj si apoi sa le dai mancare mai slaba, ger uruiala cu floare...rata produce mult fulg si puf si asta inseamna consum mare de proteina..

Deci trebuie facuti mari ca de taiat, spre 3 kile, apoi mentii, daca nu au crescut cand trebuie nu ii mai faci mari trecuti de 2-2.5 luni ..asta la pekin

La hivbrzii cu lesesc, e putin altfel..cresc greu dar se fac mai mari si parca pot recupera mai bine.

Pekinul e tun, nu ai grija la boli, ploaie, erc...daca apuca sa se imbrace deja daca vine ploaie nu mai au nimic, doar in puf daca sunt nu e bine sa ii lasi noaptea afara in ploaie..
la caldura 2-3 saptamani noaptea si apoi sunt beton, nu ai voie sa ai pierderi date de boli sau vreme..

La puii de gaina...e belea uneori...poti pierde masiv daca se intampla belele,mult mai pretentiosi sunt.


Atentie mare cu bobocii, carnea e foarte buna si la cat de usor se cresc daca ai loc, merita..dar iti cam rogi moartea cand ii tai.
trebuie sa ii tai cand nu au puseu de crestere a fulgilor si asta nu prea se intampla, greu ii prinzi in pauza, sigur e cand vine iarna, deja atunci sunt imbracati bine...dar si mananca de la 2 luni la 4-5 pana la axel moment...eficienta economica e la padure in atare conditii.

Deci ia 10 de proba, vezi cum te impaci cu jumulitul...

Hibrizii cu leseasca se imbraca mai greu, sunt mai ca broilerii, sunt din cauza asta si putin mai pretentiosi...
Dar se fac mai mari daca ii tii si mai ales au putin alta conformatie, piept mai maricel, etc..
parerea mea e sa nu te arunci la multi din primul an, iei cativa sa vezi cum e cu ei si daca ito convine la anul iei mai multi.

Mie imi plac dar trebuie spatiu pt ei, ideal sa nu ii amesteci cu puii afara si sa ai nervi sa ii pigulesti, de crescut e cel mai simplu dar din curte pana in lada e razboi...
puiul sau curca se cresc mai greu putin, trebuie mia multa atentie si grija dar tai 10 in timpul pt 2-3 rate si nici nu te ia capul dupa.

Multumesc pentru sfaturi si informatii.

O sa vad cum fac sa ii tin separat de puiisorii de gaina.

Am sa iau boboci de rata de la agroland, au rate normale si rate mute. Ce spuneti dvs. cu rata pekin sau leaseasca e prea mult momentan pentru nivelul nostru de cunostinte si experienta.

Dupa ce cresc bobocii de rata pot sa ii tin in aceeiasi curte cu gainile? cum recomandati?

Mai am o nelamurire: unde recomandati sa cresc puii albi de carne? i-am tinut pana la o luna in interior la bec si apoi i-am scos afara.Acum au aproximativ 2 luni. Le-am facut un padoc cu scanduri, inconjurat cu plasa deasa, unde ii tin inchisi. Toti vecinii zic ca daca ii tii direct pe pamant ologesc, altii zic ca nu au nimic daca ii tii pe pamant. Deja am o puicuta care a ologit si ma cam chinui cu ea sa  o salvez. Ce ziceti? Unde ar fi cel mai bine de crescut puii albi? Pe pamant sau pe o suprafata/scanduri? Toti "expertii" pe care i-am intrebat au alta parere.

#8
roib

roib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.01.2011

 cameliacook, on 14 iunie 2016 - 11:21, said:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si sugestii!



Multumesc pentru sfaturi si informatii.

O sa vad cum fac sa ii tin separat de puiisorii de gaina.

Am sa iau boboci de rata de la agroland, au rate normale si rate mute. Ce spuneti dvs. cu rata pekin sau leaseasca e prea mult momentan pentru nivelul nostru de cunostinte si experienta.

Dupa ce cresc bobocii de rata pot sa ii tin in aceeiasi curte cu gainile? cum recomandati?

Mai am o nelamurire: unde recomandati sa cresc puii albi de carne? i-am tinut pana la o luna in interior la bec si apoi i-am scos afara.Acum au aproximativ 2 luni. Le-am facut un padoc cu scanduri, inconjurat cu plasa deasa, unde ii tin inchisi. Toti vecinii zic ca daca ii tii direct pe pamant ologesc, altii zic ca nu au nimic daca ii tii pe pamant. Deja am o puicuta care a ologit si ma cam chinui cu ea sa  o salvez. Ce ziceti? Unde ar fi cel mai bine de crescut puii albi? Pe pamant sau pe o suprafata/scanduri? Toti "expertii" pe care i-am intrebat au alta parere.
Experienta si invataturile le veti acumula prin practica,daca achizitionati rate de la agroland eu va sfatuiesc sa luati pekin,se dezvolta mai repede,vorbesc din proprie experienta,am luat de la ei si pekin si lesesti si diferenta este mare ca ritm de crestere cat despre ologirea puilor de carne(cei albi)ca o parere personala,sunt mai multi factori:alimentatia,vitez de crestere,capacitatea de asimilare si nu in ultimul rand factorul genetic.spor la treaba

#9
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
rata normala agroland -> rata pekin(din cate stiu, poate ma insel).

recomand si eu sa le ai separate. de mici. avantajul lor e ca poti sa le dai drumul pe gazon daca ai. nu o sa il strice cum fac gainile sa scurme , o sa manance iarba.

mai recomand ratele mute. ratele normale au un claxon de iti vine sa iei lumea in cap. si la mine sunt la vreo 30+m de casa. in plus ratoii muti cresc mai mari ca ratele in acelasi interval. 3 kile vs 5. la cele albe nu am vazut sa fie diferente chiar asa de mari. pe de alta parte pekin cresc mai repede.

al avantaj e ca le poti folosi ca incubatoare pentru diverse specii. o gaina nu stii sigur daca o sa stea sa scoata bibilici de exemplu, o rata muta sta sigur. (pekin nu sunt chiar atat de bune).mutele pica closti destul de des, eu acuma am una pe care nu o mai gaseam si de fapt era ascunsa undeva la vreo 5 m inaltime in fan. i-am pus cateva oua de gaina. nu tre sa te chinui ca la gaini sa le pui sub cos si sa le dai drumul in fiecare zi sa manance/bea, se descurca singure.


Ce spuneti dvs. cu rata pekin sau leaseasca e prea mult momentan pentru nivelul nostru de cunostinte si experienta.

necesita mult mai putina experienta/cunostinte vs gaini si nici nu trebuie bibilite. daca au penele crescute si nu au prins nici o raceala este extrem de improbabil sa mai ai probleme cu ele. numai sa nu le alergi.

Mai am o nelamurire: unde recomandati sa cresc puii albi de carne?

eu ii tin in tarc cu podea de beton peste care e un strat gros de paie (10+cm). ciclul e ceva de genul iepuri pui, de la ei se aduna paiele de la lucerna, pui albi, iepuri pui din nou. cand sunt mici pana le ies ceva pene in cutie de carton inainte sa le mut in tarc. (~40 bucati). am 2 cutii cuplate cam de 1.50mx1m

Edited by fr0ggybv, 14 June 2016 - 20:43.


#10
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
inca ceva daca te hotaresti pentru mute.

stau mai putin in apa decat cele albe implicit mult mai putini fulgi prin curte. alea se balaceau toata ziua, astea intra 1-2 pe zi.

zboara foarte bine. aia 30 de m ii fac intr-un zbor lejer niata cand le dau drumul. pentru ca incepusera sa aterizee si in gradina, le-am taiat varful penelor de la o aripa sa se dezechilibreze in zbor.

Edited by fr0ggybv, 15 June 2016 - 08:57.


#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Eu ni ziceam nimic de rate lesesti ci de un HIBRID intre lesesti si pekin, generic se cheama mulard, hibrid care e steril si imprumuta de la ambele tipuri de rata cate ceva.
ceva din viteza de crestere a pekinului, dar creste totusi mai greu, dar si o talie mai mare, alta structura samd....de la rata leseasca...ajung la greutate mai mare, au pieptul mai mare si mai plin, etc...


#12
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
ah, scuzele mele, am crezut ca era vorba de lesesti.
am avut si mulard de la swiss farmer (un fel de agroland, ca vad ca preturile sunt la fel). fata de ce am scris mai sus : se balacesc mult si nu zboara Posted Image.. ca si closti nu au apucat sa imi demonstreze ce pot. oricum, doar prin prisma faptului ca nu macane sunt best buy pentru mine.

parintele, cum e cu astea hibride ca nu am experienta. ies pui din ouale lor daca au ratoi ? amestecati sau cum ?

Edited by fr0ggybv, 15 June 2016 - 11:44.


#13
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Mulardul e un hibrid interspecific...adta insemnand specii diferite in cadrul aceluiasi gen...la ratele astea din cate stiu eu e vorba si de alt gen...e mai complicat nitel...
In fine, ideea e, pe romaneste, ca sunt un fel de catari, combinatie cal- magar...
acesti hibrizi sunt sterili, nu pot reproduce, mostenesc din calitatile ambilor genitori cate ceva, existand tendinta de a prelua anumite trasaturi de la fiecare specie...

In principiu mulardul se obtine din mascul de leseasca si femela de pekin.
ies si invers dar produsii nu au valoare economica per total.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate