Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare aparat foto pentru incepator.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postrotarue, on 11 iunie 2016 - 10:00, said:

.........culorile sunt foarte exacte..........Eu am un Sony Alpha 5000, verișoara mea un Canon 650 D și pot spune (cu satisfacție Posted Image ) că este geloasă pe camera mea. Deci efectiv face pozele mai clare.
Verisoara e geloasa si pe culorile exacte sau doar pe claritatea superioara

View PostChippyFcsb, on 10 iunie 2016 - 20:51, said:

buget de 2 500 de lei, pentru un aparat si un obiectiv, nu as vrea sa ii arunc pe cv care as putea sa-l gasesc si mai ieftin,   am luat decizia de a ma ocupa cu asta in urmatorii ani,

daca vrei sa te ocupi cu asta o sa realizezi ca 2500 lei nu e o suma mare nici pt un singur obiectiv mai rasarit

Edited by nenis, 11 June 2016 - 13:44.


#20
rotarue

rotarue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2014

View Postnenis, on 11 iunie 2016 - 13:42, said:

Verisoara e geloasa si pe culorile exacte sau doar pe claritatea superioara


E geloasă pe calitatea pozelor. Chiar ieri mi-a propus iarăși să facem schimb :) Când am spus culorile sunt exacte mă refeream la display-ul camerei, ce vezi pe el e ce fotografiezi, numai e ca pe vremuri să spui că ai nevoie de o cameră cu ochean tocmai ca să vezi culorile adevărate.

E adevărat că la 2500 ron nu găsești nimic profi, dar pentru începător un obiectiv standard SEL 16-50 mm (± 350 ron) este chiar ideal.

Dacă vrei ceva foarte bun, îți recomand Sony Alpha a6000 (asta o voiam și eu dar n-am avut bani). Kit-ul cu tot cu obiectiv standard te duce cam la 2500-2700 ron. Din punctul meu de vedere, camera aceasta este perfectă. Sunt atât de multe review-uri online despre ea să te convingi.

#21
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Vad ca-s multi asa-zisi fotografi pe-aici dar niciunul nu te intreaba : ce tip de fotografii ai vrea sa faci ? macro, close-up, artistice, zoom, peisaj, panoramica, portret, de noapte, de eveniment, de familie, fashion, comerciala, arhitectura etc ?? Cam ce ti-ar place sa faci ?
Bugetul tau zici ca-i limitat si poate ar trebui sa tii cont de faptul ca achizitia unui aparat foto DSLR e doar inceputul.Cu timpul vei realiza ca ai nevoie si de alte accesorii, cum ar fi un grip, un blitz bun, o geanta/rucsac, un trepied sau chiar de un obiectiv pentru un anumit tip de fotografie :fix, zoom, wide, macro, fish-eye etc..Iar toate astea costa al dracului de mult !
Un kit cu aparat foto si obiectiv  18-55mm la 2.000-2.500 lei e bun pentru poze de familie/vacanta si... cam atat.Nu poti avea pretentii prea mari de la el.Pe forumuri sunt foarte multe discutii pro si contra obiectivelor cu sau fara IS (stabilizator de imagine) si n-as vrea sa te bulversez prea tare.

#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postrotarue, on 12 iunie 2016 - 09:27, said:


E geloasă pe calitatea pozelor. Chiar ieri mi-a propus iarăși să facem schimb Posted Image Când am spus culorile sunt exacte mă refeream la display-ul camerei, ce vezi pe el e ce fotografiezi, numai e ca pe vremuri să spui că ai nevoie de o cameră cu ochean tocmai ca să vezi culorile adevărate.

E adevărat că la 2500 ron nu găsești nimic profi, dar pentru începător un obiectiv standard SEL 16-50 mm (± 350 ron) este chiar ideal.

Dacă vrei ceva foarte bun, îți recomand Sony Alpha a6000 (asta o voiam și eu dar n-am avut bani). Kit-ul cu tot cu obiectiv standard te duce cam la 2500-2700 ron. Din punctul meu de vedere, camera aceasta este perfectă. Sunt atât de multe review-uri online despre ea să te convingi.

Obiectivul ala standard e printre cele mai penale obiective de kit facute vreodata si foarte departe de ideal.

Intrarea unui "pasionat" in zona cu obiective interschimbabile trebuie aleasa cu grija fiindca te poti trezi ca nu ai suficiente optiuni. Sistemele DSLR complete, Canon si Nikon, iti ofera orice obiective vrei in viitor la preturi foarte competitve fiindca exista si o piata SH foarte activa. Investitia in sistemul Sony E, adica crop APS-C, te poate limita in viitor datorita faptului ca Sony pare sa se concentreze pe obiective FE, full frame.

#23
rotarue

rotarue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2014
Vă atașez câteva fotografii făcute cu Sony Alpha 5000 cu obiectivul standard. După părerea mea pozele ies foarte bine. Portretele ies fantastic (n-am pus niciunul din varii motive)

Attached Files



#24
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
In banii aia ar mai fi ramas Nikon D3300 si Nikon D5200. Ar mai fi Canon 100D si Canon 1300D.
Canon foloseste senzorul de 18 MP din 2008 care nici atunci nu era prea bun in comparatie cu ceilalti senzori existenti pe piata. Fata de senzorii actuali are un handicap destul de mare in ceea ce priveste intervalul dinamic si zgomotul. In plus senzorul Canon este extrem de sensibil la subexpunere chiar si de numai 1 stop. Senzorul de pe Nikon D3300 e rezistent si la 3 stopuri subexpunere.
Du-te la un magazin care le are si macar tine-le in mana daca nu au catadicsit sa puna baterii incarcate in ele. Mie nu-mi place deloc cum se tine in mana Canon 100D.
Ordinea de preferinta ar fi:
  • Nikon D5200

  • Nikon D3300

  • Canon 100D

  • Canon 1300D
Atentie ca sa aiba un obiectiv cu stabilizare (VR la Nikon si IS la Canon).
Cu oricare nu poti sa iei in buget decat un obiectiv de 18-55 mm.
Ar mai fi si un mirrorless care merita in acel pret (Olympus OM-D E-M10 cu obiectiv 14-42 mm). Are un senzor mai mic decat Nikon si Canon insa la calitate este la egalitate cu Canon si mai slab decat senzorul Sony folosit de Nikon. E un aparat mai complex decat cele de la Canon si Nikon enumerate mai sus.

Edited by baloo2009, 12 June 2016 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate