Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Intrebare aparat foto pentru incepator.

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ChippyFcsb

ChippyFcsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.01.2014
Salut Softpedia! Vreau sa ma apuc de fotografie, invat de ceva timp tot ce se poate despre acest domeniu, imi place, vreau sa fac fotografie, nu m-am gandit exact ce fel de fotografie sa fac, dar stiu sigur ca vreau sa fac. Acum, vreau sa ii intreb pe cei profesionisti, pe cei care lucreaza in domeniu. Ce aparat ar fi ok pentru inceput? Vreau recomandar!\

Cat despre pret, nu cred ca ar trebui sa depaseasca suma de 2 000 de lei. Eu ma gandeam la un D3300, dar pare cam complicat pentru mine, pentru inceput, avand in vedere ca nu stiu chiar foarte multe. Vreau sa "experimentez" pe el ca un an, apoi voi trece la ceva mai profi.

Astept recomandarile voastre, va multumesc.

#2
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
D3300, D5300 sau a6000.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Tot in rangeul tau de pret este si Canon EOS 700D. Cred ca poti lua in calcul si niste cursuri foto gen cele de la F64.

#4
ChippyFcsb

ChippyFcsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.01.2014

 dreaQ, on 10 iunie 2016 - 13:44, said:

Tot in rangeul tau de pret este si Canon EOS 700D. Cred ca poti lua in calcul si niste cursuri foto gen cele de la F64.

Asta clar, urmeaza sa fac si niste cursuri, dar vreau sa-mi cumpar aparatul si sa ma familiarizez putin cu el, poi voi face cursuri, nu stiu exact daca de la F64 dar am in plan aspecul asta.

Care credeti ca ar fi mai bun pentru inceput dintre, Canon EOS 700D si Nikon D3300?

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,091
  • Înscris: 30.04.2007
[ http://www.familie-moeckel.net/images/sonstige/Praktika-MTL5.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.jameslpearson.co.uk/wp-content/uploads/2012/05/JLP_20120510_4039_blog.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.dvdtechcameras.com/collect/fed/img/11/012.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ http://www.sovietcams.com/sovietcams/m/m_images/wfiles/i6UGTSU5K.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

variantele mai ieftine ale renumitelor canon, leica, hasselblad ..
daca reusesti sa scoti fotografii cu astea, nu te vei atinge de "auto" de la digitale..

#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Daca vrei sa inveti fotografie, iti recomand Fuji s6500fd ! Chiar daca e un aparat de generatie mai veche, gen DSLR-Like, e la un pret accesibil si are multe setari manuale ce le gasesti doar pe DSLR-uri scumpe.
Nu are rost sa dai 2000 de lei pe un aparat pretentios, cand poti invata acelasi lucru si pe unul mult mai ieftin.
Are si niste calitati indubitabile: Senzor mare 1/1.7", zgomot mic la ISO destul de mari (adica ISO400), Wide angle 28 mm, are salvare de fisiere RAW.

[ http://www.dpreview.com/files/p/articles/9394836104/Images/S6500FD_3q.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
ChippyFcsb

ChippyFcsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.01.2014
Am decis sa-mi achizitionez unul drintre DSLR-urile astea, Canon EOS 700D si Nikon D3300, dar nu stiu care, dupa specificatii cred ca mi s-ar potrivi mai bine Canon-ul. As vrea sa va dati si voi cu parerea, voi ce alegeti?

@ r_murphy: Nu mai posta doar de dragul de a face +1 post, ori esti on topic, ori salut, multumesc!

#8
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Esti incepator in ale fotografiei, recunosti ca nu stii foarte multe, dar in acelasi timp vrei un aparat pretentios, de 2000 de lei.Probabil ca si tu, ca si altii, vei ajunge sa-l utilizezi in proportie de 99% din poze pe AUTO, ca nah, pe manual e prea complicat.De ce sa-ti bati capul cu setari manuale, reglare diafragma, ISO, focus manual si altele...cand mai bine apesi pe buton, face poza si gata, te poti considera un fotograf "profesionist" !
In fotografie aparatul e doar un accesoriu, o unealta, restul depinde de cunostiintele tale despre fotografie, de ochiul tau, de compunerea imaginii, de lumina, de spirit de observatie si de multi alti factori.
Un fotograf bun, profesionist, poate face poze incredibile si cu un Zenit, dar si cu un telefon mobil, nu are nevoie de un aparat scump sau sofisticat, cum cred multi in ziua de azi.
Cati dintre fotografii din ziua de azi mai fac poze alb-negru ? Foarte putini ! De ce ? Pentru ca nu stiu sa "citeasca" lumina, sa regleze aparatul si ajusteze manual setarile.
Dar tu i-ati ce vrei, nu e problema mea, nu-s banii mei ! Ne-ai cerut un sfat, o parere, ti-am dat-o.Mai departe e decizia ta.

PS : Colegul @ r_murphy are dreptate ! Daca inveti sa umbli cu acele aparate si reusesti sa faci poze cu ele, atunci mai stam de vorba.Alea sunt aparate-scoala !

Edited by primuministru, 10 June 2016 - 16:20.


#9
ChippyFcsb

ChippyFcsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.01.2014
primuministru, iti multumesc pentru sfatul tau si pentru raspuns. Eu nu caut sa-mi iau un aparat foto sa-mi faca singur pozele, nu de asta ma apuc de fotografie, ma apuc pentru ca imi place foarte mult domeniul, ma pasioneaza fotografia. Da, o sa-l folosesc sa fac poze si unor masini, avand in vedere ca iubesc drift-ul si merg de ceva vreme cam la toate evenimentele organizate, dar asta prea putin conteaza, nu il iau pentru asta, il iau pentru mine, sa invat fotografie, si da ce-i drept am citit destul de multe fraze asemanatoare, "nu aparatul defineste fotograful...", dar eu ma gandeam ca daca iau unul ditre aparatele mentionate de mine mai sus, o sa am la indemana mai multe setari din care pot invata si avand in vedere ca nu sunt cele mai vechi aparate, le pot folosi 2-3 ani sau 1-2 ani, apoi sa trec la ceva si mai profesionist.

In alta ordine de idei, am cautat aparatul mentionat de tine, am citit putin despre el, sa-l cumpar nou nu am gasit nici un site, in schimb am gasit un baiat care il vinde pe "oleics". Sincer sa fiu l-as cumpara, dar nu ma pricep si daca aparatul are ceva defecte ascunse, eu cum sa-mi dau seama de asta?

Inca nu sunt 100% convins ce aparat sa imi cumpar, dar pana luni as vrea sa ma decid.

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,091
  • Înscris: 30.04.2007

 primuministru, on 10 iunie 2016 - 16:17, said:

PS : Colegul @ r_murphy are dreptate ! Daca inveti sa umbli cu acele aparate si reusesti sa faci poze cu ele, atunci mai stam de vorba.Alea sunt aparate-scoala !

hai sa mai postez unul de dragul de a mai face +1 post ..
sa mai scoatem in evidenta calitatea obiectivelor "vechi" folosite pe dslr-uri noi? fi-miu foloseste pe un canon, cu inele adaptoate, obiective de practika, zenit, si pentakon exa 1b. este adevarat ca nu au auto, si trebuie sa puna aparatul pe manual, dar face niste fotografii, nu poze .. ;)

daca ai de gind sa pui in practica idiotenia povestita de mine mai sus, mergi pe canon, pe nikon, inelele adaptoare sunt mai complicate si muuuult mai scumpe.

#11
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
ciclic apare cate un topic plin de flatulatii pseudointelectuale. Tehnologia a avansat enorm si 500 de euro pt un setup decent pt un incepator, nu mai reprezinta o avere nici pt un roman.

#12
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Uite, eu am un Fuji s6500fd pe care il tin de back-up.E ca nou, are doar vreo 3.000 de cadre trase.Se poate verifica in orice service autorizat Fuji.
L-am folosit rareori, in special in vacanta.Daca-mi faci o oferta de pret tot kit-ul poate ma gandesc sa-l dau.
Kit-ul contine :
- aparat in stare perfecta, cu toate accesoriile, inclusiv cutia, cureaua si capacul protector.
- card XD 1GB (suficient pentru cel putin 500 de cadre )
- charger profesional cu analizor Maha Powerex C-9000
- 4 acumulatori Duracell de 1,2V/2000mAh si 4 Duracell de 1,2V/2450mAh
- geanta foto Tamrac Explorer 5502

#13
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

 primuministru, on 10 iunie 2016 - 17:08, said:

Uite, eu am un Fuji s6500fd pe care il tin de back-up.E ca nou, are doar vreo 3.000 de cadre trase.Se poate verifica in orice service autorizat Fuji.
L-am folosit rareori, in special in vacanta.Daca-mi faci o oferta de pret tot kit-ul poate ma gandesc sa-l dau.
Kit-ul contine :
- aparat in stare perfecta, cu toate accesoriile, inclusiv cutia, cureaua si capacul protector.
- card XD 1GB (suficient pentru cel putin 500 de cadre )
- charger profesional cu analizor Maha Powerex C-9000
- 4 acumulatori Duracell de 1,2V/2000mAh si 4 Duracell de 1,2V/2450mAh
- geanta foto Tamrac Explorer 5502
pe astea sa inteleg ca te ai desavarsit ca artist fotograf si acum doresti ca si un alt tanar sa paseasca cu frenezie in universul fotografiei, poate ajutat de arsenalul tau de back up . Daca as fi sigur ca tanarul aspirant e talentat, eu le as dona.

Edited by nenis, 10 June 2016 - 17:19.


#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Mai bine iei o compacta premium pt inceput pecare sa o pastrezi si daca iei dslr.. Iti va fi de folos si daca vei invata sa pozezi a.i. sa ai nevoie de DSLR si daca nu. Altfel, DSLRul e f posibil sa stranga praf si pozele tot cu telefonul le vei face.

#15
ChippyFcsb

ChippyFcsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.01.2014
Chiar nu stiu ce sa aleg, dupa cum am mai spus, vreau sa fac fotografie si in viitor, vreau sa-mi dezvolt pasiurea asta cat pot de mult, nu imi iau aparat sa il tin si sa ma uit la el, vreau sa fac fotografii si sa perseverez in asta, de asta as fi vrut sa ma indrumati voi, cei care stiti mai bn cu ce se mananca industria asta foto. Eu va multumesc foarte mult pt sfaturi si le astept in continuare, sfaturi cat mai utile si cat mai explicite, tineti cont ca sunt incepator si vreu sa invat... Cat despre aparat, inca ma documentez, nu vreau sa-mi arunc banii pe un aparat si apoi sa-mi para rau, indiferent de cat costa. Ce parere aveti de acest Fuji FinePix S4200, mai merita cumparat in zilele noastre?

#16
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Un dslr entry  cu obiectiv kit canon/nikon chiar sony  Asa am inceput si eu si multi dintre cei pe care ii cunosc si sunt pasionati de fotografie. Cand inveti cerintele vor creste si o sa decizi atunci ce iti trebuie . Au mai fost discutii si concluzia e clara. Totul se rezuma la cat banet ai si cat esti dispus sa dai pe un aparat la acest moment,. Daca parnosul nu e o problemea si pasiunea e devastatoare poti sari o etapa doua si treci la un mid-level direct eventual chiar FF . Apropo de disponibilitate  financiara am vazut prin vest babete cu 5D mark III si L-uri pozand turistic

#17
ChippyFcsb

ChippyFcsb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.01.2014
Eu am zis penteu inceput sa aloc un buget de 2 500 de lei, pentru un aparat si un obiectiv, nu pot sa spun ca nu am bani, dar nici nu as vrea sa ii arunc pe cv care as putea sa-l gasesc si mai ieftin, pana luni o sa ma mai informez, o sa mai citesc diverse pareri si concluzii de pe forum, poi voi decide, dupa cum am spus, pasiunea este foarte mare, chiar imi place foarte mult si am luat decizia de a ma ocupa cu asta in urmatorii ani, bineinteles daca totul merge cum imi imaginez eu, poate voi lucra in domeniu.

#18
rotarue

rotarue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.12.2014
Suggestia mea este să-ți iei un mirrorless, este la fel ca un DSLR însă fără oglinda greoaie. Unul din modelele de la Sony Alpha 5000 sau 5100. Nu au ochean dar prin wifi poți vedea pe telefon, tabletă sau direct laptop ce pozezi și culorile sunt foarte exacte. Este foarte ușor și pe modul auto face poze extraordinare.

Eu am un Sony Alpha 5000, verișoara mea un Canon 650 D și pot spune (cu satisfacție :D ) că este geloasă pe camera mea. Deci efectiv face pozele mai clare.

Uite și o imagine:

http://keyassets.tim..._5000_front.jpg

Are propria montură, poți schimba obiectivele (poți lua un bundle, obiectivul clasic - care-i destul de bun și un tele) și e perfect pentru un începător. Scoți RAW, are HDR, procesor foarte bun de imagine, multiple moduri de foto (A,P,M) cu tot cu help și explicații. Ca un minus singura chestie care-ar fi putut fi mai bună este expunerea lungă este limitată la 30 de secunde (dar așa sunt majoritatea la prețul acesta). Interesează-te și-ți promit că nu vei regreta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate