Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Nikon Speedlight Sb700

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
grip23

grip23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.12.2015
Salut ieri tocmai mi-am achiziționat un sb700 si cum sunt pentru prima data in fotografia cu bliț exter, cer niște sfaturi. Dar in primul rând vreau sa zic un lucru. Din cate stiu eu difuzerul ala alb cu care vine la pachet stiu ca se folosește pentru a împrăștia lumina si a fi mai moale , am pus seara in Bucătărie o sticla la 30 cm de perete si am facut cu difuzerul sticla având umbra in poza pe perete apoi am scos difuzerul am facut fara difuzer ai fara clapeta aia din fata lămpii si cu tinere poza era ca si cum as fi făcut-o ziua afara fara umbra la sticla foarte Sharp in același timp menționează ca am un 35 mm 1.8 g si vreau sa stiu pana la urma difuzerul in ce condiții să-l folosesc si acea clapeta din fata lămpi multumesc.

#2
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

 grip23, on 10 iunie 2016 - 12:12, said:

Salut ieri tocmai mi-am achiziționat un sb700 si cum sunt pentru prima data in fotografia cu bliț exter, cer niște sfaturi. Dar in primul rând vreau sa zic un lucru. Din cate stiu eu difuzerul ala alb cu care vine la pachet stiu ca se folosește pentru a împrăștia lumina si a fi mai moale , am pus seara in Bucătărie o sticla la 30 cm de perete si am facut cu difuzerul sticla având umbra in poza pe perete apoi am scos difuzerul am facut fara difuzer ai fara clapeta aia din fata lămpii si cu tinere poza era ca si cum as fi făcut-o ziua afara fara umbra la sticla foarte Sharp in același timp menționează ca am un 35 mm 1.8 g si vreau sa stiu pana la urma difuzerul in ce condiții să-l folosesc si acea clapeta din fata lămpi multumesc.
Pai cam asa se utilizeaza din moment ce seara in Bucatarie iti iese poza ca si cum ai facut o ziua afara. Despre clapeta aceea nu stiu ce sa zic cum sa o folosesti dar difuzerul daca empiric ai demonstrat ca iese mai clara si mai luminata fara el,  poti folosi acel difuzer ca si suport de scobitori sau ceva gen.  E greu sa ma pronunt intrucat aceasta decizie de utilizare   tine mai mult de imaginatia artistului fotograf. Esti multumit de SB 700 si care mai e scorul la el?? Intreb pentru ca exista zvonuri ca exista un anumit lot cu ceva probleme pe partea de claritate a imaginii

#3
grip23

grip23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.12.2015
E prima zi de utilizare încă nu pot zice daca sunt mulțumit pentru ca încă nu ii stiu toate detaliile. Dar aseara ma uimit cât de luminos si Sharp mi-a ieșit fara acel difuzer alb , si de asta am intrebat pentru ca daca intri pe google si pe forumuri vezi peste tot ca multi zic ca acel difuzer ajuta la eliminarea umbrelor ceea ce in cazul meu nu a fost asa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate