Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pipi galben vs pipi transparent

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Te scoli dimineata te duci si faci pipi. El are culoarea galbena. Dupa ce bei apa multa acesta devine alb/transparent.
Are careva o explicatie, de unde vine culoarea galbena a pipi-ului si de ce dupa o cantitate mare de lichide bauta acesta devine transparent?
Sr'na cui da raspunsul corect.

Vroiam sa pun niste poze, dar cred ca nu e cazul.

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
culoarea e data de reziduri... cand bei apa se mai dilueaza rezidurile.... fa un tratament mai intensiv si nu te hidrata corespunzator sa vezi ca se inroseste chiar

#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
De la tigari,....

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Toxinele procesate peste noapte se adun în urină, de acolo culoarea specifică. E-uri din mâncare, coloranţi, etc. Mai sunt şi unele boli care colorează galben pipi-ul.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cu cat e mai transparenta, cu atat concentratia de substante dizolvate in apa e mai mica.

Bea niste Urinal Forte, sa schimbi culoarea.

#6
meow91

meow91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 07.05.2016
de la pastile observi si un miros specific, nu doar culoarea;)

#7
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ia niste albastru de metil si sa vezi cum faci verde-albastrui

mananca sfecla rosie si sa vezi cum faci rosu

nu-ti doresc sa ajungi sa faci rosu de la infectie urinara (sange)

#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Galben = deshidratare.
Eu am linga pat o sticla de apa, mai salt capul noaptea, beau apa, ma culc la loc.

#9
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
La un moment dat celulele sangelui tau mor. Prin diferite mecanisme se genereaza din reziduurile rezultate mai multe substante , una numita stercobilina care da culoarea maro fecalelor, alta urobilina care da in principal culoarea galbena la urina, culoare care se dilueaza cand ai mai multa apa in urina. Culoarea urinii poate fi variata de la negru , maro, portocaliu, verde, rosu, roz, albastra...

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Culoarea urinii poate fi variata de la negru
Aoleu. Pai atunci inseamana ca am mancat cauciuc si ma pis petrol :).

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 meow91, on 10 iunie 2016 - 11:41, said:

de la pastile observi si un miros specific, nu doar culoarea;)

Exact, am observat si eu asta.

 Michidoo, on 10 iunie 2016 - 11:41, said:

ia niste albastru de metil si sa vezi cum faci verde-albastrui

mananca sfecla rosie si sa vezi cum faci rosu

nu-ti doresc sa ajungi sa faci rosu de la infectie urinara (sange)

Am mancat sfecla, dar nu tin minte sa fi avut pipi rosu. Poate n-am mancat destula.

#12
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Bursul, cum se poate ca tocnai tu sa pui asemenea intrebari? Pare genul de intrebare de la "Te pui cu blondele" .

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 Handicarpati, on 10 iunie 2016 - 11:53, said:

La un moment dat celulele sangelui tau mor. Prin diferite mecanisme se genereaza din reziduurile rezultate mai multe substante , una numita stercobilina care da culoarea maro fecalelor, alta urobilina care da in principal culoarea galbena la urina, culoare care se dilueaza cand ai mai multa apa in urina. Culoarea urinii poate fi variata de la negru , maro, portocaliu, verde, rosu, roz, albastra...

Dimineata cu cat e mai galben pipi, inseamna mai multe reziduri/toxine. E bine, e rau?
Adica pipi galben inseamna ca ai multe toxine in corp si e recomandat sa scapi de ele? Sper ca s-a inteles ce vreau sa intreb.

 marius87ism, on 10 iunie 2016 - 12:09, said:

Bursul, cum se poate ca tocnai tu sa pui asemenea intrebari? Pare genul de intrebare de la "Te pui cu blondele" .

Zi ca tu stiai de urobilina and shit. Daca vroiam raspunsuri a la "Te pui cu blondele" deschideam topicul la Dezbateri. Cel putin aici am primit raspunsuri cat de cat OK.

#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010

 Bursul, on 10 iunie 2016 - 12:10, said:

Dimineata cu cat e mai galben pipi, inseamna mai multe reziduri/toxine. E bine, e rau?
Adica pipi galben inseamna ca ai multe toxine in corp si e recomandat sa scapi de ele? Sper ca s-a inteles ce vreau sa intreb.
Galben deschis e culoarea normala a urinei. Daca e galben inchis /portocaliu, nu inseamna ca ai mai multe reziduuri/toxine, ci inseamna ca nu a fost destula apa in respectiva urina,  apa ce deschide culoarea. Inseamna ca n-ai baut destula apa/lichide ce contin apa/alimente cu apa multa  .


[ http://e-dimineata.ro/wp-content/uploads/2014/09/0210.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Cand organismul este sanatos si hidratat, culoarea urinei este galben deschis spre incolora. Culoarea inchisa arata ca organismul nu este suficient hidratat si este indicat sa bei apa/lichide. Daca culoarea este tot timpul inchisa cu nuante de rosu-maroniu (contine globule rosii) inseamna ca sunt probleme la rinichi sau culoarea poate fi din cauza unui tratament medicamentos. Dimineata este inchisa pentru ca noaptea nu te hidratezi, organismul este in repaus fizic, dar aparatul excretor functioneaza si filtreaza reziduurile din sange (este un aspect normal al urinei).

#16
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Urina și culorile ei: http://www.scientia....eu-galbena.html

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Mersi de link!

#18
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Vrei sa te pisi policrom? Mananca sfecla rosie si ia si un albastru de metil. :lol: Dupa aia te poti inscrie la ''Romanii au talent'' si la urmatorul numar dai un jet spre Raduleasca. :lol:

 crisstonne, on 10 iunie 2016 - 11:43, said:


Eu am linga pat o sticla de apa, mai salt capul noaptea, beau apa, ma culc la loc.
Esti bun. Altii stau cu tuica la cap. :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate