Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

conditii de infiintare!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
maria3

maria3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2006
Mai oameni buni,vreau si yo sa-mi infiintez un srl da' nu prea stiu de unde sa incep. Sunt studenta in bucuresti si as vrea sa-mi fac firma in orasul meu natal. Problema care ma framanta este legata de conditiile de infiintare. Stiu faza aia : ca tre sa fii student de anu' 2  ,dar mai departe ?????? Ajutati-ma va rog ! Astept parerile voastre! :D

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Inainte de a infiinta firma intereseaza-te cite hirtii trebuie sa depui lunar, cite ordine de plata trebuie sa semnezi numai pt taxe. E o birocratie cretina in tara asta. Ordinele de plata pt toate taxele catre stat trebuie acum completate pe computer, ca sa cuprinda un cod de bare (asta e numai unul din exemplele de lucruri cretine). Te vei descuraja sigur...

ON TOPIC: Fara o firma de consultanta, te va minca pe piine birocratia romaneasca...

PS Nu vreau sa te descurajez dar din experienta proprie, posibil doar in romania (si poate in rusia si africa), am platit AMENZI pt o firma fara activitate. Adica daca nu faci NIMIC poti sa incalci vreo LEGE? In RO e posibil...  :death:  :cursing:  :angry:

Edited by H725, 01 February 2006 - 14:30.


#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postmaria3, on Feb 1 2006, 14:03, said:

Mai oameni buni,vreau si yo sa-mi infiintez un srl da' nu prea stiu de unde sa incep. Sunt studenta in bucuresti si as vrea sa-mi fac firma in orasul meu natal. Problema care ma framanta este legata de conditiile de infiintare. Stiu faza aia : ca tre sa fii student de anu' 2  ,dar mai departe ?????? Ajutati-ma va rog ! Astept parerile voastre! :D
mergi la biroul unic din cadrul romexpo si intrebi acolo ce se face. intrarea este exact langa universitatea romano-americana (e si o unitate de pompieri).

sunt o gramada de acte, registre, facturi si alte tampenii de cumparat. ai un contabil ? din 3 in 3 luni trebuie depus bilantul contabil, chiar daca firma este pe 0. taxa tv e mult mai scumpa fata de cat plateste o persoana fizica si trebuie platita indiferent daca ai tv sau nu.

#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postmaria3, on Feb 1 2006, 15:03, said:

Mai oameni buni,vreau si yo sa-mi infiintez un srl da' nu prea stiu de unde sa incep. Sunt studenta in bucuresti si as vrea sa-mi fac firma in orasul meu natal. Problema care ma framanta este legata de conditiile de infiintare. Stiu faza aia : ca tre sa fii student de anu' 2  ,dar mai departe ?????? Ajutati-ma va rog ! Astept parerile voastre! :D

mai, astia te sperie.
intr-adevar e oleaca de birocratie, dar daca gasesti un contabil bun (eventual sa fie si prieten de familie) si il platesti binisor te invata el ce si cum. tu o sa ai o contabilitate extrem de simpla. (mai ales la activitate 0  :D ).
cel putin asa e in cazul sor'mi.

pe de alta parte, gandeste-te bine inainte sa faci SRL. gandeste-te ce activitate o sa aiba firma. in unele activitati e mai avantajos sa fi PF sau AF.

oricum in 2007 se vor desfinta toate firmele cu activitate 0 din cate am inteles. (sper sa fi inteles prost.)

o sa te coste in jur de 4-5.000.000 daca nu ma insel... te duci la camera de comert din judetul tau si iti spun aia tot ce trebuie sa faci.

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostPollux, on Feb 1 2006, 18:13, said:

oricum in 2007 se vor desfinta toate firmele cu activitate 0 din cate am inteles. (sper sa fi inteles prost.)

Eu asta astept de ceva timp, a fost DIZOVATA si astept sa o radieze...

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostH725, on Feb 1 2006, 19:43, said:

Eu asta astept de ceva timp, a fost DIZOVATA si astept sa o radieze...

pai trebuie sa astepti pana in 2007?  <_<
nu o poti radia altfel?

#7
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostPollux, on Feb 1 2006, 18:53, said:

pai trebuie sa astepti pana in 2007?  <_<
nu o poti radia altfel?

Daca tu vrei ceva in tara asta e mai greu. Daca o fac ei la gramada e mai simplu... Am mai platit amenzi pt aceasta firma fara activitate, de aceea astept sa o "radă" ei...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate