Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Drum public de acces la proprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001
Caz clasic. Un lot mare de pamant este impartit in parcele mai mici, iar acestea in luturi. Loturile se vand, fiecare cu cota de drum. Deci, fiecare parcela are cota de drum privat. Proprietatile de la capatul drumului nu au acces la drum public decat prin drumul situat in alte parcele. Primaria a dat autorizatie de constructie, a facut receptie, a dat nume de strada si numar.

ok, cei din fata vor sa interzica accesul proprietarilor din spate pe motiv ca acestia trec pe o proprietate privata.

Intrebare: exista vreo norma europeana care sa oblige primaria ca sa asigure drum de acces odata ce a emis autorizatie de construire ?

Exista si o alta cale de a forta accesul la proprietate fara a actiona in instanta si a obtine drept de servitute ?

#2
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Pai drumul este proprietate comuna sau trece efectiv pe loturile proprietate exclusiva?

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"a dat nume de strada si numar"
Scrie mare pe un banner si da-le cu el de cap ! apoi invita-i sa vada ce scrie la "strada" - este un bun comun idem si drum de servitute .
Numai cocalarii isi cum,para masini cu strada cu tot - asa cred (simt) ei .
Romanul genetic daca are un lot de 14 metrii pe 25 metrii il roade, il framanta, se zbuciuma sa mai intre macar 2 cm pe lotul vecinului , ba cu un stilp de gard , ba cu o plinta de casa . Daca este primul pe strada el crede ca ce e in spatele lui ii apartine ...

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001
Am facut o schema simpla.

Cei din zona verde au in proprietate drumul marcat cu "drum 1"
Cei din zona albastra au in proprietate drumul marcat cu "drum 2"
Cei din zona rotie au in proprietate drumul marcat cu "drum 3"

Eu stau in zona rosie si trebuie sa trec pe drumul 1 si 2, unde nu sunt co-proprietar. Similar  cei din zona albastra trebuie sa treac pe drumul 1 unde sunt proprietari verzii.



[ http://s33.postimg.org/v2sgsqb67/drum.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Precizez ca cei din zona verde/albastra nu au cedat drumul 1/2 la primarie. Nici nu ar fi posibil, sunt co-proprietari plecati de mult din tara.
Eu cand am vrut sa cedez cota mea de drum am fost refuzat de primarie verbal "daca cedezi drumul ne poti obliga ulterior sa il luminam, asfaltam, pune canalizare, etc".

Edited by don_King, 09 June 2016 - 12:11.


#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Acela este drum de servitute - este bun comun , nu pot sa-si insuseasca proprietatea . Exista lege daca nu oricum e la moda sa declari razboi Posted Image
Acolo e ca la nunta la preot, care spune "cine are de spus ceva sa spuna acum nu dupa " - nu trebuia sa accepte nr.1 ceilalti vecini in sensul sa cumpere de la inceput toata parcela si atunci nu avea aceste probleme.
In situatia data nici locatarii de la etajele superioare nu ar trebui lasati sa treaca de parter - o utopie .

Edited by xilo, 09 June 2016 - 12:12.


#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 don_King, on 09 iunie 2016 - 11:45, said:

Caz clasic. Un lot mare de pamant este impartit in parcele mai mici, iar acestea in luturi. Loturile se vand, fiecare cu cota de drum. Deci, fiecare parcela are cota de drum privat. Proprietatile de la capatul drumului nu au acces la drum public decat prin drumul situat in alte parcele. Primaria a dat autorizatie de constructie, a facut receptie, a dat nume de strada si numar.

ok, cei din fata vor sa interzica accesul proprietarilor din spate pe motiv ca acestia trec pe o proprietate privata.

Intrebare: exista vreo norma europeana care sa oblige primaria ca sa asigure drum de acces odata ce a emis autorizatie de construire ?

Exista si o alta cale de a forta accesul la proprietate fara a actiona in instanta si a obtine drept de servitute ?


Din cate stiu eu cota de drum (cota indiviza) nu ofera drept de proprietate pe bucata de drum din fata proprietatii/terenului. Toti pun cota lor la gramada si iese o proprietate, drum in acest caz, si fiecare are un procent proportional cu marimea terenului (fara drum) ... Nu poti lua 1/10 din drum si bloca pentru ca nu stii care este al tau ...Deci nu poti bloca drumul din fata casei tale si sa nu mai lasi pe ceilalti sa treaca ...

 xilo, on 09 iunie 2016 - 12:09, said:

Acela este drum de servitute - este bun comun , nu pot sa-si insuseasca proprietatea ....
In situatia data nici locatarii de la etajele superioare nu ar trebui lasati sa treaca de parter - o utopie .

ca cam asa ...

 don_King, on 09 iunie 2016 - 12:07, said:

Am facut o schema simpla.

Cei din zona verde au in proprietate drumul marcat cu "drum 1"
Cei din zona albastra au in proprietate drumul marcat cu "drum 2"
Cei din zona rotie au in proprietate drumul marcat cu "drum 3"

Eu stau in zona rosie si trebuie sa trec pe drumul 1 si 2, unde nu sunt co-proprietar. Similar  cei din zona albastra trebuie sa treac pe drumul 1 unde sunt proprietari verzii.



[ http://s33.postimg.org/v2sgsqb67/drum.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Precizez ca cei din zona verde/albastra nu au cedat drumul 1/2 la primarie. Nici nu ar fi posibil, sunt co-proprietari plecati de mult din tara.
Eu cand am vrut sa cedez cota mea de drum am fost refuzat de primarie verbal "daca cedezi drumul ne poti obliga ulterior sa il luminam, asfaltam, pune canalizare, etc".


E gresit desenul ... drumul e multicolor si curcubeu Posted Image

Attached Files


Edited by superm, 09 June 2016 - 12:22.


#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Le este ciuda , asta e , tu fiind ultimul ai portiunea de drum numai a ta (in viziunea lor) si cum roade ciuda nu roade nici rugina.

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001
nu m-am facut corect inteles. In zona verde sunt 10 case, fiecare este co-proiprietar pe "drum1". In zona albastra sunt alte 10 case, fiecare este co-proprietar doar pe "drum2". In zona rosie sunt alte 10 case, co-proprietari doar pe "drum3". Ca sa fie mai clar, eu sunt unul din cei 10 care locuiesc in zona rosie, nu sunt co-proprietar pe drum 1 sau 2. Insa e singura cale de acces la drumul public.

Edited by don_King, 09 June 2016 - 12:19.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

 don_King, on 09 iunie 2016 - 11:45, said:

...........fiecare parcela are cota de drum privat. .....
Exista si o alta cale de a forta accesul la proprietate fara a actiona in instanta si a obtine drept de servitute ?

nu exista nici o alta cale. obtinerea dreptului de servitute este fix metoda prevazuta de lege pentru astfel de cazuri.

#10
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Exista norma romaneasca. Se numeste drept de servitute, de trecere.art755 si urmatoarele NCC
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila sa infiintati sarcina si sa o inscrieti in cadastru puteti solicita la instanta acest lucru.

#11
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Denumirea legala este "drept legal de trecere". Pentru detalii, a se vedea art. 617 si urmatoarele C.civ. cu link aici: http://legeaz.net/no...rietate-privata.

Edited by althea, 13 June 2016 - 17:04.
se combat opinii, nu se discuta persoanele care posteaza


#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 don_King, on 09 iunie 2016 - 12:19, said:

nu m-am facut corect inteles. In zona verde sunt 10 case, fiecare este co-proiprietar pe "drum1". In zona albastra sunt alte 10 case, fiecare este co-proprietar doar pe "drum2". In zona rosie sunt alte 10 case, co-proprietari doar pe "drum3". Ca sa fie mai clar, eu sunt unul din cei 10 care locuiesc in zona rosie, nu sunt co-proprietar pe drum 1 sau 2. Insa e singura cale de acces la drumul public.

 SuperMelon, on 09 iunie 2016 - 12:27, said:

Denumirea legala este "drept legal de trecere". Pentru detalii, a se vedea art. 617 si urmatoarele C.civ. cu link aici: http://legeaz.net/no...rietate-privata.


Fiecare drum1,drum2 si drum3 este o cota a drumului mare Posted Image ... cand s-a facut parcelarea initiala (1.2.3) au aparut acele cote indivize de drum pentru acces la toate proprietatile. De aceea se fac contractele cu cota de drum separat ca altfel ar fi inclusa in suprafata terenului. Se specifica separat tocmai ca este un bun trecut la "comun" .

Evident cand fiecare din proprietarii de la 1,2,3 a construit au fost nevoiti sa vanda casele cu parte din partea de drum initiala 1/2/3 dupa caz ...

Nu cred ca vor cei de la intrare decat un pic de bani de zugravit sau vor sa fie importanti sau poate au actele altfel ...

...Si eu cred ca nu e drum de servitute .

Edited by althea, 13 June 2016 - 17:05.
editare citat al unui mesaj modificat de moderator


#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Pana la urma tu ce vrei exact?
Sa fortezi primaria sa iti asfalteze tot drumul pana in capat? La asta slabe sanse.
Sa circuli pe el sa ajungi la casa ta? La asta ai tot dreptul, nu poate nimeni ingradi.

Edited by vubiv, 09 June 2016 - 13:24.


#14
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001
Vreau doar sa ajung la casa mea, nimic mai mult.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Au pus bariera?

#16
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014
Nu au dreptul legal sa iti blocheze accesul odata ce parcelarea sa facut legal, la fel si autorizatiile de constructie.Exista baza legala pentru asta, si nu puteau sa dea autorizatie de constructie fara sa ai drum de acces.Problema este ca daca ai niste vecini tampiti rau, te asteapta ani grei de procese.Daca vrei sa stii exact ce tre sa faci, cauta un avocat, si iti explica exact ce si cum, in functie de particularitatile cazului.
de obicei vecinii cred ca o sa obtina ceva  finante usoare..

Edited by fqx, 10 June 2016 - 08:25.


#17
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 26.11.2001

 Mizu, on 10 iunie 2016 - 07:45, said:

Au pus bariera?
da, au pus bariera, insa momentan nu este folosita (e ridicata)

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ați putea angaja toți (ca să împărțiți costurile) un avocat care întâi să-i notifice în sensul că, dacă vă vor bloca accesul la proprietăți va cere în instanță permiterea trecerii pe fondul lor pentru exploatarea fondurilor voastre. O să știe cum s-o compună ca să înțeleagă că-l va obține și că, în plus, pot pierde niște bani.
Eventual să le dea un termen în care să-și spună pretențiile pe care le au în schimbul permiterii trecerii,  deși îmi pare absurd să plătiți pentru a circula pe singurul drum de acces la calea publică. Poate reușiți să vă înțelegeți la cheltuieli de întreținere suportate de toți cei care îl folosiți.
Iar dacă nu răspund la notificare și lasă bariera, să deschidă acțiune. Sunteți mulți, nu va fi o avere și apoi veți avea notat dreptul de trecere (sau de servitute) în cartea funciară, deci n-or să mai aibă ce face.

Nu prea cred totuși că o vor lăsa, e absurd. Iar dacă ar face-o ar trebui chemată poliția în secunda 2, cum să faci asta fără să anunți că ai pretenții sau să dai un termen pentru a găsi o soluție? Practic v-ar forța să o distrugeți ca să puteți circula, vă mai treziți și cu plângere penală Posted Image
Chiar așa, nu au discutat nimic cu voi înainte de a o construi? Or fi fost toți de acord s-o facă sau doar câțiva dintre ei au luat inițiativa asta?

Edited by althea, 10 June 2016 - 11:11.
completari


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate