Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Allview P8 Energy Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
http://www.androidro...p8-energy-mini/

#20
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Postsandokan965, on 10 februarie 2017 - 22:11, said:

Ai incercat cu resetare optiuni din fabrica ? De obicei telefoanele/tabletele pastreaza o "versiune" originala a Android-ului ca atunci cand l-ai cumparat.
NU, NU fac asta.
Nici un telefon Android din lume NU pastreaza si NU revine la o versiune Android diferita decit cea instalata in acel moment.
TOATE telefoanele Android, cind dai resetare, revin la versiunea Android instalata in acel moment.

Edited by roxanaRabinowitz, 11 February 2017 - 09:44.


#21
Alsario

Alsario

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.10.2013
Si pe mine m-ar interesa sa ajung la Android 5.1.

Dupa upgrade la Mashm#ia asta 6.0 nu imi mai citeste bine bateria.
Am facut recalibrare in speranta ca rezolv ceva, dar nimic.

Il incarc, imi arata 100%, apoi pe masura ce se descarca scade procentele dupa cum il taie softul.
In loc sa scada procent cu procent, scade cate 30%, 50% cat vrea.
Ex. ramane blocat pe 100% ceva vreme si apoi scade la ex. 50% dupa care ramane din nou blocat, apoi scade direct la 20% sau pana se inchide.

Acum imi arata 99% si am telefonul scos de la incarcat de 17 ore.

Attached Files


Edited by Alsario, 11 February 2017 - 22:08.


#22
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
incercati o rescriere a unui backup de firmware oficial

#23
sobolanux

sobolanux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.12.2008
Treaba cu bateria mi se intampla si mie. Uneori se rezolva cu un restart.

Edited by sobolanux, 11 February 2017 - 23:52.


#24
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
gasesti pe needrom lolipop 5.1 pentru modelul asta de telefon precum si utilitarele de resdriere

#25
yo8llx

yo8llx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 21.03.2005
Cauta pe needrom allview daca ai versiunea de 5.1.* pt P8..... Daca ai noroc il pui cu sp flash DAR VEI PIERDE TOATE DATELE asa ca fa backup la agenda si ce mai ai pe acolo.... Ar fi ZIPME care face backup ZIP instalabil din custom recovery insa trebuie root si sa ai custom dedicat aparatului tau. Ar mai fi backup facut din Titanium dar la fel necesita root si busybox.....
Nici un android "nu pastreaza" in root vechea versiune de firmware..... Povesti de adormit copii.... Un reset de fabrica "te aduce" in default setari al sistemului curent.
Nici daca ai fi facut backup din android nu ar fi salvat decit date utilizator.... Da.... Daca ai fi facut un readback la sistemul ce-l aveai folosind un scatter default CPU ( apropo.... Nu stiu ce cpu are al tau aparat dar atit pot sa-ti spun, util si pt altii.... Un readback la un cpu pe 64biti merge perfect mai putin "preloader.bin" care este ciuntit prin readback.... Se observa ca sp flash nu-l accepta plus in HEXA existenta unei linii "dupa ciori" ) obtineai un chit stock la vechiul firmware sau si un backup din cwm ( pt a pune un cwm nu ai nevoie de root ).
Cam asta-i situatia.... Ori ai noroc sa gasesti un firmware pe needrom ( sau poate te ajuta cineva cu un backup cwm sau readback ) ori il trimiti in service....
Bafta !

View PostAlsario, on 11 februarie 2017 - 22:03, said:

Si pe mine m-ar interesa sa ajung la Android 5.1.

Dupa upgrade la Mashm#ia asta 6.0 nu imi mai citeste bine bateria.
Am facut recalibrare in speranta ca rezolv ceva, dar nimic.

Il incarc, imi arata 100%, apoi pe masura ce se descarca scade procentele dupa cum il taie softul.
In loc sa scada procent cu procent, scade cate 30%, 50% cat vrea.
Ex. ramane blocat pe 100% ceva vreme si apoi scade la ex. 50% dupa care ramane din nou blocat, apoi scade direct la 20% sau pana se inchide.

Acum imi arata 99% si am telefonul scos de la incarcat de 17 ore.
O calibrare a bateriei se poate face DOAR DACA AI ROOT !!! sau un reset de fabrica.... De fapt se si recomanda un erase user data & reset dupa orice update firmware....

#26
sportiv2008

sportiv2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2008
Salut !

Am un P8 Energy mini si de circa o saptamana nu-mi mai functioneaza difuzorul atunci cand sunt apelat, in rest se aude bine in el. Plus ca mi-a aparut acest semn in bara de sus, in stanga semnalului si mi s-au sters mesajele si apelurile. I-am dat resetare, apelurile si mesajele se inregistreaza din nou, insa sunetul de apel nu a mai revenit in difuzor.
A mai intalnit cineva problema asta ?

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  626.jpg   192.62K   6 downloads


#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Cauta pe pagina celor de la Allview firmware-ul modelului tau si rescrie-l pe telefon.
Resetarea la setarile din fabrica nu-ti reinstaleaza posibilele aplicatii sterse din telefon, pe cand rescrierea firmware-ului da.
Daca dupa rescrierea firmware-ului problema se mentine, atunci du-l la un service sa ti-l repare, ar fi bine daca ai mai avea garantie si sa apelezi la ea.

#28
sportiv2008

sportiv2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2008
Am inteles ... dar semnul acela ce sa fie ? Cand a aparut el mi s-au sters toate mesajele, insa imi figura un mesaj in inbox, mesaj care, desigur, nu exista. Si mi s-a sters si istoricul apelurilor, iar cele noi nu se mai inregistrau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate