Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Terenuri in Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Buna, as vrea sa aflu si chiar sa dezbatem directia de dezvoltare a orasului Cluj-Napoca din punct de vedere imobiliar. Mai exact, as dori sa stiu, dar bine argumentat, care credeti ca sunt zonele care se vor dezvolta in Cluj, ce terenuri ar merita cumparate ca o investitie pe termen lung. Aici ma refer la cele inca nu exista utilitati pe ele, dar exista posibilitatea de a se introduce in urmatorii 10 ani. Pe scurt, care sunt perspectivele de dezvoltare a orasului Cluj-Napoca in urmatorii 10-20 ani.

Edited by filiptg, 08 June 2016 - 13:16.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Ai cuvantul meu de onoare ca daca as sti zonele cu potential,nici cu ajutorul Fecioarei de Otel ( https://www.google.r...KHW0aDiwQsAQIMA )nu ti-as spune.

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ai bani de investit ?
Cel mai sfant este ( daca ai mijloc de locomotie ) sa cutreieri singur toate zonele din periferia Clujului ca sa-ti faci o idee ; zone detinate pt locuinte , zone pt dezvoltare afaceri cu hale , etc ; in functie de detinatia terenului poti afla zonele cu perspectiva . Asta trebuie s-o faci tu personal , caci ponturi nu vei primi moka de la nimeni .

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008

 filiptg, on 08 iunie 2016 - 13:13, said:

Pe scurt, care sunt perspectivele de dezvoltare a orasului Cluj-Napoca in urmatorii 10-20 ani.

sky is the limit. Intreaba-l pe utopium.

#5
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011

 adisz, on 08 iunie 2016 - 13:17, said:

Ai cuvantul meu de onoare ca daca as sti zonele cu potential,nici cu ajutorul Fecioarei de Otel ( https://www.google.r...KHW0aDiwQsAQIMA )nu ti-as spune.

Huh?   Vezi ca vine o Fecioara de Fier ( https://www.bing.com...den&FORM=HDRSC2) dar la Bucuresti, pe 30 Iulie , si aia tot asa chitros te tine?  Posted Image

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă te uiți pe Google Earth e evident.

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Avind in vedere ca zona Floresti s-a supra aglomerat un viitor le vad la terenurile din zona Sinicoara-Apahida .
Zona Feleac este cu alunecari de teren, cealalta iesire de la "brosca verede" e zona mai moarta , mai de cabanute , pescuit iar cum moda cabanelor cam dispare nu prea vad un viitor roz .

#8
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016
vrei sa cumperi cu 1 EUR/m2 si sa vinzi cu 50 EUR/m2 ? ...
este extrem de greu, frate !

Edited by a_b_c, 08 June 2016 - 14:04.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
se poate, am un fost coleg care a dat cu 250k euro un teren pe care platise 5k. dar asta acum vreo 10 ani, in perioada de 'boom'.

on-topic, in general oamenii cu interese imobiliare au relatii pe la primarii, consilii judetene, etc - stiu cu mult timp inainte cam spre ce directie merge dezvoltarea. sunt convins ca terenurile cu potential mare de crestere pe termen mediu - 5-10 ani, sunt cumparate de mult.

#10
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 a_b_c, on 08 iunie 2016 - 14:03, said:

vrei sa cumperi cu 1 EUR/m2 si sa vinzi cu 50 EUR/m2 ? ...
este extrem de greu, frate !
Nu vreau sa cumpar cu 1 euro si sa vand cu 50. Vreau doar sa cumpar un teren care sa ii ramana fiicei mele ca mostenire si sa il poata vanda ea daca are nevoie cu un pret mai mare decat as primi la banca sau pe chiriile din acel interval de timp. De exemplu, exista terenuri relativ mici, agricole, la marginea clujului care se vand cu 5-10 pe mp. Eventual acele terenuri sa valoreze 20-30 euro peste 10 ani. Ar fi suficient sa depaseasca dobanda de la banca sau chiria de pe 10 ani la o garsoniera mica. De asemenea, stiu ca unele persoane care citesc acest topic (asa cum au spus mai sus) nu mi-ar vinde un pont daca l-ar sti. Eu doream sa dezbat intr-un fel sau altul acest subiect. Nu doresc sa mi se vinda ponturi ci mai degraba pareri, iar daca aveti voi bani sa le cumparati si doriti acest lucru, "go for it!".

 born2lose, on 08 iunie 2016 - 14:23, said:

se poate, am un fost coleg care a dat cu 250k euro un teren pe care platise 5k. dar asta acum vreo 10 ani, in perioada de 'boom'.

on-topic, in general oamenii cu interese imobiliare au relatii pe la primarii, consilii judetene, etc - stiu cu mult timp inainte cam spre ce directie merge dezvoltarea. sunt convins ca terenurile cu potential mare de crestere pe termen mediu - 5-10 ani, sunt cumparate de mult.
Si cu toate acestea, nu cred ca nu se poate. Aici nu e vorba de specula ca sa castig peste noapte sume imense, ci un "altfel de mod" de a investii banii inafara de a-i baga la banca sau de a cumpara o garsoniera/apartament pe care sa il dai in chirie. Am avut garsoniera data in chirie si nu mai vreau din diferite motive. Nici nu am nevoie de acei bani imediat. Doresc doar o investitie pe termen mai lung, dar care nu neaparat sa ma faca milionar in euro, ci mai degraba sa nu ii pierd in urma inflatiei sau sa ii tin in banca degeaba.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Intreaba pe Mr. Putin care parte din S, E, V sau N o va afecta cel mai tare cand va apasa pe butoane si apoi tu sa cumperi in zona opusa Posted Image

#12
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 neur0, on 08 iunie 2016 - 13:38, said:

Dacă te uiți pe Google Earth e evident.

Idee buna, cred ca asa mi-as crea o viziune de ansamblu.

 cobi1, on 08 iunie 2016 - 13:23, said:

Ai bani de investit ?
Cel mai sfant este ( daca ai mijloc de locomotie ) sa cutreieri singur toate zonele din periferia Clujului ca sa-ti faci o idee ; zone detinate pt locuinte , zone pt dezvoltare afaceri cu hale , etc ; in functie de detinatia terenului poti afla zonele cu perspectiva . Asta trebuie s-o faci tu personal , caci ponturi nu vei primi moka de la nimeni .

Singura problema ar fi ca am un job la care lucrez mult si mai am si copil de 7 luni de care m-as ocupa macar cand sunt acasa, asta inafara de alte chestii.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ca şi terenuri de construcţie eu cred că zona Chinteni sau dealul fostei ferme Steluţa să fie de viitor, la fel Floreşti-Tăuţi. Problema e că tot aerul consumat şi poluat se varsă peste zona de est a oraşului, din Sânnicoara încolo, mai e şi aeroportul, calitatea vieţii e mai redusă în zona aia. Pe de altă parte, Între Floreşti-Gilău şi chiar mult după Gilău spre Căpuş se va putea profita bine de viitoarea autostradă spre Nădăşel plus noile variante rutiere spre Cluj, din Grigorescu şi viitoarea centură dinspre Şapca Verde spre Floreşti care vor reduce mult aglomeraţia de acuma din Floreşti. Asta dacă nu se vor deschide unităţi industriale pe lângă autostradă, cum se întâmplă de obicei, şi nu va mai fi nevoie să traversezi oraşul spre locul de muncă.
Ca regulă generală, pe unde trece autostradă se scumpesc şi terenurile.

#14
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Dezmir este o astfel de zona. Accesul in oras este incredibil de usor si rapid la orice ora si valoarea terenurilor creste de la o zi la alta.
Ai observat probabil "cartierul" de case care a aparut pe dealul ala mai inalt.
Ei, jos la baza lui este cineva care are de vanzare mai multe parcele. In perioada de boom (pana in 2008) a vindut parcele de 750 mp la 24000 Euro, prin 2013 vindea la 7500 de Euro, iar acum a inceput sa creasca la peste 10000.
Anul asta acolo au cumparat 3 persoane deja. Zona este ultra linistita, si panorama inspre aeroport, foarte faina. Ca si utilitati, culmea are canalizare, apa si cam atat. Vorbind cu cei care au cumparat, am aflat ca sunt intelesi sa traga gazul (10000 EURO) si curentul electric (asta mai putin, nu mai retin cat), impartit la cati sunt cred ca nu e un capat de lume.
Dar faptul ca ai acces inspre oras pe 4 cai diferite, in functie de unde  vrei sa ajungi face Dezmirul extrem de atractiv.
Uite ti-am dat informatie de aur gratis. Anyway, imi place vinul alb in caz ca faci vreo vizita in zona si-ti place ce vezi.

#15
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Din pacate, preturile terenurilor a crescut intr-un ritm alarmant pe Cluj (ca de altfel, la toate tipurile de imobiliare), aproape ca nu recomand achizitionarea unui teren in aceasta perioada, care aduce mult cu boom-ul din 2008.
Daca totusi doresti sa investesti in terenuri, ca si zone de interes pe Cluj recomand:
1. Dambu Rotund - strazile situate deasupra strazii Maramuresului, ex. Viile Nadasel, Odobesti, etc
Preferabil de achizionat ca extravilan, teren agricol, urmand ca in timp sa il scoti din circuitul agricol si sa ajunga utilitatile la tine
Preturile sunt intre 40 si 70 euro/ mp
2. Iris - deasupra actualului Auchan ex. str. Valea Fanatelor, Catinei
Preturile sunt intre 60 si 90 euro/ mp pt intravilan, dar poti gasi si la 35 euro/mp pe extravilan zona Pomet
3. Ca si zone metropolitane: Dezmir (intre 15-35 euro/mp)
4. Valea Chintaului - aici preturile sunt foarte diversificate, nu se incadreaza intr-un anumit tipar.
Sub aceste preturi enumerate mai sus, NU vei gasi nimic bun pe piata, iar daca il iei de investitie, trebuie sa fii atent ce cumperi, ca sa-l mai poti si revinde.
Un teren bun tb sa aiba MULTE caracteristici:
a) un front stradal de minim 15m, altfel viitorul cumparator nu va primi autorizatie de constructie, deci nu va cumpara de la tine
b )  terenuri plane sau cu pante minime. Panta mare inseamna mult beton, terasare, etc. Toate astea ridica costurile
c) sa nu fie amplasat langa blocuri inalte, lasand curtea fara intimitate
d) pe cat posibil sa aiba o configuratie si vecinatati stabilite deja, pt a evita surprizele ulterioare.
Si lista continua, sunt zeci de criterii de luat in seama, nu este spatiu si timp pt detalierea lor aici, ce am scris este doar un punct de plecare.

Edited by mayte_22, 19 July 2016 - 22:31.


#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 mayte_22, on 19 iulie 2016 - 22:15, said:

...
Daca totusi doresti sa investesti in terenuri, ca si zone de interes pe Cluj recomand:
1. Dambu Rotund - strazile situate deasupra strazii Maramuresului, ex. Viile Nadasel, Odobesti, etc
Preferabil de achizionat ca extravilan, teren agricol, urmand ca in timp sa il scoti din circuitul agricol si sa ajunga utilitatile la tine
Preturile sunt intre 40 si 70 euro/ mp
2. Iris - deasupra actualului Auchan ex. str. Valea Fanatelor, Catinei
Preturile sunt intre 60 si 90 euro/ mp pt intravilan, dar poti gasi si la 35 euro/mp pe extravilan zona Pomet
3. Ca si zone metropolitane: Dezmir (intre 15-35 euro/mp)
4. Valea Chintaului - aici preturile sunt foarte diversificate, nu se incadreaza intr-un anumit tipar.
Sub aceste preturi enumerate mai sus, NU vei gasi nimic bun pe piata, iar daca il iei de investitie, trebuie sa fii atent ce cumperi, ca sa-l mai poti si revinde.

Vorbesti prostii , nimeni nu e interesat de zonele alea la banii aia . Nici dracu nu le cumpara deci la revanzare ramai cu el in brate ...

#17
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Eu v-am spus care sunt preturile la ora aceasta...Nimeni nu va vinde sub aceste preturi, eu personal am avut multe tentative de a cumpara teren in aceste zone si nu gasesti nimic-nimicuta SUB aceasta suma....
Daca gasiti voi ceva mai ieftin si bun, poftiti!
Repet, nu este o perioada optima de investitie in terenuri, dar fiecare decide pt el cand si in ce investeste!

#18
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Buna!
Stiti cumva daca in Faget se poate construi doar daca ai cel putin 1000 mp? Exista vreo reglementare in acest sens?
Mersi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate