Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

La ce medic să mă duc?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Am avut o viroză la începutul anului iar acum aproape două luni am avut o ușoară febră, 38 și o stare de disconfort general. Am fost la Boli Infecțioase unde mi s-a pus diagnosticul de pneumonie și mi s-a recomanda tratament cu Tavanic. După ce am terminat tratamentul am revenit la Boli Infecțioase pentru că nu îmi trecuse febra și am fost să fac un set de analize + o radiografie. Din radiografie nu a reieșit că am pneumonie dar numărul de leucocite era mai mare decât normalul și mi s-a recomandat să fac tratament cu Klacid.

Nu mai aveam 38, dar aveam în continuare o stare subfebrilă, 37,5 grade, mă dureau puțin urechile, așa că am fost acum o lună și jumătate la medicul ORL care mi-a spus că e probabil să am o viroză, diagnosticul scris pe foaie e IACRS cu r.otică și mi-a recomandat tratament cu Isoprinosine, Redoxon, Sinupre, Biorinil și alcool boricat.

În continuare am 37,5 grade - ceea ce-mi creează o stare de disconfort accentuat, temperatura mea normală fiind de 36,5 -, secreții nazale mai pronunțate dimineața și seara, sunt ușor amețit, am o stare de slăbiciune generală și am ușoare dureri de cap când și când.

Ce mă sfătuiți să fac? Să mă duc la medicul ORL din nou? Același, altul? Dacă nu să mă duc la alt medic? Să mă duc să fac un exsudat nazal și unul faringian și apoi să mă duc la medic?

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ai transpiratii noaptea?

s-a uitat un pneumolog pe radiografie?

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sinuzita cronica?

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Michidoo, on 07 iunie 2016 - 18:06, said:

ai transpiratii noaptea?

s-a uitat un pneumolog pe radiografie?
Da și da.

#5
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Ti-a dat sacosa de buline si te-a trimis sa mori acasa - doctor de Romania cu 10 buzunare la halat care striga dupa salariu marit

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Medicul ORL era de la o clinică privată, deci nu.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Si daca e de la clinica privata, ce? Crezi ca nu are target pe anumite produse?
Du-te la alt medic. Eventual mergi la un generalist sau la medicul de familie ca sa te indrume si catre medici de la alte specialitati.

#8
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 neur0, on 07 iunie 2016 - 18:16, said:

Medicul ORL era de la o clinică privată, deci nu.
Majoritatea lucreaza si in spitale de stat.  Dar nu cred ca e polemica utila acum si aici.


Nu mi-as pune mari sperante in exudat. L-as face de capul meu, abia dupa o noua vizita fara rezultat.
Mergi inapoi la ORL-ist, si prezinta simptomele. Oricum ar fi trebuit sa te cheme la control.



Daca nu recomanda investigatii suplimentare, ci iti da o noua sacosa de pastile, schimba medicul linistit. Nu stie ce ai, si trage in gol, poate poate.


Ce culoare au secretiile? Respiri bine pe nas? Dureri de cap?
Cornete inflamate, deviatie de sept?

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu vreau sa te sperii, dar e cazul sa faci si niste investigatii pentru TBC.

Pentru asta, trebuie sa discuti cu un pneumolog bun. Diagnosticul se face pe baza radiografiei (sau CT), a examenului de sputa (daca iese BK activ) si dupa anumite simptome (febra, transpiratii noaptea, pierderea in greutate).

Pentru ca ai deja radiografia facuta si s-a uitat un pneumolog pe ea, poate ar trebui sa o vada si alt pneumolog, eventual sa te sfatuiesti cu el daca un CT ar fi oportun (in cazul in care pe radiografie nu se vede foarte bine). Tot acel doctor ar trebui sa te trimita sa faci examenul de sputa. Nu trebuie neaparat sa insisti pe diagnosticul asta (e doar o ipoteza), dar ada in discutie si chestiunea asta, vezi ce raspunde doctorul.

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Digynykraf, on 07 iunie 2016 - 18:41, said:

Majoritatea lucreaza si in spitale de stat.  Dar nu cred ca e polemica utila acum si aici.


Nu mi-as pune mari sperante in exudat. L-as face de capul meu, abia dupa o noua vizita fara rezultat.
Mergi inapoi la ORL-ist, si prezinta simptomele. Oricum ar fi trebuit sa te cheme la control.



Daca nu recomanda investigatii suplimentare, ci iti da o noua sacosa de pastile, schimba medicul linistit. Nu stie ce ai, si trage in gol, poate poate.


Ce culoare au secretiile? Respiri bine pe nas? Dureri de cap?
Cornete inflamate, deviatie de sept?
Secrețiile sunt alb-gălbui, am deviație de sept, cornetele nazale nu îmi dau seama dacă sunt inflamate. Am dureri de cap ușoare din când în când.

Mulțumesc, mă voi duce din nou la ORL-ist. :)

 Michidoo, on 07 iunie 2016 - 18:51, said:

nu vreau sa te sperii, dar e cazul sa faci si niste investigatii pentru TBC.

Pentru asta, trebuie sa discuti cu un pneumolog bun. Diagnosticul se face pe baza radiografiei (sau CT), a examenului de sputa (daca iese BK activ) si dupa anumite simptome (febra, transpiratii noaptea, pierderea in greutate).

Pentru ca ai deja radiografia facuta si s-a uitat un pneumolog pe ea, poate ar trebui sa o vada si alt pneumolog, eventual sa te sfatuiesti cu el daca un CT ar fi oportun (in cazul in care pe radiografie nu se vede foarte bine). Tot acel doctor ar trebui sa te trimita sa faci examenul de sputa. Nu trebuie neaparat sa insisti pe diagnosticul asta (e doar o ipoteza), dar ada in discutie si chestiunea asta, vezi ce raspunde doctorul.
Mulțumesc, mă voi duce mai întâi la ORL-ist, poate rezolv acolo. Dacă nu, am în vedere și pneumologul.

#11
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Asta e o viroza, nicidecum pneumonie sau TBC cum zic astia, esti mai sensibil, si eu am o sensibilitate foarte mare la amigdale si daca se inflameaza transpir rau, mai ales noaptea.

#12
Costelushhh

Costelushhh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2017
Salut ! In urma cu 10 ani am avut in accident de masina in urma caruia am ramas cu fractura de piramida nazala, iar in urma cu 1 an am facut o operatie de Rinoplastie la Spitalul Bagdasar Arsenie din Bucuresti care a fost un cosmar lucrandu-mi-se doar la sept, osul piramidal fiind neatins, din opinia mea deoarece nasul are aceeasi forma, putin curbata.
Doresc sa stiu daca este cineva care s-a operat de Fractura de Piramida Nazala la Stat si a fost multumit. Si unde ?
Vreau sa ma operez la Stat deoarece nu am 2000 de euro sa platesc pentru o operatie la Privat care poate fi deasemenea un esec,la stat 500 de euro pe sub mana cred ca sunt de ajuns.
Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate