Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Profitshare, pareri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
IoanaZara

IoanaZara

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2015
cu 2mii vizitatori unci pe zi, nu am facut nici o vanzare, in 2 luni
pana si adsence e mai bun

#20
alin_ro

alin_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 08.01.2005
Afilierea nu este chiar atat de rea, insa presupune foarte multa munca. Cu 50 de vizitatori poti face bani sa traiesti sau cu 5000 poti sa nu faci nimic. Pentru a face afiliere trebuie sa fii un om de vanzari bun si sa stii psihologia cumparatorului. De asemenea, trebuie sa oferi informatii de calitate pe site, nu articole scrise doar de dragul de a fi scrise. In principiu, este bine sa bifezi urmatoarele lucruri:
  • Sa ai articole bune si foarte bune;
  • Sa recomanzi produse afiliate doar in momentul in care ai garantia ca sunt de calitate;
  • Sa iti creezi o baza de cititiri care au incredere in tine;
  • Sa mergi pe volum! Pentru a face bani din afiliere trebuie sa ai mii de articole bune pe care sa le promovezi frecvent.

Daca ai un blog cu 5 articole, scrii un articol la doua luni si ai 50 de vizite, dintre care 40 sunt de la prieteni si familie, nu faci nimic :D

#21
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Pentru ca afilierea să funcționeze ai nevoie de ecosistem solid, nu păcălici gen bloggerii ăia care scriu despre de toate pentru toți. Ai nevoie de bloggeri solizi pe IT, pe fashion, pe accesorii etc. oameni care să viseze la orice oră din zi și din noapte ce este și cu ce se mănâncă nișa pe care scriu ei. La noi, ai bloggeri așa-zis A-list, de fapt A-list pentru retardații de marketeri care le dau bani (bine, parte li se întorc și lor Posted Image ), pe care îi vezi că scriu la grămadă despre ciment, iaurt, haine și SRI. Ăștia nu vor genera niciodată vânzări. Ar mai fi și site-urile de tip marketplace affiliate, care însă la noi sunt rare, am văzut foarte puține spre deloc, fiindcă toată lumea nu visează decât să pună un link, un comentariu de 2 lei și să dea lumea năvală. E mai greu să iei la mână ofertele a 100 de magazine și să zici „uite, vine iarna, cumpărați paltoane” și să vinzi prin link afiliat cele mai mișto paltoane care se găsesc online, pe un sit dedicat pe care să-l numești  palton365.com sau așa ceva. Așa ceva implică în primul rând documentare substanțială, dar dacă aș fi comerciant de paltoane sigur aș vrea să fiu prezent în hub-ul tău, mult mai tare decât aș vrea să scrie Japonezu un pârtz despre mine, știut fiind că a doua zi va scrie despre ciment, a treia zi despre iaurt și tot așa...

#22
ionndumitru

ionndumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.01.2018
Afiliati  care sa aduca trafic din cuvinte cheie, trafic organic sunt pe cale de disparitie. La moda sunt tot felul de sit-uri de comparatii, agregatoare, de toate pentru toti. Poate si din cauza ca cresterea organica in google e foarte greu d efacut.

#23
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Salutare! Vin si eu in fata domniilor voastre cu ceva nelamuriri si sper sa le rezolv...
Tot incerc sa fac promovare prin adwords si am niste neclaritati. Am incropit astazi un anunt, l-am postat si cand am vazut cum apare online l-am si scos. Dar pana l-am scos am „impuscat” si un comision de 16 lei si parca am baut redbull, am prins aripi. Am tot cautat pe internet cum se face un anunt dar nu am gasit nimic explicit si parca nu as vrea sa fac ceva gresit. Daca va intrebati de ce am scos imediat anuntul va pot spune ca am vazut ca linkul de la acest anunt nu era de genul https://l.profitshare. ro/l/1234567 ci era chiar adresa site-ului promovat. E normal asa ceva? Dar hai sa va zic cum fac eu:
1. Selectez campanie noua
2. La tipul de campanie aleg „reteaua de cautare”
3. Selectez „vanzari”
4. Dau un nume campaniei
5. Aleg locatia, limba si bugetul
6. La licitare am lasat „maximizati numarul de clickuri”
7. Setez data de incheiere a reclamei
8. Aleg cuvintele cheie
9.Creez anuntul. Aici am mari nelamuriri...
Ce trec la adresa URL finala? Trec adresa site-ului pe care-l promovez? Iar la optiuni pentru „adresele url ale anunturilor” trec linkul de afiliere?
Facand acest lucru nu incalc termenii si conditiile deoarece in anunt apare numele site-ului promovat?
Cu speranta ca ma veti lamuri ma retrag cuminte in „carapacea” mea.

#24
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

View Postinius, on 25 octombrie 2017 - 21:53, said:

Pentru ca afilierea să funcționeze ai nevoie de ecosistem solid, nu păcălici gen bloggerii ăia care scriu despre de toate pentru toți. Ai nevoie de bloggeri solizi pe IT, pe fashion, pe accesorii etc. oameni care să viseze la orice oră din zi și din noapte ce este și cu ce se mănâncă nișa pe care scriu ei. La noi, ai bloggeri așa-zis A-list, de fapt A-list pentru retardații de marketeri care le dau bani (bine, parte li se întorc și lor Posted Image ), pe care îi vezi că scriu la grămadă despre ciment, iaurt, haine și SRI. Ăștia nu vor genera niciodată vânzări. Ar mai fi și site-urile de tip marketplace affiliate, care însă la noi sunt rare, am văzut foarte puține spre deloc, fiindcă toată lumea nu visează decât să pună un link, un comentariu de 2 lei și să dea lumea năvală. E mai greu să iei la mână ofertele a 100 de magazine și să zici „uite, vine iarna, cumpărați paltoane” și să vinzi prin link afiliat cele mai mișto paltoane care se găsesc online, pe un sit dedicat pe care să-l numești  palton365.com sau așa ceva. Așa ceva implică în primul rând documentare substanțială, dar dacă aș fi comerciant de paltoane sigur aș vrea să fiu prezent în hub-ul tău, mult mai tare decât aș vrea să scrie Japonezu un pârtz despre mine, știut fiind că a doua zi va scrie despre ciment, a treia zi despre iaurt și tot așa...

bietul de tine.

#25
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008
Ar fi excelent sa adauge la centrul de plati si optiunea de plata a comisioanelor cu Bitcoin, deja sunt cateva firme din profitshare care au aceasta metoda de plata cu bitcoin implementata.
Ar incuraja in felul asta si restul companiilor sa implementeze paymentul cu bitcoin.
Plus ca pentru cei care inteleg importanta Bitcoinului in secolul 21 este o adevarata oportunitate, pentru noi afiliatii.
Si sunt sigur ca se economisesc si ceva banuti din frictiunea banilor dintre noi, advertiseri si banci.

#26
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
cât a fost bitcoin ieri? cât a fost bitcoin azi? ai vrea să fii plătit la valoarea de ieri sau la cea de azi.


exact.

#27
xTzFlA

xTzFlA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 04.12.2008

View Postvali, on 04 aprilie 2019 - 21:12, said:

cât a fost bitcoin ieri? cât a fost bitcoin azi? ai vrea să fii plătit la valoarea de ieri sau la cea de azi.


exact.
La fel pot intreba si eu, cat a fost bitcoin in 2011 ($0.03) si cat a fost la sfarsitul lui 2017 ($20.000), nu am zis sa schimbe metoda de plata din IBAN transfer bancar in plata cu bitcoin, ci sa adauge optiunea, pentru cei care vor un sistem financiar mult mai avansat fata de actualul care este plin de frictiuni intre 2 entitati.

#28
doublez

doublez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 06.10.2008
Parerea mea este ca sistemul profitshare este profitabil mai mult pentru advertiseri. Am verificat ce produse isi publica un advertiser de electronice. Produsele cu preturi bune le pastreaza pentru site-ul lui iar pe profitshare listeaza produse cu adaos comercial mare sau cu preturi mari.

Afiliatul munceste sa scrie content si sa ii redirectioneze trafic spre magazinul online dar conversiile (din care ar castiga afiliatul) sunt mult mai putine.

Este doar o parere rezultata din experienta mea. Ca idee, puteti vedea paginile de pe pitic.ro

In final am preferat sa scriu doar despre produse care chiar imi plac, vandute pe site-urile prietenilor, fara sa ma mai intereseze profitul.

Daca stii sa scrii continut relevant, iti recomand sa te gandesti la propriul tau magazin online.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate