Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Huawei Y5 II

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Lansat in iunie 2016 este disponibil si pe piata noastra de cateva zile la comanda.

Am sa selectez o parte din specificatii care sunt mai importante:

Ecran: 5" (66% raport carcasa ecran)
Dimensiuni: 143.8 x 72 x 8.9 mm
Greutate: 135g
Rezolutie: 720 x 1280 pixels (~294 ppi pixel density)
Android OS, v5.1 (Lollipop)

Chipset
Mediatek MT6735P - 4G model
Mediatek MT6582 - 3G model

CPU
Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 - 4G model
Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - 3G model

GPU
Mali-T720MP2 - 4G model
Mali-400MP2 - 3G model

Memorie: 8GB
Card slot microSD, up to 32 GB (dedicated slot)

RAM: 1GB

Camera principala: 8MP
Camera frontala: 2MP

Baterie: Li-Po 2200 mAh

Culori: Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, Sky Blue


[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/huawei/huawei-y52-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


PRET : 549 Lei

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
1 GB RAM, 8/2 mpx la camere, memorie 8 GB... si va mai plangeti de Samsung-ul meu de $150. Posted Image

Edited by Mur, 07 June 2016 - 15:55.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
150$ in China si peste 200$ in Romania...

Mi se pare ciudat ca Y5 2 e mai mare si mai usor cu 25g fata de Y3 2 .

Edited by TruculMagic, 07 June 2016 - 16:07.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

View PostMur, on 07 iunie 2016 - 15:54, said:

1 GB RAM, 8/2 mpx la camere, memorie 8 GB... si va mai plangeti de Samsung-ul meu de $150. Posted Image

Samsungul tau nu va fi la aparitie 150 de euro in RO.
De asta cel putin stim ca e 549 de lei.

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Pai il iei din China si aia e.

Bine, glumesc, dar n-are rost sa comparam cele doua telefoane, Samsung-ul e... Samsung. Posted Image

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Are cineva telefonul acesta ?
Vreau sa-l cumpar pentru un prieten, insa nu stiu nimic despre el.

#7
narcis_tgv_80

narcis_tgv_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 17.03.2007
Il am eu de la orange. Vad ca nu prea se înghesuie lumea pe aici.

#8
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Cum se prezinta telefonul asta? Vreau sa cumpar sotiei un telefon nou si m-am oprit si pe la acest model. M-ar interesa detalii legate de baterie,ecran,semnal,functionarea fara lag sau restarturi din senin, daca are led de notificare, camera, etc...
Multumesc anticipat celor care vor da ceva detalii.

#9
narcis_tgv_80

narcis_tgv_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 17.03.2007
La o comparatie cu Moto G 2 si Samsung J5 pe care le mai am Y5 II se misca cel mai bine. Are de asemenea cel mai mare scor in Antutu din cele 3. Ecranul are culori mai reale fata de J5 si luminozitatea putin mai mare. Bateria tine ceva mai putin 5 ore ecran fata de 6 la Samsung.
Are functii utile, double tap to unlock screen, led camera fata.
Mie imi place mai mult decat J5 la care am renuntat pentru ca mi se parea ca are culori prea pronuntate.
La pretul lui nu cred ca e pe piata ceva mai bun.
PS: cei 1 GB RAM nu m-au deranjat pana acum..  si am instalat cam toate prostiile gen Facebook, Whatsapp etc..  mai am in jur de 250 mb liberi

#10
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Multumesc pentru info. La partea de multimedia cum sta( difuzoare, camera, semnal wifi)?

#11
narcis_tgv_80

narcis_tgv_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 17.03.2007
difuzor mediu, camera medie - lumina buna poze bunicele, lumina slaba poze slabe..  nu focalizeaza intotdeauna repede. semnal wifi/gsm bun.
Eu l-am luat de la orange 95 euro, nu a fost codat si nu are nimic legat de orange in el.

Edited by narcis_tgv_80, 24 August 2016 - 13:39.


#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Il am eu, folosit de vreo 2 saptamani ca telefon de backup.
Se misca ok si tine bateria foarte bine.

E cumparat de la Orange, necodat, garantie de 2 ani + folie.
Cel mai probabil il pun la vanzare saptamana viitoare dupa ce imi vine telefonul nou.

Edited by AlexEn, 07 September 2016 - 09:42.


#13
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 27.03.2007
Salut! Acest telefon a primit update la Android Marshmallow?

#14
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Nu a primit si nici nu cred ca va mai primi vreodata, este totusi un telefon low de care producatorul a si uitat. Nici fratii Y6 si Y3II nu au primit nimic.

#15
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 04.09.2006
L-a luat cineva de pe E-mag? Aveți idee dacă varianta vândută de E-mag sau de Orange este CUN-L21 sau e vreo variantă chinezească sau indiană? Telefonul vine în pachet cu încărcător de 2 A sau...?

#16
darkss

darkss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.06.2014
Puteti sa imi spuneti si mie din cei 8Gb cati gb mai raman pentru instalare de aplicatii
.

#17
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,826
  • Înscris: 04.09.2006
Văd că nu prea se înghesuie lumea pe aici.... și în consecință mă bag eu.... So...
Până la urmă l-am luat eu de la Orange la 95 EUR/429 lei.
Bateria e decentă din punctul meu de vedere. Graficul de baterie e cu vorbit de aprox. 40 de min, luminozitate ecran pe Auto, date mobile dezactivate pe timpul nopții, WiFi activ permanent. În ciuda faptului că nu am găsit pe nicăieri informația asta, telefonul știe să se înțeleagă și cu sistemul de navigație sovietic cu GPS+GLONASS lock în max 15 sec de la activare.
Nu l-am testat pe 4G pt. că nu mai am credit activ pe cartela Orange. Pozele sunt decente spre OK-ish cu luminozitate decentă, în lipsa ei pozele ies so/so. Am instalat destule rahaturi și telefonul nu pare a avea vreun stutter până în mom. de față, mai tot timpul are liberi ~450 - 500 MB RAM. Din cei 8 GB de memorie mai rămân pt. instalare în mem. telefonului aprox. 2,5 GB, eu am card 32 GB clasa 10 UHS1, și totul e OK, pozele se salvează la fel de repede ca pe mem. internă. Varianta pe care am cumpărat-o eu de la Orange, CUN L21, nu are network lock și nici country lock, testat cu SIM SFR și Orange Franța. În pachet vine din păcate cu alimentator de 1 Amper, care încărcă bateria telefonului de la 0% la 100% în ~2 ore și 45 de minute, ceea ce un mare inconvenient pt. mine; o să mai încerc și cu un alim. de 2 A să văd cum se comportă., Din păcate în pachet nu are și husă de silicon cum am văzut că au cele vândute de E-mag, deci diferența de preț de 20 lei e aici  Posted Image .
Varianta CUN L21 este Dual SIM cu precizarea că slotul SIM 1 e 2G/3G/4G și cel de-al doilea slot e exclusiv 2G, nu se  poate comuta din softul telefonului care dintre SIM-uri să fie 2G și care să fie 2G/3G/4G. Știe benzile LTE 1, 3, 7, 8, 20, deci nu poate fi folosit cu banda LTE 38 de la Digi Mobil.

Attached Files


Edited by Syneweap, 26 November 2016 - 16:42.


#18
pasaredaniel

pasaredaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.11.2013
Se poate muta 4g si pe a doua cartela. Pe primul slot am cartela Telekom iar pe cel de al doilea orange. Iar 4g e pe orange

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate