Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Originea poporului si a limbii ungare

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Originea genetică a ungurilor este din vlahi și din slovaci.  Elementul genetic unguresc este în jur de 3 procente.Sînt numeroase studii genetice și toate atestă acest lucru.
Originea limbii:
Dintr-o limbă din grupa ugro-finică provine limba maghiară. Are mult vocabular rămas de la vlahii și de la slovacii care s-au maghiarizat în decursul secolelor.

#20
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Ba tu ai vazut vreodata un ungur linga un roman, mai ales sudist? Ghici cine e ala brunet? Ghici cine arata a european din centru?
Ungurii ai venit din India cu finladezii? deci finlandezii sint ... tigani?  muhahahaha... mare-i gradina.

Edited by wizardofoz, 09 June 2016 - 08:21.


#21
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Postmarian19811, on 09 iunie 2016 - 06:00, said:

Prietene stii ce aberatii sustii? Cine a facut studiile alea? Poate niste "interese" ca sa-i incadreze pe aciuatii aia de unguri in zona asta a Europei. Au venit din zona indiei alaturi de tigani, asta-i adevarul si pe unde treceau stricau totul in calea lor pana au luat decizia sa se mute in ungaria de azi. Ca istoria si studiile pot f trunchiate asta este altceva. Si Ceausescu a ridicat o tara si nu erau hotiile de azi iar cartile de istorie din "tiran si dictator" nu-l scot, iar borfasii astia care ne conduc (si n-au ridicat mai nimic de la revolutia de stat din 89) acum peste cateva generatii de copii in cartile de istoriei or sa apara ca "mari oameni politici"
Ca un om intreg la cap nu o sa ma apuc eu acum nici macar sa ma stresez sa invat originea ungurilor, daca o fi sa am astfel de hobbyuri o sa incep cu cea a tracilor/dacilor ca asta sunt nu ungur
Tu de cînd ești cu mine prieten? Ce aberații? Tu, ignorantule, știi ce susțin oamenii de știință? Asta susțin, ce spun eu! Eu sînt de acord că ei pot să greșească. Arată tu, dacă poți, că ei greșesc. Văd că habar nu ai de astfel de studii și îți închipui că a fost așa un aranjament. Studiile acelea le-au făcut diferiți savanți, din Ungaria, Germania, Franța, Anglia. Poate crezi că s-au vorbit ei sau au aranjat cu guvernul maghiar să iasă așa.
Păi, nu te apuca să studiezi originea ungurilor ca să nu te stresezi, dar în acest caz stai în banca ta și nu te mai da cunoscător. Eu m-am stresat, am studiat diverse lucrări pe tema asta, că nu sînt „om întreg la cap” ca tine. Deci dacă te stresezi oleacă cu studiul poți discuta cu mine, altfel nu.

#22
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
<div style="width:560px;"><a href="http://adevarul.ro/n...x.html">PAMFLET Cum arată o lecţie de istorie „autentică” în viziunea unui maghiar</a><iframe src="http://adevarul.ro/e...560&height=315" style="border: 1px solid #000; padding:0px; margin:0px; width:560px;height:315px; overflow:hidden;" scrolling="no"></iframe></div>
E un panflet.

Edited by neafloricadinobor, 10 June 2016 - 11:55.


#23
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
mai zahare!, daca tot te strofocit tu p'aici cu fineturi historicesti, ia lamureste-ma si pe mine cum naiba din toate cele 3 tari romanesti, cele mai multe cuvinte asemanatoare pina la a fi similare cu cuvintele latinesti s-au pastrat in regionalismele si arhaismele din transilvania, ocupata dupa cum spun izvoarele istorice, in foarte mica masura de romani?

#24
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Întrebă asta pe topicul desemnat, exprimă-te frumos și îți răspund. Aici e despre unguri.

#25
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016

View Postsam92, on 07 iunie 2016 - 21:47, said:

Ma intereseaza ceva asemanator cu Patrimoniul Intangibil al UNESCO.Scriitori, muzicieni, actori, pictori, oameni de stiinta exceptionali au toate popoarele.Si daca stam sa-i luam la cercetat, descoperim ca astia apartin secXIX -XX.Ceva care sa fi trecut prin timp, si sa reprezinte identitatea acelui popor.Asta ma intereseaza...Am dat exemple....Am primit si exemplul chirtos colaci...Nu e intangibil, si nu e nici specific poporului maghiar.Acum sa nu-mi dati exemple de obiceiuri sau superstii populare maghiare.Asta are orice popor...Ma intereseaza un produs cultural la care sa se gandeasca prima data, un elvetian de exemplu, atunci cand este intrebat despre identitatea poporului maghiar
Astea-s povesti nemuritoare, e mai neclar ca cetzurile nibelungilor ce vrei de fapt.

#26
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
mi-am adus aminte (ce inseamna sa-ti iei pastilele regulat?!?!!?) de o emisiune la tvr1, mosteniri culturale (se pune la socoteala???), reportaj facut undeva in secuime...
ne prezenta poarta "traditional secuiasca" - plagiat dupa alea maramuresene, dar cu alte motive sculptate (laleaua, cica traditional secuiasca) lazile de zestre pictate, dulapurile - rafturile pictate siiiiii, cizmele, traditional secuiesti, normal, daaaaarrrr ce m-a surprins si efectiv mi-a taiat respiratia, intrucit venea de la un respectabil pista baci, TIGONES'TI, CUM LE ZICEM NOI ...
aham .. Posted Image traditional secuiesti tiganesti ...aham .. Posted Image

Edited by r_murphy, 12 June 2016 - 06:41.


#27
-SucreBolivar-88

-SucreBolivar-88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.06.2016

View Postr_murphy, on 12 iunie 2016 - 06:41, said:

mi-am adus aminte (ce inseamna sa-ti iei pastilele regulat?!?!!?) de o emisiune la tvr1, mosteniri culturale (se pune la socoteala???), reportaj facut undeva in secuime...
ne prezenta poarta "traditional secuiasca" - plagiat dupa alea maramuresene, dar cu alte motive sculptate (laleaua, cica traditional secuiasca) lazile de zestre pictate, dulapurile - rafturile pictate siiiiii, cizmele, traditional secuiesti, normal, daaaaarrrr ce m-a surprins si efectiv mi-a taiat respiratia, intrucit venea de la un respectabil pista baci, TIGONES'TI, CUM LE ZICEM NOI ...
aham .. Posted Image traditional secuiesti tiganesti ...aham .. Posted Image
mai degraba portile ale is secuiesti decat maramuresene, insensul ca aia din Maramu le-au preluat de la secui.
Sa nu uitam ca secuii sunt anteriori vlahilor din Maramures , care sunt mentionati la sfarsit de secol 13, apoi in secollele urmatoare mentiunile se inmultesc.

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
mai, aici m-ai facut :( ai dreptate, la iurte si la camile aveau asemenea porti ;) scuze pentru interpretarea gresita a evidentelor istorice!

#29
-SucreBolivar-88

-SucreBolivar-88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.06.2016

View Postr_murphy, on 12 iunie 2016 - 10:48, said:

mai, aici m-ai facut Posted Image ai dreptate, la iurte si la camile aveau asemenea porti Posted Image scuze pentru interpretarea gresita a evidentelor istorice!
dupa ce sau asezat in bazinul carpatic ungurii sau sedentarizat, la fel ca vlahii cand au venit prin secolul 13 in Ardeal, intr-o prima faza mai pastrau elemente pastorale , fapt dovedit de faptul ca impozitul pe care il plateau regelui era in natura , cinzecimea de oaie, care valora anual vreo 2000 de florini , dar cu timpul au devenit mai sedentari, in special dupa instaurarea austriecilor, care au tras satele la linie si au realizat unirea cu Roma

#30
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
hmm, mergind pe cele spuse de tine, daca despre valahii aia migratori la care faci referire, nu s-au gasit dovezi scrise inainte de anul x, sa deducem ca respectivii aveau deja tablite cu dacoid si foloseau uaierlesu?

fratzica, du-te bre si chiama politia sa te impuste, sa nu mori de foame.
promit ca astea sunt ultimele cuvinte pe care ti le adresez, nu te obosi sa-mi mai raspunzi.

#31
-SucreBolivar-88

-SucreBolivar-88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.06.2016

View Postr_murphy, on 12 iunie 2016 - 12:38, said:

hmm, mergind pe cele spuse de tine, daca despre valahii aia migratori la care faci referire, nu s-au gasit dovezi scrise inainte de anul x, sa deducem ca respectivii aveau deja tablite cu dacoid si foloseau uaierlesu?

fratzica, du-te bre si chiama politia sa te impuste, sa nu mori de foame.
promit ca astea sunt ultimele cuvinte pe care ti le adresez, nu te obosi sa-mi mai raspunzi.
de ce atata suparare ? Doare adevarul ? El ar trebui sa te elibereze

#32
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Post-SucreBolivar-88, on 12 iunie 2016 - 10:43, said:

mai degraba portile ale is secuiesti decat maramuresene, insensul ca aia din Maramu le-au preluat de la secui.
Sa nu uitam ca secuii sunt anteriori vlahilor din Maramures , care sunt mentionati la sfarsit de secol 13, apoi in secollele urmatoare mentiunile se inmultesc.
sucre, te-ai gindit ca poate fi vorba de aceeasi cultura? maramuresenii fiind daci romanizati iar secuii daci turcizati, ulterior maghiarizati?

Edited by cirus6, 12 June 2016 - 13:21.


#33
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

View Post-SucreBolivar-88, on 12 iunie 2016 - 10:53, said:

dupa ce sau asezat in bazinul carpatic ungurii sau sedentarizat, la fel ca vlahii cand au venit prin secolul 13 in Ardeal, intr-o prima faza mai pastrau elemente pastorale , fapt dovedit de faptul ca impozitul pe care il plateau regelui era in natura , cinzecimea de oaie, care valora anual vreo 2000 de florini , dar cu timpul au devenit mai sedentari, in special dupa instaurarea austriecilor, care au tras satele la linie si au realizat unirea cu Roma
da...da...sec 13 au venit vlahii în Ardial. Se spune pe undeva Argial? Nici istoricii unguri nu mai ai curaj să afirme asta.
E mama ta unguroaică?

View Post-SucreBolivar-88, on 12 iunie 2016 - 12:43, said:

de ce atata suparare ? Doare adevarul ? El ar trebui sa te elibereze
Zici tu. Cine mai zice asta?

View Postcirus6, on 12 iunie 2016 - 13:19, said:

sucre, te-ai gindit ca poate fi vorba de aceeasi cultura? maramuresenii fiind daci romanizati iar secuii daci turcizati, ulterior maghiarizati?
Secuii cînd au fost trimiși de unguri în Har-Cov erau acolo minoritari. Au învățat de la români să facă acele porți.Ulterior românii de acolo au fost maghiarizați, deci ai dreptate; e aceeași cultură.

#34
-SucreBolivar-88

-SucreBolivar-88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 04.06.2016
un popor trebuie sa lase si urme dupa dansa :) vlahii nu au urme documentare sau arhitecturale inainte de secolul 13 la nord de Dunare, in schimb sunt amintiti la sud de fluviu

#35
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
De fapt ungurii sigur n-au venit din india dar dacii si romanii sint indoeuropeni. Nici astia nu-s nascuti aici, de prin Iran/Cacuaz undeva au venit, numai ca ceva mai inainte.
Nu mai zic de zestrea genetica a poporului roman, ADN lasat pe aici de toti migratorii, turcii, rusii etc.

A, si caraghiosii de unguri care se lauda cu Attila care nici macar nu e neam cu ei si a venit cu sute de ani inainte ...alti hazlii.

#36
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
marian 19811, ai gereșit intrarea. Aici e forum.Daca nu ai nimic de zis pe subiect, că de aia e forum, du-te pe stadion, că acolo poți să țipi cît vrei.

View Postwizardofoz, on 13 iunie 2016 - 08:42, said:

A, si caraghiosii de unguri care se lauda cu Attila care nici macar nu e neam cu ei si a venit cu sute de ani inainte ...alti hazlii.
Așa este. Unii însă vor să facă o legătură între unguri și huni, ca să arate că ei ar fi mai vechi în europa și astfel ar avea mai multe drepturi istorice.

View Post-SucreBolivar-88, on 12 iunie 2016 - 14:11, said:

un popor trebuie sa lase si urme dupa dansa Posted Image vlahii nu au urme documentare sau arhitecturale inainte de secolul 13 la nord de Dunare, in schimb sunt amintiti la sud de fluviu
După dînsul, ungure!
Vlahii au urme și încă puternice: tezaurele de la Apahida, Pietroasa, Turda sînt vlahe!  Și le-au însușit nemțălăii, iar ungurii și prostălăii noștri de savanți îi susțin.
Vlahii sînt pomeniți în evul mediu timpuriu, atunci pe vremea lui Attila, în sudul dunării, prin Panonia, adică au ocupat un teritoriu imens, mult mai mare ca România de azi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate