Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Contestatie proces verbal contraventie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Initiator, sa stii ca nu ai scapat de emotie inca, daca judecatorul nu vede-observa diferenta de timp, ce te faci? Faci recurs la tribunal, nu?

cum adica sa nu vada ?

Doar nu e oligofren ! la admiterea in magistratura examenul psihologic e proba eliminatorie .

Daca totusi se dovedeste a fi oligofren , atunci da , mergi la urmatoarea cale de atac , unde e problema ?

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si la scoala de soferi este si se intampla chestii in trafic. Sunt destule cazuri in care un PV ar putea fi considerat nul din start si desi este evident, nu se da aceasta solutie. Patit pe propria piele. Tine de scrupulozitatea omului ce imparte dreptatea.

Edited by arab, 07 June 2016 - 18:41.


#21
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Nu te contrazic, ca nu sunt destui scrupulosi, "mai catolici decat papa", dar ăsta înseamnă strict sa nu respecte respectivul judecător legea!!!!
DA, poate nu ar fi primul și nici ultimul, dar exista instanțe superioare, IAR în acel moment lupta mea se va transforma deja în una cu un sistem imbecil, cu oameni incompetenți!!!
Cat de mare crezi ca ar fi presiunea mediatica  în asemenea caz?!? Ce te face sa crezi ca nu voi apela la o instanță superioara?!?
Sau de ce sa nu o fac? Doar pt o nenorocita de taxa de timbru...

#22
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postarab, on 07 iunie 2016 - 17:30, said:

Asa e, insa indica coordonatele masinii de politie, NU cele ale subiectului vizat de radar si cum aparatele bat si la 1,5 km distanta, poti sa te afli in localitate sau nu, cand te observa! Am dreptate?
Nu ai dreptate!
La 1.5 Km ca sa ai imagine clara trebuie sa focusezi camera  pe masina contravenientului, camera este fixa pe bordul MCV , se discuta ca este in mers si orice mica balansare a MCV-ului ar face imposibil incadrarea in vizorul camerei , iar undele electromagnetice sunt dirijate de antena unidirectionala care este tip palnie (nu este ca la tub catodic, in vid si dirijate prin bobine de deflexie sub forma de fascicol) si cu cat se mareste distanta cu atat se mareste si aria, si ar putea aparea reflexii din alte surse!
Ps: din experienta de sofer, am vazut ca te inregistreaza de la maxim 100m!

#23
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Intreb si eu aici. Am luat o amenda de rovinieta. Am contestat valabilitatea procesului verbal la tribunal. Azi am cautat sa vad care e stadiu dosarului si am constat ca e inregistrat gresit numele, a inversat 2 litere. Ce e de facut acum? Dosarul e depus in 26 mai si are in el copie dupa buletin, proces verbal, etc. Pot merge iar la registratura sa sesizez eroarea si o sa corecteze sau las asa ca sunt identificat prin CNP?

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e greşit nici să mergi acum la instanţă şi să sesizezi eroarea dar poţi şi să aştepţi până la primul termen şi să spui atunci în situaţia în care nu sesizează ei şi corectează între timp.

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostMembruAnonim, on 27 iunie 2016 - 12:47, said:

Nu e greşit nici să mergi acum la instanţă şi să sesizezi eroarea dar poţi şi să aştepţi până la primul termen şi să spui atunci în situaţia în care nu sesizează ei şi corectează între timp.

Am cerut judecarea in lipsa. O sa merg atunci la registratura sa anunt. Multumesc.

#26
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Intre timp am formulat și înaintat către judecătorie "plângearea contraventionala" formulată de un avocat.
Am primit confirmarea ca a ajuns la judecătorie,  aștept acum luna septembrie, sa revină din vacanta magistrații.
Probabil prin luna octombrie - noiembrie se va da sentința. Dacă e nefavorabila, mergem cu apel la curtea de apel!

#27
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Și Cum spuneam acum o săptămână am primit decizia instanței. decizie favorabila, am rămas cu 630 ron în buzunar.
motivarea decizie... tocmai necomunicarea în termenul prevăzut de lege.
deci eu am câștigat!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate