Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Contestatie proces verbal contraventie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Salutare tuturor,

în luna martie pe data de 22 am primit o amenda pt depășire vitezei în localitate. Fiind la ieșirea din localitate, însoțit în mașină de alte 3 persoane am susținut ca aparatul radar a surprins viteze în afară localității. Pt ca organele de control nu au avut amabilitatea sa îmi prezinte înregistrarea, am refuzat semnarea PV în ideea ca îl voi contesta în instanță (unde chiar aveam de când sa "mut" mașină în afară localității, pt ca nu erau case, radarul MCV era în mișcare venind din sens opus, condiții meteo nefavorabile etc). Chiar mi-as fi încercat norocul!
Dar norocul s-a manifestat altfel! Doar astăzi 07.06.2016 am primit PV prin afișare la domiciliu (nu am găsit nici o hârtie a postei romane și oricum nu l-as fi ridicat, începând sa am speranțe cu fiecare zi care trecea)
Deci comunicarea nu s-a făcut în termenul de 2 luni, în conformitate cu OG 5/2015 intrata în vigoare la 1.02.2015.
Dacă nu greșesc, mă puteți ajuta cu o formularea contestației? !?

PS îi rog pe cei care "nu greșesc niciodata" sa se abțină,  e vorba doar de bani, nu de ridicarea permisului.

#2
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
ai scapat, baga viteza acu Posted Image

#3
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Da' tre' sa contest mai întâi!

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Pe langa pv mai trebuie sa fie inca o hartie unde scrie data afisarii. De la acea data ai 15 zile pt a depune plangerea impotriva pv-ului.
Insa TU trebuie sa iti formulezi plangerea pe un anumit motiv. Care ar acela? Cu toate ca am avut 2 plangeri depuse si castigate, in cazul tau nu stiu care ar fi motivul.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Probabil la el motivul ar fi ca amenda costa bani, iar el nu vrea sa-si asume si sa-si plateasca greseala.

Edited by Hider141, 07 June 2016 - 14:16.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Care e data întocmirii şi care e data afişării?

#7
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008

 Hider141, on 07 iunie 2016 - 14:15, said:

Probabil la el motivul ar fi ca amenda costa bani, iar el nu vrea sa-si asume si sa-si plateasca greseala.

Vezi ca în primul topic era un PS adresat întocmai celor ca tine!

 MembruAnonim, on 07 iunie 2016 - 14:42, said:

Care e data întocmirii şi care e data afişării?

Data întocmirii este 22.03.2016, iar data înștiințării este 07.06.2016. Nu mai exista nici o alta hârtie,  înștiințarea facandu-se prin afișare la domiciliu de către politia locala/sectorist  (numele în clar cu funcția și data trecute pe spatele PV în pix)

 dorin_2k, on 07 iunie 2016 - 13:45, said:

Pe langa pv mai trebuie sa fie inca o hartie unde scrie data afisarii. De la acea data ai 15 zile pt a depune plangerea impotriva pv-ului.
Insa TU trebuie sa iti formulezi plangerea pe un anumit motiv. Care ar acela? Cu toate ca am avut 2 plangeri depuse si castigate, in cazul tau nu stiu care ar fi motivul.

Motivul este ca nu s-a făcut înștiințarea în termenul de 2 luni (reglementat prin OG 5/2015). Cineva îmi spune ca de fapt contestația asupra plății trebuie făcută doar în momentul când i se va face dor anaf - de banii mei!!! (Adică sechestru sau dacă am nevoie de vreo hârtie de la ei, primărie etc) dar eu nu vreau sa aștept atât.

#8
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Catre Judecatoria....................


Subsemnatul ........., cu domiciliul in ...............identificat cu CI seria ...........nr...............va inaintez prezenta


CONTESTATIE


la procesul verbal seria ............, nr................incheiat in data de 22.03.2016, prin care solicit anularea actului mentionat anterior deoarece a fost depasit termenul legal de comunicare a hotararii prevazut de art 25,alineatul 2 din OG 2/2001.

...cam asa ceva  .

Atasezi procesul verbal in original precum si comunicarea pe care trebuie sa se observe clar data afisarii .

#9
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Mulțumesc! Un răspuns la subiect.
Respectele mele

#10
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Radarele de pe Logan MCV sunt autorizate sa inregistreze din mers si sa stii ca au si GPS, care indica pe inregistrare coordonatele si implicit locatia!

Edited by focuscsv, 07 June 2016 - 16:26.


#11
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016
Nu te agita pana nu incearca ei sa te execute silit ca nu are rost.Eu am amenzi si de 13 ani si nimeni nu m-a deranjat pana acum.Si valoarea totala e dodoloata rau.Daca valoarea e sub o mie de lei nu vor face nimic decat iti vor trimite de la primarie instiintare ca ai debit si atat.muta-ti si tu banii undeva intr-o banca straina si nimeni nu o sa poata sa-ti faca poprire pe conturi ..Daca primesti bani  in banca poti sa-i treci pe un card international de care nu stie nici vantul nici pamantul intrucat poti sa dai date false si sa-ti primesti cardul la o casuta postala.Bafta

#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 ttitirez, on 07 iunie 2016 - 16:09, said:

.Daca primesti bani  in banca poti sa-i treci pe un card international de care nu stie nici vantul nici pamantul intrucat poti sa dai date false si sa-ti primesti cardul la o casuta postala.Bafta
Ha?....mai bine platesti amenda

#13
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016

 Octavian_SK, on 07 iunie 2016 - 16:24, said:

Ha?....mai bine platesti amenda
Corect ce spui tu dar daca-i vorba de bani multi si vrei sa le dai la mumu mascaricilor de la primarie sa stii ca e rentabil

#14
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008

 focuscsv, on 07 iunie 2016 - 16:01, said:

Radarele de pe Logan MCV sunt autorizate sa inregistreze din mers si sa stii ca au si GPS, care indica pe inregistrare coordonatele si implicit locatia!

Nu te contrazic, deși știam ca nu sunt omologate pt a înregistra în mers. Oricum varianta a picat pt ca mi-au oferit pe tava soluția!  Chiar politia, prin incompetenta lor.
Și oricum nu m-as fi legat neapărat de ăsta. Îl mutam în afară localității,  condiții meteo care ar fi putut influenta claritatea înregistrării etc.
Dar acum... e mai simplu

 ttitirez, on 07 iunie 2016 - 16:09, said:

Nu te agita pana nu incearca ei sa te execute silit ca nu are rost.Eu am amenzi si de 13 ani si nimeni nu m-a deranjat pana acum.Si valoarea totala e dodoloata rau.Daca valoarea e sub o mie de lei nu vor face nimic decat iti vor trimite de la primarie instiintare ca ai debit si atat.muta-ti si tu banii undeva intr-o banca straina si nimeni nu o sa poata sa-ti faca poprire pe conturi ..Daca primesti bani  in banca poti sa-i treci pe un card international de care nu stie nici vantul nici pamantul intrucat poti sa dai date false si sa-ti primesti cardul la o casuta postala.Bafta

Prea complicat pt 630 Ron.  Și oricum sunt șanse mari sa scap de amenda!

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 SILE802002, on 07 iunie 2016 - 15:15, said:

Vezi ca în primul topic era un PS adresat întocmai celor ca tine
Dar am spus cumva ca eu nu gresesc niciodata? Nicidecum.

Edited by Hider141, 07 June 2016 - 16:52.


#16
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016

 SILE802002, on 07 iunie 2016 - 16:49, said:


Nu te contrazic, deși știam ca nu sunt omologate pt a înregistra în mers. Oricum varianta a picat pt ca mi-au oferit pe tava soluția!  Chiar politia, prin incompetenta lor.
Și oricum nu m-as fi legat neapărat de ăsta. Îl mutam în afară localității,  condiții meteo care ar fi putut influenta claritatea înregistrării etc.
Dar acum... e mai simplu



Prea complicat pt 630 Ron.  Și oricum sunt șanse mari sa scap de amenda!
Ptr 630 ron nu trebuie sa te agiti dar sa stii ca poprire pe conturi iti pot face.Iar treaba cu cardul international crede-ma ca merita daca ai banuti mai multi in conturi.Daca rulezi mai mult de o mie de euro lunar iesi mai ieftin decat cu un card romanesc.Basca asa cum am spus cei de la primarie vor putea doar sa-ti sufle in teava.Dar cred ca esti baiat mare si stii mai bine ce trebuie sa faci

#17
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 focuscsv, on 07 iunie 2016 - 16:01, said:

Radarele de pe Logan MCV sunt autorizate sa inregistreze din mers si sa stii ca au si GPS, care indica pe inregistrare coordonatele si implicit locatia!
Asa e, insa indica coordonatele masinii de politie, NU cele ale subiectului vizat de radar si cum aparatele bat si la 1,5 km distanta, poti sa te afli in localitate sau nu, cand te observa! Am dreptate?

Uite o sansa de a scapa simplu de amenda, nu semnezi PV si ii lasi sa ti-l trimita ei!

Initiator, sa stii ca nu ai scapat de emotie inca, daca judecatorul nu vede-observa diferenta de timp, ce te faci? Faci recurs la tribunal, nu?

Edited by arab, 07 June 2016 - 17:33.


#18
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Pai exact ăsta am făcut eu. Nu am semnat PV și l-am găsit afișat în ușă după 2 luni jumate!
Pe ăsta mă bazez în formularea contestației. În nerespectarea termenului de comunicare (de 2luni)
Formulez contestația în așa fel încât sa înțeleagă ca e depășit termenul. Doar dacă nu vrea, nu vede! dar sunt toate convins ca abia atunci, mă va supără mai tare, și voi merge mai departe. Nu cunic legislația și legile dar voi găsi sprijin intre cunostinte

Edited by SILE802002, 07 June 2016 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate