Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Teapa pe un site de anunturi. Ce e de facut ?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nu vei pati nimic .

Edited by althea, 07 June 2016 - 05:10.
nu-i mai da idei de-astea


#38
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
In primul rand de ce nu te-ai documentat referitor la cardurile microSD de 512 gb ?
Exista pe piata, in magazin ? - probabil, a fost lansat unul cam acum 1 an ....Microdia ...
Cat costa unul nou ? - la lansare Microdia microsd 512Gb costa 1000 de euro ...
La ora actuala un SD de 512 G costa 350 de euro , nou ....

Comparativ cu preturile prezentate mai sus 150 RON (30 euro) pentru un microSD de 512Gb inseamna ca cel care il vine aproape ca te plateste ca sa il cumperi ....

#39
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postvldc, on 07 iunie 2016 - 08:21, said:

In primul rand de ce nu te-ai documentat referitor la cardurile microSD de 512 gb ?
Exista pe piata, in magazin ? - probabil, a fost lansat unul cam acum 1 an ....Microdia ...
Cat costa unul nou ? - la lansare Microdia microsd 512Gb costa 1000 de euro ...
La ora actuala un SD de 512 G costa 350 de euro , nou ....

Comparativ cu preturile prezentate mai sus 150 RON (30 euro) pentru un microSD de 512Gb inseamna ca cel care il vine aproape ca te plateste ca sa il cumperi ....
Ce e de facut ?

#40
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
Nu prea cred ca mai poti face ceva.
Cel mult poti invata din aceasta experienta ...
Nu ai nici un document, nici o factura, nici macar ambalajul original ... nimic ...
Practic poti spune ca l-ai gasit pe jos ...cum poti dovedi ca l-ai cumparat ?
Vanzatorul poate spune ca ti l-a dat gratis ....
Ai ceva e-mail-uri legate de negocierea pretului ? Ai vreo confirmare scrisa (de pe site) ca tranzactia s-a petrecut ?

O teapa similara s-a petrecut acum cativa ani cu camere video Sony vandute pe 1-2 milioane ... iar in magazin costau 20 ....
Oamenii au pus botul ...au luat teapa...s-au plans pe forum ....s-au invatat minte ....si cam atat ....

Tehnologia costa...mai ales cand e nou iesita pe piata ....

#41
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKHISHCHNIK, on 07 iunie 2016 - 08:27, said:

Ce e de facut ?
Pai sa tragi invatatura de minte, si alta data sa-i asculti pe colegii de forum. Nu degeaba ti-au spus clar ca nu exista pe piata (cel putin pentru consumatorii de rand) carduri microSD mai mari de 200GB.

#42
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 11.10.2007
Eu un singur lucru ti-as spune, in locul vanzatorului: Cardul era bun cand ti l-am dat, tu l-ai stricat, fa plangere unde vrei si dovedeste ca nu era bun cand ti l-am dat.

#43
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Pai nu-mi mai bat capul... Cel de Sus vede.

Edited by KHISHCHNIK, 07 June 2016 - 11:44.


#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostHider141, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:


Sa-ti fie invatatura de minte si alta data sa belesti bine ochii, plus sa nu cumperi produse ce sunt vandute sub 50-60% din pretul lor de piata (noi sau second-hand, dupa caz).

    Stii ca ai dreptate ?!
     Asta inseamna ca asta care a cumparat stick-ul, l-a inselat pe vanzator.
    Musai trebuie sa-l gaseasca, sa-i dea diferenta de bani.


View PostHider141, on 06 iunie 2016 - 21:52, said:

La ce te asteptai daca i-ai postat profilul de facebook intr-un spatiu public?

     Facebook e spatiu public ! Posteaza-ne si noua poze private cu tine pe Facebook !

#45
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcspot, on 10 iunie 2016 - 15:47, said:

Stii ca ai dreptate ?!
Asta inseamna ca asta care a cumparat stick-ul, l-a inselat pe vanzator.
Musai trebuie sa-l gaseasca, sa-i dea diferenta de bani.
Ori n-ai inteles, ori poate te-am suparat cu ceva (si nu imi dau seama cu ce anume).
Dar eu ma refeream la urmatoarea situatie: tu vrei sa-ti cumperi produsul "X" de pe okazii/olx/facebook, si vezi ca el costa in jur de "Y" lei. Dar cautand mai departe dai si peste un anunt cu pretul "Z", ce e mai mic cu 50% decat pretul "Y" (sau chiar mai putin). Cand dai peste asa ceva e batator la ochi ca ceva pute, si ori produsul e defect, ori e contrafacut.
Eu la asta ma refeream, si e valabil pentru toti vanatorii de chilpiruri ce nu casca bine ochii inainte de a deschide portofelul.

P.S.: iar daca te-am suparat cumva cu ceva, astept clarificari pe PM.

Edited by Hider141, 10 June 2016 - 19:33.


#46
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cum am spus si eu mai sus, daca discountul sare de 25-30% e clar rost de o teapa la mijloc.
Adevarul e ca unii sorteaza anunturile dupa pret crescator (Ieftin) si le aleg pe primele 3. Daca nu dau de ei sau "nu mai au", contacteaza si ceilalti vanzatori cu aceeasi oferta de dumping, pentru ca sunt convinsi ca ala e pretul real :D Si sunt si unii samsari care adopta tactica asta a anunturilor false, pentru a convinge pe cei cu anunturi reale sa lase pretul mult mai jos.
Am patit si eu treaba asta, sa imi ofere jumatate din pret, cand i-am spus ca e nebun sa creada ca un produs nou, sigilat se da cu pretul ala imi tranteste link la doua anunturi cu "sigilate"... la primul din prima poza se vedea clar ca nu era sigilata cutia desi il prezenta ca fiind cutie sigilata (probabil era genul care iti spunea "doar nu credeai ca la pretul asta e sigilat" dupa ce te prezentai si vedeai ca nu are nici tipla pe el cand "desigilezi" cutia), iar la al doilea nu numai ca era desigilat dar lipsea complet folia de pe produs, semn ca a fost folosit o vreme, cine deschide pentru verificare in magazin produsul si are de gand sa il vanda nu ii scoate folia sau il activeaza.

Pentru 150 lei nu prea are rost sa te mai stresezi, mai ales ca nu ai cum sa demonstrezi ca daunele fizice ale produsului nu erau prezente si acceptate in momentul vanzarii sau nu au fost provocate dupa vanzare.

Data viitoare sa te orientezi mai bine, omul bun se cunoaste din voce. Eu am vandut ocazional pe siteuri de anunturi de pe vremea cand siteurile de anunturi erau la inceput, si din aceste vanzari am tras niste concluzii ca vanzator, o sa expun cateva:
- cei care incearca negocieri (si mai ales din alea nesimtite) poti sa ii ignori din prima, nu vei face nimic cu ei, doar pierde timpul degeaba cu discutii penibile.
- cei care au un accent rural sau un "accent" de analfabet -> ignore, de obicei astia sunt aia care incep negocierea la fata locului, daca ai un produs sigilat sa nu il lasi din mana fara sa ai banii in buzunar, ca il desigileaza rapid si apoi incepe negocierea ca nu e sigilat :D
- foarte important, sa vina ei la tine, nu tu la ei, astfel daca e un "glumet" sau neserios sa nu pierzi timpul tau si banii tai cu drumuri.
- cei mai seriosi sunt aia care nu negociaza, sau negociaza procente decente, gen >5%, care vorbesc corect si frumos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate