Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Teapa pe un site de anunturi. Ce e de facut ?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Colegu',  te-am văzut doar după ce am postat cuvintele grele Posted Image

Edited by althea, 06 June 2016 - 20:05.


#20
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:26, said:

Am vrut sa-mi iau un card microsd de pe un site de anunturi.
Si m-am intanlit face to face cu respectivul si i-am cumparat cardul dupa ce l-am negociat cu doua zile inainte la telefon de la 200 ron la 150 ron.
Pare usor cam disperat sa mi-l vanda dar am zis ca poate are nevoie de bani. In fond cum ar putea sa se strice un card microsd ca doar asta nu are condensatori, rezistori etc. Practic doar daca il iei si ii dai un ciocan sau il arzi in foc ca altfel nu imi explic cum s-ar putea strica.
Ma intanlesc cu respectivul azi si i-am dat 150 ron pe card.
Prostia mea a fost ca nu l-am probat inainte de a-l lua ca am zis ca nu are cum sa fie teapa si nici nu am de unde sa stiu daca intr-un Nokia Lumia 520 care recunoaste maxim 64Gb memorie, sa imi recunoasca un card de 512Gb. Asa ca i-am dat banii, l-am luat si am plecat.
Mi-am mai luat si un microsd adapter pentru telefon ca sa-l verific la pc si sa mai pun pe el unele chestii.
Cand ma apuc sa-l pun la pc vad ca nu se intampla nimic. Am incercat de mai multe ori si nu-mi mergea. Am zis ca poate e incompatibilitate usb dar pe urma am zis sa-mi verific si cardul de 16Gb din telefon si merge foarte bine.
Cand ma uit mai bine la cardul microsd pe care tocmai l-am cumparat vad ca are o crapatura fina si e usor curbat. Se pare ca a fost scos gresit si a fost rupt de catre individ, de asta era disperat sa-l vanda.
LE: Cand l-am sunat vineri zicea ca se duce in Neamt si nu e acasa in weekend. Iar acum zicea ca are examen la o facultate din Iasi de pe Copou si cand m-a vazut ca vreau sa-l aman in alta zi, brusc nu mai avea examen la 14:00, avea la 15:00.
Acum am aflat si cum il cheama, ii stiu si profilul de facebook si am si poze cu el.
Imi radea in nas pe chatul unui alt forum cum ca pe el il doare in *** de mine si atunci cand l-a intrebat cineva cum se simte dupa ce a facut asa ceva cica: "ca dupa o laba".
As vrea sa stiu ce pot face ?

Multumesc !

Tocmai aici este spilul: Acel card microSD este unul din cele mai sensibile deviceuri electronice. Sunt la fel de fragile precum erau discurile floppy pe vremuri, de aceea exista multe modele de smartphone ce nu lucreaza cu acest gen de memorii. Ti-o spun eu, care am descoperit pe pielea mea aceasta informatie, cumparand genul asta de carduri (e drept, la preturi mult mai mici) din talciocul local. Am o colectie de vreo 5 buc. ce nu merg deloc, sau mai rau, accepta informatia dupa care peste o ora nu mai gasesc decat folderele goale. So, te indemn pe viitor sa-ti procuri astfel de carduri numai din magazin, noi, si la care sa ai obligatoriu garantie.

In general, cand iei dupa siteuri de anunturi sau din talciocuri poti avea noroc de lucruri bune la preturi ieftine, dar se pot lua si tepe foarte dureroase. Tepele dureroase constau in defecte ascunse, ce nu le cunosc nici cei ce le vand sau le cunosc dar dau tepe. Uite cateva exemple de defecte ce nici nu-ti da prin cap sa le testezi (mai ales la telefoane):

Telefon ce:
-nu citeste cardul de memorie (il vede, dar nu vede fisierele);
-nu-i merge decat partial tastatura;
-poate fi un fake foarte asemanator cu originalul;
-nu are memoria intreaga;
-prezinta scurtcircuit pe placa consumand bateria in cateva ore, chiar si stins, lucru ce nu se poate verifica cand il cumperi.

Deci, in final pot spune ca daca vrei sa te joci la ruleta chilipirurilor, iti asumi totdeauna riscuri, unele dureroase.

Cat despre teapa pe care ai luat-o raspunsul este unul singur: bag-o la capitolul pierderi, asta e, toti in viata mai si pierdem si trebuie sa ne impacam cu acest gand.

#21
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?

Iti dai seama ca un eventual proces te costa macar 500 euro si dureaza vreo 2 ani?!?!  Si nici n-ai bon fiscal/factura, certificat de garantie - deci pierzi 100%.
E o tzeapa mica si gata. Ti-o asumi si prinzi experienta la comertul pe net.

Edited by nelu1086, 06 June 2016 - 20:18.


#22
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
althea, mi-am dat seama. Posted Image
Era o remarca vizavi de urmatoarele mesaje in afara subiectului.

KHISHCHNIK, intelegem supararea ta, dar chiar nu este nevoie sa postezi pe forum datele de identitate ale individului, fotografii cu el sau alte informatii, bineinteles fara acceptul lui! Pastreaza-le pentru organele abilitate in acest sens.
Daca ai o nelamurire, incercam sa te ajutam cum putem sau macar sa iti oferim un sfat pertinent, dar nu este cazul sa recurgem la gesturi de genul acesta.

Ideea este simpla: poti demonstra in vreun fel faptul ca in momentul in care ai cumparat acel card de memorie, acesta nu functiona?
Daca raspunsul este afirmativ putem dezvolta subiectul, daca nu, si doresti doar sa existe un colt pe internet unde tu il arati cu degetul pe individ, se poate inchide.

Edited by Dau, 06 June 2016 - 20:21.


#23
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:26, said:

cum se simte dupa ce a facut asa ceva cica: "ca dupa o laba".
As vrea sa stiu ce pot face ?

Multumesc !

pai tot cam asa ceva....

e o teapa si nimic mai mult, nu ai ce sa faci decat sa accepti ca ai fost tepuit, nu poti sa probezi ca a fost defect, nici acte nu ai...aia e

#24
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
strict la subiect, nu prea ai ce sa ii faci. cea mai naspa faza ar fi ca judecatorul, dupa 2-3 ani d eprocese,  sa iti dea dreptate, sa-l puna sa iti dea 150 de lei, fara sa iti acorde si alte despagubiri/cheltuieli cu avocatul. am vazut cazuri,...

Edited by althea, 07 June 2016 - 04:43.
nu-i mai da idei de-astea :)


#25
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Asumatii decizia de a cumpara lucruri ieftine si cam atat. Nu este o paguba mare, nici celalalt nu se va bucura mare lucru, dar tu sa fii impacat cu lucru acesta, deoarece este consecinta alegerii tale, nimeni nu te-a constrans sa cumperi de la el si mai ales sa nu-l probezi, sau poate nu stia ca este nefunctional, din moment ce v-ati intalnit face to face.

#26
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Microsd de 512 GB? La < 50 $?

O fi vreun prototip, iar inițiatorul nu are adaptorul potrivit.Posted Image

#27
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Din câte am inteles cineva le-a dat mesaj pe facebook tuturor celor din lista povestindu-i despre situatia asta si dându-se drept mine. Am aflat chiar de la el ca m-a sunat cu amenintari să-i sterg eu mesajele.
As vrea sa le dea tuturor celor care le-a trimis acele mesaje, mesaj cum ca isi cere scuze si ca am ajuns la o înțelegere.
Mulțumesc!

Din lista lui mă refer.

De la profilul lui.

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
La ce te asteptai daca i-ai postat profilul de facebook intr-un spatiu public? In primul rand nu aveai dreptul sa faci asta, si in al doilea rand vad ca ti-ai cautat-o cu lumanarea:

View PostKHISHCHNIK, on 03 iunie 2016 - 15:17, said:

Buna ziua !
As dori sa stiu daca exista carduri microsd de 512Gb ?
Va întreb fiindcă am dat o căutare pe Google si cică anul trecut abia urma sa se lanseze asa un card microsd.
Pe siturile chinezesti de căcat se găsesc si stickuri usb de cativa terrabytes pe care daca pui mai mult de 12-16Gb datele se corup si nu mai este utilizabil. Mi-e sa nu fie vorba tot despre vreo chinezărie, de asta va întreb.
Mulțumesc!

View Postpaso87, on 03 iunie 2016 - 16:21, said:

Maxim 200gb micro sd de calitate: https://www.sandisk....me/memory-cards
Asta macar e de calitate.

View PostAlexIP, on 03 iunie 2016 - 17:35, said:

În viitor. Practic, cele mai mari reale sunt de 200 GB. Restul sunt fake.

Edited by Hider141, 06 June 2016 - 21:54.


#29
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostHider141, on 06 iunie 2016 - 21:52, said:

La ce te asteptai daca i-ai postat profilul de facebook intr-un spatiu public? In primul rand nu aveai dreptul sa faci asta,
De cand nu ai dreptul sa pui un link catre facebook? :D Care e legea aia care interzice facebookul, adica ceva public?

#30
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 21:43, said:

Din câte am inteles cineva le-a dat mesaj pe facebook tuturor celor din lista
La toti cei 1238 prieteni? Vezi sa nu te ia acum de fraier si sa te joace un pic pe degete.

p.s.: "Pagina de Facebook este spatiu public, nu privat" - Inalta Curte de Justitie si Casatie

Edited by tigerheart, 06 June 2016 - 22:43.


#31
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Posttigerheart, on 06 iunie 2016 - 22:30, said:

La toti cei 1238 prieteni? Vezi sa nu te ia acum de fraier si sa te joace un pic pe degete.

p.s.: "Pagina de Facebook este spatiu public, nu privat" - Inalta Curte de Justitie si Casatie
Pai ma sunase de pe alt numar si mi-a spus ca cica eu as fi ala care le-a trimis celor din lista lui mesajele respective care descriu ceea ce am patit cu el.
Si eu trecusem cu vederea peste chestia asta si nu am fost atent ce zice, am crezut ca se refera la mesajele de pe un alt forum care au fost sterse si am zis ca poate vrea sa ne impacam si sa-mi dea banii si cu asta basta. Dar el la urma imi zice ca m-a inregistrat ca practic am recunoscut ca eu am fost ala care le-a dat alora mesaje si ca ala ar fi un cont fals de al meu si ca a inregistrat convorbirea si ca urmeaza sa ma dea in judecata pentru calomnie. <---Se poate asa ceva ?
In alta ordine de idei, zice "pagina de facebook" nu zice de mesajele private, ca el la astea se refera. Ce zice legea ? Cui ii da dreptate ?

#32
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Stai linistit, nu va face nimic, vrea doar sa te impresioneze sa nu mai ceri aia 150 lei inapoi :D

#33
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postvubiv, on 06 iunie 2016 - 22:54, said:

Stai linistit, nu va face nimic, vrea doar sa te impresioneze sa nu mai ceri aia 150 lei inapoi Posted Image
Pai nu-i mai cer. Nu de frica dar m-am lasat pagubas.

View Postvubiv, on 06 iunie 2016 - 22:54, said:

Stai linistit, nu va face nimic, vrea doar sa te impresioneze sa nu mai ceri aia 150 lei inapoi Posted Image
Dar ar putea face ?

#34
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Pai sa dovedeasca domnisorul ala ca acel profil care a trimis mesaj este al tau. Posted Image Plus sa faca rost de cele 1238 de mesaje.
Stai linistit... asta se joaca. Daca sufli mai tare catre el sa vezi cum se sperie. Te-a vazut ca ai dat un pas in spate si vrea sa profite. Totusi, ai grija si tu la ce zici pe viitor, iar daca acuzi pe cineva de ceva, incearca sa aduci cat mai multe dovezi.

Baietasul si-a dezactivat anunturile de pe Olx Posted Image probabil i s-a cam facut frica de ce s-ar putea intampla.

Edited by tigerheart, 06 June 2016 - 23:11.


#35
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Posttigerheart, on 06 iunie 2016 - 23:07, said:

Pai sa dovedeasca domnisorul ala ca acel profil care a trimis mesaj este al tau. Posted Image Plus sa faca rost de cele 1238 de mesaje.
Stai linistit... asta se joaca. Daca sufli mai tare catre el sa vezi cum se sperie. Te-a vazut ca ai dat un pas in spate si vrea sa profite. Totusi, ai grija si tu la ce zici pe viitor, iar daca acuzi pe cineva de ceva, incearca sa aduci cat mai multe dovezi.

Baietasul si-a dezactivat anunturile de pe Olx Posted Image probabil i s-a cam facut frica de ce s-ar putea intampla.
Nu a zis ca la toti de acolo din lista, deci nu 1238 sau cati sunt, ci doar unora.
Dar presupunand ca e pe bune, am ce sa patesc ?

#36
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 23:07, said:

Dar ar putea face ?
Ar putea face si plangere pentru viol in care sa te numeasca faptuitor :D
In cazul in care nu stiai, esti liber sa faci orice plangere, dar dupa aia mai sunt si niste consecinte daca nu e chiar asa Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate