Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Teapa pe un site de anunturi. Ce e de facut ?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Am vrut sa-mi iau un card microsd de pe un site de anunturi.
Si m-am intanlit face to face cu respectivul si i-am cumparat cardul dupa ce l-am negociat cu doua zile inainte la telefon de la 200 ron la 150 ron.
Pare usor cam disperat sa mi-l vanda dar am zis ca poate are nevoie de bani. In fond cum ar putea sa se strice un card microsd ca doar asta nu are condensatori, rezistori etc. Practic doar daca il iei si ii dai un ciocan sau il arzi in foc ca altfel nu imi explic cum s-ar putea strica.
Ma intanlesc cu respectivul azi si i-am dat 150 ron pe card.
Prostia mea a fost ca nu l-am probat inainte de a-l lua ca am zis ca nu are cum sa fie teapa si nici nu am de unde sa stiu daca intr-un Nokia Lumia 520 care recunoaste maxim 64Gb memorie, sa imi recunoasca un card de 512Gb. Asa ca i-am dat banii, l-am luat si am plecat.
Mi-am mai luat si un microsd adapter pentru telefon ca sa-l verific la pc si sa mai pun pe el unele chestii.
Cand ma apuc sa-l pun la pc vad ca nu se intampla nimic. Am incercat de mai multe ori si nu-mi mergea. Am zis ca poate e incompatibilitate usb dar pe urma am zis sa-mi verific si cardul de 16Gb din telefon si merge foarte bine.
Cand ma uit mai bine la cardul microsd pe care tocmai l-am cumparat vad ca are o crapatura fina si e usor curbat. Se pare ca a fost scos gresit si a fost rupt de catre individ, de asta era disperat sa-l vanda.
LE: Cand l-am sunat vineri zicea ca se duce in Neamt si nu e acasa in weekend. Iar acum zicea ca are examen la o facultate din Iasi de pe Copou si cand m-a vazut ca vreau sa-l aman in alta zi, brusc nu mai avea examen la 14:00, avea la 15:00.
Acum am aflat si cum il cheama, ii stiu si profilul de facebook si am si poze cu el.
Imi radea in nas pe chatul unui alt forum cum ca pe el il doare in *** de mine si atunci cand l-a intrebat cineva cum se simte dupa ce a facut asa ceva cica: "ca dupa o laba".
As vrea sa stiu ce pot face ?

Multumesc !

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
N-ai cum sa demonstrezi ca nu mergea cardul atunci cand l-ai luat de la el, deci nu poti decat sa tragi o invatatura si sa zici mersi ca nu a fost mai mare paguba.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Asa cum ti-au spus colegii si in celalalt subiect, nu ai ce face pe cale legala.
Sa-ti fie invatatura de minte si alta data sa belesti bine ochii, plus sa nu cumperi produse ce sunt vandute sub 50-60% din pretul lor de piata (noi sau second-hand, dupa caz).

#4
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostAlexEn, on 06 iunie 2016 - 19:30, said:

N-ai cum sa demonstrezi ca nu mergea cardul atunci cand l-ai luat de la el, deci nu poti decat sa tragi o invatatura si sa zici mersi ca nu a fost mai mare paguba.
Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
O sa mai vanda, ii stii numele, poate ii vei afla adresa. Pui un prieten sa se "intalneasca" cu el si ii rupi oasele. Deja ai pierdut 150 lei. Pe mine chit ca m-ar mai fi costat inca 150 lei transportul pana in orasul lui, tot ma duceam sa-i rup oasele. Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita.

Edited by Robiacs, 06 June 2016 - 19:34.


#6
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostRobiacs, on 06 iunie 2016 - 19:32, said:

O sa mai vanda, ii stii numele, poate ii vei afla adresa. Pui un prieten sa se "intalneasca" cu el si ii rupi oasele.
Da, dar pe urma tot eu stau cu stres sa nu am probleme cu legea.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?
El plateste numai daca pierde procesul. Dar daca se ajunge la proces poate sa gaseasca un avocat mai bun decat al tau, si ajungi tu sa platesti cheltuieli de judecata pe langa paguba aia de 150 lei.

#8
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?
Si atunci ce astepti? Sa te ajute prietenul tau, avocatul.

Se poate inchide.

#9
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View PostLipsum, on 06 iunie 2016 - 19:34, said:

Si atunci ce astepti? Sa te ajute prietenul tau, avocatul.

Se poate inchide.
Astept si eu pareri sa vad daca e chiar asa sau daca a mai incercat cineva. Probleme ?

Edited by althea, 06 June 2016 - 19:54.
editare citare mesaj sters


#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?

Zic sa iti intrebi prietenul avocat care ar fi motivul chemarii in judecata in acest caz si cum ar argumenta el cererea si apoi sa o pui si aici.
Ti s-a raspuns si mai sus, oricum, ca el plateste cheltuielile de judecata doar daca pierde. Practic tu ar trebui sa demonstrezi ca acel card nu era functional cand ti l-a dat. Cum faci asta?

#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Iar ai deschis topic?
Ti-am mai zis. Atata timp cat nu l-ai probat e cuvantul tau impotriva cuvantului lui. O sa te duci la politie degeaba. El o sa vina si o sa zica ca ti l-a dat functional si tu l-ai stricat. Si n-ai cum sa dovedesti ca nu a fost asa.

Edited by Serafim606, 06 June 2016 - 19:40.


#12
DoruTDK

DoruTDK

    Member with all members in function

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,607
  • Înscris: 30.06.2013

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?

N-am vazut avocat sa refuze vreun caz . Tot ce e imposibil e posibil in viziunea lor .
Fii pe faza poate cumpara si el ceva si ai tu lucrul ala stricat pe acasa .

#13
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?

Pentru 150 lei?

Serios, ce credeai că primeşti când dai 150 lei (chiar dacă SH) pe ceva ce costă 800 lei în magazine?

Edited by sftpdt, 06 June 2016 - 19:44.


#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Pune-l sa trimita niste colete prin tara... just sayingPosted Image ...

#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Macar lectia a fost ieftina, doar 150 lei ca sa inveti ca atunci cand faci o astfel de tranzactie inspectezi produsul inainte de a pleca acasa cu el. Daca il inspectezi acasa, atunci teapa ta.
Cum am spus si pe topicul trecut, comportamentul tau avea sens daca tu cumparai un produs SIGILAT, nu unul SH la pret redus cu zeci de procente. Nimeni nu vinde un produs cu "reducerea" aia decat daca e stricat, furat, sau alte combinatii mizerabile. De acum cand filtrezi anunturile dupa pret crescator (ieftine) si alegi primul produs din lista cu o reducere mult mai mare decat 25% sa te gandesti ca e rost de o teapa.
Pentru 150 lei iti complici viata prea mult cu procese, procese la care exista garantia ca le vei pierde si vei plati tu cheltuielile, asta nu ti-a mai spus prietenul ala al tau Posted Image

Edited by vubiv, 06 June 2016 - 20:08.


#16
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View PostKHISHCHNIK, on 06 iunie 2016 - 19:31, said:

Am intrebat pe cineva care e avocat si mi-a zis ca il pot da in judecata la instanta civila iar la final tot el plateste cheltuielile de judecata. Ce zici de asta ?
Bineinteles ca il poti da in judecata.
Dar sunt curios daca acel avocat ti-a zis si cum poti proba faptul ca in momentul in care l-ai cumparat, cardul nu functiona?
Acest lucru va cadea in sarcina ta.

Edited by Dau, 06 June 2016 - 20:01.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Offtopicul se sancționează.

#18
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Posttigerheart, on 06 iunie 2016 - 19:45, said:

just sayingPosted Image ...

View Postalthea, on 06 iunie 2016 - 19:59, said:

Offtopicul se sancționează.
Just saying.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate