Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

tz80 vs hx90 ? Ce ati alege?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gabriell2003

gabriell2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.05.2005
Buna ziua , as dori sa achizitionez una din cele doua camera foto , dar nu stiu la care sa ma decid .
Primul lucru care as dori sa l precizez ca ma intereseaza pozele in general doar pe Auto , nu ma intereseaza RAW ( nici nu prea inteleg ce inseamna - am citit un articol ), chiar nici gps ( de aceea am ales doar hx90) , sony pare interesant ca e micaaa, dar Panasonicul are touch ( am mai avut un nikon cu touch si imi place )
Ce ma sfatuiti ? Am vazut ca din specificatii tz80 ul e superioara , dar sony are ecran mobil .... of nu stiu .
La pret am gasit Sony mai ieftin decat Panasonic ( nu le voi cumpara din Ro ) .
              Multumesc . Astept pareri de incurajare :) !!!

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
1. Cel mai preferabil sa faci pozele pe P (program ) decat pe Auto. Eu folosesc mereu P si pozele ies mai bine decat pe Auto.
2. Nu ai spus nimic despre preturi.
3. Tot ce are piese in miscare va ceda in timp ( ma refer la ecranul rabatabil si acel viewfinder de ls Sony ).
4. Nu exista mare diferenta intre touch screen si manual menu. Eu ti-as recoamanda sa fie manual. Touch-ul ala posibil sa pice candva.
5. Inclin spre Panasonic.
6. De ce nu incerci ceva de la Nikon ?

Edited by tehnics, 06 June 2016 - 11:04.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Aparate similare cu cele de 3x mai iefine. Au unele dotari care nu influenteaza calitatea foto dar care pot ajuta in unele situatii dar mi-e ca nu le vei folosi.
In banii aia gasesti compacte serioase cu senzor de 1" si obiectiv luminos, nu sorcove ca cele de mai sus care desi au o gramada de dotari si facilitati, sunt deficitare fix acolo unde deconteaza mai mult.

Edited by underb, 06 June 2016 - 15:39.


#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ambele sunt atat de jos in domeniul calitatii imaginii incat nu prea conteaza pe care il iei. Daca vrei sa dai atatia bani pe ele este decizia ta.
Sa te bazezi pe aparat in totalitate nu este o strategie prea buna insa daca asta vrei de la fotografie este alegerea ta.

#5
gabriell2003

gabriell2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.05.2005
technics - imi cer scuze, panasonic am gasit o ceva mai ieftin , dar dupa ceva cautari opinii despre acel site nu e f sigur, oricum ambele sunt in jur de 300 lire . Am avut Nikon, l am stricat eu cu mana mea la mare in apa ... facea poze foarte bune, ce modele recomanzi referitor la Nikon ? Inclin spre sony doar ca e mai mica, in rest si eu as merge cu panasonicul.
underb - spune mi te rog la ce camere te referi ca ar fi superioare celor doua bineinteles ca in jurul pretului celor in discutie ? ( si aici ma refer doar la calitatea pozelor si sa fie cat mai compacta dar sa fie si cu zoom optic buun , altceva nu ma intereseaza  ) , nu mi spune de marimea senzorilor ca nu ma pricep ... am incercat si am citit despre, dar e prea multa info .
baloo2009 - da, ma bazez doar pe aparat, nu am timp de editari , de raw format ... etc .
Multumesc !!!

Edited by gabriell2003, 09 June 2016 - 00:44.


#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Nu inteleg ce e asa de complicat la marimea senzorului. Cu cat e mai mic cu atat calitatea este mai mica. Diferenta este uriasa intre senzorii de pe camerele de care ai vorbit tu si senzorii mai mari de pe camere cu acelasi pret.
Daca nu ai timp sa faci editari macar ar trebui sa stii sa setezi ceva parametrii ca sa-ti iasa fotografia din aparat cum trebuie.
Pe Auto n-ai control asupra compensarii expunerii sau balansului de alb ca sa numesc doua setari care au un impact imens asupra calitatii finale a fotografiei. Combinat cu lipsa procesarii este o reteta sigura pentru poze mediocre spre dezastroase. Dupa cum am spus e alegerea ta. Daca tie iti plac pozele nu e nici o problema.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu exista camera mica (obiectiv mic) cu senzor mare si zoom mare deci daca vrei comera mica cu zoom mare va trebui sa te multumesti cu un senzor mic. Astea sunt legile opticii.
Eu as renunta fara probleme la zoom, asta dupa ce am vazut ca folosesc destul de rar zoomul mai mare de 4-5x in schimb mi se intampla f des sa am lumina mai slaba decat mi-as dori, sit in care un senzor mare si un obiectiv deschis ajuta f mult.
Sony RX100
Canon G7X
Canon G9X

Dif de marime dintre un senzor de 1" si unul de 1/2.3".
http://1.static.img-...ensor-Sizes.png

#8
gabriell2003

gabriell2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.05.2005
Da , multumesc underb pentru tot ce scrii si ce vrei sa ma sfatuiesti , fara nici o ezitare as alege una din acele camere ce le ai  enumerat si le stiam ( cu toate ca s cam vechi , nu s alte modele mai noi asemanatoare? )  ca s cu senzor de 1" , parca nu ma pot impaca cu ideea ca dau atatia bani pe o camera si n ai zoom  optic ... ce pt mine deja acel buget e deja umflat , e doar asa ca mi s a pus pata si vreau sa cumpar o camera foto buna , si totusi mi se pare cand dai atatia bani pe o camera si n ai zoomn optic e ca si cum cumperi o masina de lux ... da ai cutie de viteze in 4 trepte . Mie imi pare un minus mare zoom ul optic aproape inexistent . Stiu ca o sa veniti sa ziceti ca nu stiu ce inseamna calitatea pozelor , dar stiu , are fratele cumnatului aparate de mii de dolari ...  si stiu ce fel arata o poza cu o calitate imensa  , dar totusi fara zoom optic :) . Multumesc  , deocamdata is f. nehotarat , nu stiu daca sa mai iau camera foto compacta si sa raman doar la prostiile de poze cu tel ( s6 ).... si totusi daca stau si ma gandesc bine , ce ma deranjeaza la telefoane , e ca nu au stabilizare buna ... in concluzie cred ca m ar multumi una din compactele la care m am gandit eu :) .

#9
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Intelege ca degeaba ai zoom optic mare daca la orice focala pozele ies prost spre dezastros. Nu stii ce inseamna calitatea pozelor deoarece ai avut pocnitori pana acum (Samsung S6 tot din categoria aia face parte). Este ca vinul. E greu sa-i explici cuiva cum ar trebui sa fie un vin bun si care bea numai posirca.
Dar ai spus ca vrei ca numai camera sa faca totul si tu sa o indrepti spre subiect si, eventual, sa focalizezi. Un mod auto care iti permite sa mai schimbi ceva (gen balans de alb sau compensarea expunerii) este modul P (sau Manual la unele camere de cea mai joasa speta).

PS: Ar fi mai usor de citit daca n-ai face economie la cratime.

#10
gabriell2003

gabriell2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.05.2005
Salutare, si bine v am regasit, dupa 1an jumate am reusit sa achizitionez o camera si anume Panasonic Tz100.
  Doar de cateva zile o am, inca incerc sa ma familiarizez cu meniul care pare greoi.
  Deocamdată nu m-a dat pe spate, într-adevăr am folosit-o doar pe iAuto si putin iA+...
  Daca sunt posesori de tz100 ar fi bine venite ceva recomandari de setari. Ms

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate