Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

tehnologii inexplicabile

  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcaiuscorneliu, on 05 iunie 2016 - 13:45, said:

Tehnologiile antice sunt cat se poate de explicabile. Plan inclinat, role, scripeti etc. Nu-i mare filozofie.
Doar ca atunci sclavii, constructorii sau inginerii nu trageau de timp si nu stateau pe Facebook.
cred, ai citit ce-am scris mai sus despre muzeul egiptean...
poţi împinge, nu doar trage de timp...dar peste 1500 tone nu există tehnologie azi... şi se pare că în trecut era o joacă de copii să le plimbi peste munţi...ce să mai zic de îmbinarea fără liant? finisarea suprafeţelor dusă la superlativ.... şi abia învăţau a scrie... dar ştiau exact punctele cardinale, matematică şi mai ales geometrie...

Edited by sarac.lipit, 05 June 2016 - 15:37.


#20
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

View Postlil debul, on 05 iunie 2016 - 14:11, said:

Am lucrat cu macarale , ce zici tu nu prea se sustine si hai sa zicem ca ai dreptate , exista un site arheologic in America de Sud si imi scapa numele unde nu marimea impresioneaza ci finetea lucrarii , laser frate.

Sacsayhuaman sau Tiahuanaco?

#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,388
  • Înscris: 06.02.2008
Pai aia de carau ca animalele nu trebuiau a sti sa scrie. Herodot spunea ca au fost folositi 100000 de oameni la Marea Piramida.
Inginerii lor insa stiau geometrie, calcul de forte, mecanica. Le mai trebuia timp, de care nu duceau lipsa. Alte preocupari nu aveau. Doar sa nu-si piarda capul de pe umeri si sa slujească pe zei si zeul faraon.

#22
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Dupa un calcul rapid inspirat din datele de pe wikipedia mi-a iesit ca ar fi fost nevoie de aproximativ 150 de cai (se pot inlocui cu camile sau ce aveau ei prin zona) sa ridice in aer un bloc de 1000 tone (sper sa nu zic aberatii). Mi se pare destul de realizabil, mai ales ca era mai probabil nevoie de remorcat decat de ridicat.

#23
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostRazvan_N, on 05 iunie 2016 - 15:36, said:

Sacsayhuaman sau Tiahuanaco?

Iti jur ca chiar nu mai stiu dar finetea gravurii in piatra , taieturi precise sfideaza epoca in care jmekeria suprema era bronzul.
Problema este cu totul alta , cum justifici lucrari cu tehnologie avansata in perioade in care deabia treceai de la piatra la un metal de cacat , ferul ?
Am spus fier dar am impresia ca e un fier de bronz.

#24
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postlil debul, on 05 iunie 2016 - 15:57, said:

I...
Problema este cu totul alta , cum justifici lucrari cu tehnologie avansata i....

tr referi probabil la Puma Punku..

urma sa intre in discutie

#25
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postspinname, on 05 iunie 2016 - 15:55, said:

Dupa un calcul rapid inspirat din datele de pe wikipedia mi-a iesit ca ar fi fost nevoie de aproximativ 150 de cai (se pot inlocui cu camile sau ce aveau ei prin zona) sa ridice in aer un bloc de 1000 tone (sper sa nu zic aberatii). Mi se pare destul de realizabil, mai ales ca era mai probabil nevoie de remorcat decat de ridicat.

1000 de tone si tu ai intels doar cai (camile). UIte de aia dreptul al vot... , pe ce ricicau 1000 de tone si cu ce cabluri/sufe ?
Caz real , o macara impresionanta , ceva gen' etajul 13 se caca pe ea cind ajunge la virf cu 2 paleti de BCA , urla limitarea. Ok. , sint macarale mult mai puternice , dar sint ACUM.
Faptul ca vorbim de mii de tone in epoca bronzului...

#26
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postlil debul, on 05 iunie 2016 - 16:01, said:


1000 de tone ...
Caz real , o macara impresionanta ,...

cea mai puternica macara la ora actuala, poate ridica 1200 tone
....

#27
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostLORELYAN, on 05 iunie 2016 - 16:01, said:


tr referi probabil la Puma Punku..

urma sa intre in discutie
Merci , chiar la asta ma gindeam.

#28
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Da ce au daca circula direct pe pamant? Sau pe clasicul bustean? Cat despre sufe... nu mai zic nimic, e perfect realizabil. Si nu amm zis ca le-au ridicat sus, ci doar ca teoretic se putea...

Si mai usor cu dreptul la vot ca eu cel putin m-am bagat sa fac cateva calcule elementare inainte sa vorbesc...

#29
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postcaiuscorneliu, on 05 iunie 2016 - 15:38, said:

Pai aia de carau ca animalele nu trebuiau a sti sa scrie. Herodot spunea ca au fost folositi 100000 de oameni la Marea Piramida.
Inginerii lor insa stiau geometrie, calcul de forte, mecanica. Le mai trebuia timp, de care nu duceau lipsa. Alte preocupari nu aveau. Doar sa nu-si piarda capul de pe umeri si sa slujească pe zei si zeul faraon.
Zici tu ? Stii ca Egiptul era fertil o anumita perioada din an iar 10.000 de oameni pe vremea aia era ceva inimaginabil ?
NU prea aveau alte preocupari in afara de preocuparile curente , razboi , agricultura si tehnologie dar sa zicem ca eu aberez , iti dau un cui ordinar si te invit sa faci un cub din piatra dar sa nu ma injuri , a fost alegerea ta.

#30
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postspinname, on 05 iunie 2016 - 16:08, said:

... cateva calcule elementare...

cateva calcule elementare ti-ar putea naste intrebarea :
-unde sunt rebuturile ?

daca o piatra a fost slefuita mai mult decat trebuie,...unde este ?

sa nu spuna cineva ca toate s-au..."realizat" din prima incercare !

Edited by LORELYAN, 05 June 2016 - 16:14.


#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,388
  • Înscris: 06.02.2008
http://www.descopera...rat-noi-detalii

#32
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postspinname, on 05 iunie 2016 - 16:08, said:

Da ce au daca circula direct pe pamant? Sau pe clasicul bustean? Cat despre sufe... nu mai zic nimic, e perfect realizabil. Si nu amm zis ca le-au ridicat sus, ci doar ca teoretic se putea...

Si mai usor cu dreptul la vot ca eu cel putin m-am bagat sa fac cateva calcule elementare inainte sa vorbesc...
Ma scuzi cu dreptul la vot dar pe ce santier ai lucrat si in ce domeniu ? Vorbesc serios , ai 1000 de tone si niste cinepa , te rg sa ma convingi , poate te si angajam la final.
Ai vazut o macara in viata ta ? Nu e la mijto , chiar ai vazut o macara ?

Edited by lil debul, 05 June 2016 - 16:15.


#33
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostLORELYAN, on 05 iunie 2016 - 16:12, said:



daca o piatra a fost slefuita mai mult decat trebuie,...unde este ?

Transformate in elemente mai mici?

#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,388
  • Înscris: 06.02.2008

View Postlil debul, on 05 iunie 2016 - 16:11, said:

Zici tu ? Stii ca Egiptul era fertil o anumita perioada din an iar 10.000 de oameni pe vremea aia era ceva inimaginabil ?
NU prea aveau alte preocupari in afara de preocuparile curente , razboi , agricultura si tehnologie dar sa zicem ca eu aberez , iti dau un cui ordinar si te invit sa faci un cub din piatra dar sa nu ma injuri , a fost alegerea ta.
Nu e nevoie sa-mi dai niciun cui. Avem tehnologie care sa-ti faca cubul in 5 minute, nu despre asta e vorba.
Si romanii au prelucrat piatra, la un nivel de precizie impresionant. Dar asta nu inseamna ca foloseau o tehnologie SF. De la ei avem marturii fiind "mai recenti", de vreo doua milenii in urma, si stim tehnologia.

#35
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postspinname, on 05 iunie 2016 - 16:15, said:

Transformate in elemente mai mici?


mai priveste odata pozele din primul post...!

apoi dam drumul la Puma Punku..!

View Postcaiuscorneliu, on 05 iunie 2016 - 16:17, said:

... de vreo doua milenii in urma, si stim tehnologia.


nu stim !...
..o putem reproduce ?

#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,388
  • Înscris: 06.02.2008
Nu e cazul. Ar fi si culmea sa caram blocuri enorme de piatra cu funia si sa le finisam la mana

Edited by caiuscorneliu, 05 June 2016 - 16:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate