Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Noul Audi A5

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
De o lună-ncoace, nemții ne tot amenință cu lansarea noii generații Audi A5. Imagini și fragmente de film cu rol de teasere au suscitat interesul tuturor. Iată că a sosit și momentul mult așteptat.Coupe-ul este exact așa cum am anticipat, combinând elemente tehnice prezente pe toate modelele din gama germanilor. La exterior, un mix de muchii clar definite și suprafețe unduite, armonioase îl încadrează perfect în actuala linie Audi. Grila radiatorului este realizată dintr-o singură piesă, mai îngustă și mai lungă decât cea a precedentului model, creând o senzație de soliditate.O mențiune specială se cere: farurile Matrix LED, disponibile opțional, dispun de diode ce produc o lumină asemenea celei din timpul zilei. Astfel se evită oboseala ochilor în cazul călătoriilor prelungite. Mai mult, fluxul de lumină este controlat cu precizie, pentru a nu orbi șoferii care vin din sens invers. Semnalizările dinamice sunt, de asemenea, prezente pe lista de dotări a noului model.
...............
Sub capotă, două propulsoare TFSI și trei TDI satisfac toate gusturile. Pe scurt, noua linie de motoare aduce performanțe dinamice îmbunătățite cu până la 17%, concomitent cu scăderea consumului cu 22%. Gama de puteri este cuprinsă între 190 CP și 286 CP, cu o mențiune specială pentru modelul S5, de 3 litri, care dezvoltă 354 CP. Motoarele pot fi cuplate la transmisii manuale cu 6 trepte, sau S-Tronic, cu 7 viteze.Tracțiunea față este dublată de cea integrală, care, opțional, poate primi un diferențial spate sport. Pentru a trimite la sol eficient puterea crescută, un sistem de suspensie activă este oferit opțional, împreună cu pachetul Audi drive select. Și sistemul de direcție dinamic, care variază demultiplicarea în funcție de viteza mașinii și unghiul volanului, se află pe lista de opțiuni.
Sistemele de asistență a șoferului sunt fie noi, fie complet reproiectate, aducând noul Audi A5 cu un pas mai aproape de mașina complet autonomă. Sisteme precum asistența la păstrarea benzii, pilot automat adaptiv cu asistență la ambuteiaje, asistența la parcare, asistența la traficul lateral și la evitarea coliziunilor frontale sunt uzuale pe noul model. Iar noi le vom putea vedea în funcțiune din toamnă, când noua generație va fi oficial lansată.

http://www.autoexper...zentat-oficial/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uRWyi4xxm9U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by DaniJ90, 03 June 2016 - 00:01.


#2
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007
Bordul arata misto. La exterior, ar trece drept un facelift.

In comparatie, ce inseamna facelift la MBAttached File  uploadfromtaptalk1464905432093.jpg   75.28K   102 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1464905436270.jpg   48.63K   102 downloads

#3
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Da, arata bine la interior, minus cateva chestii, in special grila de ventilatie, mie nu imi place, ecranul ala ca nu se baga inauntru (din ce vad nu se retrage) si alte cateva chestii minore ce tin de gusturi...

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Audi_A5_Coup%C3%A9_S_line_2.0_TDI_Teakbraun_Heck.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.germanauto.com.au/wp-content/gallery/audi-a5/Audi-A5-Sedan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mie tot modelul acesta imi place mai mult Posted Image

Edited by TruculMagic, 03 June 2016 - 00:11.


#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Attached File  2016-Audi-A5-11-830x467.jpg   58.48K   71 downloadsAttached File  Sup_JKGBX.jpg   25.95K   71 downloads

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007
Vs modelul nouAttached File  uploadfromtaptalk1464905695997.jpg   71.01K   39 downloads

View PostTruculMagic, on 03 iunie 2016 - 00:10, said:

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/Audi_A5_Coup%C3%A9_S_line_2.0_TDI_Teakbraun_Heck.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.germanauto.com.au/wp-content/gallery/audi-a5/Audi-A5-Sedan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mie tot modelul acesta imi place mai mult Posted Image
Si mai zice lumea ca Mercedes arata batranesc.. asta in ce hal arata?

#7
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Pfff, eu inca nu mi l-am luat pe primul si astia scot al doilea model?

P.S: Mercedesu'-i Mercedes. Posted Image

View Posttfmercedez, on 03 iunie 2016 - 00:15, said:

Si mai zice lumea ca mercedes arata batranesc.. asta in ce hal arata?
Nenea, cand mai citezi posturi lung/ cu imagini etc, fa-ne si noua si tie un bine si sterge textul kilometric/ imaginile din citat.

Multumim. Posted Image

Edited by Mur, 03 June 2016 - 00:42.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Frumos, si sunt convins ca schimbarile tehnice sunt in bine.
Dar ca design, personal imi place mai mult modelul precedent.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Arata excelent.
Audi face cele mai frumoase masini din cei trei grei germani.
La interior imi placea mai mult ecranul anterior pozitionat la umbra fata de stilul asta de tableta in soare insa daca asta e moda...

Edited by Kroghy, 03 June 2016 - 06:54.


#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 02.09.2005
exteriorul e un pas inapoi daca te raportezi la vechea generatie, nu imi place, dar interiorul pare foarte fain.

#11
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Si mie mi se pare hidoasa grila aia de ventilatie lunga cat tot bordul. Posted Image
Astept in continuare o masina la care ventilatia sa se fara prin fante ascunse ochiului, nu prin grile de alea hidoase.

La exterior arata foarte bine.

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cel anterior la exterior arata mai bine.
La interior arata mai bine cel nou.
Imagini cu Sportback de ce nu ai atasat, ca ala e cel mai superb model de Audi (A5).

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Arata mai bine jucaria noua fata de modelul precedent.

#14
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
Nici mie nu mi se pare wow, cope-urile astea in 2 usi ar trebui sa te faca sa intorci capul dupa ele. Prima generatie de A5 era ceva nou pe piata. Mi se pare ca, competitorul direct de la BMW, respectiv seria 4, arata mai bine din orice unghi.

Edited by Air_, 03 June 2016 - 09:22.


#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
pozele alea din interior as fi jurat ca sunt de a4, daca n-as fi citit numele thread-ului. bine, era de asteptat sa se intample asta, dar parca seamana prea mult modelele intre ele. asta e totusi o chestie generalizata.

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postborn2lose, on 03 iunie 2016 - 10:16, said:

pozele alea din interior as fi jurat ca sunt de a4, daca n-as fi citit numele thread-ului. bine, era de asteptat sa se intample asta, dar parca seamana prea mult modelele intre ele. asta e totusi o chestie generalizata.
Pai e normal sa semene, A5 este doar o alta varianta de A4.

#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 02.02.2006
Tableta aia arată oribil. Mai urma s-o prindă c-o ventuză-n geam și era perfect.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,434
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKroghy, on 03 iunie 2016 - 06:50, said:

Arata excelent.
Audi face cele mai frumoase masini din cei trei grei germani.
La interior imi placea mai mult ecranul anterior pozitionat la umbra fata de stilul asta de tableta in soare insa daca asta e moda...
Ti-am dat like doar ca sa-ti intaresc pozitia de fanboy incurabil.

View Postborn2lose, on 03 iunie 2016 - 10:16, said:

pozele alea din interior as fi jurat ca sunt de a4, daca n-as fi citit numele thread-ului. bine, era de asteptat sa se intample asta, dar parca seamana prea mult modelele intre ele. asta e totusi o chestie generalizata.
Copy /paste si scalat. Cam asa fac toti dar mai subtil.Mie A5 cu 2 usi , modelul vechi mi se pare ca arata ca un sapun.
Probabil ca s-au inspirat din prima generatie de MB CLK.

Edited by tfmercedez, 03 June 2016 - 11:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate