Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Mecanica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

stefanutz13

stefanutz13

Member

• Grup: Members
Salut baieti.Sunt anul I la Inginerie Mecanica la Politehnica Bucuresti si luni 10.06.2016 am examenul la mecanica.
Problema sta in felul urmator:
-de mine mecanica s a prins foarte greu , in momentul de fata pot spune lejer ca nu stiu mai nimic,
-pe primul semestru , cu chiu cu vai , am scos media 5(noroc ca am fost prezent la seminarii , asta m a salvat)
-in acest semestru treaba e cam urata , dau examen din cinematica rigidului , dinamica solidului rigid , dinamica punctului material , dinamica relativa a pct material si inca cateva capitole
Am seminariile in fata , cateva cursuri( n ar fi o problema ca am  gasit pe net destule), si nu inteleg nimic.
In acest moment ,sincer,ma simt putin disperat. 2 zile si multa informatie de acumulat.
Ce sfaturi imi puteti da , cum sa fac sa inteleg , este cineva pe aici care ma poate ajuta? Daca da , dati-mi add pe facebook (http://facebook.com/stefan.smarandache) si ajuta ti ma cu cateva explicatii daca se poate. O sa mai postez si in alte topicuri. O seara buna! :)

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

• Grup: Senior Members
Sa dai la toamna, dupa ce ai invatat.

pasilla

pasilla

Superior Member

View Poststefanutz13, on 02 iunie 2016 - 21:30, said:

Salut baieti.Sunt anul I la Inginerie Mecanica la Politehnica Bucuresti si luni 10.06.2016 am examenul la mecanica.

-de mine mecanica s a prins foarte greu , in momentul de fata pot spune lejer ca nu stiu mai nimic,

Ce drak cauti la Inginerie mecanica daca "de mine mecanica s a prins foarte greu"..

Nu dispera, te obisnuiesti (sau nu) cu Politehnica in timp. Acum este usor, nu mai trebuie sa repeti anul daca ai o singura restanta, nu mai sunt (in general) examene orale si daca esti prezent pe la seminarii ai si bonus ..

Edited by pasilla, 02 June 2016 - 21:51.

stefanutz13

stefanutz13

Member

@Ann0nyym0us crede ma ca nu e asa usor...iti e usor de vorbit , doar am cerut un sfat...
@pasilla Aici am reusit sa intru , trebuie sa fiu la Mecatronica si Robotica dar mai era un loc si nu am riscat.

Rosebud09

Rosebud09

Guru Member

Mai incearca in continuare, poate prinzi "smecheria" Daca nu si nu, cauta altceva.

Notiunile acelea teoretice din anul 1 sunt ceva elementar, care tine de ABCul meseriei.
Ce va urma va fi incomparabil mai dificil, si daca nu stapanesti cat de cat baza din primul an, va fi si mai greu.
Probabil ca n-ai "chemare" pentru mecanica sau lucruri tehnice si ar fi bine sa cauti altceva.

Nu e o problema, e chiar ceva obisnuit, si cu cat schimbi mai repede cu atat mai bine.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

View Poststefanutz13, on 02 iunie 2016 - 22:09, said:

@Ann0nyym0us crede ma ca nu e asa usor...iti e usor de vorbit , doar am cerut un sfat...
@pasilla Aici am reusit sa intru , trebuie sa fiu la Mecatronica si Robotica dar mai era un loc si nu am riscat.

Crezi ca acolo te descurcai mai bine ? Posted Image
Stiu ca suna cool toate specializarile alea cand te lauzi la prieteni... dar...Posted Image

crash899

crash899

Junior Member

De ce vrei sa faci aceasta facultate cand tu esti paralel cu specializarea? Daca o faci doar sa ai o diploma, crede-ma ca peste 3 ani vei scrie iar pe forumuri ca nu te angajeaza nimeni...

titacodita

titacodita

Member

,
-pe primul semestru , cu chiu cu vai , am scos media 5(noroc ca am fost prezent la seminarii , asta m a salvat)
-in acest semestru treaba e cam urata , dau examen din cinematica rigidului , dinamica solidului rigid , dinamica punctului material , dinamica relativa a pct material si inca cateva capitole

Invata cat poti in 2 zile si mergi la ''plezneala'', poate ai noroc si mai iei vreun 5...Posted Image

XON-XOFF

XON-XOFF

Big Fat Member

Nu o să-ți placă ce auzi, dar Politehnica nu e proiectată să o absolve toată lumea care intră (mai ales la cît de ușor se intră acum).
Dacă nu te descurci, înseamnă că nu e de tine și basta... pa !
Deci... tu hotărăști.

PS: mecatronică și robotică ce crezi că e ? roboței din Lego ? este vorba tot de mecanică, de calculul mișcărilor unui robot industrial a.î. să nimerească cu scula de vopsit sau cu cleștele exact unde trebuie, fără să dea cu vopsea pe lîngă, cu viteza care trebuie etc...

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

luni 10.06.2016 am examenul la mecanica.
Imposibil. Nu e luni.
Si e o vorba :"n-ai restanta, n-ai prestanta".
Si eu am dat "mecanica 2" in toamna dupa ce la "mecanica 1" am luat 9. ;)
Inveti, inveti si iar inveti. Toate ecuatiile alea diferentiale de gradul 2. Si acum imi aduc aminte de ele, dupa 25 de ani.

gozmyn

gozmyn

Senior Member

Daca si capitolele astea sunt grele... au au, ce te asteapta! Posted Image

stefanutz13

stefanutz13

Member

Ma mut la cealalta specializare pentru ca:
-in anul 2 se face multa programare ceea ce ma intereseaza , pentru ca sunt pasionat de asa ceva .
-scap de economie
-nu mai am mecanica in anul 2 , ci mecanisme de mecanica fina. Ok , tot un fel de mecanica , dar acolo macar am citit ce si cum si nu mi se pare asa greu ca acum.
-eu am neovie de ajutor gen : uite aici un site cu probleme , sau cu teorie
Daca stie cineva vre o culegere online de probleme , rezolvate sau nu .
Nu gasesc nicaieri un breviar cu formule si asta ma enerveaza cel mai tare. Have a nice day :)

Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

Arrogant bastard

View Poststefanutz13, on 02 iunie 2016 - 22:09, said:

La Inginerie Mecanica sunt si eu, doar ca la Brasov. Ti-am vorbit din experienta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate