Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Românii pot munci fără restricții în Elveția

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
dar de ce mai merg astia la munca cand s-ar putea asocia si sa produca in tara ce e nevoie?
@Lowrider, cine tot ridica masina aia din avatar? sau se salta singura?

Poate daca ar fi pe undeva tari mai dezvoltate decat Germania sau SUA ar merge nemtii si americanii la munca in acea tara?

#20
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postpisoiu22, on 03 iunie 2016 - 12:13, said:

Poate daca ar fi pe undeva tari mai dezvoltate decat Germania sau SUA ar merge nemtii si americanii la munca in acea tara?
Americanii si nemtii merg la munca in elvetia. Aproape 300.000 de nemti si vreo 25.000 de americani.

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Rolex-ul facut de romani va mai fi la fel bun?

#22
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Va primeste Tinkerbell la ea acasa.
Cica face couscous bun.

Edited by LordRaptor, 03 June 2016 - 13:12.


#23
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View Postdon_dannielo, on 03 iunie 2016 - 13:09, said:

Rolex-ul facut de romani va mai fi la fel bun?
Nu mai conteaza ptr ca nu mai purtam ceasuri demult, avem ora si data la telefon din china sau korea puse

Nu mai conteaza nici cine asambleaza ceva, organismele muncitoare sunt no-name, se pune marca peste si atat

View PostMrReason, on 03 iunie 2016 - 13:08, said:

Americanii si nemtii merg la munca in elvetia. Aproape 300.000 de nemti si vreo 25.000 de americani.
asta e putin fata de cei 4 milioane de rromi si romani care muncesc in alte zone, e cam 15 % din populatia tarii.
Aia 25 000 americani or fi ori dinaia f saraci din SUA ori lucratori la CERN ca nu cumva sa se intample ceva secret prin europa in materie de fizica nucleara

#24
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postpisoiu22, on 03 iunie 2016 - 12:13, said:

@Lowrider, cine tot ridica masina aia din avatar? sau se salta singura?
Utilizatorii de aici de pe forum. Cu cat postati mai mult, cu atat se ridica masina mai mult. Cand utilizatorii nu vor mai face postari, se va opri si masina din saltat. E saltul bucuriei ca lumea posteaza.

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-a durat mult:

ZURICH -” Switzerland will curb Bulgarian and Romanian citizens' access to its labor market for the next 12 months, the government said on Wednesday, amid increased migration from those countries after limits were lifted last June.

Edited by don_dannielo, 10 May 2017 - 19:43.


#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdon_dannielo, on 10 mai 2017 - 19:41, said:

https://forum.softpe...mani-i-bulgari/

#27
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Elveția elimină toate restricțiile pentru români începând cu mai 2019

Joi, 1 noiembrie 2018,

'' Elveția va elimina toate restricțiile pentru cetățenii români care vor să muncească acolo începând cu sfârșitul lunii mai 2019, renunțând la o clauză de salvgardare care este activă din momentul aderării României la UE. Anunțul a fost făcut de președintele Confederației Elvețiene, Alain Berset, aflat în vizită oficială la București. ''

sursa : https://www.hotnews....ep-mai-2019.htm

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Hai sa va ajut cu niste linkuri. Le traduceti voi punct cu punct. Probabil traducerea in lb engleza va fi mai corecta:

Imagine de ansamblu vizavi de valori statistice (salarii, impozitare, asigurari medicale, chirii, costuri de intretinere, alimente....). Recomand si comentariile
https://www.auswande...in-der-schweiz/

Tool-uri pentru calculul net-brut. Atentie, poate fi diferit de la canton la canton
https://www.ethz.ch/...ohnrechner.html
https://www.lohncomp...ch/de/ergebnis/
https://www.bruttonetto.ch/

Cit costa o chirie (Exemplu Schaffhausen)
https://www.immoscou...rt-schaffhausen

#29
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Pana la urma mai trebuie permis sau nu?

#30
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Toti strainii au nevoie de permis , nu doar romanii.
Doar contingentele dispar pentru romani si bulgari (limitarea numarului de permise de tip B(5 ani))

#31
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostBursul, on 01 iunie 2016 - 19:16, said:

Pffff, unde mi-am pus bagajul.  Dar ce-mi trebuie bagaj?  Imi vand casetofonul. Care mai vine?

La o calatorie din asta, ma angajez.  Bagajul meu dispare la prieteni ca le place cu ce incarcatura ma plimb.  Imi cumpar de acolo ce am nevoie!

#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Deși pare mare schimbare, nu este. Cine dorea să muncească și găsea un job putea și înainte și acum și dacă elvețienii doresc sa favorizeze sau defavorizeze pe cineva au unelte mai discrete de a face asta. E i piață mica și f fin supravegheată ptr că dacă ar veni peste noapte 50000 de români și bulgari i-ar da peste cap.

#33
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
La ce scumpa este viata in Elvetia nu cred ca este destinatia potrivita pentru un imigrant obisnuit.Adica unul cu calificari medii.Austria poate ca ofera un nivel de trai mai bun ca Elvetia la o familie cu veniturii mici spre medii sau chiar medii, care incepe viata de la 0.Cunoscatorii pot clarifica usor acest aspect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate