Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Cablu TV & NET paralel cu cablu energie

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare. Renovez si vreau sa imi trag cablurile prin pereti, sa duc prize de TV & NET in fiecare camera. Problema e ca undeva, pe o distanta de cam +/-3m, calburile de TV & NET merg paralele cu cel de la prize, intre ele fiind o distanta de vreo 12-13 cm. Am inteles ca ar putea fi probleme cu semnalul de pe calburile TV & NET din aceasta cauza. Ma gandesc sa folosesc cabluri ecranate. Se rezolva problema in acest fel? Ce tip/marca de cabluri recomandati, atat pt coaxial cat si pt UTP/FTP?

#2
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Daca sunt ecranate nu-i nicio problema. Cauta un cat6 fpt pentru net, si un cablu coaxial ceva mai scump.

#3
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Nu le am puse in pereti, pur si simplu sunt pe jos, pe langa perete, 2 cabluri de net (intrare in router + iesire in NAS), alimentare de 220V (priza e in peretele opus), cablu TV, un HDMI si unul digital optic. Sunt unul linga altul pe distanta de cativa metri, in unele locuri sunt chiar incolacite si nu am nici un fel de problema. Sunt cabluri banale, fara nici o pretentie.
Ar fi bine ca cele din perete sa fie mai de calitate, sa tina mai mult. Cel putin cele de TV stiu ca au o durata de viata limitata, apoi apar pierderi mari. De obicei la cativa ani il inlocuiesc.

Edited by danyel61, 01 June 2016 - 12:07.


#4
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Pune pentru siguranta cablu ecranat.
Nu-i chiar asa problema daca nu ai consumatori foarte mari conectati la cablul de curent, chiar daca folosesti cablu UTP normal. Io am trase in paralel cu instalatia electrica, pe o lungime de 9-10m, 3 cabluri UTP, 2 de net si unu ecranat pentru o extensie de USB. Merg fara probleme si pe instalatia electrica am consumatori conectati permanent cu un minim de vreo 150-200W si maxim peste 500W.

#5
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
OK. Multumesc de raspunsuri. Prizele de net, sunt de tip 5e,  din cate stiu cablurile FTP sunt de tip 5, 5e, 6, 7(STP), etc.. Are rost sa pun cablu FTP 6 de exemplu, sau il pun degeaba avand in vedere ca standarul prizei este 5e?

#6
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Uite cum arata cablurile la mine :) si nu am nici o problemaAttached File  uploadfromtaptalk1464776296129.jpg   57.71K   168 downloads

#7
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

 logy, on 01 iunie 2016 - 12:18, said:

Uite cum arata cablurile la mine Posted Image si nu am nici o problema 20160601_131535.jpg

Ok, inteleg, dar eu stiam ca daca sunt paralele pe o distanta mai mare, apar interferentele..

#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 19.08.2005
Nu-ti fa griji, merg fara probleme.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
Daca sunt ecranate si cel mai important - tresa/ecranul este legat la impamantare, poti merge linistit cu ele in paralel.

Eu pe o distanat de 3m am in acelasi tub bagat TV si lumina - n-am avut cum sa l mai bag in tuburi ediate - insemna unul in plus.

Initiator - daca ai deja prize cat 5E mergi pe FTP cat5E. Oricum la un apartament nu e aproape nicio diferenta intre Cat 5E si Cat 6 la viteze de transfer daca e cablul bun - sunt distante mici.

Recomand atat ptr cablul TV cat si ptr net - Belden - o sa reziste cat apartamentul/casa.

#10
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Nu stiu unde pot gasi in Iasi. Asta si asta nu sunt bune? :D

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
Pai la coaxial avem - miezul din otel cuprat, tresa de aluminiu... clar nu e totuna cu cupru si cupru.
La FTP - teoretic ar parea ok, dar n-am auzit de marca aia - e chinezism produs probabil ptr Dedeman.

Problema ar fi mai curand de cat cablu ai avea nevoie, ptr ca poti cumpara de la importator - dar vinde la unitatea de ambalare
http://www.mondoplas...-40--pg_ft-1329 - poti lua la 100m de ex - minim.

FTP-ul ar fi asta - http://www.mondoplas...1633E-pg_ft-218 dar aici e min 305m.

#12
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
OK. Ms de sugestii. Din cate inteleg, la coaxial trebuie sa fie firul din cupru, si e recomandat si tresa tot din cupru, nu? Dar apropo, niste alternative? Nu stiu daca gasesc de la firma belden la magazinele din Iasi, iar sa comand de acolo, sunt cantitati prea mari, eu am nevoie de 35m coaxial si 45m FTP.

Edited by maxx_bgd, 01 June 2016 - 14:26.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
Da, fir cupru si tresa cupru, folia e bine sa fie de aluminiu daca vine prin pereti ( cea de cupru se rupe daca e indoit prea mult cablul - raza de curbura minima 8 cm ).

Din pacate nu cunosc Iasi-ul, deci nu stiu sa-ti zic ce poti gasi pe-acolo.

Edited by eiffel, 01 June 2016 - 14:51.


#14
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Daca ai deja prizele cat 5e achiztionate atunci nu merita cablul cat 6. Daca nu le ai, merita totusi cativa banuti in plus pentru cat 6. 1gbps de la e limita maxima pe care o duce 5e. Vitezele vor tot creste in viitor, e bine sa faci o investitie durabila.
Nu te zgarcii la cablu. Eu am un cablu bun, luat intr-o comanda mult mai mare, si am facut completari cu cel pe care l-ai pus tu in link. Se vede si se simte diferenta. Mergi mai degraba la un magazin de electrice, nu la dedeman.

#15
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Pentru TV, am gasit asta in Iasi, care pare ok, iar pt FTP am gasit asta. Merita?

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,524
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu e o greseala la specificatii ptr coaxial ( Atenuare: 6.8 10MHz dB/100m ) atunci e cel mai prost cablu care l-am vazut vreodata.
Daca la 10MHz are atenuarea asta, pai la freceventele la care e semnalul TV cat naiba o sa aiba ? 100dB ?!

La FTP nu pot sa ma pronunt - nu cunosc cablul ala, iar specificatiile sunt inutile. E ciudat ca are si un E dupa 6 - vrea sa fie un 6 enhanced - dar asa ceva n-am vazut la nicio marca ce se respecta - doar la chinezi.

#17
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
OK. Posted Image Nu ma gandeam niciodata ca o fi atat de greu sa alegi un cablu coaxial. Am gasit undeva, unde poate sa imi aduca coaxial Belden la aprox. 4,5 lei/m. Eu as avea nevoie de 40m.

Edited by maxx_bgd, 02 June 2016 - 09:41.


#18
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Am gasit inca o varianta mai ok, e ceva  polonez, la 2lei/m si e destul de flexibil, deci nu cred ca o sa se rupa folia de cupru, plus ca nu o sa vina indoit prea mult.. Atasez si o imagine cu el.
http://trioda.ro/119...D-1000CUPRU150M

Attached File  coaxialpolonia.jpg   105.35K   24 downloads

Iar o alta varianta ar fi asta, care e cam 1.8 lei si cred ca se gaseste si prin dedeman.
Attached File  coaxial adeleq.jpg   95.95K   20 downloads

Edited by maxx_bgd, 03 June 2016 - 09:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate