Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Boboc de gâscă, bolnav

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
catherine_anna

catherine_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2012
Buna seara,
Am un boboc de gasca, in varsta de 2 zile. Ieri a eclozat, mama nu a stat cu el si l-am luat in casa. L-am tinut intr-o galeata invelit. Azi ma asteptam sa mearga si sa manance dar are mai multe probleme. Nu poate sa se tina pe picioare, unul din picioruse nu prea il misca. Nu poate sa isi tina capul bine. Il tine ce il tine, si ii cade inainte. Si nu reusesc sa ii dau sa manance. Am incercat cu malai si galbenus fiert si nu stiu daca a mancat ceva. Nici apa nu vrea. Nu a baut nimic si nu prea a mancat nimic toata ziua. Dupamasa l-am lasat cateva ore afara pe pamant langa mancare si langa mama lui, dar nu poate sa mearga si nu l-au bagat in seama. Se tot rostogoleste pe spate si da din picioare disperat pentru ca nu se poate intoarce. L-am luat inapoi in casa in galeata si l-am lasat cu putina mancare acolo, poate reuseste sa ciuguleasca ceva la noapte. Este foarte mare, mai mare ca fratiorii sanatosi, a puiut toata ziua, si da cu putere din picioare, dar nu misca laba piciorului cu care nu reuseste sa impinga. Exista vreo boala, ceva ce paralizeaza puii astia? Nu stiu daca sa mai incerc sa il hranesc, sa il fac sa mearga. Dimineata nu prea tinea capul deloc, acum parca reuseste sa stea cu el ridicat mai mult timp pana ii pica.
Ce sa ii mai fac?
Va multumesc

#2
catherine_anna

catherine_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2012

View PostDude_2nd, on 30 mai 2016 - 21:09, said:

nu mai ai ce sa-i faci.
cheama o firma sa-l eutanasieze.
Not helping..

plus ca..ai nevoie de o firma de eutanasiat sa omori un pui de 150 g care oricum nu mananca

vreau sa inteleg ce are de nu se tine pe picioare si de ce nu isi tine capul ca lumea

#3
crash899

crash899

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.06.2015
Intreaba un veterinar, ai mai mari sanse sa-l salvezi decat sa intri pe net si sa astepti solutia magica! Posted Image

#4
catherine_anna

catherine_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2012

View PostPeter Blood, on 30 mai 2016 - 21:24, said:

Ce ţi-e şi cu diacriticile astea!
Eu am citit titlul topicului aşa:

Trebuia să întrebaţi un veterinar! Săracul boboc! Se pare că stăpânii nu-s aşa de gaşcă...
Draga Peter Blood,
Nu am diacritice pe laptop si nu am timp sa le adaug la fiecare cuvant in parte. Am examen maine dimineata dar am stat 3 ore cu bobocul, sa vad daca mama lui vrea sa il bage in seama si sa il fac sa manance. Imi cer scuze pentru ca nu am timp de diacritice. Dar nu cred ca am maltratat animalul in vrun fel. Nu cunosc nici un veterinar, si nici nu cred ca sunt prea multi in oras care sa stie sa trateze si altceva in afara de catei si pisici, dar daca rezista pana maine am sa intreb.

Nu pot sa inteleg de ce trebuie sa fie nu stiu cati utilizatori pe aceste forumuri, care in loc sa dea o mana de ajutor, numara cate diacritice am ignorat eu. Nu suntem aici pentru asta:(

View Postcrash899, on 30 mai 2016 - 21:26, said:

Intreaba un veterinar, ai mai mari sanse sa-l salvezi decat sa intri pe net si sa astepti solutia magica! Posted Image
O sa intreb maine. La ora asta speram ca stie cineva aici mai multe, pentru ca nu am cu ce veterinar sa vorbesc.
Multumesc

#5
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Dude_2nd & Peter Blood:
O singură dată şterg aiurelile offtopic, gratis.
Mulţam fain pentru înţelegere.

@catherine_anna:
Am editat subiectul topicul să nu se mai împiedice cârcotașii de serviciu-n diacritice.
Din păcate, nu te pot ajuta şi cu bobocul...

Edited by scaiba, 30 May 2016 - 21:41.


#6
catherine_anna

catherine_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2012

View Postscaiba, on 30 mai 2016 - 21:39, said:

@Dude_2nd & Peter Blood:
O singură dată şterg aiurelile offtopic, gratis.
Mulţam fain pentru înţelegere.

@catherine_anna:
Am editat subiectul topicul să nu se mai împiedice cârcotașii de serviciu-n diacritice.
Din păcate, nu te pot ajuta şi cu bobocul...
Iti multumesc frumos


Poate apare cineva care stie cate ceva totusi

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
E dureros ce iti spun, dar....selectia naturala isi spune cuvantul.
Am observat de ex ca vrabiile isi arunca din cuib puii anemici.Daca mama-gasca nu il vrea, inseamna ca are o problema.
Nu e placut, dar puiul ala nu are sanse sa traiasca.Ce veterinar crezi ca s-ar ocupa de un pui de gasca?
PS Mie mi-a fatat acum doua saptamani o pisica, unul mort si unul viu.

Edited by rinaldoparaipan, 30 May 2016 - 21:50.


#8
catherine_anna

catherine_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2012

View Postrinaldoparaipan, on 30 mai 2016 - 21:47, said:

E dureros ce iti spun, dar....selectia naturala isi spune cuvantul.
Am observat de ex ca vrabiile isi arunca din cuib puii anemici.Daca mama-gasca nu il vrea, inseamna ca are o problema.
Nu e placut, dar puiul ala nu are sanse sa traiasca.

El a iesit al3lea din ou. Ceilalti 2 pui au iesit si mama i-a luat si au inceput sa mearga. Asta mic a iesit singur si noi l-am luat sa nu moara de frig. Stiu ca selectia naturala isi spune cuvantul, dar imi pare rau de el pentru ca este asa mare si frumusel, mult mai mare ca ceilalti 2. Astept pana maine sa vad daca isi mai da drumu, daca nu, nu pot sa il fortez sa mamance Posted Image Iti multumesc

View Postrinaldoparaipan, on 30 mai 2016 - 21:47, said:

.Ce veterinar crezi ca s-ar ocupa de un pui de gasca?
PS Mie mi-a fatat acum doua saptamani o pisica, unul mort si unul viu.

:)) in oras nici nu cred ca stiu sa iti dea un sfat pt un pui de gasca, sincera sa fiu..dar incercam
imi pare rau pt pisoiasul nenorocos

Edited by catherine_anna, 30 May 2016 - 21:50.


#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Poate fi din cauza calitatii oului sau a incubatiei, se mai intampla sa apara pui cu probleme.
nu prea ai ce sa-i faci decat sa il hidratezi fortat, cu o seringa pe cioc, putina apa...eventual indulcita putin cu ceva miere.
in rest grija putin la caldura, or fi bobocii mai putin pretentiosi decat puii pasarikor cu gheare dar au nevoie de mai mult dexat o galeata si un pled, puii mici nu isi prea pot regla temperatura, asta fac cu ajutorul mamei.
In rest rabdare, e posibil sa se mai intremeze, sansele sunt mici dar daca vrei sa tragi de el, acorda-i sansa asta.
Gastele sunt mai ciudate uneori, in gemeral e o specie mai cu dichis decat alte pasari...gastele, uneori, unele din ele, dupa primul sau primii boboci ies cu ei la plimbare si neglijeaza restul oualor.

In fine, e greu de spus ce are sau care e cauza, pot fi multe, tu incearca sa ii asiguri caldura si sa-l hidratezi daca vrei sa il ajuti sau eutanasiaza-l daca ti se pare ca e compromis, cel mai rau e sa stai sa te uiti la el cum se chinuie.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
E trist, ti se rupe inima, dar e un boboc de gasca la urma urmei. E un sufletel, dar gandeste-te, urma sa-l mananci cand era mare, nu ?

Nu poti pune un filmulet cu el ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 May 2016 - 23:00.


#11
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Eu le mai dădeam câte un bob de piper. Începeau majoritatea să mănânce. Referitor la căldură, chiar are nevoie de o sursă de căldură. Dacă nu poți să îl pui lângă o sursă de căldură, pune o sticlă cu apa calda.

#12
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
Sau poti pune un bec deasupra cutiutei unde il tii sau deasupra galetii...

Becul va emana caldura .

#13
catherine_anna

catherine_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2012

View Postparintele, on 30 mai 2016 - 22:22, said:

Poate fi din cauza calitatii oului sau a incubatiei, se mai intampla sa apara pui cu probleme.
nu prea ai ce sa-i faci decat sa il hidratezi fortat, cu o seringa pe cioc, putina apa...eventual indulcita putin cu ceva miere.
in rest grija putin la caldura, or fi bobocii mai putin pretentiosi decat puii pasarikor cu gheare dar au nevoie de mai mult dexat o galeata si un pled, puii mici nu isi prea pot regla temperatura, asta fac cu ajutorul mamei.
In rest rabdare, e posibil sa se mai intremeze, sansele sunt mici dar daca vrei sa tragi de el, acorda-i sansa asta.
Gastele sunt mai ciudate uneori, in gemeral e o specie mai cu dichis decat alte pasari...gastele, uneori, unele din ele, dupa primul sau primii boboci ies cu ei la plimbare si neglijeaza restul oualor.

In fine, e greu de spus ce are sau care e cauza, pot fi multe, tu incearca sa ii asiguri caldura si sa-l hidratezi daca vrei sa il ajuti sau eutanasiaza-l daca ti se pare ca e compromis, cel mai rau e sa stai sa te uiti la el cum se chinuie.
Multumesc mult
O sa ii dau apa cu seringa daca se mai poate maine. Nu m-am gandit la asta.
Este la caldura, Il tin in casa, este intr-o galeata pentru ca nu am alt tip de cutie, dar sta la caldura, nu este in curte.


Multumesc mult

View PostIon_de_la_Raion, on 30 mai 2016 - 23:00, said:

E trist, ti se rupe inima, dar e un boboc de gasca la urma urmei. E un sufletel, dar gandeste-te, urma sa-l mananci cand era mare, nu ?

Nu poti pune un filmulet cu el ?
Daca rezista pana maine il voi filma.

Toate pasarile sunt crescute pentru consum pana la urma. Noi nu crestem pasari pentru consum, Cateva gaste au ajuns "intampaltor" la noi, dar nu conteaza asta acum :D Nu stiu de ce trag de el sa il ajut, dar chiar nu puteam sa il las asa in curte pe jos singur, in voia sortii.

Iti multumesc mult

View PostTLGTLC, on 30 mai 2016 - 23:18, said:

Eu le mai dădeam câte un bob de piper. Începeau majoritatea să mănânce. Referitor la căldură, chiar are nevoie de o sursă de căldură. Dacă nu poți să îl pui lângă o sursă de căldură, pune o sticlă cu apa calda.
O sa incerc si cu bobul daca incepe ciuguleasca cat de cat

Iti multumesc!!

View PostPower211, on 30 mai 2016 - 23:42, said:

Sau poti pune un bec deasupra cutiutei unde il tii sau deasupra galetii...

Becul va emana caldura .
Am scris si mai sus, este la caldura :D


Iti multumesc mult

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Tu nu realizezi ce inseamna caldura in cazul asta.
"In casa, nu afara"... aia nu e caldura...

Puiul mic e foarte sensibil si dependent de ma-sa din acest punct de vedere,  el simte diferente de temperatura foarte mici, imperceptibile pt tine...si are nevoie, in primele zile, de "fix" o anume temperatura care e cam maricica...30 si ceva de grade bune...

Daca vei pube puiul sub un bec IR vei vedea cum sta fix la o anumita distants, nu 5 cm mai departe sau mai aproape...dacacridici becul sau il cobori cativa cm, se muta acei 5 cm....


Repet, capacitatea de a-si regla temperatura e insuficienta, depind de ma-sa foarte mult...puiul mic, ca orice pui, e pretentios si sensibil, uneori mai mult decat ne gandim noi ca ar fi...



#15
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Nu cred ca e bolnav, asa s-a nascut, handicapat, asa se intampla in natura, unii-s mai slabi ca altii, o sa moara.

#16
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
daca ai noroc si are problema doar de la picior este posibil sa il salvezi. dar tre bibilit mult.
chestia cu capul e mai problematica, dar poate sa fie tot de la picior.

nu ai dat nici un amanunt in afara de eclozat, e posibil ca gasca sa il fi calcat pur si simplu, si sa fie afectat si spatele.

pana acuma cred ca ai facut niste greseli.

1-> pentru ca nu se poate deplasa, trebuia sa ii controlezi tu temperatura. incepi cu un 34 si ajungi pe la 28 dupa 1 saptamana. bec cutie termometru. nu tre acoperit cu carpe.
2-> hranit manual, cred ca deja a pierdut bine startul daca l-ati lasat de capul lui (de fapt de ieri sunt numai 24 de ore, e ok).. apa cu seringa, insisti sa ii bagi capul intr-un vas, furaj pentru boboci eventual amestecat si cu galbenus de ou. daca nu sta in picioare poate nu are reflexul de a ciugulii/bea, il iei in palma, ii deschizi ciocul, il pui mancare in gura, ii bagi ciocul in apa sau torni putina apa cu seringa. poti sa il sustii in mana cu degetele sub burta in pozitia normala si cu cealalta mana sa ii bagi ciocul in apa/mancare.

nu il scoate afara cel putin in prima saptamana.

eu l-as tine 2 saptamani, daca nu reuseste sa isi gaseasca echilibrul si sa stea cat de cat pe picioare nu cred ca ai ce face.

acu 2 ani am avut o rata muta cu un picior paralizat, cred ca a calcat-o la iesirea din ou.
nu a putut sa isi miste piciorul niciodata, il tinea intins spre spate si piciorul chiar s-a dezvoltat, nu era o diferenta sesizabila intre ele. dar se misca cu celalalte. mai topaind, mai dand din aripi. ca boboc a invatat sa isi tina cat de cat echilibrul in prima saptamana, dar tot am stat dupa ea mai mult de o luna, pana cand i-a parasit mama si pe restul.

Edited by fr0ggybv, 31 May 2016 - 21:01.


#17
catherine_anna

catherine_anna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.08.2012
[ https://scontent.fotp3-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/13342375_1049127508515251_333472762_n.jpg?oh=babcfb3f2df2cb4aeae7f9749ac0da97&oe=574F8390 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postparintele, on 31 mai 2016 - 07:44, said:

Tu nu realizezi ce inseamna caldura in cazul asta.
"In casa, nu afara"... aia nu e caldura...

Puiul mic e foarte sensibil si dependent de ma-sa din acest punct de vedere,  el simte diferente de temperatura foarte mici, imperceptibile pt tine...si are nevoie, in primele zile, de "fix" o anume temperatura care e cam maricica...30 si ceva de grade bune...

Daca vei pube puiul sub un bec IR vei vedea cum sta fix la o anumita distants, nu 5 cm mai departe sau mai aproape...dacacridici becul sau il cobori cativa cm, se muta acei 5 cm....


Repet, capacitatea de a-si regla temperatura e insuficienta, depind de ma-sa foarte mult...puiul mic, ca orice pui, e pretentios si sensibil, uneori mai mult decat ne gandim noi ca ar fi...

View PostKonatau, on 31 mai 2016 - 17:55, said:

Nu cred ca e bolnav, asa s-a nascut, handicapat, asa se intampla in natura, unii-s mai slabi ca altii, o sa moara.

View Postfr0ggybv, on 31 mai 2016 - 20:53, said:

daca ai noroc si are problema doar de la picior este posibil sa il salvezi. dar tre bibilit mult.
chestia cu capul e mai problematica, dar poate sa fie tot de la picior.

nu ai dat nici un amanunt in afara de eclozat, e posibil ca gasca sa il fi calcat pur si simplu, si sa fie afectat si spatele.

pana acuma cred ca ai facut niste greseli.

1-> pentru ca nu se poate deplasa, trebuia sa ii controlezi tu temperatura. incepi cu un 34 si ajungi pe la 28 dupa 1 saptamana. bec cutie termometru. nu tre acoperit cu carpe.
2-> hranit manual, cred ca deja a pierdut bine startul daca l-ati lasat de capul lui (de fapt de ieri sunt numai 24 de ore, e ok).. apa cu seringa, insisti sa ii bagi capul intr-un vas, furaj pentru boboci eventual amestecat si cu galbenus de ou. daca nu sta in picioare poate nu are reflexul de a ciugulii/bea, il iei in palma, ii deschizi ciocul, il pui mancare in gura, ii bagi ciocul in apa sau torni putina apa cu seringa. poti sa il sustii in mana cu degetele sub burta in pozitia normala si cu cealalta mana sa ii bagi ciocul in apa/mancare.

nu il scoate afara cel putin in prima saptamana.

eu l-as tine 2 saptamani, daca nu reuseste sa isi gaseasca echilibrul si sa stea cat de cat pe picioare nu cred ca ai ce face.

acu 2 ani am avut o rata muta cu un picior paralizat, cred ca a calcat-o la iesirea din ou.
nu a putut sa isi miste piciorul niciodata, il tinea intins spre spate si piciorul chiar s-a dezvoltat, nu era o diferenta sesizabila intre ele. dar se misca cu celalalte. mai topaind, mai dand din aripi. ca boboc a invatat sa isi tina cat de cat echilibrul in prima saptamana, dar tot am stat dupa ea mai mult de o luna, pana cand i-a parasit mama si pe restul.


Hello
Sunt foarte fericita sa va spun ca isi revine. Toata noaptea a stat in casa invelit in 3 paturi groase, eu sincer cred ca au fost peste 30 grade acolo, Bec chiar nu am, fiindca i-as fi pus.
Azi la 12 m-am dus la el si l-am scos la soare, erau 33 grade afara si nu ii mai cadea capul, Topaia efectiv pt ca nu reusea sa mearga, a baut si a mancat. L-am tinut 1 h la soare si l-am adus in bucatarie la caldura, l-am plimbat prin casa, am avut noroc si nu a facut mizerie Posted Image Parca e mai mare ca la pranz acum, si incepe sa mearga, Fix ca un copil mic 3-4 pasi si cade in fund. Tot parca mananca ciudat, si ma rog de el cate 30min sa pape ceva, dar scapa. Imi pare atat de bine ca nu l-am lasat ieri si am tras de el. Sper ca pana maine-poimaine sa mearga normal si sa invete sa manance.

Va pun si poze sau video Posted Image imediat ce ma prind cum
Va multumesc din suflet

Edited by catherine_anna, 31 May 2016 - 22:48.


#18
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
dragalas Posted Image
inca ceva, daca incerci sa il pui la loc cu ceilalti sa ai grija, gascanul este posibil sa il omoare, chiar daca gasca il accepta.

Edited by fr0ggybv, 01 June 2016 - 04:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate